RSS
 

Jakie wkręty do przykręcania profili CD do wieszaków bezpośrednich ?

29 lis

Jakie wkręty do skręcania profili CD do wieszaków bezpośrednich ?Jakie wkręty do przykręcania profili CD do wieszaków bezpośrednich ? Wydawało by się, że jest to sprawa prosta, bierzemy wkręt i przykręcamy profil do zamontowanego już wieszaka bezpośredniego. Ale czy na pewno wzięty został dobry wkręt ? Czy na pewno fachowcy wykonujący pracę zleconą przez nas skręcają to prawidłowymi wkrętami, czy łączenie nie będzie się luzowało ? Jakich wkrętów unikać, a jakie stosować ? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w poniższym wpisie.

Jakie wkręty wybrać ?

Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić inwestorowi, kiedy fachowcy przykręcą profil do wieszaka wkrętami do mocowania płyt gipsowych i nie chodzi tu tylko o przedścianki ale również o sufity podwieszane. Wygląda to wtedy tak:

Wkręty te, ze względu na swój kształt łba nie dociskają łączonych elementów do siebie, powstaje luz (zaznaczone strzałką).   W konsekwencji mamy ruchomą konstrukcje przedścianki lub sufitu podwieszanego.

Oto kolejny wkręt niedozwolony przy przykręcania profili do wieszaków bezpośrednich:

Na pytanie dlaczego ten również jest niedozwolony, odpowiedziałbym, że z tych samych powodów, z których nie przykręcamy płyt gipsowych do konstrukcji metalowej z profili CW wkrętami z  wiertłem – słabe mocowanie. Zauważcie że wkręt ten ma wiertełko. Jest ono po to, aby nawiercić otwór, a gwint tego wkrętu ma nagwintować otwór. Wkręt działa jak gwintownik. Ale jak ma nagwintować otwór w profilu, jeśli grubość jego blachy wynosi 0,6 mm, a niekiedy 0,5 mm ? Jest to niemożliwe !!!!!!!!! . Łączenie takie nie będzie  spełniało swojego zadania i jest ono niedozwolone.

Wkręty tego typu stosuję się do profili UA, np. do przykręcenia traversy w otworze drzwiowym.

Do przykręcania profili do wieszaków bezpośrednich stosuje się takie oto wkręty:

potocznie zwane  “pchełkami”. Tylko one są dozwolone to tego typu połączeń.

Kształt ich łba zapewnia dociśniecie do siebie skręcanych elementów, oraz trwałość i stabilności połączenia.

To właśnie takie niewielkie mankamenty wpływają później na stabilność i wytrzymałość konstrukcji nośnych pod suchą zabudowę, a co za tym idzie wytrzymałość łączeń płyt gipsowych na pęknięcia.

Podsumowując ten temat – wybieraj odpowiednie wkręty  do mocowania profili CD do wieszaków bezpośrednich.

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Artur

    16 lutego 2013 o godz. 09:40

    Panie Andrzeju,
    Jezeli nie mozna uzywac wkretow z wiertłem a jedynie pchełki zaznaczone zielonym kolorem, to jak rozumiem nalezy wczesniej uzyc wiertarki by wykonac otwor mniejszej srednicy niz wkretu, zgadza sie?

     
    • Andrzej

      17 lutego 2013 o godz. 14:44

      Ostrza tych “pchełek” są tak wykształtowane że z powodzeniem przebijają blachę 0.6 mm (blacha profili do suchej zabudowy), więc nie potrzeba nawiercać otworów wiertłem. Skręci Pan również nimi dwa profile razem także bez większego problemu, czyli 2 x 0.6 mm. Wkręty z wiertłem używa się tylko do profili UA.

       
  2. Mateusz

    19 marca 2013 o godz. 19:36

    Jakie jest fabryczne oznaczenie tych wkrętów ?.U mnie w hurtowni są “pchełki”, ale posiadają wiertełko, mówią też na nie “teksy”, czyli mam rozumieć, że są nie odpowiednie do montażu profili Cd ?.

