Ścianka g-k nie połączona ze stropem, a jej stabilność to edno z Państwa pytań. Ścianka miała być połączona tylko z podłogą, oraz ze ścianą murowana czymś w rodzaju barku (stołu). Postanowiłem wykonać taką ścianę na profilach UW/CW 75 i pokryć jedną warstwą płyt. Miała być to najprostsza konstrukcja jak byłaby możliwa, żadnych kątowników, wzmocnień itp. Połączenie ze ścianą murowaną wykonałem z profili UW 50 i również z poszyciem jednowarstwowym. Użyłem płyty gipsowej grubości 12,5 mm. Cała ścianka ma wymiary wys. 200 cm, szer. 127,5 cm. Ścianka g/k jest odsunięta od ściany murowanej o 50 cm. Długość całego barka (stołu) 140 cm, szerokość 50 cm.
Ścianka g-k, nie połączona ze stropem, nie zachwyciła swoją stabilnością po jej wykonaniu. Można śmiało powiedzieć, że jej stabilność pozostawia wiele do życzenia. Owszem ścianka się nie przewróci – podtrzymuje ją barek – ale bardziej potraktowałbym to jako ozdobę, niż coś funkcjonalnego i nie zawiesił bym na niej na pewno telewizora LCD. Po wykonaniu wzmocnienia w postaci dodatkowej krótkiej ściany g/k połączonej do istniejącej już pod kątem 90° ( zdjęcie poniżej ), uzyskałem większą stabilność, ale i to mnie nie zadowoliło, ponieważ konstrukcja była dalej niestabilna …
… a tak wygląda sama konstrukcja z profili CW/UW 75. Podczas prac montażowych musiałem poprzykręcać kawałki płyty (co widać na zdjęciu poniżej) dla ustawienia całej konstrukcji w pionie przed płytowaniem. Profile przy tej zabudowie zostały ze sobą skręcone wkrętami.
Tomek
17 marca 2014 o godz. 12:32
Witam
Przeglądałem wpisy i nigdzie nie znalazłem informacji, czy wykonuje się ścianki z GK pod coś w rodzaju baru.
Konstrukcja miałaby wyglądać następująco:
Do narożnika zewnętrznego ściany murowanej ma zostać dobudowana około 60cm szerokości ścianka z suchej zabudowy przykręcona do ściany, sufitu i podłogi.
Na końcu tej ścianki, ma być dobudowana kolejna, pod kątem 90 stopni o wysokości około 140-150cm i szerokości około 100-120cm. Niższa ścianka będzie przykręcona do profilu CW wyżej wspomnianej ścianki i do podłogi.
Czy taka konstrukcja będzie stabilna?
Czy lepiej będzie wymurować całość np. z Ytong?
Andrzej
22 marca 2014 o godz. 08:15
Panie Tomku, koniec tej niższej ścianki nie będzie zbyt stabilny. Można oczywiście dać wzmocnienia, ale osobiście uważam że łatwiej będzie wymurować ją z bloczków. Natomiast jeśli byłaby to zabudowa w łuku, wtedy można uzyskać już dobrą stabilność bez wzmocnień przy wykonywaniu w technice suchej zabudowy.
Maciej
21 maja 2014 o godz. 08:06
Witam Panie Andrzeju.
Moje pytanie dotyczy ścianki podobnej do tej którą Pan tutaj zaprezentował. Jaka będzie stabilność ścianki przymocowanej do podłogi i z jednej strony do ściany nośnej, wysokość ściany to 2 m. Po drugiej stronie identyczna ścianka a między nimi drzwi wachadłowe. Czy taka konstrukcja ma rację bytu w przedszkolu? Konkretnie ma to być wejście do toalety dla dzieci.
Andrzej
26 maja 2014 o godz. 21:35
W tym przypadku taka ścianka nie będzie miała racji bytu, a zwłaszcza w przedszkolu, kiedy przedszkolaki się tłoczą 🙂 aby umyć rączki. Rozwiązaniem może być wstawienie profilu UA na końcach ścianek i zamocowanie ich do stropu, a następnie obłożenie płyta gipsową.
