Czy jest możliwe popełnienie błędu na etapie izolowania ściany g-k ? Pewnie wiele osób powie, że to niemożliwe, a jednak … rzeczywistość potrafi być zabójcza. Dość często wykonawcy (oczywiście nie wszyscy) popełniają błędy podczas wykonywania izolacji ściany i to nie z niewiedzy, a z czystego lenistwa.
Izolowanie ściany g-k i 3 największe grzechy
Grzech nr 1 – brak izolacji w ścianie
Tak ,tak proszę Państwa, to nie jest żart. O ile, kiedy Państwo sami sobie wykonują ścianki działowe z g/k, na pewno nie popełnia tego błędu, o tyle z wykonawcami bywa różnie. Najczęściej takie “wypadki” zdarzają się na dużych budowach, jednak i przy małych zleceniach typu domki jednorodzinne może to mieć miejsce. Jakie są przyczyny takiego postępowania nierzetelnych wykonawców ? Najczęściej to czyste lenistwo, pośpiech, oszczędności lub brak izolacji na budowie w czasie prac związanych z stawianiem ścian g/k. O skutkach takiego postępowania, najczęściej finansowych – po odkryciu przez zleceniodawcę fuszerki – nie muszę już chyba pisać.
Grzech nr 2 – niedokładnie ułożona izolacja
Najlepiej zilustrują to poniższe zdjęcia.
Kolejne zdjęcie obrazuje to, czego nie zobaczymy patrząc na ściankę od przodu, czyli brak wypełnienia izolacja profilu CW (czerwona strzałka na zdjęciu). Przyczyną tego jest najczęściej rozsunięcie się profili CW w ściance lub zbyt krótko przycięta izolacja.
Prostym sposobem na sprawdzenie prawidłowego wypełnienia izolacją profilu CW jest odsunięcie izolacji przylegającej do profilu w miejscu przebiegu wycięć na przewody instalacyjne. Obrazuje to zdjęcie poniżej.
Grzech nr 3 – rozrywanie izolacji
No i na koniec – klasyka – przykład: rozrywanie wełny mineralnej o grubości 80 mm na dwie części po ok 40 mm, bo taka jest akurat potrzebna do izolacji ściany g/k, a ta 80 pozostała akurat z poddasza. I tu w zasadzie popełnia się dwa wykroczenie przeciwko suchej zabudowie, bo
po pierwsze – wełnę którą stosuje się do izolacji poddaszy, nie stosuje się do izolowania ścian,
po drugie – nigdy nie rozerwie się tak wełny, aby były dwie równe części. Taka rozerwana wełna w jednym miejscu będzie miała grubość 60 mm w innym 25 mm, a jeszcze innym 40 mm. To tak trochę jak z średnią płacą krajową. Kiedy pracownik je kapustę, jego szef mięso, to dla państwa obaj panowie jedzą gołąbki.
Piotr
29 maja 2014 o godz. 19:03
Witam, bardzo fajny blog podziwiam za chęci stworzenia tak przydatnej rzeczy. Przeglądając blog nie napotkałem się na żaden artykuł na temat izolacji akustycznej ścian. Chciałbym wygłuszyć jedną ze ścian w bloku ponieważ za ścianą sąsiedzi mają łazienkę i szum wody jest trochę drażniący jak najlepiej zrobić taką izolację. Planowałem zrobić dodatkową ściankę na profilach i wypełnić wełną. Ale jak najlepiej zrobić taką ściankę? Czy musi ona być odsunięta od ściany głównej o jakieś 2cm? Jak najlepiej przykręcić profile do ściany?
Andrzej
1 czerwca 2014 o godz. 17:06
Panie Piotrze, w Pana konkretnym przypadku może Pan wykonać przedścianke wolnostojacą – bez mocowania do ściany, lub przedściankę wykonana na profilach UD/CD mocowana do ściany. W tym drugim przypadku mocowanie do ściany wykonuje się za pomocą wieszaków bezpośrednich z wbudowaną dodatkowo podkładka gumową http://www.baulinks.de/webplugin/2014/i/0365-knauf.gif. Oczywiście pod profile obwodowe i to niezależnie czy są ro profile UD, czy UW należy podkleić tasme akustyczną. Następnie wełna mineralna, tu akurat wybór jest ogromny na Polskim rynku, no i na sam koniec płyty. Moja propozycja jeśli chodzi o płyty to płyta Piano lub płyta Diamant, no i oczywiście podwójne poszycie z płyt.
Piotr
4 czerwca 2014 o godz. 15:42
Czy taka przedścianka spełni swoje zadanie i wygłuszy dźwięki od sąsiadów?
GRzegorz
24 lipca 2014 o godz. 20:43
Witam Panie Andrzeju
Przypadkowo dotarłem do Pana Forum i czytając trochu doszedłem do wniosku że jest bardzo rzeczowe.
Mam pytanie zrobiłem konstrukcje pod sufit standardowo:po obwodzie profile startowe a w nie włozone profile prowadzące które trzymają się stropu na uchwytach typu “U” wszystko oczywiście ładnie wypoziomowane i zachowane odległości między prowadzącymi nie wiecej niz 50 cm. MOje pytanie dotyczy czy dobrze zrobiłem przykręcając po dwie pchełki od spodu w miejscu gdzie profil prowadzący wchodzi w profil startowy. dałem też po jednej pchełce w kazdym rogu łacząc profile startowe.czy moze tak zostać czy wykręcić pchełki w tych miejscach??? Dugie pytanie czy mogę regips przykręcić do profila startowego po całym obwodzie gdyż najbliższe prowadzące znajdują sie 50 cm od startowego.
Z góry dziekuję za pomoc:)
Roman
7 listopada 2016 o godz. 20:31
Witam serdecznie.
Czy taka ścianka wymaga stosowania Paroizolacji ? Jeżeli tak to w jakim przypadku. Często widuje w sieci zdjęcia i filmy na których puste przestrzenie wokół zabudowywanego stelaża wc wypełniane są wełna mineralną, zastanowił mnie brak paroizolacji.
Z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam
Sebastian
7 listopada 2018 o godz. 20:11
Dodam jeszcze 4 błąd – również często popełniany z niewiedzy, montaż wełny bez przesunięcia – zasada identyczna jak z przesunięciem łączenia płyt.
P.S. Świetna sprawa z tym blogiem – mnóstwo pożytecznych rzeczy. Pozdrowienia