RSS
 

Izolacja poddasza

27 sie

Izolacja poddaszaIzolacja poddasza wełną mineralną, to wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje. Przy adaptacji poddasza (na każdym jego etapie) można popełnić mnóstwo  małych lub większych błędów. Tutaj  będę omawiał jak się ich wystrzegać i jak, krok po kroku,  poprawnie wykonać  izolację poddasza.

 

 

 

Izolacja poddasza – krok po kroku

mierzymy rozstaw krokwi

Izolacja poddasza wełną mineralną

Izolacja poddasza wełną mineralną

Rozstaw krokwi w tym przypadku wynosi 69 cm. Aby wełna dobrze trzymała się miedzy krokwiami przycinamy ją o  1 – 1,5 cm szerzej od rozstawu krokwi, czyli przycinamy pasek na 70 cm.

 rozwijamy rolkę wełny

Izolacja poddasza wełną mineralną 

odmierzamy pasek do odcięcia

Izolacja poddasza wełną mineralną

Izolacja poddasza wełną mineralną

tniemy nożem do wełny

Izolacja poddasza wełną mineralną

Izolacja poddasza wełną mineralną

Po rozwinięciu rolki wełny widzimy brązowe paski, co ułatwia jej równe przecięcie.

rozwinięta rolka wełny z widocznymi brązowymi paskami.

Izolacja poddasza wełną mineralną

 

układamy wełnę między krokwiami. Izolacja poddasza wełną mineralną

Na powyższym zdjęciu widać, że wełna dotyka bezpośrednio foli paroprzepuszczalnej. Jest to dach niewentylowany, którego szkic przedstawiam poniżej. Dach niewentylowany zwany jest  dachem ciepłym  tzn.  między warstwą izolacji, a folią paroprzepuszczalną brak jest szczeliny powietrznej.

Izolacja poddasza wełną mineralną

wycięcia na jętki

Izolacja poddasza wełną mineralną

Izolacja poddasza wełną mineralną

prawidłowo zaizolowany skos

Izolacja poddasza wełną mineralną

Do izolacji tego skosu została użyta wełna mineralna o grubości 24 cm ( wysokość krokwi 24 cm) i współczynniku przewodności cieplnej  λ = 0,035 [W/mK].

 

Innym rozwiązaniem mogło być użycie wełny o grubości 20 cm i zastosowanie szczeliny powietrznej pomiędzy folią paroprzepuszczalną, a izolacją z wełny mineralnej tzw. –  dach zimny, którego szkic przedstawiam poniżej.

Izolacja poddasza wełną mineralną

 
komentarzy 14

Kategoria: Poddasza

 

Tagi:

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Dariusz

    11 marca 2013 o godz. 11:51

    Witam, jak połączyć ściankę działową z płyty k-g na poddaszu z dachem skośnym . Dach ten jest zaizolowany 30cm wełny w dwóch warstwach wzdłuż i w poprzek krokwi. Ścianka działowa wznosi się po miedzy krokwiami i czego ma się trzymać – chyba nie tylko profili. Może połączyć sąsiednie krokwie deską / mi i do niej mocować ściankę , tylko że chciałem przykleić paroizolacja na całym dachu aby był bardzo szczelny . W domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

     
    • Andrzej

      13 marca 2013 o godz. 21:32

      Muszę przyznać, że 30 cm izolacji to potężna ilość.
      Profil obwodowy ściany mocuje się max w odstępach co 1,00 m, a rozstaw profili CD na skosach będzie max co 50 cm (płyty przykręcane w poprzek profili), starczy więc jeśli profil obwodowy UW zostanie przykręcony tylko do profili CD. Najlepiej jednak profil obwodowy UW ścianki działowej przykręcić dopiero po zapłytowaniu całego poddasza, czyli przykręcić go przez płytę do profila CD.

       
  2. Mateusz

    26 czerwca 2013 o godz. 13:57

    Witam.
    Prosze mi powiedziec czy…
    jezeli welna dotyka folii paroprzepuszczalnej…. nie zawilgotnieje ? Kazdy inaczej opisuje prawidlowy montaz welny miedzy krokwiami…

    Nieukrywam bardzo na reke bylo by mi ukladanie welny zeby dotykala membramy dachowej….

    Pytanie czy nie zrobie błedu…. wyzej na rysunkach mozna…. ale czy nie zawilgotnieje ?

