RSS
 

3 największe grzechy podczas izolowania ściany g-k

21 mar

grzechy podczas izolowania ściany g-kCzy jest możliwe popełnienie błędu na etapie izolowania ściany g-k ? Pewnie wiele osób powie, że to niemożliwe, a jednak … rzeczywistość potrafi być zabójcza. Dość często wykonawcy (oczywiście nie wszyscy) popełniają błędy podczas wykonywania izolacji ściany i to nie z niewiedzy, a z czystego lenistwa.

 

 

 

 

Izolowanie ściany g-k i 3 największe grzechy

Grzech nr 1 – brak izolacji w ścianie

Tak ,tak proszę Państwa, to nie jest żart. O ile, kiedy Państwo sami sobie wykonują ścianki działowe z g/k, na pewno nie popełnia tego błędu, o tyle z wykonawcami bywa różnie. Najczęściej takie “wypadki” zdarzają się na dużych budowach, jednak i przy małych zleceniach typu domki jednorodzinne może to mieć miejsce. Jakie są przyczyny takiego postępowania nierzetelnych wykonawców ? Najczęściej  to czyste lenistwo, pośpiech,  oszczędności  lub brak izolacji na budowie w czasie prac związanych z stawianiem ścian g/k. O skutkach takiego postępowania, najczęściej finansowych – po odkryciu przez zleceniodawcę fuszerki –  nie muszę już chyba pisać.

Grzech nr 2 – niedokładnie ułożona izolacja

Najlepiej zilustrują to poniższe zdjęcia.

grzechy podczas izolowania ściany g-k

grzechy podczas izolowania ściany g-k

Kolejne zdjęcie obrazuje to, czego nie zobaczymy patrząc na ściankę od przodu, czyli brak wypełnienia izolacja profilu CW (czerwona strzałka na zdjęciu). Przyczyną tego jest najczęściej rozsunięcie się profili CW w ściance lub zbyt krótko przycięta izolacja.

grzechy podczas izolowania ściany g-k

Prostym sposobem na sprawdzenie prawidłowego wypełnienia izolacją profilu CW jest odsunięcie izolacji przylegającej do profilu w miejscu przebiegu wycięć na przewody instalacyjne. Obrazuje to zdjęcie poniżej.

grzechy podczas izolowania ściany g-k

Grzech nr 3 – rozrywanie izolacji

No i na koniec – klasyka – przykład: rozrywanie wełny mineralnej o grubości 80 mm na dwie części po ok 40 mm, bo taka jest akurat potrzebna do izolacji ściany g/k, a ta 80 pozostała akurat z poddasza. I tu w zasadzie popełnia się dwa wykroczenie przeciwko suchej zabudowie, bo
po pierwsze – wełnę którą stosuje się do izolacji poddaszy, nie stosuje się do izolowania ścian,
po drugie – nigdy nie rozerwie się tak wełny, aby były dwie równe części.  Taka rozerwana wełna w jednym miejscu będzie miała grubość 60 mm w innym 25 mm, a jeszcze innym 40 mm. To tak trochę jak z średnią płacą krajową. Kiedy pracownik je kapustę, jego szef mięso, to dla państwa obaj panowie jedzą gołąbki.

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Piotr

  29 maja 2014 o godz. 19:03

  Witam, bardzo fajny blog podziwiam za chęci stworzenia tak przydatnej rzeczy. Przeglądając blog nie napotkałem się na żaden artykuł na temat izolacji akustycznej ścian. Chciałbym wygłuszyć jedną ze ścian w bloku ponieważ za ścianą sąsiedzi mają łazienkę i szum wody jest trochę drażniący jak najlepiej zrobić taką izolację. Planowałem zrobić dodatkową ściankę na profilach i wypełnić wełną. Ale jak najlepiej zrobić taką ściankę? Czy musi ona być odsunięta od ściany głównej o jakieś 2cm? Jak najlepiej przykręcić profile do ściany?

   
  • Andrzej

   1 czerwca 2014 o godz. 17:06

   Panie Piotrze, w Pana konkretnym przypadku może Pan wykonać przedścianke wolnostojacą – bez mocowania do ściany, lub przedściankę wykonana na profilach UD/CD mocowana do ściany. W tym drugim przypadku mocowanie do ściany wykonuje się za pomocą wieszaków bezpośrednich z wbudowaną dodatkowo podkładka gumową http://www.baulinks.de/webplugin/2014/i/0365-knauf.gif. Oczywiście pod profile obwodowe i to niezależnie czy są ro profile UD, czy UW należy podkleić tasme akustyczną. Następnie wełna mineralna, tu akurat wybór jest ogromny na Polskim rynku, no i na sam koniec płyty. Moja propozycja jeśli chodzi o płyty to płyta Piano lub płyta Diamant, no i oczywiście podwójne poszycie z płyt.

    
   • Piotr

    4 czerwca 2014 o godz. 15:42

    Czy taka przedścianka spełni swoje zadanie i wygłuszy dźwięki od sąsiadów?

     
 2. GRzegorz

  24 lipca 2014 o godz. 20:43

  Witam Panie Andrzeju
  Przypadkowo dotarłem do Pana Forum i czytając trochu doszedłem do wniosku że jest bardzo rzeczowe.
  Mam pytanie zrobiłem konstrukcje pod sufit standardowo:po obwodzie profile startowe a w nie włozone profile prowadzące które trzymają się stropu na uchwytach typu “U” wszystko oczywiście ładnie wypoziomowane i zachowane odległości między prowadzącymi nie wiecej niz 50 cm. MOje pytanie dotyczy czy dobrze zrobiłem przykręcając po dwie pchełki od spodu w miejscu gdzie profil prowadzący wchodzi w profil startowy. dałem też po jednej pchełce w kazdym rogu łacząc profile startowe.czy moze tak zostać czy wykręcić pchełki w tych miejscach??? Dugie pytanie czy mogę regips przykręcić do profila startowego po całym obwodzie gdyż najbliższe prowadzące znajdują sie 50 cm od startowego.
  Z góry dziekuję za pomoc:)

   
 3. Roman

  7 listopada 2016 o godz. 20:31

  Witam serdecznie.

  Czy taka ścianka wymaga stosowania Paroizolacji ? Jeżeli tak to w jakim przypadku. Często widuje w sieci zdjęcia i filmy na których puste przestrzenie wokół zabudowywanego stelaża wc wypełniane są wełna mineralną, zastanowił mnie brak paroizolacji.

  Z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam

   
 4. Sebastian

  7 listopada 2018 o godz. 20:11

  Dodam jeszcze 4 błąd – również często popełniany z niewiedzy, montaż wełny bez przesunięcia – zasada identyczna jak z przesunięciem łączenia płyt.
  P.S. Świetna sprawa z tym blogiem – mnóstwo pożytecznych rzeczy. Pozdrowienia