RSS
 

Jaka grubość izolacji do profili CW 50, 75, 100

22 mar

jaka grubość izolacjiJaka grubość izolacji do profili CW 50, 75, 100. Niby proste pytanie a jednak…..

Temat niby banalny i nie wymagający szerszego omawiania. Nawet nie miałem zamiaru pisać o tym, dopóki nie porównałem  wykonania tej samej  ścianki g/k według zeszytu systemowego tej samej firmy działającej  w Polsce i Niemczech – ten sam numer systemu, ten sam producent płyt i profili,  a sugerowana  inna grubość izolacji. Jest też inna dopuszczalna wysokość wykonywanej ściany (większa w Polsce), to jednak mogę zrozumieć ponieważ w Niemczech rozstaw profili jest co 62,5 cm , natomiast w Polsce co 60 cm. Wynika to z różnicy szerokości produkowanych płyt g/k.

Zacznę jednak od tego jaką grubość izolacji powinno się układać w ścianach g/k według zaleceń producentów systemów suchej zabudowy w Niemczech.

ściana na profilach UW/CW 50 – izolacja grubości 40 mm
ściana na profilach UW/CW 75 – izolacja grubości 40 mm lub 60 mm
ściana na profilach UW/CW100 – izolacja grubości 40 mm lub 60 mm lub 80 mm

Jaka grubość izolacji i z czego to wynika ?

 

 

Już tłumaczę…

1. Oto profil CW 50

jaka grubość izolacji

… i jeszcze innego producenta …

jaka grubość izolacji

Na zdjęciach widzą Państwo, że przestrzeń pomiędzy zagięciami ścianek profila jest mniejsza niż 50 mm i to już sprawia trudność w ułożeniu izolacji o grubości 50 mm między profilami CW 50.

Jak to wygląda przy profilu  CW75 ?

jaka grubość izolacji

Patrząc na ilość miejsca jaka pozostała do włożenia izolacji staje się jasne dlaczego maksymalna sugerowana grubość jej powinna wynosić 60 mm, a nie 75 mm.

2. Kolejna sprawa  –  izolacja się rozpręża, na pewno Państwo to zauważyli przy rozcinaniu opakowania foliowego np. wełny mineralnej. Według norm może ona osiągnąć większą grubość niż deklarowana na opakowaniu. Co się zatem stanie jeśli między profile CW 50 ułoży się izolację 50 mm ? Może to spowodować, po jakimś czasie, nawet wybrzuszenie  płyt g/k. Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy w stanie określić jak duże będzie rozprężenie wełny i nacisk na płytę g/k. Po ułożeniu izolacji o grubości 50 mm w profile CW 50 widać jak  izolacja  się uwypukla.

Dodatkowo, jeśli w ścianie są ułożone kable (grubość kabli np. 10 mm), to w tym miejscu izolacja musi gdzieś te 10 mm “upchnąć” lepiej bym to ujął “wypchnąć ” .

Właśnie dlatego w Niemczech sugerowane grubości izolacji w ścianach g/k są takie jak przedstawiłem na początku wpisu.

Dlaczego w Polsce sugerowana jest większa grubość izolacji postaram się dowiedzieć bezpośrednio u producentów systemów suchej zabudowy. Natomiast to jakie maja na to argumenty przedstawię na blogu po otrzymaniu od nich odpowiedzi.

 
komentarzy 9

Kategoria: Ściany

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Anna

  25 marca 2014 o godz. 11:54

  Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczace izolacji i systemu samonosnego z profili pojedynczych CW, ktory Pan opisywal wczesniej. Czy izolacje moge wlozyc pomiedzy profile CW? Czy trzeba je dodatkowo oklejac folia PE? Czym sa mostki termiczne i czy mam sie nimi martwic przy takim systemie?
  Dziekuje za pomoc