    Pozdrawiam REWELACYJNA STRONA

     
    • Andrzej

      26 czerwca 2013 o godz. 19:40

      Zakładam, że (patrząc od zewnątrz na dach) jest dachówka, łaty, kontrłaty, membrana dachowa paroprzepuszczalna, krokwie. Jeśli tak wygląda przekrój dach, to jak najbardziej wełna może dotykać membrany paroprzepuszczalnej. Proszę jednak pamiętać o ułożeniu foli paroizolacyjnej od wewnątrz już po zaizolowaniu dachu, jak również o dokładne przyklejenie jej do ścian, zaklejenie łączeń. Folia paroizolacyjna ma za zadanie ochronę wełny przed przedostaniem się wilgoci z wnętrza domu do przegrody dachowej.

       
      • Mateusz

        27 czerwca 2013 o godz. 09:13

        Tak oczywiscie wiem.
        Nie spodziewalem sie tak szybkiem odpowiedzi….
        Jeszcze raz gratuluje strony…. powinna byc bardziej widoczna w sieci… bo jest ogromna skladnica solidnej wiedzy…..
        hmmmm po przestudiowaniu strony…. nie rozwialem 2giego mojego “problemu”
        Mianowicie, moj dom jest z ok1928r i dach jest profilowany (z łukami….) jesli jest mozliwosc moge podeslac zdjecie….

        Prosze podowiedziec mi jak mam przymocowac plyte k-g do sciany… (profile UD30 sa proste) a ja jak juz pisalem mam łuki ktore chcialbym zeby pozostały.
        Aha i czy do “obicia” moge zastosowac plyte 9mm (sprawdzalem to sie “podda” i nabiera ksztaltu dachu….

        Z góry bardzo dziekuje za pomoc
        Pozdrawiam

         
        • Andrzej

          29 czerwca 2013 o godz. 17:33

          Proszę przysłać zdjęcia, zobaczę jak to wygląda.

           
  3. Paweł

    4 marca 2014 o godz. 23:23

    Witam, bardzo pomocny blog. Jestem pod wrażeniem ilości wiedzy którą można tutaj znaleźć, ale mam pewną sytuację, w której chciałbym prosić Pana o komentarz.

    Przymierzam się do wykonania skosów i chciałbym rozwiać kilka moich wątpliwości. Najpierw jednak opiszę poddasze:

    Dach jest jak w tym artykule: dachówka, łaty, kontrłaty, membrana, krokwie(18 cm). Między krokwie idzie wełna 15 cm (rozpręża się nawet trochę mocniej). A później druga warstwa wełny 15-18 cm w poprzek krokwi.

    Przy założeniu, że skos na poddaszu będzie miał kąt nachylenia taki sam jak dach, to pomiędzy końcem ścianki kolankowej a początkiem płyt pojawi mi się szczelina o wysokości ok 5-7 cm. Martwię się, że będzie to trudno obrobić. Zastanawiam się jak taką sytuację najlepiej rozwiązać?

    1. Zmienić kąt nachylenia skosu, obniżając go tak, aby opierał się na końcu ścianki kolankowej? Zakładając, że mam do dyspozycji wieszaki kotwowe krokwiowe o długości 27 cm, to aż 20 cm takiego wieszaka będzie w wełnie, a na 7 cm będzie się on trzymał przykręcony do krokwi. Czy to nie za mało? Rozwiązaniem może tutaj być nadbicie krokwi o kilka cm w miejscach montażu wieszaka. Co Pan myśli o takim rozwiązaniu?

    2. Zamontować wąski pasek płyty i doszpachlować do ścianki kolankowej i płyt na skosie? Obawiam się że powstaną wtedy 2 rysy i będzie to bardzo pracochłonne i droższe rozwiązanie.

    3. Jakieś inne rozwiązanie?

    Będę wdzięczny za podsunięcie rozwiązania.

     
    • Andrzej

      7 marca 2014 o godz. 21:41

      Panie Pawle, nie wiem czy ma Pan już położony tynk na ściance kolankowej, jeśli nie to dobrze by było po prostu domurować kawałek tej ścianki aż pod krokwie. Innym rozwiązaniem jest położenie suchego tynku na całej ściance kolankowej – tutaj, w zależności od wysokości i długości ścianki – wzrastają niestety koszty. Zmieniając kąt nachylenia straci Pan trochę z m³, co do wieszaków to zależy od ich sztywności, a dokładniej od jakości wykonania, 7 cm przykręcone dwoma wkrętami wytrzyma dużo. I ostatnia sprawa, to zamontowanie paska gipsu. Najgorsze jest połączenie płyty g/k z tynkiem i tu faktycznie może pojawić się rysa – chociaż ja wykonywałem już takie połączenia z powodzeniem. Inna sprawa to wyrównanie tego paska ze ścianką kolankową – to może być pracochłonne. Ja jednak stawiałbym w pierwszej kolejności na domurowanie ścianki kolankowej do krokwi.

       
      • Paweł

        7 marca 2014 o godz. 22:40

        Witam i dziękuję za podpowiedź.

