RSS
 

Fizelina czy taśma papierowa, a może jeszcze coś innego ?

28 kw.

Fizelina czy taśma papierowa, a może jeszcze coś innego ?Fizelina czy taśma papierowa ? Przed szpachlowaniem łączeń krawędzi płyt zawsze pojawia się pytanie – co zastosować na łączone krawędzie ? Czy ma to być fizelina z włókna szklanego, która jest bardzo łatwa w obróbce, bez większych problemów daje się “wtopić” , ale jest mniej wytrzymalsza niż taśma papierowa…

 

 

 

Fizelina czy taśma papierowa

…czy może jednak skorzystać z taśmy papierowej, która jest bardziej wytrzymała od fizeliny, lecz obróbka jej jest zdecydowanie  trudniejsza. Wadą taśmy papierowej  – w związku z nierównomiernym przenikaniem  wilgoci –  jest jej falowanie się lub  marszczenie – w wyniku czego, mogą się  pod jej powierzchnią  pojawić pęcherzyki powietrza , co znowu w przypadku zastosowania fizeliny  nie ma miejsca.

Fizelina czy taśma papierowa

Jest jeszcze jeden rodzaj taśmy, praktycznie nieznany na polskim rynku.  Taśma o nazwie pochodzącej od jej wynalazcy – taśma Kurt. Jest to taśma ze specjalnego białego papieru. Łączy ona  łatwość obróbki  jaką daje fizelina, a jednocześnie wytrzymałość taśmy papierowej. Znakomicie nadaje się do wszpachlowania na łączone  krawędzie płyt, jak również do zastosowania w narożnikach wewnętrznych łączonych płyt g/k.

Fizelina czy taśma papierowa

Teraz pozostaje wybór pomiędzy łatwością obróbki (fizelina), wytrzymałością (taśma papierowa), czy – łączącą obie te cechy – taśma Kurt, która jednak jest zdecydowanie droższa od pozostałych.

Fizelina czy taśma papierowa

 fot. od lewej-fizelina, taśma Kurt, taśma papierowa

 

 

Tagi:

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Jarek Zachwieja

    4 maja 2013 o godz. 14:28

    “Wadą taśmy papierowej – w związku z nierównomiernym przenikaniem wilgoci – jest jej falowanie się lub marszczenie – w wyniku czego, mogą się pod jej powierzchnią pojawić pęcherzyki powietrza , co znowu w przypadku zastosowania fizeliny nie ma miejsca.” – czy to właśnie jest powód, dla którego w zeszytach poradnikowych niektórzy projektanci systemów suchej zabudowy kładą nacisk na wcześniejsze zwilżenie płyt przed ich wtopieniem w masę szpachlową?

     
    • Andrzej

      5 maja 2013 o godz. 18:04

      Jeśli chodzi o taśmę papierową to ja osobiście nie nawilżam jej przed wklejeniem. Wiem jednak, że część monterów to wykonuje. Czy jest to poprawne działanie ? Tak, jeśli taśma jest zwilżona, a nie zmoczona wodą. Nadmiar wody w taśmie spowoduje brak możliwości wchłonięcia wody z masy szpachlowej co już znacznie osłabi połączenie (sklejenie) taśmy papierowej z masą szpachlową.

       
      • Jarek Zachwieja

        14 maja 2013 o godz. 09:53

        Oczywiście chodziło mi o zwilżanie taśmy papierowej 🙂 mój błąd. Mam jeszcze jedno pytanie w takim razie: w zeszytach instruktażowych firmy Rigips producent zdecydowanie zaleca używanie w narożnikach wewnętrznych pomieszczenia stosowanie taśmy papierowej argumentując, że taśma z włókna szklanego przy zaginaniu traci wytrzymałość. Czy może się Pan do tego odnieść swoją wiedzą i doświadczeniami? Czy jeżeli ktoś decydowałby się łączenia płaskie płyt wykonywać przy użyciu fizeliny, to może sobie pozwolić na łączenie w ten sam sposób narożników wewnętrznych pokoju, czy też jednak te akurat miejsca powinien uzbroić taśmą papierową?