   
  • Andrzej

   30 marca 2014 o godz. 15:47

   Pani Anno, najprościej ujmując mostek termiczny – nazywany również mostkiem cieplnym – to miejsce w przegrodzie budynku o większym przewodnictwie cieplnym niż pozostała część tej samej przegrody. W wyniku różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku dochodzi do wychłodzenia przegrody przegrody w tym miejscu. Czy należy się tego bać ? Nie jest to zjawisko pożądane i należy unikać powstawania mostków termicznych. Mogą one powstać na przykład przy złym ułożeniu izolacji. Jakie mogą być błędy znajdzie Pani to tu http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/3-najwieksze-grzechy-podczas-izolowaniu-sciany-gk#more-4010. Wpis ten obrazuje błędy podczas izolowania ściany, przedścianki wolnostojącej. Dla sufitów o konstrukcji samonośnej, izolację układa się również pomiędzy profilami CW, z tym że profile CW są w takim przypadku mocowane podwójnie i skręcone ze sobą “tyłami”. Folię paroizolacyjna mocuje się tylko w tych konstrukcjach, które są zbudowane od wewnątrz pomieszczenia na ścianach zewnętrznych budynku.

    
 2. Dawid

  25 marca 2014 o godz. 22:01

  Witam,

  Zastanawiam się nad wykonaniem suchej zabudowy w mieszkaniu i mam z tym kilka pytań. Czy płyty trzeba pokrywać całe gładzią ? czy wystarczy wyszlifowanie miejsca spoinowane. Chodzi mi głównie o miejsca cięte ręcznie z pełnych płyt, bo fabrycznie płyty maja wyprofilowaną krawędź tak, że taśma zbrojąca się mieści wraz z masą szpachlową, a co w przypadku ciętej ?, gdzie masa wtapia się w rowek, na to idzie zbrojenie, masa i moim zdaniem spowoduje to widoczne zgrubienie na płycie. Czytałem tutaj, że trzeba robić 20cm naddatku z każdej strony spoiny, ale czy po pomalowaniu farbą emulsyjna nie będzie widać miejsc spoinowania ?. W internecie i wszelkich materiałach jest tylko jak łączyć, spoinować płyty, a co dalej z obróbką pod malowanie już nie ma nic(jedynie wzmianki o tapecie i płytkach ceramicznych). Czy wystarczy masa na spoinie czy cała powierzchnia płyt musi być spoinowana ?. Drugie pytanie to odnosi się też do pierwszego, czy w przypadku, gdy masa jest tylko na spoinach i wkrętach to czy farba jest w stanie zakryć miejsce spoinowania ?. Różne opinie słychać, że płyt się nie pokrywa zaprawą na całej powierzchni bo sama jest gładka, a jedynie spoiny, ale co w przypadku ciętych, gdzie nie patrząc mamy prostą powierzchnie bez wgłębienia ?.

  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   30 marca 2014 o godz. 21:55

   Jednym z możliwych rozwiązań jest wykorzystanie płyt “4 PRO”, jest to płyta z wszystkimi 4 krawędziami spłaszczonymi. Zdecydowanie ułatwia pracę szpachlarskie. Wracając jednak do pytania, im szerzej Pan taką krawędź zaszpachluje, tym mniej będzie widoczna. Generalnie jednak po przeszlifowaniu nie powinien Pan zobaczyć żadnej różnicy. Co do szpachlowania całych płyt, to nie jest to konieczne pod tapetę. Jednak pod farbę stosuje się szpachlowanie Q3, co oznacza zaciągniecie masy szpachlowej na całej powierzchni płyty i “ostre” jej ściągniecie pacą. Następnie “po przeschnięciu” delikatne przeszlifowanie całej powierzchni zabudowy. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to problem powstaje tu ze względu właśnie na różnice w chłonności podłoża. Jeśli płyta zostanie zaszpachlowana na całej powierzchni, chłonność ta będzie wyrównana.

    
 3. Bogdan

  6 kwietnia 2014 o godz. 12:58

  Witam Panie Andrzeju
  Czy jest jakieś urządzenie do ponownego wycięcia pękniętych miejsc połączeń płyt g/k.Kupiłem mieszkanie do remontu i w zasadzie na większości łaczeń widoczne są rysy a robienie tego nożykiem i szpachelką to będzie syzyfowa praca.
  Pozdrawiam

   
 4. Rafał

  8 kwietnia 2014 o godz. 21:49

  Witam. Moje pytanie z innej beczki. jak docieplić sufit na poddaszu opuszczony od jętek o 40 cm. Mam do dyspozycji wełnę o grubości 15 i 10 cm. Z góry dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam.