     
    • Andrzej

      23 marca 2013 o godz. 12:16

      Jeśli chodzi o te czarne wkręty, to są to blachowkręty LN 3,5 x 9 mm. W oznaczeniach wkrętów pierwsza litera oznacza rodzaj łba, natomiast druga litera rodzaj zakończenia wkręta. I tak “N” oznacza szpicę (ostre zakończenie), natomiast jeśli zamiast literki “N” wystąpiłaby literka “B”, oznaczałoby to że jest to wkręt z wiertłem.
      Przykłady:
      TN 3,5 x 25 mm – końcówka ostra,
      TB 3,5 x 25 mm – końcówka z wiertłem.

       
  3. Bartek

    22 marca 2013 o godz. 20:36

    Czy do skręcania profili UD z CD (od spodu) też używamy ty wkrętów “pchełek”?

     
    • Andrzej

      23 marca 2013 o godz. 13:41

      Profili UD z profilami CD w konstrukcjach sufitów podwieszanych nie wolno skręcać, ponieważ może to doprowadzać do późniejszych zarysowań lub pęknięć łączeń krawędzi płyt.

       
      • Paweł

        30 marca 2013 o godz. 16:36

        Płytę G/K przykręcamy do profili UD w konstrukcjach sufitów podwieszanych ?

         
        • Andrzej

          31 marca 2013 o godz. 13:34

          Zasadą jest, że płytę g/k nie przykręca się do profila UD. Jednak od każdej zasady są wyjątki:
          – w konstrukcji jednopoziomowej z profili CD płytę przykręca się do profila UD
          – przy konstrukcji dwupoziomowej, kiedy sufit jest z odpornością ogniową od dołu również przykręca się płytę do profila UD.
          Wyjątki o których napisałem wyżej są zależne od rozwiązań technicznych producentów płyt – poszczególnych rodzajów sufitów podwieszanych i mogą się różnić między sobą.

           
          • Paweł

            16 marca 2017 o godz. 12:18

            Witam czy w suficie jednopoziomowym na wieszakach ES na stropie drewnianym również przykręcamy płytę do profili UD? Pozdrawiam

             
          • Andrzej

            19 marca 2017 o godz. 14:36

            Panie Pawle, jeśli uda się Panu zamocować profil CD 10 cm od ściany (a w zasadzie środek profila CD musi się znajdować 10 cm od ściany), to nie musi Pan przykręcać płyty do profilu UD. W takim też przypadku, montaż profila UD jest ybędny. Jeśli natomiast Profil CD znajduje się dalej niż 10 cm od ściany (może się on znajdować – jego środek – do 50 cm od ściany ), to płytę należy przykręcić do profila obwodowego UD. Nie mamy po prostu innej możliwości. Płyta nie możne być zawieszona w powietrzu. Podsumowując, w przypadku konstrukcji jednopoziomowej rozstaw profili CD powinien wynosić 50 cm, a płytowanie (przykręcanie płyty) należy wykonać poprzecznie do profili CD. Do profili UD przebiegających równolegle do profili CD płytę należny przykręcić, natomiast do profili UD przebiegających prostopadle do profiu CD, już takiej potrzeby nie ma.

             
  4. Jarek Zachwieja

    13 kwietnia 2013 o godz. 10:38

    W mojej okolicy w dwóch sklepach na hasło “pchełki” próbowano mi sprzedać wkręty z wiertłami. Tak że warto uważać, zwłaszcza że często sami sprzedawcy nie wiedzą czym handlują.

     
  5. Jarek Zachwieja

    21 kwietnia 2013 o godz. 16:47

    Panie Andrzeju,
    ja tym razem z pytaniem dotyczącym tematu – może banalnym, ale jednak mocno mnie męczącym: czy zna Pan jakiś patent, który umożliwiałby przykręcenie wkrętów łączących uchwyt ES z profilem CD z obydwu stron profilu w sytuacji, gdy profil znajduje się bardzo blisko ściany bocznej i gdy w pobliżu znajdują się profile przymocowane do niej. Taka sytuacja występuje np. w pobliżu narożników wewnętrznych i przyznaję, że nie mam pojęcia, jak w takiej sytuacji poprawnie zamocować profile do uchwytów. Mocowanie tylko z jednej strony wydaje się być mocno niepewne, a sam profil wykazuje tendencję do obracania się wzdłuż własnej osi. Na schematach technicznych w zeszytach instruktażowych zawsze pojawia się mocowanie z obydwu stron, z tym że… no właśnie, często po prostu brak jest miejsca na wsadzenie tam nawet małego śrubokręta – o wkrętarce nawet nie wspominając.