Paweł
16 czerwca 2014 o godz. 15:15
Witam,
mam pytanie dotyczące podziału dużego i wysokiego pomieszczenia za pomocą systemu z płyt g-k. Pomieszczenie ma wymiary 15,5 x 5,5m. Strop z blachy trapezowej TR50 o nachyleniu 3%, w najwyższym punkcie 4,1m w najniższym 3,6m. Pomieszczenie muszę podzielić na mniejsze pomieszczenia o wysokości 3m. Nad pomieszczeniami chcę uzyskać pustą przestrzeń do prowadzenia instalacji. Jak to zrobić?
1. Podzielić pomieszczenie ściankami prowadzonymi na całą wysokość pomieszczenia do blachy trapezowej i dalej w każdym pomieszczeniu osobno wykonać sufit podwieszany.
2. Pomieszczenie obniżyć na całej powierzchni stropem podwieszanym do wysokości 3m i do niego dołożyć ścianki działowe.
Wątpliwości ad1.
jak połączyć profil poziomy z blachą trapezową bez jej dziurawienia?
czy opłytowanie ściany trzeba prowadzić do blachy trapezowej czy tylko do stropu podwieszanego na 3m?
Wątpliwości ad2
jak podwiesić sufit kiedy rozstaw belek jest 2,2m?
czy ściana kotwiona górą w suficie podwieszanym będzie dostatecznie stabilna
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Paweł
Robert
28 grudnia 2014 o godz. 14:36
Witam. Gratuluje Bloga
Mam do Pana pytanie. Pracuje nad swoim poddaszem, jest to wolna przestrzeń nie ma żadnych ścianek działowych, podłoga będzie z płyt osb na legarach . Wykonałem już konstrukcje sufitu i skosu (dach dwuspadowy na jętkach ) na uchwytach typu grzybek, dalej zgodnie ze sztuką, chciałem zakryć cały sufit. Co do ścianek działowych chciałbym poznać Pana opinie na temat mojej koncepcji. Konstrukcje ścianek bede mocować do już gotowego sufitu gipsowego. W miejscach profili ściany działowej zastosowałem dodatkowy profil cd60 (mocowany tak jak reszta konstrukcji sufitu) oczywiście tam gdzie ścianka jest równoległa do konstrukcji sufitu i nie ma mocowania. Pytam ponieważ w żadnym z tematów bloga nie mogłem podpatrzyć. Z góry dziękuje za odpowiedz na moje pewnie głupie pytanie.
Andrzej
29 grudnia 2014 o godz. 20:15
Panie Robercie, przygotował Pan wszystko doskonale. Profile ściany będą mocowane przez płytę do konstrukcji sufitu i skosów, a tam gdzie ścianka biegnie równolegle do konstrukcji zastosował Pan dodatkowe wzmocnienia z profili CD. Nic dodać nic ująć 🙂
Robert
1 stycznia 2015 o godz. 23:32
Panie Andrzeju czy profile ścian działowych CW i UW skręcać ze sobą (mi wydaje się że nie ale z taką opinią się spotkałem), a co z profilami otworu drzwiowego
Andrzej
2 stycznia 2015 o godz. 19:40
Panie Robercie, profili ściennych UW i CW nie skręca się ze sobą. Natomiast profile w otworach drzwiowych UA montuje się do stropu i podłogi za pomocą kątowników do profili UA – http://listwy.com.pl/Files/render/PUA.jpg – tak to mniej więcej wygląda.
Wojciech
20 grudnia 2020 o godz. 23:10
Witam serdecznie. Mam za zadanie wybudować w mieszkaniu ścianki działowe mniej więcej w kształcie litery “Z” oraz na jednym końcu zamontować drzwi 90. W mieszkaniu są już podwieszane sufity z gk. Moje pytanie: czy mogę się nawiązać po prostu do tego sufitu i stworzy to stabilna całość czy będę musiał jednak zdemontować część sufitu by dostać się do drewnianych belek gdyż jest to poddasze?. Z góry dziękuję za odpowiedź
Michal
9 marca 2021 o godz. 13:25
witam , chce postawic scianki działowe natomiast problemem jest to ze na suficie sa zamontowane kasetony wiec nie ma mozliwości przykrecenia profila do sufitu. Pytanie wiec czy wystarczy boczna sciana , podłoga do postawienia takich scianek by były one stabilne ???