   
 5. Adrian

  18 kwietnia 2014 o godz. 10:10

  Witam. Jestem na etapie robienia zabudowy (ściany, sufity) na poddaszu domu jednorodzinnego stosując się do porad na Pana stronie. Mam wiele pytań, ale to najważniejsze bo na teraz to czy można nie dawać szpachli na łączeniu płyt KG z murem i łączeniu płyt KG ze sobą, a jedynie sam akryl? Zaplanowałem tak ściany pokoi i sufity aby ścinać każdą fabrycznie spłaszczoną krawędź (5cm) do równej płyty na styku KG z tynkiem i KG z KG. Nie było to łatwe stosując się do zasad, aby płyty po dwóch stronach nie kończyły się na jednym profilu CW (nadmienię, że najbardziej wymagająca ściana ma ok 7m długości, 2 pary drzwi po drodze, metalowy słup podtrzymujący dach i skos z jednej strony). Zastanawia mnie tylko, czy mogę wykończyć połączenie płyty ze ścianą tynkowaną samym akrylem?. Jeśli tak to czy robić jakąś dylatację(2, 3, 5 mm) między płytą, a murem czy starać się jak najbardziej na styk (zawsze i tak będzie przynajmniej 1mm różnicy).
  Czy samym akrylem mogę też połączyć sufit KG ze ścianami KG ?. płyty na suficie będą układane tak, że prostą poprzeczną krawędzią będą stykały się ze ścianami. Wiem jak frezować i szpachlować i łączyć płyty ze sobą. Ale nie jestem pewny czy dobrze robię, że próbuję dać płyty na styk do siebie zakryć to samym akrylem.

  Pozdrawiam.
  Adrian

   
 6. Grzesiek

  26 kwietnia 2014 o godz. 09:57

  Panie Andrzeju
  jestem w trakcie budowy domu, dom murowany ale ze stropem lekkim. Chciałbym wykonac sufit z płyt gk, ale szczerze mówiąc nie wiem jak się za to zabrać. Chciałem zastosować wieszaki do profili CD przyczepiane do belek stropowych i do sciany dokręcić profil wspomagajacy UD. Problem polega tylko na tym ze na jednej ścianie budynku mogę zastosować profil wspomagający ale na przeciwnej już nie, a przynajmniej nie w całości. A mam wątpliwości czy sufit o wymiarach 7,30/5,50 m będzie się trzymał na samych wieszakach. Podobny problem mam z piętrem. gdzie pokoje będę przedzielał ściankami z płyt gk, więc jak profil wspomagający połączyć z lekką ścianką? I ostatnie pytanie, jeżeli na skosach stosuje wieszaki do profili czy przy ścianach montuje się profile wspomagające? przy tym pytaniu spotkałem się z tyloma opiniami, że juz sam nie wiem jak się za to zabrać.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

   
  • Andrzej

   6 maja 2014 o godz. 22:05

   Panie Grzegorzu, sufit podwieszany można wykonać bez profila obwodowego UD, mam tu na myśli sufit o konstrukcji krzyżowej dwupoziomowej. Sufit taki nie opiera się na profilach obwodowych. Jego cała konstrukcja jest zawieszona tylko na wieszakach i to one są odpowiedzialne za utrzymanie sufitu. Powstaje pytanie po co w ogóle dawać w takim wypadku profil obwodowy ? Profil obwodowy zdecydowanie ułatwia wypoziomowanie takiego sufitu (punkty odniesienia), jak i całkowite jego wykonanie (np. oparcie profili głównych i nośnych CD ). Proszę również zauważyć, że przy tego typu konstrukcji nie przykręca się płyty g/k do profilu obwodowego UD.
   Co do kolejnego pytania, to może Pan dokręcać do istniejących już ścian g/k profil obwodowy UD. Mocuje się go w miejscach przebiegu profili ściany CW. Oznacza to, że profil obwodowy dokręca się do profila ściany CW przez płytę g/k.
   Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, to przy wykonywaniu konstrukcji metalowej dobrze jest dać profil obwodowy UD – ułatwi to zdecydowanie pracę !, natomiast nie jest to koniecznością. Ważne jest natomiast to, aby nie skręcać profili CD z profilem UD. Jeśli wykonywałby Pan konstrukcję drewniana, profila UD najczęściej się nie stosuje, aczkolwiek nie jest wykluczone jego zastosowanie.