RSS
 

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

23 Lip

Jak przecinać profile do suchej zabudowyJak przecinać profile do suchej zabudowy ? Oczywiście większość z Państw odpowie od razu – szlifierką kątową ! Niestety jest to poważny błąd ! Profile przecinamy ręcznymi lub elektrycznymi nożycami do blachy. W przypadku profili wzmocnionych UA , gdzie blach jest zdecydowanie grubsza – stosujemy elektryczne nożyce do blachy.

 

 

Jak przecinać profile do suchej zabudowy – krok po kroku

Odznaczamy żądaną długość do odcięcia.

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

Nacinamy profil z dwóch stron (szerokości). Nacięcia muszą być równoległe, co ułatwia przegięcie profilu i daje równe cięcie

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

Przeginamy profil.

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

Przecinamy jego podstawę (wysokość).

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

Przecięty równo profil CW 50

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

NIE  WOLNO  CIĄĆ   PROFILI SZLIFIERKĄ   KĄTOWĄ  !!!!

Cięcie szlifierką kątową powoduje wypalanie się warstwy antykorozyjnej cynku, a w rezultacie późniejszą korozję profili.

Jak przecinać profile do suchej zabudowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Wojciech

  7 maja 2014 o godz. 15:21

  Tytułem wstępu: właśnie zabieram się za zrobienie zabudowy niektórych instalacji w domu (pierwsze kroki z gk) i staram się „doszkolić teoretycznie”. Dziękuję za bardzo użyteczny blog!

  A proszę o rozwinięcie argumentu, dlaczego nie można przecinać profili szlifierką. Wydaje mi się, że profile są ocynkowane tylko powierzchniowo, więc nawet przy przecinaniu nożycami powstaje powierzchnia (przekroju), która jest niezabezpieczona i może później korodować. Jaka więc jest różnica?

   
  • Paweł

   21 sierpnia 2014 o godz. 14:59

   dokladnie o tym samym pomyslalem 🙂 prosze o odpowiedz

    
   • poi

    14 grudnia 2015 o godz. 22:52

    powierzchnia lini ciętej nożycami jest pare razy mniejsza od przeciętej kątówką, ot tyle.

     
 2. Tom

  16 lutego 2016 o godz. 21:48

  Również myślę że wymóg cięcia profili tylko nożycami to fanaberia ludzi związanych z produkcją i sprzedażą nożyc. Też muszą zarobić. Czy profil przetniemy szlifierką, nożycami czy zwykłą nożówką gdzie ciężko jest wytworzyć wysoka temperaturę, która by wypaliła związki cynku to jest to jedno i to samo. Zawsze pozostanie powierzchnia która będzie niezabezpieczona. Poza tym dlaczego mówimy tylko o profilach przecież tyle stali ładujemy w budowę domu i nikt nie używa stali ocynkowanej i tym bardziej do jej cięcia nożyc. Więc nasze domy powinny już dawno się rozpaść na skutek korozji. Więc nie świrujmy bo ktoś kiedyś napisał tak. Pozdrawiam

   
  • Tomek

   26 maja 2016 o godz. 08:52

   Gdy tniemy profil kątówką, wysoka temperatura wypala ocynk, pozostaje goły metal i korozja gotowa. Gdy używamy nożyc, warstwa ocynkowania zostaje niejako „zaciągnięta” na krawędź, i nie zostają „gołe” miejsca. Z tego samego powodu nikt normalny nie tnie tarczówką np. blachodachówki.

    
   • Marcin

    18 grudnia 2017 o godz. 12:20

    Ale zdecydowanie jest różnica pomiędzy blachodachówką a profilem pod GK – blachodachówka jest montowana w w bardzo zmiennych warunkach temperaturowych oraz wilgotnościowych a profil pod GK nie, także też uważam, że na sile promowanie cięcie profili GK nożycami jest fanaberią.
    Jakby się zrobiło badnia to zapewne by się okazało, że to jeżeli chodzi o trwałość zabudowy GK nie ma kompletnie znaczenia..

     
 3. Paweł

  6 maja 2016 o godz. 18:42

  Smród ze spalonego ocynku w pomieszczeniu zamkniętym to samobójstwo.

   
 4. Jacek7

  28 lutego 2018 o godz. 23:27

  A może warto zainwestować w wycinarkę laserową? U mnie w firmie pracujemy na naprawdę dobrym sprzęcie, który radzi sobie z każdym rodzajem metalu. Warto się rozejrzeć wśród producentów.