         
        • Andrzej

          19 maja 2013 o godz. 12:42

          Oczywiście, to co podają firmy takie jak Rigips czy Knauf w swoich zeszytach instruktażowych jest całkowicie sprawdzone i jak najbardziej zalecane. Wklejanie bandaża z włókna szklanego w narożnik nie ma sensu, ponieważ i tak na 90% zostanie on przecięty podczas szpachlowania. W narożnikach fizelinę wtapia się tylko na jedną ze ścian i to tę która dochodzi do gotowej już ścianki z płyt g/k. Natomiast jeśli chodzi o taśmę papierową, to można ją wtopić w narożniku zarówno tak samo jak bandaż z włókna szklanego (tylko na jedną ze ścian), jak i wtopić ją łącząc dwie ściany.

           
  2. Piotr

    4 maja 2013 o godz. 16:33

    Czy możliwe jest zaprezentowanie montażu zabudowy okien dachowych, najlepiej w wersji kombi – czyli dwóch obok siebie? pozdrawiam

     
  3. mariusz

    15 maja 2013 o godz. 00:08

    czy stosowaliście taśmy STRAIT FLEX ? są rożne grubości do rożnych zastosowań. maja otworki do lepszej przyczepnosci i oryginalne zagięcie które można dowolnie do konta wyformować. z mojej strony mogę polecić-testowałem.jedyny mankament to cena.

     
  4. Tomasz

    9 września 2013 o godz. 20:28

    Taśmy strait flex sa najlepsze. Cena nie gra roli, 100% pewności że nic nie popęka i bardzo szybkie szpachlowanie szczególnie pacą marschalltown ss. Genialna kombinacja.

     
  5. Kasia

    24 stycznia 2014 o godz. 15:57

    Witam !
    mam problem ja poradzić sobie z pęknięciami po 5 latach na łączeniu płyt na suficie (bardzo pęka). Pozdrawiam

     
  6. Darek

    17 lutego 2014 o godz. 15:57

    Mam pytanko bo ie mogłem znaleśc czy jest szansa na podanie takich zestawów materiałowych do szpachlowania płyt gipsowych, tzn jakie materiały Pan poleca sprawdzone które dają dobry efekt na długie lata. Słyszałem że do wypełniania używać uniflott’ów, a potem… i Jeszcze jedno pytanko mam bo nie ma w Pana zesatwie rolek takiej 5 -6 cm rolki z siatki do połaczeń gipsowych czy to sie stosuje czy śiadomie Pan o tym nie wspomina. Pozdrawiam

     
    • Andrzej

      18 lutego 2014 o godz. 21:20

      Jeśli chodzi o siatkę do połączeń, to nie jestem jej zwolennikiem ponieważ nawet po jej zastosowaniu mogą pojawić się pęknięcia – rysy powierzchniowe. |Powinno się ją w zasadzie stosować tylko do połączeń krawędzie fabrycznych (spłaszczonych). Do połączeń krawędzi ciętych nie stosuje się jej ze względu na wypukłość łączenia jakie powstaje po jej zaszpachlowaniu. Lepiej na połączenia cięte wkleić fizelinę lub taśmę papierową. Jeśli chodzi natomiast o szpachle, to generalnie ja używam szpachli lekkich typu Fugenfuller Leicht, Super. Do szpachlowania na Q3 stosuje gotowe masy szpachlowe, najczęściej – SHEETROCK.

       
  7. Zyga

    6 marca 2014 o godz. 21:35

    Witam, ostatnio w sklepach budowlanych widzę masy szpachlowe do beztaśmowego spoinowania z mikro włóknami. Zastanawiam się czy taką masę warto stosować i czy jest na tyle wytrzymała by warto było ją stosować. Spoinowanie z taśmami sprawia mi trochę trudności, dlatego szukam czegoś łatwiejszego. Pozdrawiam

     
    • Andrzej

      7 marca 2014 o godz. 22:15

      Jeśli chodzi o szpachle takie jak Uniflott czy Vario, to na pewno tak. Natomiast bardzo ważne jest przy szpachlowaniu bez taśm o zagruntowaniu krawędzi ciętych płyt g/k.

       
  8. Piotr

    11 marca 2014 o godz. 21:36

    Witam. Czy w swojej pracy, spotkał się Pan z takim urządzeniem jak: homax banjo 6500. Oraz czy mógłby Pan, wypowiedzieć się na jego temat. Na YouTube, jest kilka filmików z jego udziałem.

     
    • Andrzej

      16 marca 2014 o godz. 14:54

      Panie Piotrze, nie spotkałem się z tym urządzeniem w swojej pracy. Ciężko mi również cokolwiek powiedzieć o przydatności tego typu urządzeń w suchej zabudowie bez wcześniejszego przetestowania go na budowie.

       
  9. Mariusz

    2 kwietnia 2014 o godz. 07:28

    Wszystko fajnie, tylko gdzie kupic ta tasme kurt?

     
  10. alus

    20 maja 2014 o godz. 15:50

    Są jeszcze ostatnio pojawiające się w sklepach taśmy TUFF-TAPE, z dziurkami po brzegach, co powoduje wzmocnione przyleganie.

     
    • Mariusz

      22 maja 2014 o godz. 20:12

      Są owszem, ale bardzo drogie. Jak masz do zrobienia 200 m2 to klient zapewne by zaprotestował gdyby za 75mb miał zapłacić 300zł zamiast 30zł Kurt- taśmy. ps. Ponawiam pytanie :GDZIE MOŻNA KUPIĆ TAŚME KURT? Panie Piotrze

      Pozdrawiam

       
  11. krzysztof

    1 listopada 2014 o godz. 16:01

    witam mam pytanie czy trzeba dawac fizeline na styku plyty gipsowej i sciany jak zastosuje sie tasme przekladkowa, czy wystarczy sama szpachla,dziekuje

     
    • Andrzej

      1 listopada 2014 o godz. 20:43

      Nie, nie jest to konieczne. Wystarczy zastosowanie taśmy przekładkowej, ja jednak stosuje zarówno taśmę przekładkową jak i fizelinę.

       
  12. Janusz

    20 lutego 2015 o godz. 13:51

    Skoro wadą fizeliny jest jej słaba wytrzymałość, to czy można zastosować 2 x albo 3 x fizelinę do wzmocnienia, czy nie ma sensu?

     
    • Andrzej

      21 lutego 2015 o godz. 08:18

      Panie Januszu, nie nazwałbym wadą flizeliny jej wytrzymałość, jest po prostu innym materiałem. Każdy z przedstawionych przeze mnie materiałów posiada równice na plus i na minus. Flizelina jest bardzo popularna i bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Natomiast stosowanie jej 2x nie ma sensu.

       
  13. Tomasz

    14 kwietnia 2016 o godz. 20:52

    Panie Andrzeju, nie orientuję się Pan jakiej szerokości jest taśma Kurta, w nawoju 75m? W karcie technicznej jest podana szer. 12,5 cm ale widziałem paczki kartonowe o wymiarach 19 cm.

     
  14. Krzysztof

    16 sierpnia 2017 o godz. 09:51

    Witam. Panie Andrzeju mam pytanie – chodzi o to że mam duzy (3 m x 1.1 m) otwór w stropie nad salonem, zostawiony pod ewentualny montaż schodów gdybym kiedyś chciał zaadaptowac poddasze. Póki co urządzamy tylko parter i nie wstawiam żadnych schodów więc zabudowalem ten otwór płyta gk impregnowana (zielona) na mocnej konstrukcji stelazowej i chciałbym (o ile to mozliwe) żeby po wcześniejszym przygotowaniu został on otynkowany tynkiem cementowo-wapiennym jak reszta sufitu. Czy jest to wykonalne według Pana i jeśli tak to jak do tego podejść. Tynki wew jeszcze nie były wykonywane. Będę wdzięczny za Pana opinie.

     
  15. Ula

    29 marca 2019 o godz. 11:31

    Jeśli już pojawiają się pęcherze powietrza lub odklejają się brzegi taśmy i widać to dopiero po zaszpachlowaniu tasmy papierowej to jak sobie z takimi defektami poradzić?