     
    • Andrzej

      23 kwietnia 2013 o godz. 20:31

      Ja osobiście w takich przypadkach korzystam z wkrętarki kątowej, lub szukam innego rozwiązania.

       
    • Paweł

      17 stycznia 2015 o godz. 10:19

      A może odkrecic wieszaki ze sciany i wyciagnac profil. Nastepnie dokrecic wieszaki do profilu z trudno dostepnej strony i w takim stanie zalozyc profil i przykrecic spowrotem wieszaki do muru.

       
    • Jarek

      20 lipca 2020 o godz. 00:59

      Może Pan kupić taką giętką przedłużkę do wkrętarki gdzie na końcu jest miejsce na bit, koszt około 25 pln

       
  6. Piotr

    28 czerwca 2013 o godz. 11:11

    A jakich profili i wieszaków użyć do montażu na istniejącej już ścianie od razu dodam że klejenie odpada.

     
    • Andrzej

      29 czerwca 2013 o godz. 17:15

      Panie Piotrze, jeśli pisze Pan, że klejenie odpada, to rozumiem że ma Pan na myśli postawienie przedścianki. Pytanie tylko jak daleko chce Pan odsunąć przedściankę od ściani. Jeśli przedścianka ma być blisko ściany murowanej, użył bym wieszaków bezpośrednich i profili CD oraz UD. Jeśli jednak chce Pan przedściankę odsunąć dalej, to wykonał bym przedściankę wolnostojącą na profilach UW/CW 50 lub UW/CW 75

       
  7. krzysztof

    5 grudnia 2013 o godz. 22:18

    Witam Pana czy mógłby mi pan podać nazwę wkrętów zamieszczonych na zdjęciu z czarnymi pchełkami ze szpicem (tych srebrnych z dużym kołnierzem) pozdrawiam

     
    • Michał

      18 grudnia 2013 o godz. 20:00

      Witam,

      Muszę przymocować wieszaki obrotowe do jętek. Czy należy używać jakiś specjalnych wkrętów, czy nie ma to znaczenia?

      Pozdrawiam

       
      • Andrzej

        23 grudnia 2013 o godz. 19:49

        Wkręty FN 5,1 x 35, wyglądają one tak – http://www.knauf.de/cutout/cutout_123461_teaser_big_complete_1.jpg Stosowane są do montażu różnego rodzaju podwieszeń do konstrukcji drewnianych.

         
        • patrykoss8857

          4 listopada 2017 o godz. 21:56

          w jakim celu podaje Pan wkręt którego nie da się kupić na polskim rynku?

          prawidłowy wkręt, dostępny na polskim rynku to np
          Wkręty ciesielskie do drewna talerzowe TORX wkręt 6×40
          lub jakikolwiek inny o grubości 5-6mm z łbem talerzowym/ podkładkowym

           
  8. Remigiusz

    11 lutego 2014 o godz. 14:07

    Witam. Iloma wkrętami skręcać profil z wieszakiem ES? W dokumentacji Knaufa pokazany jest 1 blachowkręt po każdej ze stron profilu. Nida czy Norgips (nie pamiętam) pokazują po 2 na każdą ze stron.

     
  9. Grzegorz

    8 listopada 2014 o godz. 12:13

    Panie Andrzeju proszę o szybką odpowiedz, robię sufit podwieszany i miałem od szwagra z niemiec te pchełki czarne z Wurth ale niestety skończyły się i teraz szukam w sklepach ale mają tylko te z wiertłami i polecają je mówią że to to samo ale ja jakoś nie ufam marketom, proszę mi powiedzieć jak szukać w internecie tych pchełek do skręcania wieszaków z CD fachowa nazwa to ? ja miałem 3,5×11 ale nic nie pisało czy to LN czy inna nazwa.

