RSS
 

Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsową (wąskie elementy z płyty g/k)

05 kwiecień

Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsowąJak przykręcać ponacinaną płytę gipsową. Właściwie niby proste – wkrętarka wkręt i gotowe – ale czy tak jest aby na pewno ? Często jednak przy  przykręcaniu wąskich elementach z płyty g/k (np. ponacinana płyta na łuk, falę ) pod wpływem naszego nacisku (nacisku wkrętarki) wąski element po prostu przełamuje się.

 

 

Gdzie leży błąd ?

Przyczyna jest bardzo prosta – podczas przykręcania wąskiego elementu płyty g/k  w pierwszej jej fazie (wkręcania wkręta w płytę) następuje jednoczesne “nagwintowanie” płyty. Kiedy natomiast szpica wkrętu dochodzi do profilu konstrukcji i zanim go przebije zachodzi niepożądane zjawisko “nakręcania się”  płyty  gipsowej na wkręt – co z kolei powoduje odsuwanie przykręcanego elementu płyty od profilu konstrukcji i powstanie pustki powietrznej pomiędzy gipsem a profilem. Kolejne wyżej wymienione etapy przedstawia poniższy rysunek (rys.1)

 

Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsową

rys.1

Natomiast w chwili przebicia przez wkręt profilu konstrukcji następuje gwałtowne dociśnięcie przykręcanego elementu do konstrukcji wraz z gwałtownym uderzeniem wkrętarki w przykręcany element, co z kolei może doprowadzić do jego pęknięcia (przełamania).

Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsową ?

Rozwiązaniem tego problemu jest wkręcanie wkręta (w pierwszej jego fazie – przebijania płyty g/k) na lewych obrotach (rys.2a). Tak, tak dobrze napisałem na lewych.  Następnie kiedy poczujemy opór profilu konstrukcji, przełączamy obroty wkrętarki na obroty prawe i dokręcamy wkręt (rys.2b).

 

Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsową

rys.2

Przy tego rodzaju przykręcanych  naciętych płytach jak poniżej na zdjęciu jest to bardzo pomocne i jednocześnie eliminuje możliwość pęknięcia lub przełamania płyty.

 Jak przykręcać ponacinaną płytę gipsową

fot.2

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Bogdan

  5 kwietnia 2013 o godz. 21:35

  Witam
  Panie Andrzeju czy poradzi mi pan coś na mój skośny sufit (post z 31 marca) a przy okazji pytanie czy mogę go przymocować z jednej dłuższej strony ( 6,2m) do przedścianki z profili CW ?

   
  • Andrzej

   5 kwietnia 2013 o godz. 22:08

   Oczywiście może Pan przymocować profil obwodowy sufitu podwieszanego do przedścianki. Nie ma tu żadnych przeciwwskazań, ponieważ całe ciężar sufitu podwieszanego i tak spoczywa na podwieszeniach ( mocowaniach do stropu) a nie na profilu obwodowym.

    
   • Bogdan

    6 kwietnia 2013 o godz. 17:58

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.Co zaś tyczy się kotew motylkowych to myślałem o takich :
    http://sferazakupow.pl/kotwa_rozprezna_typu_parasolka_do_pustych_przestrzeni_ze_sruba,show,full,187,189,-1,222,-1,1.html
    Sufit jaki mam jest dla mnie samego zagadką.Są to długie płyty ale z podłużnymi pustymi przegrodami w dodatku ścianki są cienkie.Naprawdę trudno jest na nim coś powiesić-gdzie nie przewiercić tam pustka.

     
    • Andrzej

     8 kwietnia 2013 o godz. 20:00

     Panie Bogdanie, nie można na takich kotwach wieszać sufitu podwieszanego. One po prostu nie są przeznaczone do tego rodzaju mocowań. Musi Pan w pierwszej kolejności dowiedzieć się jaki jest rodzaj stropu i do niego dobrać odpowiednie kotwy(może istnieje jakaś dokumentacja budynku). Być może trzeba będzie użyć jakichś specjalnych kotew. Jeśli nie wiadomo jaki to jest dokładnie strop to najlepiej, jakby rodzaj stropu i technikę zamocowań określił rzeczoznawca budowlany lub ktoś kto ma do tego uprawnienia. Czasami lepiej wydać trochę pieniędzy na rzeczoznawcę, i mieć gwarancję że sufit podwieszany nie spadnie.

      
 2. Paweł

  19 kwietnia 2013 o godz. 23:37

  Witam panie Andrzeju ponownie,

  Tak jak pisałem do pana w mailu, że dość daleko wybrałem się do stawiania gipsów. Jednakże mam dręczące mnie pytanie jakoże tutaj z technologią troszkę na bakier. Chodzi o płyty włókno – cementowe (o grubości pomiędzy 6 mm a 8 mm). Sposób mocowania ich jest troszkę inny jak pły gipsowych, choć coś na wzór przybliżony w tym wpisie przez pana. Chodzi o to , że płyty cementowo – włóknowe praktycznie nie da się wkręcić “od razu” do stelażu metalowego z tego względu iż nie jest miękka tak jak gipsowa. Manewr , który należy wykonać to tak jak pan pokazuje – na lewych obrotach “dostać się do profilu” i zacząć ruch kołowy, który umożliwy frezowanie otworu tak aby zmieściła się tam główka wkręta i następnie już spokojnie zmieściła się w płycie. Nie wiem czy mógłby mi pan zasegurować czy jest to poprawna technika i czy te “wyżłabianie” otwóru nie osłabia otworu a tym samym mocowania płyty. Słyszałem , że do płyt cementowych muszą być specjalne wkręty ze specjalnym motylkiem u dołu wkręta. Jak to wygląda w rzeczywistości ? prosiłbym serdecznie pana , panie Andrzeju o profesjonalną poradę jeśli to możliwe. Pozdrawiam serdecznie

   
 3. Ania

  22 grudnia 2013 o godz. 21:04

  Czytam temat po temacie i wyjść z podziwu nie mogę, w jak dostępny sposób totalnemu laikowi potrafi Pan wszystko wytłumaczyć. Dziekuje za ten blog, pomógł mi już bardzo i myślę, ze jeszcze wiele sie nauczę dzięki Pana wiedzy i doświadczeniu. Czy te wolne obroty w lewo można stosować w każdej sytuacji gdy płyta jest niewielkich rozmiarów i jest mozliwość złamania jej, czy lepiej nie nadużywać (domyślam sie że to sprawia iż robimy wiekszy otwór dla wkręta?)

   
  • Andrzej

   23 grudnia 2013 o godz. 17:50

   Pani Aniu, generalnie płytę g/k trzyma łeb wkrętu, który nie powinien przerwać kartonu płyty po jego wkręceniu. Otwór pozostanie praktycznie takiej samej wielkości, natomiast jest to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pęknięta płyta w miejscu jej mocowania. Ja za każdym razem, gdy jest ryzyko pęknięcia płyty – małe rozmiary płyty – używam wolnych lewych obrotów. Oczywiście, na pewno Pani sama zauważy, kiedy jest to nieodzowne, a kiedy można to pominąć.