RSS
 

Jak wykonać łuk gotycki

22 lip

Jak wykonać łuk gotyckiJak wykonać łuk gotycki, a bardziej w tej części jak go rozrysować. Dla osób które lubią okres gotyku, i chcą upiększyć ściankę z płyt g-k takimi właśnie  łukami (przejście z pokoju do pokoju, otwór okienny) będzie to na pewno interesujące. Jest to dość prosty łuk i bardzo łatwo go wkomponować w ściankę działową. Dziś przedstawiam jak taki łuk narysować.

 

 

Jak wykonać łuk gotycki – wyznaczenie łuku

 

Jak wykonać łuk gotyckiW tym łuku , szerokość otworu drzwiowego (okiennego) równa jest promieniowi koła rysowanego z punktu A i z punktu B, a więc jeśli mamy otwór o szerokości 90 cm, to promienie  kół będą też wynosiły 90 cm, a przecięcie tych dwóch kół (punkt C) daje nam wysokość łuku i określa środek otworu drzwiowego (okiennego).

 

 

 

 

 

Jak wykonać łuk gotycki

Jak wykonać łuk gotycki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tu, znajdziesz praktyczne wskazówki jak taki łuk wykonać.

 
komentarze 4

Kategoria: Łuki

 

Tagi: , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Andrzej Chec

  31 marca 2013 o godz. 15:04

  Mam propozycje, aby zamiescic wiecej szkicow, jak wykonac inne łuki.

   
  • Andrzej

   31 marca 2013 o godz. 17:59

   Obiecuję je przedstawić w formie wpisów w najbliższym czasie.

    
 2. Hudrza

  19 listopada 2014 o godz. 11:00

  Wierzchołki ABC tworzą trójkąt równoboczny. Tak więc w celu wyznaczenia puntów A i B trzeba wziąć sznurek o długości równej szerokości otworu, wyznaczyć środek nadproża (punkt C) i tym sznurkiem, zaczepionym w punkcie C bez trudu wyznaczamy punkty A i B.

   
  • Maciej

   13 lipca 2015 o godz. 11:54

   Charakterystyką tego łuku jest jego krzywizna, którą wyznaczamy ze środków okręgów, pkt. A i B, ze szczytem w pkt. C, tak więc kluczowym jest tu zachowanie kolejności podanej przez p. Andrzeja. W innym wypadku otrzymamy po prostu trójkątne wejście.