        Tynki mam już położone, a podmurowanie nie wchodzi w grę, jest po prostu za mało miejsca: od krawędzi ścianki do murłaty jest 2-3 cm, nie wiem jakiego materiału musiałbym użyć, żeby to wyszło.

        Suchy tynk, może to i byłoby dobre rozwiązanie, ale takiej ścianki mam w sumie 25 metrów – trochę dużo, koszty i pracochłonność wzrosną.

        Podmurowanie ścianki spowoduje jej podwyższenie i w efekcie końcowym da takie samo łączenie jak przy obniżeniu skosu tyle, że skos będzie nieco mniej wygodny w użytkowaniu.

        Rozwiązanie z paskiem gipsu o szerokości 5-7 cm rzeczywiście rozważałem, ale wydawało mi się ono już z samego założenia kiepskie, dziękuję za potwierdzenie.

        Wydaje mi się, że po przeanalizowaniu sytuacji i uświadomieniu sobie, że przy najlepszym możliwym rozwiązaniu, czyli podmurowaniu ścianki, uzyskam takie samo połączenie (wydaje mi się, że najmniej problematyczne ) skosu ze ścianką kolankową, a w efekcie trochę stracę z wysokości pomieszczenia to jest to kompromis na który warto pójść.

        Proszę o komentarz czy dobrze wnioskuję i dziękuję jeszcze raz.

         
  4. Wojciech

    9 maja 2014 o godz. 21:53

    Panie Andrzeju, a jak – według Pana wiedzy i doświadczenia – niebezpieczna dla zdrowia jest wełna mineralna? Pytam głównie w kontekście pracy z tym materiałem, nie mieszkania w domu ocieplonym wełną (choć i tu słyszałem różne opinie…)

    Przyznam, że “nasłuchałem się” opowieści o ludziach, którzy sami podjęli się prac np. ociepleniowych i od tego czasu mają poważne problemy skórne; prawdę mówiąc odczuwam prawie paniczny lęk przed nawet zbliżeniem się do wełny. Z drugiej strony jest ona jednak dość powszechna w budownictwie i chyba większości ludzi nic strasznego z tego powodu nie spotyka?

    Jeśli mógłby Pan, jako wieloletni praktyk, przedstawić swoją opinię w tym temacie oraz doradzić właściwy sposób zabezpieczenia się, byłbym bardzo wdzięczny.

     
  5. Marek

    14 maja 2014 o godz. 20:59

    Witam,
    Mam dach typu (patrząc od zewnątrz na dach) jest dachówka, łaty, kontrłaty, membrana dachowa paro przepuszczalna, krokwie. Krokwie mają 15 cm – dałem 15 cm wełny, w poprzek druga warstwa będzie 15 cm, folia paroizolacyjna i płyty G-K. Tak będą wykonane skosy. Mam pytanie odnośnie sufitu – jest on też z krokwi 15 cm. Na krokwie od góry przybiłem deski. Między krokwie dałem 15 cm wełny – więc dotyk ona desek. Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć czy między wełną a tymi deskami powinna być szczelina (oraz membrana dachowa paro przepuszczalna)? Czy wełna nie zawilgotnieje jeżeli nie będzie szczeliny? Nad deskami powstał stryszek który w max. punkcie ma 1,5 m. Skosy stryszku miałby być docelowo docieplone wełną, ale waham się ponieważ boję się że nie będzie tam wentylacji. Przeglądając forum stwierdzam że jest Pan fachowcem w tej dziedzinie i dobrze mi doradzi.

     
  6. WiesłaW

    13 czerwca 2014 o godz. 18:16

    Witam,

    Bardzo proszę o poradę, jak otulić wełnę na scianie “jaskółki” gibla folią paroizolacyjną jak na fot.:
    1 http://zapodaj.net/3cbdaaf687046.jpg.html
    2 http://zapodaj.net/238dce5fb1065.jpg.html

    Dodam że ścianka “12” będzie domurowana do wysokości murłaty gibla, a pomieszczenie z fot 2, będzie przeznaczone na łazienkę.

    Będę bardzo wdzięczny za dokładną odpowiedz.
    pozdr
    Wiesław W

     
    • WiesłaW

      17 czerwca 2014 o godz. 17:10

      I nikt nie wie jak to ugryźć?

      Może ta folia w tym miejscu nie jest potrzebna?

       
  7. Mariusz

    2 czerwca 2020 o godz. 10:10

    Witam , czy przy dachu w układzie dachówka, łata,kontrłata,papa, deskowanie, dawać jeszcze pod deskowanie membranę dachową (nad wełnę) czy to zbędne? Gdzieś czytałem że tak się robi. Będę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam