RSS
 

Połączenie sufitu podwieszanego ze ścianą.

22 lut

połączenie sufitu podwieszanego ze ścianąDość często pojawiającym się pytaniem jest bezpieczne połączenie sufitu podwieszanego ze ścianą murowaną. Nie jest to bynajmniej łatwe pytanie, na które można  jednoznacznie  odpowiedzieć, o czym świadczy znikoma ilość informacji na ten temat . Tym bardziej jest to trudne, ponieważ stykają się tu dwa różne materiały. Wiadomo również nie od dziś, że przy połączeniu dwu różnych materiałów, nigdy nie uzyskamy 100 % połączenia. Jeśli więc nie można uzyskać 100 %  połączenia, co wtedy zrobić ? Odpowiedz jest tylko jedna – kontrolowane  połączenie ! Na czym polega takie połączenie ?

 

Połączenie sufitu podwieszanego ze ścianą – kontrolowane połączenie.

Polega ono na tym, że jeśli ma powstać rysa, to rysę tę wykonamy sami, i sami wyznaczymy jej kierunek jak również ją zamaskujemy. W suchej zabudowie nosi to nazwę rysy kontrolowanej, lub rysy włosowej. Polega to na tym, że skoro nie ma 100 % połączenia dwu różnych materiałów, to po prostu nie dopuścimy do ich połączenia. Główną rolę odgrywa tu taśma przekładkowa, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozdzielenie połączenia.

tasma przekladkowa

Taśma ta jest szerokości 6,5 cm i długości 50 m. Charakteryzuje się tym, że posiada 1 cm szerokości pasek kleju (dzięki któremu można ją przyklejać w żądanym miejscu), oraz nie przywiera do niej masa szpachlowa, czyli jest znakomitym materiałem rozdzielającym.

Drugim elementem tego połączenia jest fizelina (bandaż  z włókna szklanego) – szerokość 5 cm długość rolki 25 m

fizelina

Natomiast do zamaskowania łączenia używa się akrylu budowlanego.

A tak wygląda szkic  połączenie ściana – sufit podwieszany z płyty gipsowej:

połaczenie sufit podwieszany z g/k - ściana

 

Po zamontowaniu konstrukcji sufitu, pod profile obwodowe przykleja się taśmę przekładkową (szkic kolor fioletowy). Płytę gipsową dosuwa się do ściany i przykręca do konstrukcji sufitu podwieszanego. Kolejnym krokiem jest wszpachlowanie na styku połączenia (po stronie płyty) fizeliny (szkic kolor niebieski). Po wyschnięciu masy szpachlowej odcina się nadmiar taśmy przekładkowej i łączenie wykańcza akrylem budowlanym ( szkic “b” – kolor czerwony). Tak wykonane połączenie jest najlepszym rozwiązaniem problemu połączenia ściany z sufitem podwieszanym z płyty g/k.

 

 

 

 

 

 
komentarze 133

Kategoria: Sufity

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Artur

    23 lutego 2013 o godz. 13:50

    Panie Andrzeju,
    przede wszystkim świetna strona i spore źródło informacji. Dzięki temu “inwestorzy” maja odpowiednia wiedzę jak powinna zostać prawidłowo wykonana praca przez fachowców.
    Niedługo będę zlecał wykonanie zabudowy poddasza użytkowego, czy mógłby pan opisać jak prawidłowo je wykonać. Głownie chodzi o to jak powinno wyglądać połączenie sufit-skos.

    pozdrawiam/Artur

     
    • Andrzej

      24 lutego 2013 o godz. 12:30

      W odpowiedzi na Pana pytanie wykonam szkice takich połączeń i wstawię na bloga.

       
    • Janek

      24 lutego 2021 o godz. 18:43

      Panie Mirku czy połączenie narożne sufitu że ciasna może być wykonane z kątowników aluminiowych z siatką ?przyznam że robiłem już kilka razy takie połączenia u siebie w domu i jak narazie po 2 latach nie widać żadnych rys ,może się pan wypowiedzieć coś na ten temat ?

       
  2. Mateusz

    23 lutego 2013 o godz. 22:32

    Wystarczy tyko taśma przekładkowa i problem pęknieć rozwiązany, szkoda tylko, że tak nie wielu wykonawców o tym wie, ale myśle, że dzięki temu blogowi zaczną ją stosować częściej.

     
    • Krzysiek

      10 lutego 2019 o godz. 22:05

      Właśnie zastanawiałem się czy użycie taśmy flizelinowej to nie przesada. Skoro mamy rysę kontrolowaną, to już nie pęknie w innym miejscu. Szkoda roboty na zbrojenie.

       
  3. Paweł

    24 lutego 2013 o godz. 02:36

    Panie Andrzeju, mam pytanie odnośnie połączeń, płyta gipsowa – ściana murowana. Dokładniej chodzi mi o przykład gdy musimy zabudować płytą gipsową otwór po oknie lub drzwiach. Na styku płyty gipsowej i ściany jak powinno wyglądać poprawne połączenie. Wystarczy wtopić siatkę z włókna szklanego i zaszpachlować ? czy powinno się wykonać czynność taką samą jak w wypadku połączenia sufit podwieszany i ściana murowana ? Z góry dziękuję za odpowiedź i gratuluję bardzo fachowej strony.
    Pozdrawiam
    Paweł

     
    • Andrzej

      24 lutego 2013 o godz. 13:20

      Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wypełnienie otworu po oknie, czy drzwiach, tym samym materiałem z jakiego wykonana jest ściana. Wiadomo jednak, że zabudowanie płytą gipsową jest o wiele szybszym i tańszym rozwiązaniem. Ponieważ chcemy uzyskać równą i gładką ścianę po zabudowie otworu, w miejscu połączenia ściany z płytą musi być wklejona siatka, bądź fizelina. Jednak mimo tak zabezpieczonego łączenia, nigdy nie uzyskamy 100 % gwarancji połączenia.

       
  4. Rafał

    24 lutego 2013 o godz. 13:21

    czy można użyć taśmy malarskiej zamiast przekładkowej aby obniżyć koszty materiału?

     
    • Andrzej

      24 lutego 2013 o godz. 15:57

      Zdecydowanie odradzam użycia taśmy malarskiej, chociażby z tego powodu, że do niej będzie przywierała masa szpachlowa i nie będzie to już połączenie ślizgowe, tylko połączenie sztywne.

       
      • Rafał

        24 lutego 2013 o godz. 17:06

        A taśma opakowaniowa mogłaby posłużyć jako substytut? lub ewentualnie jako pierwsza malarska, a na nią opakowaniowa.

        Jakie zadanie ma spełnić fizelina na końcu okładziny sufitowej? oraz dlaczego jest właśnie w tym miejscu zamiast na narożniku?

        Jaką masę szpachlową mógłby pan polecić do osadzania fizeliny?

         
        • Rafał

          24 lutego 2013 o godz. 17:36

          Czy akryl soudal ściany/sufity może być, czy lepiej wymienić go na budowlany?

           
          • Andrzej

            24 lutego 2013 o godz. 20:35

            Akryl ten również nadaje się do tego celu. Proszę zwrócić tylko uwagę na to czy nie jest przeterminowany i czy nie był przemarznięty.

             
        • Jacek

          26 lutego 2013 o godz. 08:07

          Podłączam się do pytania. Czy fizelina nie powinna być osadzona na narożniku?

           
          • adek

            5 marca 2013 o godz. 21:38

            Panie Andrzeju a co zrobić jeśli sufit był wcześniej podwieszany niż przyklejane płyty do ścian? Czym wypełnić tę szparę 2cm (zdjęcie)

            http://images33.fotosik.pl/587/ac2b0dd35614a17amed.jpg

            No i dlaczego fizeliny nie wkleja się na łączenie sufitu ze ścianą?

             
          • wojtek

            6 marca 2013 o godz. 20:43

            czytajac uwaznie moza wydedukowac ze mamy stwozyc polaczenie slizgowe….a osadzenie flizeliny w narozniku powoduje polaczenie sztywne i pojawiaja sie pekniecia( nierownomierne) a flizeline dajemy fo to bo jak wszystkim wiadowo brzegi plyt kg te nie fabryczne trzeba sfazowac a po zatym nie zawsze idealnie rowno da sie je przyciac flizelina pomoze brzeg ciety plyty zabezpieczyc i wykonczyc,i tak powstaje nam rysa w kancie ktora zaktywamy delikatna fazka z akrylu i zamalowujemy….milej pracy (mam nadz ze jesli cos nie tak napisalem pan andrzej poprawi) pozdrawiam

             
        • wojtek

          6 marca 2013 o godz. 20:37

          sugeruje rigips vario badz uniflot knaufa….

           
      • Perfect Home

        12 marca 2013 o godz. 20:01

        A ja powiem że taśma malarska też zdaje rezultat, ponieważ masa szpachlowa do niej nie przywiera 🙂
        Z chęcią pokaże zdjęcia takiego połączenia taśmą malarską. Fakt bezpieczniej jest stosować śliskie taśmy

         
  5. lukasz

    4 marca 2013 o godz. 15:59

    jaki akryl poleca Pan najbardziej ? Nie raz po malowaniu farba luszczyla sie na akrylu …. I jeszcze jedno czy akryl szpachlowy tez zda egzamin w polaczeniach sufit-sciana oynkowana????

     
    • Andrzej

      11 marca 2013 o godz. 20:31

      Nie mam jakiegoś faworyta, zawsze wybieram akryl ze środkowej półki, nie najtańszy ale i nie najdroższy. Natomiast ważne jest aby nie był przeterminowany, lub przemarznięty – chociaż to drugie ciężko sprawdzić – pozostaje tylko zaufanie do sklepu. Co do akrylu szpachlowego, to nie używałem go, tak że ciężko mi coś na jego temat powiedzieć, aczkolwiek zdaje się, że akryl, budowlany, malarski czy szpachlowy nie wiele się różnią składem między sobą. Sprawdzę to jednak i opisze rodzaje akryli i ich zastosowanie.

       
  6. wojtek

    6 marca 2013 o godz. 20:35

    a wykonanie gladzi szpachlowej na scianach i sufitach wykonuje sie juz po odcieciu tasmy i akrylowaniu polaczenia????

     
    • Andrzej

      11 marca 2013 o godz. 20:05

      Najpierw kładzie się masę szpachlową na ściany i sufit. Po wyschnięciu masy szpachlowej (gładzi) należy ją przeszlifować (jeśli jest taka potrzeba), następnie odciąć taśmę przekładkową i położyć akryl.

       
      • Jarek

        21 kwietnia 2013 o godz. 19:52

        Panie Andrzeju.. Prosiłbym o dokładniejszą odpowiedź bo coś pan w odpowiedzi pominął. Jak to się ma do podwieszany sufit, ściana z gładzią a połączenie ślizgowe. Jaka jest dokładnie najlepsza kolejność. oraz czy lepiej jest najpierw zamontować profile przyścienne i później gładź do wysokości profili czy może jednak najpierw gładź na całe ściany i dopiero profile .. czy nie będzie pękać gips na ścianach w miejscu montażu profili…?

         
        • Andrzej

          24 kwietnia 2013 o godz. 17:20

          Generalnie tak się przyjęło w budownictwie, że najpierw ściany, a później sufit. Są oczywiście wyjątki od reguły – jak zawsze – i nieraz do sufitu podwieszanego dołącza się ściany lub przedścianki. Jednak jeśli to jest możliwe najpierw należy wykonać ścianki/przedścianki g/k (konstrukcja+płyta g/k) a następnie podwieszać sufity z płyt g/k.

           
  7. adek

    8 marca 2013 o godz. 09:53

    Chyba szykuje się duuuuży artykuł… Czekamy Panie Andrzeju! 🙂 Pozdrawiam

    ps – dzięki Wojtek.

     
  8. Grzegorz

    18 marca 2013 o godz. 14:08

    Panie Andrzeju,
    Pana wpis opisuje połączenie ściana murowana i sufit podwieszany, czy tak samo należy postepować w przypadku ściana z płyt gipsowych i sufit podwieszany? Czy jest inny system.

     
    • Andrzej

      23 marca 2013 o godz. 11:07

      Przy połączeniu ściany i sufitu z płyt gipsowych wystarczy stosować tylko fizelinę.

       
      • Marcin

        30 marca 2013 o godz. 18:16

        Przy połączeniu ściany i sufitu z płyt gipsowych wystarczy stosować tylko fizelinę.

        Tylko jak ją położyć, w narożnik tak po ok. 2,5 cm, czy na scianie, jeśli pierw bedę miał sufit zrobiony a póżniej ściany klejone perlfix-em,

         
        • Andrzej

          31 marca 2013 o godz. 13:15

          Jeśli jest najpierw wykonany sufit, a później do sufitu będzie dochodziła płyta ściany (suchy tynk, przedścianka), to fizelinę wtapiamy tylko na płycie ściany.

           
          • Marcin

            1 kwietnia 2013 o godz. 09:24

            Dziękuje bardzo za odpowiedz, pozdrawiam

             
          • Arek

            28 sierpnia 2013 o godz. 09:57

            Witam,

            Panie Andrzeju, mam właśnie taką sytuację, że najpierw był zrobiony sufit podwieszany, a potem zostały zrobione ściany z karton gipsu. ściany są dołożone na styk do sufitu, brzegami fabrycznymi (max szczelina jaką znalazłem to 2 mm). Czy jest sens w tym przypadku dawać na ścianę fizelinę? jakie ona ma zadanie? tylko wyrównanie, czy czyś jeszcze? Czy nie wystarczy w połączenia dać po prostu akryl?

             
          • Andrzej

            29 sierpnia 2013 o godz. 12:21

            Panie Arku, napisał Pan brzegami fabrycznymi, czy chodzi o brzeg cięty, czy ten wzdłużny zabezpieczony papierem. Jeśli jest to krawędź cięta, to jeśli jest fazowana powinno się dać fizelinę, jeśli nie jest fazowana – wystarczy akryl.

             
          • Arek

            1 września 2013 o godz. 20:20

            Witam,

            faktycznie nie sprecyzowałem. Chodzi o krawędź fabryczną – ciętą. Tj. krótszy bok płyty. Nie jest fazowana.
            Już zdążyłem akrylem zrobić i na razie wygląda ok. Tylko się zastanawiam czy nie zostawiam za mało tego akrylu. Kupiłem takie niebieskie gumy do ściągania nadmiaru akrylu/silikonu i kształtowana spoiny. Jest cały zestaw ale w sumie korzystam tylko z zaokrąglenia R6, z tym że dociskam dość mocno i spoina wychodzi taka mniej więcej na 5mm szerokości.

             
  9. Jarek Zachwieja

    28 maja 2013 o godz. 21:06

    Panie Andrzeju, bardzo prosiłbym o przybliżenie tematu mocowania profili obwodowych sufitu do przedścianek mocowanych bezpośrednio, przedścianek wolnostojących i ścian g-k. Temat ten jest bardzo słabo poruszany i na dobrą sprawę nie znalazłem żadnych konkretnych informacji.

    Czysto zdroworozsądkowo jest dla mnie jasne, że profile UD nie mogą być przykręcane zbyt wysoko, tak aby nie zostały przykręcone do profilu obwodowego samej ściany lub przedścianki – to byłoby tym samym, co przykręcenie płyty ściany do profilu obwodowego, a więc niedopuszczalne. Ale na co poza tym należy uważać? Ponownie rozsądek podpowiada mi, że należy zachować co najmniej 1 cm odstępu pomiędzy wkrętami profilu sufitowego, a dolną krawędzią profila obwodowego ściany, tak aby przerwy wykonane pomiędzy górnymi krawędziami profili nośnych ściany i profilem obwodowym (te wykonane na potrzeby pracującego sufitu) mogły spełniać swoje zadanie.

    Kolejna sprawa to sposób przykręcania. Do czego tak naprawdę przykręcać profil UD sufitu? Czy celować w profile nośne ściany lub przedścianki, czy też (w przypadku przedścianek zastosować o wiele dłuższe wkręty, tak aby profil był de facto połączony ze ścianą. Czy też może użyć wkrętów z kołkami do płyt G-K? Czy może (skoro profile obwodowe tak naprawdę nie będą dźwigać ani konstrukcji stelaża sufitu, ani samych płyt) istnieje sposób mocowania ich do płyty g-k bez potrzeby przykręcania – np. na masę klejącą?

    Moja sytuacja wygląda następująco: pomieszczenie ma przedścianki g-k mocowane bezpośrednio do ściany i w takiej też technologii ma być wykonany sufit. Pomieszczenie jest niskie, a w dodatku w jednym narożniku sufit jest wyraźnie obniżony, przez co wypoziomowana okładzina sufitu będzie musiała zawisnąć jeszcze niżej. I teraz jeśli wezmę pod uwagę moje rozważania z poprzednich akapitów, to sufit należałoby obniżyć w odniesieniu do najniższego narożnika sufitu o 3 cm (szerokość profila górnego UD przedścianki), dodatkowo uwzględnić odstęp pomiędzy wkrętami i krawędzią profilu ściany. Łącznie daje to płaszczyznę stelaża na wysokości nieco ponad 6 cm poniżej najniższego punktu sufitu, a jeśli dodać do tego jednowarstwowy sufit robi się z tego już 7,5 cm. Czy taka strata wysokości pomieszczenia jest konieczna, czy też istnieje sposób zamontowania tych profili wyżej bez ograniczania możliwości prawidłowej pracy stelaża przedścianek?

     
    • Andrzej

      8 czerwca 2013 o godz. 09:39

      Tok Pańskiego rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy, profil UD znacznie ułatwia montaż i wypoziomowanie profili nośnych. Jednak jeśli tak jak Pan pisze nie ma go do czego zamocować, a poza tym nie chce Pan tak nisko opuszczać sufitu, to jedynym rozwiązaniem jest pominięcie profilu UD. Pierwszy profil CD powinien być zamontowany od ściany w odległości max 10 cm (jego środek), i można to zrobić za pomocą opisanego przeze mnie wieszaka bezpośredniego – regulowanego http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/wieszak-bezposredni-profili-cd-regulowany

       
  10. Michał

    6 czerwca 2013 o godz. 19:07

    Panie Andrzeju
    pytanie czy zamiast fizeliny można użyć taśmy tuff tape??

     
    • Andrzej

      7 czerwca 2013 o godz. 16:42

      Osobiście nie korzystałem jeszcze z tej taśmy, ale na pewno tak. Kwestują jest tylko zastosowanie jej w taki sposób jak zaleca producent.

       
  11. Adam

    5 sierpnia 2013 o godz. 18:39

    Gratuluję pomysłu. Świetny blog i fachowe opisy.
    A wiem co mówię, bo od dwudziestu lat, z krótkimi przerwami pracuje w branży budowlanej i trochę podobnie jak Pan, w Polsce i w Niemczech.
    Często wykonuję także suchą zabudowę i od kilku lat stosuje tasmy przekładkowe. Jesli chodzi o taśmę trennfix, którą Pan poleca, to opisany przez Pana sposób stosowania trochę się nie zgadza z zaleceniami producenta. Kna zaleca, aby między ścianą murowaną, a płytą g-k zostawić 5mm odstępu i pod koniec prac wypełnić szczelinę akrylem. Wtedy szczelina dylatacyjna jest elastyczna i pracujące murowane ściany nie przenoszą naprężeń na podwieszany sufit lub inną zabudowę. Problem jest tylko taki, że akryl nie poddaje się obróbce ściernej i nie zawsze to połączenie dobrze wygląda. Dlatego ja stosuję taśmę trennstreifen – również niemiecka.
    Przyklejam ją w tym samym miejscu, co taśmę trennfix. Przykręcam płyty g-k, tylko uważam, żeby nie dociskać taśmy. Na zagruntowaną wcześniej szczelinę między taśmą trennstreifen, a płytą gipsową nakładam szpachlę. Po wyschnięciu szlifuję i odcinam wystającą część taśmy. Znowu gruntuję i nakładam cieniutką warstwę akrylu. To połączenie wygląda naprawdę ładnie, a kontrolowana rysa jest autentycznie włosowa. No i sufity nie pękają, a to jest ważne.

     
  12. Marek

    28 sierpnia 2013 o godz. 14:22

    Wykonuje pod sufitem półkę zakrywającą rure o wymiarach 20×20 cm po całej długości korytarza 300cm. To zamknięta półka na profilach UD. Koniecznie musze łączenia plyty GK przy suficie i scianie wykonywać z fizeliną ? Nie można poprostu np. cekolem c-40 potraktować ?

     
    • Andrzej

      29 sierpnia 2013 o godz. 10:26

      Fizelina nie jest konieczna, kiedy płyta dobrze dolega do ściany. Wystarczy wtedy dać na łączenie tylko akryl. Jeśli jednak płyta nie dolega równo, i na styku płyta ściana są szpary ( ściana krzywa, krzywo docięta płyta), to jednak proponuję dołożyć fizelinę i wykończyć takie łączenie akrylem.

       
  13. Marcin

    6 września 2013 o godz. 10:06

    Panie Andrzeju,
    Muszę wykonać sufit z 2xGK podwieszony do wiązara drewnianego. Mam możliwość przykręcenia profilu przyściennego do 3 ścian wewnętrznych, natomiast 4 ściana -zewnętrzna jest za niska. Spód dolnej płyty zachodzi na ścianę od góry i opiera się na górze tej ściany. Nie mam możliwości obniżenia sufitu z racji narzuconej wysokości pomieszczenia. Bardzo proszę o poradę jak prawidłowo wykonać połączenie i mocowanie styku spodu płyty z górną krawędzią ściany.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

     
    • Andrzej

      8 września 2013 o godz. 19:40

      Panie Marcinie, jeśli jest to możliwe, to proszę o zdjęcie. Zastanawiam się jednak jak Pan rozwiązał przymocowanie paroizolacji (zakładam, że będzie też izolacja cieplna z wełny mineralnej nad sufitem), ponieważ aby ona dobrze funkcjonowała, musi być przyklejona do ścian zewnętrznych, co jest już powodem do opuszczenia sufitu poniżej poziomu końca ściany. Oczywiście można również zrezygnować z mocowanie profili obwodowych UD jeśli nie spełniają one oparcia dla konstrukcji sufitu, i nie jest to sufit z zadaniem ochrony przeciwpożarowej.

       
  14. Grzegorz

    20 września 2013 o godz. 20:04

    Panowie, muszę się do czegoś przyznać. Przywiozłem z zachodu technikę wklejania między sufit a ścianę zagiętej taśmy papierowej i dokładne jej przeszpachliwanie. Na koniec akryl aby ładnie wyprowadzić róg. Pierwszą taką zabudowe w Polsce wykonałem 8 lat temu i od tamtej pory zawsze stosowałem tą “technikę”. W wiele tych miejsc powracałem po latach i nigdy w zadnym miejscu nie pojawiło się najmniejsze pęknięcie. Czy mam to traktować jako przychylność losu czy faktycznie taka metoda się sprawdza?

     
    • Andrzej

      23 września 2013 o godz. 20:15

      No cóż, jeśli wklejał Pan taśmę papierową pomiędzy sufit wykonany z płyty g/k i ścianę wykonaną z płyty g/k, to się zgodzę. Jeśli natomiast między sufit z płyt g/k i ścianę otynkowaną, to przy starym budownictwie, jest nadzieja że nic się nie stanie. Natomiast jeśli chodzi o nowo powstające budynki, to takie wyrwanie taśmy ze ściany lub sufitu jest bardzo częste. Jak dętej pory, nie spotkałem kogokolwiek kto by stosował Pańską metodę. A swoją droga jestem ciekaw, kto taką metodę stosował i promował w suchej zabudowie.

       
      • Wojciech

        2 października 2013 o godz. 18:48

        Witam Panie Andrzeju. Moje pytanie dotyczy wykończenia narożników wewnętrznych w zabudowie okna połaciowego. czy można je wykończyć taśmą papierowa z wkładką aluminiową? Pozdrawiam serdecznie

         
        • Andrzej

          6 października 2013 o godz. 12:35

          Narożniki wewnętrzne wykańcza się np. taśmą papierową ale bez wkładki aluminiowej. Taśmę z wkładką aluminiową montuje się na narożniki zewnętrzne o różnym kącie rozwarcia.

           
  15. Piotrek

    12 października 2013 o godz. 17:07

    Witam, a czy w tym wypadku tasma akustyczna do profili nie jest wymagana ? Kiedy i czy w ogole ja stosowac ?
    Pozdrawiam

     
  16. katarzyna

    28 października 2013 o godz. 11:51

    witam, czy mógłby mi Pan napisać co mam zrobić ze spękanym akrylem pomiędzy ścianą a podwieszonym sufitem? jestem przed malowaniem ścian i musze zrobić z tym porządek raz na zawsze a wiem na 100% że moi fachowcy nie dali ani taśmy papierowej ani flizeliny, rąbnęli akryl i z glowy, teraz to popękało i wygląda masakrycznie.
    ma pan jakiś sposób ??
    z góry b.dziękuję i mpozdrawiam

     
    • Andrzej

      29 października 2013 o godz. 18:57

      Najlepszym rozwiązaniem było by zerwanie starego akrylu, ponowne wyszpachlowanie z wklejeniem flizeliny na płycie, tak aby dochodziła do ściany, ale nie wywijać ją na ścianę i położenie ponownie akrylu. Przyczyną popękania akrylu może być również to, że został użyty przeterminowany lub przemarznięty akryl.

       
  17. Marcin

    16 listopada 2013 o godz. 15:43

    Jeśli kleję folię paroizolacyjną na profile i wypuszczę ją na dół, po przyłożeniu płyty już jest “dylatacja”, później akryl w szczelinę – tak widziałem i o ile mi wiadomo to się sprawdza. Co Pan o tym myśli?

     
    • Jarek

      17 listopada 2013 o godz. 00:00

      Panie Andrzeju ja również chciałbym zastosowac dylatację z foli paroizoalacyjnej wywinietej na ścianę, tylko zamaist akrylu zastosowac taśmę strai-flex tuff-tape lub original wtopioną na uniflotta . Co Pan myśli o tym rozwiązaniu ?? Pozdrawiam

       
    • Andrzej

      17 listopada 2013 o godz. 16:04

      Z Pana opisu wnioskuję, że folia paroizolacyjna będzie jednocześnie spełniać rolę taśmy przekładkowej. Proszę jednak pamiętać o przyklejeniu foli do ściany, aby było szczelne połączenie.

       
      • Marcin

        30 listopada 2013 o godz. 15:16

        Witam ponownie.

        Dzisiaj mocno zastanawiam się nad uszczelnieniem o którym Pan wspomniał. Wkoło słyszę uspokajaczy że przesadzam, że jak taką szczelinką jakaś para przejdzie a poza tym akrylem będzie wypełniona ta szczelinka. Moje wyobrażenie jest jednak takie iż właśnie jakakolwiek szczelina będzie miejscem bardzo intensywnego przepływu powietrza w stosunku do przenikania np przez płytę gipsową. Zatem zasadne wydaje się uszczelnienie po obwodzie – i tutaj pytanie. Lokalnie nie znalazłem taśmy butylowej a chyba taka będzie najodpowiedniejsza. Jeśli jednak nie znajdę takowej, czy masa butulowa w tubie na profil będzie dobrym rozwiązaniem? A może najzwyklejszy silikon w tubie (ze wskazaniem na neutralny bezoctowy – kontakt z metalem). Co Pan myśli o takim uszczelnieniu?

        Z poważaniem
        Marcin

         
  18. Ania

    22 grudnia 2013 o godz. 15:58

    Panie Andrzeju, a czy przy łączeniu sufitu podwieszanego ze ścianą nie mozna zastosować piany montażowej, a po odcięciu nadmiaru piany zatopić taśmę + akryl, lub nawet bez akrylu? Oczywiście mówię szczególnie o sytuacji w której jest jakaś przestrzeń miedzy płyta sufitową a ścianą. Ja tak mam że nie mogę zamontować profila na samym brzegu płyty (ściana skośna – dachowa – bardzo stare budownictwo) – nie ma w co wkręcić. Znalazłam taką informację, że czasami zdaje egazmin zapianowanie , co sklei płytę ze ścianą i pozwoli uniknąć pęknięć. Czy to prawda?

     
    • Andrzej

      23 grudnia 2013 o godz. 18:09

      Pani Aniu, pianka w suchej zabudowie to zły pomysł – nazwałbym to zwykłą fuszerką ! Nie wiem jak dokładnie wygląda sytuacja, ale myślę, że w dużej mierze są to sytuacje do rozwiązania, bez większej zmiany konstrukcji. Osobiście odradzam Pani stosowanie pianki w suchej zabudowie.

       
  19. Mateusz

    30 grudnia 2013 o godz. 16:31

    Witam,

    czy dopuszczalne jest wykonanie połączenia ślizgowego bez stosowania fizeliny ? Płytę GK fazujemy pod kątem, dostawiamy do ściany murowanej z przyklejoną już taśmą przekładkową i zamiast zwykłej masy szpachlowej + fizeliny stosujemy masę do łączeń płyt GK bez konieczności stosowania siatki, np. RIGIPS VARIO, KNAUF UNIFLOT, itd. Czy w fizelina faktycznie jest niezbędna i jaką rolę tak naprawdę odgrywa ?

    Pozdrawiam.

     
    • Andrzej

      1 stycznia 2014 o godz. 16:40

      Panie Mateuszu, można wykonać połączenie ślizgowe bez dodatkowego zastosowania fizeliny. Wszystko jednak zależy od przygotowania krawędzi ciętej płyty – powinna być ona zagruntowana – tak jak wykonuje się to w przypadku płyt perforowanych. Dla objaśnienie rozpatrzmy taki przykład – połączenie płyty ze ścianą bez taśmy przekładkowej i fizeliny. Pomiędzy ścianą (tynkiem), a płytą mamy masę szpachlową. W tym przypadku rysa na 99% powstanie pomiędzy płytą a masa szpachlową, a nie pomiędzy masą szpachlową a ścianą (tynkiem). Dlaczego tak ?, ponieważ przyczepność masy szpachlowej do tynku będzie dużo większa niż do ciętej krawędzi płyty gipsowej, która dodatkowo jest zapylona w skutek jej cięcia. W tym konkretnym przypadku nawet zagruntowanie krawędzi płyty nie daje 100% gwarancji, że rysa powstanie pomiędzy ścianą (tynkiem), a masą szpachlową. Jeśli do tego przykładu wstawimy taśmę przekładkową pomiędzy ścianę (tynk) a masę szpachlową, to mamy już rysą włosową i jednocześnie połączenie ślizgowe. W przypadku jednak źle przygotowanej krawędzi ciętej płyty istnieje dalej możliwość powstania pęknięcia również pomiędzy masą szpachlową a płyta g/k. Oczywiście takie ryzyko jest dużo mniejsze i wpływ na to mają również inne czynniki, ale takie ryzyko jednak istnieje. Takie ryzyko całkowicie znika wraz z zastosowania fizeliny.

       
  20. roman

    9 stycznia 2014 o godz. 12:45

    Witam
    Pomieszczenie 8 mb długie pięć mb szerokie po podłodze.Dłuższe wymiary to skosy.Chcę zrobić tam garderobę z KG.1/4 pomieszczenia na garderobę Reszta pomieszczenia to będzie sypialnia.Pytanie.Pomieszczenie jeszcze nie ocieplone więc krokwie i jętki na wierzchu.Czy najpierw wykonać konstrukcje sufitu (profile główne będą szły po długości i do nich dopiero przykręcić profile “obwodowe) od ścianki działowej czy do jętki przykręcić owe profile zbudować szkielet ściany i do tego szkieletu dokręcić profile przyścienne od poziomu sufitu? Jak to poprawnie wykonać aby nie rozbierać za rok gdy ze względu na złe wykonanie wszystko spęka?

     
  21. Marcin

    18 marca 2014 o godz. 10:03

    Panie Andrzeju,
    co zrobić jeżeli nie ma przyklejonej taśmy przekładkowej na ścianie wapienno-cementowej a płyty g-k są już zamontowane na sufitach? Czy da rade to obejść w jakiś sposób?

     
  22. michal

    18 marca 2014 o godz. 14:32

    Witam Panie Andrzeju,
    Proszę o poradę, mianowicie :

    Sufit jest już podwieszony i gładź wykonana na ścianach( przed ostatecznym przetarciem) jednak niestety za poźno znalazłem Pana stronę i nie została wklejona taśma przekładkowa na ścianę po płytę. W niektórych miejscach są szczeliny pomiędzy nierówno dociętymi płytami a ścianą . Jak i czym najlepiej wykonać te połączenia na tym etapie aby w miarę mozliwości uniknąć spękań ?
    Z góry dziękuję za poradę.

     
    • Andrzej

      24 marca 2014 o godz. 12:43

      W takim przypadku jedyne co pozostaje, to podczas szpachlowania wtopić fizelinę po stronie płyty na styku ściana – sufit. W ten sposób uzyskuje się wzmocnienie przy połączeniu ściany z sufitem. Później wykończenie połączenia akrylem malarskim. wygląda to tak jak na rysunku, w powyższym wpisie, tylko bez taśmy przekładkowej.

       
  23. Dariusz

    25 marca 2014 o godz. 19:37

    Panie Andrzeju , jak połączyć sufit ze ścianką działową która łączyć sie będzie pod kątem pod jakim opada dach. ścianka nie łączy się pod kątem prostym z sufitem . ścianka jest krótka, bo jest to tylko jedna ze ścian kabiny prysznicowej . Czy należałoby przykręcic profil i go przegiąć aby pasował do pionowej ściany.
    Mam nadzieję że opisałem do dość jasno.

     
    • Andrzej

      30 marca 2014 o godz. 16:14

      Jeśli dobrze zrozumiałem chce Pan postawić ściankę równolegle do skosu. Najlepiej w takim przypadku zastosować RS-profil http://www.youtube.com/watch?v=J9e5aKl72Uo. Jeśli natomiast ma Pan już ściankę postawioną, a dołącza Pan do niej sufit, to wykonuje się to tak samo jak połączanie ze ścianką kolankową.

       
      • Wojtek

        16 kwietnia 2014 o godz. 21:51

        Witam,
        Czy można połączyć na sztywno przyścianki i sufit z płyt g/k taśmą do narożników wewnętrznych? Bo spotkałem się z różnymi opiniami

         
        • Andrzej

          15 maja 2014 o godz. 19:51

          Panie Andrzeju, w jaki sposób powinna być zakończona paroizolacja przy połączeniu ślizgowym. Jeżeli taśma przekładkowa jest podklejona pod sam profil ud, to gdzie dochodzi paroizolacja? Czy jako taśmę przekładkową można użyć taśmę PCV.

           
          • Andrzej

            26 maja 2014 o godz. 22:12

            Panie Andrzeju, w pokazanym prze zemnie wpisie nie była wymagana paroizolacja. Jeśli jednak taka paroizolacja musiałaby być wykonana, to właśnie naddatek wypuszczony na ścianę użyłbym jako taśmę przekładkowa. Wszystko jednak zależy od rodzaju konstrukcji jaka jest wykonywana do sufitu podwieszanego.

             
          • Dawid

            29 czerwca 2014 o godz. 11:45

            Witam
            Panie Andrzeju, bardzo ciekawy blog i bardzo dużo przydatnych informacji.
            Jestem w trakcie remontu i napotkałem kilka przeszkód że tak to ujmę, poza tym chciałbym mieć wszystko w jednym opisie, ponieważ część z moich pytań pokrywa się częściowo z pytaniami na tym blogu.
            Po pierwsze chcę wykończyć ściany gładzią, po drugie ocieplić sufit i zrobić paroizolację, a po trzecie wykonać sufit podwieszany.
            Dodam jeszcze że sufit to będzie konstrukcja jednopoziomowa krzyżowa na wieszakach obrotowych sprężynowych, ponieważ chcę opuścić go ok. 15cm.
            Strop jest betonowy, a ściany cementowo-wapienne.
            Po pierwsze mam ściany otynkowane i chcę dać na nie tylko gładź bez idealnego równania tzn. że są na ścianach nierówności do ok. 0,5mm na sufit płyty g/k
            Po drugie mieszkam na ostatnim piętrze – stare budownictwo ale strop betonowy i chciałbym dać wełnę mineralną 10mm z paroizolacją na sufit, jak położyć taką folię do ścian w górę tak aby odizolować wełnę czy w dół robiąc jak Pan napisał z tego taśmę przekładkową, czy może jeszcze inaczej dając taśmę przekładkową a folię pozostawić tylko do ściany aby wełna do niej przyległa.
            Nie chcę aby wełna przedostawała się na wewnętrzną część płyt g/k a na dodatek jak położyć tą folię na profilu wzdłużnym czy pomiędzy profilami, albo w ogóle pod konstrukcję z profili.
            Jaka powinna być kolejność wykonywania prac wpierw zrobić gładź na ścianach czy wpierw wykonać sufit?

             
          • Grzegorz

            7 lipca 2014 o godz. 20:36

            Witam Panie Andrzeju
            Przypadkowo dotarłem do Pana Forum i czytając trochu doszedłem do wniosku że jest bardzo rzeczowe.
            Mam pytanie zrobiłem konstrukcje pod sufit standardowo:po obwodzie profile startowe a w nie włozone profile prowadzące które trzymają się stropu na uchwytach typu “U” wszystko oczywiście ładnie wypoziomowane i zachowane odległości między prowadzącymi nie wiecej niz 50 cm. MOje pytanie dotyczy czy dobrze zrobiłem przykręcając po dwie pchełki od spodu w miejscu gdzie profil prowadzący wchodzi w profil startowy. dałem też po jednej pchełce w kazdym rogu łacząc profile startowe.czy moze tak zostać czy wykręcić pchełki w tych miejscach??? Dugie pytanie czy mogę regips przykręcić do profila startowego po całym obwodzie gdyż najbliższe prowadzące znajdują sie 50 cm od startowego.
            Z góry dziekuję za pomoc:)
            Pozdrawiam

             
  24. Robert

    7 lipca 2014 o godz. 23:06

    Przede wszystkim gratuluję strony!! Mam pytanie: własnie wprowadzam się do bloku z 2000r. gdzie w każdym pomieszczeniu są podwieszane sufity. Wszystkie narożniki wykończone są siatką i gładzią. Praktycznie poza drobnymi pęknięciami wszystko trzyma się solidnie, natomiast estetyka wykonania pozostawia nieco do życzenia (były styropianowe narożniki które oderwałem – lubię zakończenia “w kant”). Proszę o poradę, czy nałożyć na to gładź szpachlową, gładź + masa akrylowa czy może zrywać te siatki i robić zgodnie ze sztuką? (wolałbym tego uniknąć tym bardziej, że 99% trzyma się idealnie). Z góry dziekuje za odpowiedź!

     
  25. Robert

    7 lipca 2014 o godz. 23:13

    Na wstępie gratuluję strony!! Mam pytanie: własnie wprowadzam się do bloku z 2000r. gdzie w każdym pomieszczeniu są podwieszane sufity. Wszystkie narożniki wykończone są siatką i gładzią. Praktycznie poza drobnymi pęknięciami wszystko trzyma się solidnie, natomiast estetyka wykonania pozostawia nieco do życzenia (były styropianowe narożniki które oderwałem – lubię zakończenia “w kant”). Proszę o poradę, czy nałożyć na to gładź szpachlową, gładź + masa akrylowa czy może zrywać te siatki i robić zgodnie ze sztuką? (wolałbym tego uniknąć tym bardziej, że 99% trzyma się idealnie). Z góry dziekuje za odpowiedź!

     
  26. Robert

    7 lipca 2014 o godz. 23:19

    Przede wszystkim gratuluję strony!! Mam pytanie: własnie wprowadzam się do bloku z 2000r. gdzie w każdym pomieszczeniu są podwieszane sufity. Wszystkie narożniki wykończone są siatką i gładzią. Praktycznie poza drobnymi pęknięciami wszystko trzyma się solidnie, natomiast estetyka wykonania pozostawia nieco do życzenia – były styropianowe narożniki które oderwałem. Proszę o poradę, czy nałożyć na to gładź szpachlową, gładź + masa akrylowa czy może zrywać te siatki i robić zgodnie ze sztuką… wolałbym tego uniknąć tym bardziej, że 99% trzyma się idealnie. Z góry dziękuję za odpowiedź!

     
  27. łukasz

    13 sierpnia 2014 o godz. 21:16

    Panie Andrzeju, czy tasme śligową stosować również przy połączeniu sufitu z k/g i ścian z k/g (suchy tynk).? Czy wystarczy fizelina?
    Czy po naklejeniu płyt na ścianę należy je wyszpachlować przed zamontowaniem sufitu z płyt? Chodzi o pionowe polaczenia scian na styku z sufitem.

    A co w sytuacji kiedy na suficie jest tynk wapienno cementowy a na ścianach plyty? Przykleic taśmę przekladkowa do sufitu i dalej jak w pana opisie?

    Prosze o podpowiedź

     
  28. Łukasz

    14 września 2014 o godz. 21:42

    Witam,
    Panie Andrzeju czy połaczenie zabudowy z sufitem należyh wykonać również z użyciem taśmy przekładkowej? Czy krawędź płyty cięta, która przylega do sufitu bądź ściany powinna być fazowana, aby następnie wypełnić szczelinę masą szpachlową i wkleić fizelinę?

     
    • Andrzej

      17 września 2014 o godz. 18:53

      Panie Łukaszu, przy połączeniu półki (zabudowy) nie ma potrzeby stosowania taśmy przekładkowej. Co do dalszej części pytania, to dokładnie tak jak Pan to opisał można wykonać. Jeśli dolega jednak płyta (krawędź cięta) idealnie do sufitu/ściany, to nie wykonywał bym żadnego fazowania, tylko wykończył połączenie akrylem malarskim.

       
      • Łukasz

        18 września 2014 o godz. 00:13

        Bardzo dziękuję za odpowiedź w obu wątkach. Pozdrawiam.

         
  29. Łukasz

    11 listopada 2014 o godz. 11:33

    Witam,

    Panie Andrzeju, chciałbym mieć ładnie wyeksponowane wszystkie narożniki czy przy takim połączeniu zamiast fizeliny i pod odcięciu taśmy można zastosować taśmę amerykańską?. Akrylnem nie zrobię idealnie prostej linii.

     
    • Andrzej

      16 listopada 2014 o godz. 17:15

      Panie Łukaszu, przy połączeniu (styku) dwu połaci (ścian, skosów itp.) wykonanych z płyt g/k, to na pewno tak. Natomiast przy połączeniu ściany murowanej z płyta g/k nie jest to wskazane. Taśma ta będzie wywinięta zarówno na ścianę murowaną jak i na płytę g/k, co może powodować jej wyrywanie ( zwłaszcza w nowo postawionych budynkach), albo ze ściany, albo z płyty g/k.

       
  30. Łukasz

    20 listopada 2014 o godz. 14:16

    Panie Andrzeju, zauważyłem że występują dwie taśmy ślizgowa i przekładkowa, wyglądają podobnie, ale przekładkowa jest chyba grubsza. Czy te pojęcia są stosowane zamiennie?, czy lepiej użyć taśmy ślizgowej czy przekładkowej. Czy płyty dosuwamy do oporu?, jaki ma Pan sposób na rozprowadzanie akrylu na łączeniu?:)

     
  31. Łukasz

    13 grudnia 2014 o godz. 11:12

    Witam Panie Andrzeju! Mam dwa pytania odnośnie połączenia płyty gk.
    1. Czy połączenie ze ścianą może być krawędzią oryginalnie sfazowaną?
    2. Czy połączenie płyty gk ze stropem/sufitem wykonujemy identycznie jak ze ścianą?

     
    • Andrzej

      14 grudnia 2014 o godz. 19:29

      Panie Łukaszu, odpowiadając na pytanie pierwsze – tak, można wykonać połączenie ze ścianą krawędzią sfazowaną płyty. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to wszystko zależy strzałki ugięcia stropu. Natomiast w standardowym budownictwie mieszkaniowym również zalecałbym wykonanie takiego połączenia z taśmą przekładkową. Jeśli natomiast wykonujemy takie połączenia z gotowym już sufitem podwieszanym z płyt g/k, to nie ma potrzeby dawania taśmy przekładkowej.

       
      • Krzysztof

        15 grudnia 2014 o godz. 01:47

        Witam Panie Andrzeju
        Mam gładź wykonana na ścianach i do ściany dochodzi zabudowa poziomej rury z płyt gk .Miedzy ścianą,a tą zabudową nie mam połączenia ślizgowego,ale położyłem flizelinę,z tym,że wywinąłem ją również na ścianę.Czy takie połączenie jest dobre i czy wystarczy jeszcze wcisnąć w to połączenie akryl?

         
        • Andrzej

          16 grudnia 2014 o godz. 21:27

          Panie Krzysztofie, podczas wtapiania fizeliny nie wywija się jej na dwie ściany. Podczas szpachlowania i tak prawdopodobnie przeciął Pan ja na zagięciu, poza tym jest to dość pracochłonne. W ten sposób wtapia się np. taśmę papierową. W tak wykonane połączenie jak Pan wykonał wystarczy położyć akryl.

           
          • Krzysztof

            17 grudnia 2014 o godz. 01:50

            Dziękuję za odpowiedź,ale mam jeszcze jedno szybkie pytanie.Na ilu kołkach metalowych należy przymocować wieszak ES do sufitu.Czy wystarczy na jednym?

             
          • Andrzej

            18 grudnia 2014 o godz. 20:00

            Tak, wystarczy jeden kołek (kotwa).

             
  32. Sebastian

    6 lutego 2015 o godz. 14:48

    Panie Andrzeju
    mam pytanie odnośnie połacznia, w pierwszej kolejnosci wykonałem sufit podwieszany z płyt g-k, teraz przykleiłem, przyklejam nadal płyty g-k do ścian (styk płyty z suftem krawedzią cientą oryginalnie).
    W jaki sposob kleić takie płyty i jak wykonczyc połaczenie na styku sciana sufit?
    Na dole płyt przy scianie daje dyletacje na grubosc płyty, u góry staram sie kłaś płytyt prosto na szczeline 4-5 mm, i zamierzam połacznie wypelnic tylko akrylem.
    Czy to dobre rozwiazanie, czy podczas dalszego klejenia zmniejszyc odleglości na stuku ściana sufit?
    Dziękuje za odpowiedź i wszystkie zamieszczone na stronie porady. Pozdrawiam

     
  33. Maciej

    6 lutego 2015 o godz. 22:11

    Czy do zbrojenia połączenia ze ścianą, jak i w ogóle połączeń płyt ciętych na budowie i oryginalnych można stosować taśmę samoprzylepną siatkową zamiast fizeliny?

     
  34. Michał

    18 marca 2015 o godz. 00:32

    Panie Andrzeju, wykonuję sufit podwieszany jednopoziomowy na wieszakach es, montowanych do stropu filigran ,Budynek został oddany 3 miesiące temu. Rozstaw profili CD co 50 cm, płyty będą kręcone w poprzek.
    Czy przykręcać płyty do profilu przyściennego UD, czy jednak dołożyć profil CD w odległości nie większej niż 15 cm od ściany?
    Czy na łączeniu sufitu ze ścianą zastosować taśmę ślizgową, czy wtopić w narożnik taśmę papierową zgiętą pod kątem 90 st?

     
    • Andrzej

      19 marca 2015 o godz. 11:43

      Panie Michale, przy konstrukcji jednopoziomowej można przykręcać płytę do profila obwodowego UD. Na połączenie płyty ze ścianą lepiej zastosować taśme przekładkową, jeśli jest to ściana murowana, jeśli jest to ściana z płyt g/k może pan wkleić taśmę papierową zagiętą pod kątem 90°.

       
      • Łukasz

        19 marca 2015 o godz. 15:47

        Panie Andrzeju.
        W moim przypadku pytanie dotyczy łączenia ściany z tynkiem cem-wap ze skosem który okładam na początku płytami OSB mocowanymi do krokwi, a na to pójdzie druga warstwa płyty g-k.
        Zastanawiałem się czy nie połączyć na sztywno płyty OSB ze ścianą kątownikiem z cienkiej blachy ocynkowanej (ok 3cm boku), położyć tynk zalewając nim kątownik przylegający do ściany, a zabieg który Pan opisał zastosować dopiero przy kładzeniu płyt g-k.
        Może lepiej nie wstawiać żadnych kątowników. Płyty OSB już są przykręcone ze szparą ok 3mm od ściany.

         
      • Piotr

        27 kwietnia 2015 o godz. 23:11

        ja wprowadziłem w szparę między płytę podwieszoną na suficie a ścianę klej gipsowy, następnie wyrównałem gipsem, bez flizeliny i taśmy ślizgowej i jest dobrze. Już parę lat tak jest i nie ma żadnych pęknięć

         
        • Janek

          24 lutego 2021 o godz. 18:46

          Panie Andrzeju czy połączenie narożne sufitu że ciasna może być wykonane z kątowników aluminiowych z siatką ?przyznam że robiłem już kilka razy takie połączenia u siebie w domu i jak narazie po 2 latach nie widać żadnych rys ,może się pan wypowiedzieć coś na ten temat ?

           
  35. Marek

    9 kwietnia 2015 o godz. 21:01

    WITAM panie Andrzeju
    Mam pytanie o wykończenie takiego połączenia:
    Sufit i skosy wykonane w pierwszej kolejności z płyt gk. Następnie do ścian murowanych przyklejone płyty gk. Jak obrobić połączenie sufit gk / ściana gk (szczelina około 5 mm). Czy wtapiać na obie części taśmę papierową (tak jak narożnik wewnętrzny) czy może tylko na ścianę szpachlowanie i fizelina a na koniec akryl (bez używania taśmy przekładkowej)
    Z góry dziękuje za odpowiedź
    Pozdrawiam MAREK

     
    • Darek

      10 kwietnia 2016 o godz. 19:54

      Witam Panie Marku mam pytanie odnosnie suchej zabudowy, jak Pan wykonal polaczenie miedzy sufitem podwieszanym a przyklejonymi plytami na scianach ?chodzi mi o ta szczeline 5mm jak ja Pan obrobil? prosze o odpowiedz

       
  36. Darek

    1 maja 2015 o godz. 07:31

    A czy wchodzi w grę wykonanie w pierwszej kolejności sufitu z płyt gk, a dopiero później tynków cementowych. Czy to będzie błąd skutkujący np. tym, że płyta na styku z tynkiem nasiąknie wodą z tynku podczas schnięcia tynków?

     
  37. Szymon

    14 października 2015 o godz. 16:18

    Bardzo fajny blog. Trochę poczytałem i sam zabrałem się za budowę półki pod sufitem. Mam pytanie odnośnie taśmy akustycznej która widziałem w markecie. Dowiedziałem się że montuje się ją pod profile ud na ścianach ale czy ma to jakiś sens w przypadku półki która będzie wisiała od sufitu 20 cm i wystawala na długość 50 cm od ściany. Pokój ma wymiary 4,6 x 4,3m.

     
    • Andrzej

      15 października 2015 o godz. 19:45

      Panie Szymonie, nie ma konieczności stosowania taśmy akustycznej przy wykonywaniu półek pod sufitem. W tym konkretnym przypadku jest to całkowicie zbędny wydatek.

       
  38. marek

    2 listopada 2015 o godz. 17:09

    ZWRACAM SIE Z WIELKA PROSBA . CHCE SAMEMU ZROBIC SUFIT PODWIESZANY .MAM POKOJ O WYMIARACH 475*567 CZY MOZNA BY BYLO POMOC MI I NARYSOWC JAK MAM WYKONAC STELAZ
    Z GORY BARDZO DZIEKUJE

     
    • Andrzej

      2 listopada 2015 o godz. 20:27

      Panie Marku, to będzie możliwe, ale dopiero około 8-9.11, prześlę Panu na adres e-mail.

       
  39. Marcin

    8 listopada 2015 o godz. 23:30

    Zrobiłem zabudowę/ściankę z GK pod skośnymi schodami które są wykończone tynkiem, prośba o doradzenie jak najlepiej wykonać połączenie.

     
  40. Miko

    15 listopada 2015 o godz. 14:53

    Witam mam pytaniea klejone regipsy na scianie w dwoch miejscach placki sie odkleily czy moge wyciac dwie male dziurki i wcisnac tam pianki montazowej do drzwi? Moze przyklei i utwardzi te dwa miejsca?pozdrawiam

     
  41. Paweł

    8 stycznia 2016 o godz. 18:02

    Panie Andrzeju zastanawia mnie jedna rzecz na która nie znalazłem odpowiedzi, a mianowicie sytuacja wygląda tak:
    mam zrobione ściany z karton gipsu metodą na placki, i przymierzam się w bardzo niedługim czasie do zrobienia podwieszanego sufitu z karton gipsu. Nie wiem jak zespoinować płyte k.g ze sciany z tym podwieszanym sufitem, czy tutaj taśma slizgowa jest niezbedna czy konieczne jest wtapianie fizeliny (dodam że płyte sufitowa do sciany zamierzam dać oryginalna fazowaną strona, albo tą faze obciac przy łączeniu ze sciana, ponieważ mam płyty 4 stronnie fazowane) czy wypełnienie samym akrylem lub najpierw szpachlą gipsowa a pozniej akrylem, nie ukrywam ze wolalbym nie wtapiac fizeliny bo jest to dosc czasochłonne. a z kolei wyczytałem gdzies ze pomiedzy g/k sciane i g/k sufit nie powinno sie dawac tasmy slizgowej.

     
  42. Tomasz

    3 kwietnia 2016 o godz. 14:10

    Witam Panie Andrzeju

    Na początku dziękuje za napisanie i zebranie wszystkich infomacji w jednej odsłonie. Bardzo fajna i interesująca strona z poradami dla osób które zajmują się suchą zabudową. Po przeczytaniu tego blogu teraz dopiero widzę jak “pseudo fachowcy” wykonali u mnie kilka ścianek a raczej jak nie powinni tego wykonać.

    Mam jednocześnie pytanie jak połączyć sufit podwieszany ze ścianką G-K. Czy profil UD 30 przykręcamy do profili UC ścianki. Czy jak wykonujemy wąską konstrukcję krzyżową jednopoziomową dajemy wówczas dodatkowo wieszaki do profili CD60?

     
    • Andrzej

      3 kwietnia 2016 o godz. 17:41

      Panie Tomaszu, profil obwodowy UD powinien być przykręcony (przez płyty gipsowe ściany) do profili CW ściany. Co do drugiego pytania, to nie bardzo jest dla mnie zrozumiałe co oznacza “wąska konstrukcję krzyżową jednopoziomową”. Na pewno jednak profile główne konstrukcji sufitu powinny być zamocowane do stropu za pomocą wieszaków.

       
      • Tomasz

        3 kwietnia 2016 o godz. 17:59

        Panie Andrzeju chodziło mi tutaj o sufit na konstrukcji samonośnej przęsłowym – bezwieszakowym.

         
        • Andrzej

          3 kwietnia 2016 o godz. 20:19

          Jeśli chodzi o sufit na konstrukcji samonośnej, to można go wykonać tylko z profili UW i CW i wtedy nie trzeba dawać dodatkowych wieszaków do profili nośnych CW. Przy niewielkich rozpiętościach pomieszczenia – do 2,5 m i poszyciu z jednej warstwy płyt g/k – można użyć profili UW/CW 50.

           
          • Darek

            10 kwietnia 2016 o godz. 20:06

            Witam Panie Andrzeju mam pytanie dotyczace poddasza, mam wykonany sufit podwieszany z plyt gk a pozniej wykonalem przedscianki z plyt gk na scianach szczytowych a na dzialowych przyklejalem plyty gk, zostawialem szczeline miedzy sufitem a plytami na scianach od5 do 8mm i pytanie jak wypelnic teraz te polaczenia (szpary) ? samym akrylem czy zaszpachlowac je i potem dac akryl? plyty nie sa fazowane na styku, z gory dziekuje i pozdrawiam.

             
  43. Dawid

    23 kwietnia 2016 o godz. 05:34

    Panie Andrzeju,

    Szukałem w komentarzach ale nie doszukałem się jak prawidłowo połączyć płyty gk na ścianach z gipsowanym sufitem.
    Bardzo bym prosił o jakąś wskazówkę.

    Pozdrawiam

     
  44. Knauf

    31 maja 2016 o godz. 19:43

    Zapraszam do katalogu Knaufa mysle ze jest tam wystarczajaco duzo wiadomosci na ten temat.
    Sam sie zdziwilem ale w wiely przypadkach krecimy plyte do profila ud27

     
  45. Krzysiek

    21 lipca 2016 o godz. 16:37

    Panie Andrzeju witam ponownie,

    remontuje dom według Pana instrukcji i mam kolejny dylemat, podwieszm sufit, płyty gk w pokoju z 3 ścianami murowanymi i jedną z płyt gk i teraz pytanie czy taśmę slizgową przyklejać na tą ścianę z gk czy ją pominąć? Z góry dziękuję i pozdrawiam

     
    • Krzysiek

      21 lipca 2016 o godz. 16:41

      I jeszcze pytanko czy robić dylarację między płytą gk sufitową i ścianą czy przyłożyć na styk, oczywiście do taśmy ślizgowej, dziekuje

       
      • Andrzej

        24 lipca 2016 o godz. 19:30

        Jeśli ściana jest równa i płyta gipsowa jest równo przycięta, może Pan przyłożyć płytę g/k bezpośrednio do ściany. Szczelina nie będzie większa niż 0,5 mm, więc wystarczy akryl dla zamaskowania. Jeśli jednak ściana ma wypukłości, lub płyta nie jest równo przycięta, należy sfazować krawędź płyty dosuwanej do ściany – sfazowanie ułatwia wciśnięcie masy szpachlowej. W tym przypadku nie jest konieczne wykonywanie dylatacji pomiędzy płyta, a ścianą. Proszę jednak pamiętać o wszpachlowaniu flizeliny na płytę g/k przy połączeniu ze ścianą

         
    • Andrzej

      24 lipca 2016 o godz. 19:17

      Panie Krzysztofie, nie jest konieczne wykorzystywanie taśmy ślizgowej na połączeniu sufitu podwieszanego z ścianą g/k, ale nie zaszkodzi ją dać, jeśli jest ona już na 3 ścianach.

       
  46. Dawid K

    12 października 2016 o godz. 09:26

    Witam, w jednym z poradników znalazłem taki wpis: “Uwaga dotycząca połączeń płyty z profilami: profil CD z profilem przyściennym UD nie powinny być skręcone, a płyta powinna być przykręcana tylko do profila CD.” Bardzo proszę o odniesienie do tego tekstu.

     
    • Janusz

      3 listopada 2016 o godz. 23:32

      Po prostu profil cd wciskamy w profil ud nie skręcając ich razem, oczywiście wciskamy te profile tylko na dwóch ścanach wzdłóż tak jak lecą profile cd

       
  47. przemek

    30 października 2016 o godz. 19:39

    Witam.
    Pytanie: jak połączyć w narożnikach taśmą paroizolacyjną z taśmą ślizgową ?

     
  48. Grzesiek

    17 marca 2017 o godz. 09:47

    Dzień dobry Panie Andrzeju, mam problem z pękającą zabudowa wykonaną 3 miesiące temu na poddaszu na połączeniu sufitu z g-k i ściany z tynkiem gipsowych. Wykonawca zrobił połączenie „na sztywno”, z zastosowaniem siatki samoprzylepnej wywiniętej na płytę i ścianę, zaprawy uniflott oraz kolejno gładzi. Całość została zagruntowana gruntem rozmieszanego z farbą 1:1. Teraz, przy wygrzewaniu posadzki, gdzie temperatura w domu podniosła się do 28* pojawiły się pęknięcia. Niestety na tyle dużo, że zaczyna mnie to martwić. Wykonawca bezradnie rozkłada ręce, twierdząc że taka jest natura zabudowy g-k. Niestety zbyt późno znalazłem Pana stronę i ten artykuł. Czy w Pana opinii można to jeszcze naprawić? Jak najlepiej zaradzić takim pęknięciom na przyszłość przy tak wykonanej zabudowie?

     
    • Andrzej

      19 marca 2017 o godz. 17:47

      Panie Grzegorzu, błąd jaki popełnił wykonawca, to wywinięcie i zaszpachlowanie siatki zarówno na ścianie jak i na płytach gipsowych. Na 99% będzie powstawało pęknięcie na styku płyty i ściany. Co gorsza, później oprócz rysy na styku płyta-ściana, będzie następowało wyrywanie siatki ze ściany i tu już nie będą małe rysy. Rozwiązaniem jest rozcięcie siatki na styku płyta gipsowa-ściana. Również za każdym razem istotne jest używanie taśmy przekładkowej. Dzięki niej nie ma połączenia ściany z płyta g/k i automatycznie robi się rysa kontrolowana. Inną sprawą jest kiedy prace szpachlarskie miały miejsce i jaka temperatura panowała w pomieszczeniu. Jeśli było zimno i panowała podwyższona wilgotność, to teraz – podczas wygrzewania posadzki – płyta g/k po prostu zaczyna się kurczyć. Należy pamiętać, że jeśli prace związane z suchą zabudową mają być wykonane przed wykonaniem tynków i posadzek, to szpachlowanie połączeń powinno się odbywać dopiero po wyschnięciu zarówno tynków jak i posadzki wraz z jej wygrzaniem.

       
      • Grzesiek

        27 marca 2017 o godz. 15:39

        Dzień dobry i dziękuję za odpowiedź. Tak, w pomieszczeniu była niższa temperatura ok 10*, niemniej zabudowa z g-k została wykonana kilka miesięcy po posadzce i tynkach. Mam jeszcze dwa pytania:
        1. Czy rozcięcie siatki i kolejno położenie akrylu będzie wystarczające, czy raczej konieczne będzie będzie poszerzenie szczeliny, użycie taśmy przekładkowej i kolejno wykonanie całości jak w Pana artykule?
        2. Część pęknięć pojawiła się również na łączeniu skosów poddasza (g-k) ze ścianą kolankową (tynkowana) wykonanych analogicznie – poprzez wywiniecie siatki. Myślę, że naprężenia sufit-ściana zostały przeniesione na ten element konstrukcji i po “odcięciu” sufitu pękać nie powinno. Ale czy na pewno? Jak takie łączenie Panie Andrzeju powinno być właściwie wykonane / tutaj – naprawione?

         
      • Mateu

        3 maja 2017 o godz. 23:29

        witam mam pytanie najpierw wyszpachlowac sciany a później zrobić polaczenie slizgowe czy odwrotnie? wyknuje remont plytyv k-g już sa a szpachla ze scian zdrapana, wcześniej była zatopiona flizelina na plyty i na siciane popękane wszystko

         
  49. Andrzej

    19 października 2017 o godz. 08:32

    W niskim pomieszczeniu o pow. sufitu ok 18 m, chcę wyrównać sufit płytami w systemie Stabi, dla oszczędności wysokości. Chcę też wyrównać tynkiem gipsowym bardzo nierówne ściany /ok10-15mm/ . I tu pojawia się problem, gdyż jeden fachowiec radzi, abym najpierw zrobił sufit z połączniem ślizgowym i po tym tynkował oraz całość wykończył gładzią. Drugi radzi, abym najpierw tynkował ściany, a potem zrobił sufit. Osobiście przychylałbym się do pierwszej wersji, a obydwoje fachowcy maja dobrą opinię, choć inne doświadczenia zagraniczne.

     
  50. Tomasz

    22 stycznia 2018 o godz. 11:30

    Panie Andrzeju – jak łączyć sufit podwieszony do wcześniej zamontowanych płyt GK na ścianach OSB w domu o konstrukcji szkieletowej. Czy taśma ślizgowa to i tak najlepsze rozwiązanie?

    Pozdrawiam i dzięki za wszystkie Pana rady i podpowiedzi rozwiązań!
    Tomasz

     
    • Krzysztof

      12 marca 2018 o godz. 08:28

      Mam ten sam dylemat. Ciężko znaleźć informację na ten temat. Widziałem, ze w USA zazwyczaj łączenie robią z taśmą papierową, jeżeli mamy sytuację ściana gk, sufit gk. U siebie planuję wkleić taśmę tuff tape na masie vario. Nie wiem jak się to sprawdzi

       
  51. Marek

    6 lipca 2018 o godz. 09:42

    Witam, w jakim celu stosuje się fizeline na krawędzi płyty przy styku ze ścianą murowana ? Czy nie wystarczy sama taśma podkladkowa ? Drugie pytanie, czy krawędź płyty ( ta zwezona, która wykorzystujemy do wtopienia flizeliny na łączeniaCh). Czy ja obcinamy czy zostawiamy przy ścianie murowanej ?

     
  52. Adam

    1 sierpnia 2018 o godz. 12:29

    Witam Panie Andrzeju,
    Przeczytałem wszystkie komentarze i do końca nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania. Otóż jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku z wielkiej płyty i będę wykonywał w nim sufit podwieszany.
    Najpierw chciałem zrobić tynki na ścianie, a później położyć na nie gładź. W kolejnym etapie chciałem zrobić konstrukcję sufitu podwieszanego i przykleić pod profil ud tą taśmę ślizgową. Następnie chce przykręcić płyty na sufit i wtopić na ich końcach fizelinę. Później chciałem odciąć nadmiar tej taśmy ślizgowej i zaakrylować połączenie pomiędzy sufitem i ścianą.
    Nurtuje mnie jednak jedno pytanie czy lepiej jednak zrobić gładź i później dać dopiero konstrukcje sufitu czy może jednak na tynki dać konstrukcję sufitu, potem gładź do profila przyściennego i dopiero na to taśmę ślizgową czy może jednak na tynk dać konstrukcję sufitu, potem taśmę ślizgową i zrobić całe łączenie płyt i ściany i dopiero po odcięciu tej taśmy zrobić gładź?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

     
    • aleksander

      26 lutego 2019 o godz. 17:40

      @Adam – ja zrobiłem tak jak Ty piszesz, bo miałem bardzo zbliżone okoliczności pracy. Używałem gładzi Acryl Putz. Nie wiem czy wszystko było zgodne ze sztuką budowlaną, ale wydaje mi się, że udało mi się. Chociaż nie namawiam na tą metodę i lepiej jednak przepytać kogoś bardziej doświadczonego – ja się bardzo spieszyłem.

       
  53. Sebastian

    22 października 2018 o godz. 14:37

    Czy przy tym polaczeniu przy plytach fazowanych z dwoch stron fabrycznie (na dluzszym boku) strona krotsza plyty (oryginalnie przecieta) ma byc sfazowana tak jak ma to miejsce przy laczeniu dwoch plyt?? Czy ma zostac tak jak jest fabrycznie czyli proste ciecie ??

    Przy gazowaniu chyba latwiej umiescic mase szpachlowa ale to tylko moje domysly i w necie nie moge znalesc informacji na ten temat

     
  54. Patryk

    28 maja 2019 o godz. 10:05

    Witam Panie Andrzeju. w chwili obecnej mamy zamontowany już sufit podwieszany, na ścianach są tynki diamentowe na to chcemy gładź. Jak zabrać się do wykonania szczeliny pomiędzy ściana a sufitem z płyty karto gips aby uniknąć pęknięć ? w pierwszej kolejności położyć gładź na ścianach a potem sufit ?

    Pozdrawiam Patryk

     
    • Andrzej

      29 maja 2019 o godz. 10:04

      Witam Panie Patryku, pytanie moje brzmi co było wykonane wcześniej, tynki czy sufit podwieszany. Jeśli w pierwszej kolejności wykonany był sufit, a później tynki, to na łączeniu tynku z płytą powinna być wykonana szczelina (odcięcie tynku od płyty gipsowej). Wykonuje sie ją podczas zacierania tynku np. szpachelką, kielnią. Jeśli natomiast najpierw wykonane były tynki a później sufit to tu znajdzie Pan odpowiedz: http://porady-montera.eu/polaczenie-sufitu-podwieszanego-ze-sciana

       
      • stefan

        6 lipca 2020 o godz. 11:58

        Dzień dobry.
        Panie Andrzeju, wydaje mi się że w pytaniu Patryka chodzilo o to czy ma najpierw położyć finalną warstwę gładzi a potem kleić na to taśmę poślizgową i montować płyty sufitowe, czy odwrotnie. Wg mnie pierwsza opcja najbardziej sensowna.
        Ja mam zbliżone pytanie: mam ściany zaciągnięte gipsem szpachlowym jako warstwą wyrównawczą starych ścian, przykleiłem też na to taśmę poślizgową i opłytowałem sufity. Teraz widzę że taka kolejność nie była najlepsza bo jeszcze na ściany przyjdzie gładź. Wobece tego czy lepiej w moim przypadku zerwać taśmę poślizgową i szczeliny zaspoinować z wklejeniem taśmy papierowej czy np tuff tape na sufit i ścianę, czy jednak możę nie usuwać już taśmy poslizgowej ze ścian i spoinować z nią, a potem po odcięciu nadmiaru taśmy położyć gładź na ścianie ? Co by Pan doradził w mojej sytuacji ?

         
      • Aleksander

        9 stycznia 2021 o godz. 11:48

        Dzień dobry.
        Czy można jeszcze skorzystać z Pańskich porad dotyczących suchych zabudowań ?

         
  55. Tomasz

    3 marca 2020 o godz. 09:19

    Witam
    Bardzo proszę o wyjaśnienie – czy na styku – gk-ściana stosować płytę z fabryczną fazą czy lepiej dociętą płytę sfazowaną 45st.

     
  56. Krzysiek

    29 grudnia 2020 o godz. 20:01

    Uszanowanko! Przebiłem się dosłownie przez wszystkie komentarze i niestety nie znalazłem odpowiedzi na to co mnie gryzie.

    Stan na teraz. Ściany otynkowane (klasycznie, tynki cementowo wapienne), trzeba je oczywiście przelecieć gładzią dla doskonałego efektu. Do zrobienia są tez sufity na konstrukcji krzyżowej. Połączenie ściana – sufit będzie ślizgowe.
    I tutaj pytanie do Pana, robić stelaż, paroizolacje i płyty przed czy po gladziach na ścianach? Skłaniam się żeby wpier zrobić sufity, zazbroić krawędź płyt, odciąć nadmiar taśmy slizgowej i brać się za gładzenie ścian.
    Drugie pytanie – tym razem szybkie – pod profil przyścienny przyklepać taśmę wygłuszającą?

     
  57. Janek

    24 lutego 2021 o godz. 22:33

    Panie Andrzeju proszę mi wytłumaczyć jedna rzecz czy w narożach wewnętrznych między połączeniem sufitu że ścianą można użyć kątownika aluminiowego z siatką,zamiast taśmy ?bo ja robiłem u siebie pikuj i używałem tych kątowników u siebie w narożach i nic się nie dzieje już przez 3 lata ,czy mógłbym dalej tak kontynuować budowę takim sposobem ?