    Jak to szukać ?

    I drugie pytanie może nie w tym temacie ale potrzebuję szybkiej odpowiedzi. Chodzi mi o taśmę ślizgową mam z rigips ale problem mam taki że naklejam płytuję i szpachluję cekolem c40 i przechodzę na kolejne pomieszczenie, gdy zaszpachluje cekolem kładę gładź na te połączenia i dopiero odcinam ale wtedy długo jest przyklejona i nie odchodzi łatwo tylko kawałeczkami, A może by zaraz po zaszpachlowaniu cekolem odcinać a później już gładzią na tą taśmę i akryl ? tylko boję się że będzie pękać bo gładź przyłapie do muru.

     
    • Andrzej

      8 listopada 2014 o godz. 23:26

      Panie Grzegorzu, nazwa tych wkrętów to Blachowkręty LN 3.5 x 11, w katalogu firmy Knauf występują one pod nazwą Wkręty 3.5 x 9,0 są trochę krótsze. Natomiast firma Wkręt-met ma w swojej ofercie wkręty o nazwie WPC 4.2 x 13 oraz WPF 4.2 x 13, są to wkręty podkładowe, one również nadają się do mocowania profila CD do wieszaka. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to ciężko mi powiedzieć dlaczego tak się dzieje. Ja do tej pory korzystałem tylko z taśmy firmy Knauf. Taśma ślizgowa, lub przekładkowa posiada pasek kleju tylko o szerokości 1 cm, więc jeśli przyklei ją Pan bezpośrednio pod profilem, to montowana płyta g/k o szerokości 12,5 mm kompletnie ja zakrywa. Pozostała część taśmy nie posiada kleju, oraz nie przywiera do niej żadna masa szpachlowa i to nie ważne jakiej firmy zastosujemy masę szpachlową.

       
  10. Roman

    9 listopada 2014 o godz. 23:11

    Witam.
    Czytam Pańskie wpisy już od dawno, jestem amatorem, ale Pański blog zainspirował mnie do samodzielnego wykonania kilku prac, wyszło fajnie -0 to w głównej mierze Pańska zasługa 🙂
    Dlatego ze zdziwieniem i lekką konsternacją obejrzałem
    https://www.youtube.com/watch?v=R3kZ2elOSpg
    proszę zwrócić uwagę na sugerowany przez Rigips wkręt “pchełka” czas 1:15 , czy tylko ja na nim widzę wiertło ?
    Jak Pan to skomentuje ?

    Używam polecanych tutaj wkrętów z szerokim kołnierzem ( na pierwszej fotce pierwszy od prawej) lecz tak jak w pierwszym komentarzu napisał Artur, zanim przykręcę profil do wieszaka ES wiertlem 2mm wykonuję otwór – wówczas “pchełka” wchodzi elegancko – czy taka technologia jest poprawna ?

     
    • Andrzej

      10 listopada 2014 o godz. 21:51

      Panie Romanie, brak mi po prostu słów na to co widziałem na tym filmie. Pomijając już te nieszczęsne wkręty, żeby tak skomplikować prostą konstrukcje, to jednak trzeba mieć talent. Więcej nie chcę się na temat tego filmu wypowiadać, ale jest tam również parę może nie błędów, ale złych informacji. Z przyjemnością pokażę ten filmik przedstawicielom niemieckiego Rigipsa :). Co do drugiego pytania, to nie powinno się robić nawierceń. Blachowkręt powinien mieć na tyle ostrą szpicę, aby spokojnie przebić profil.

       
      • Marrek

        20 marca 2019 o godz. 08:04

        Taa… a Pan to wie najlepiej i jest najmądrzejszy. nie widziałem jeszcze, żeby stało się coś sufitowi po użyciu wkrętów z wiertłem. Jakoś nie spadają. A może jeszcze skręcać śrubami dla pewności? Błazen.

         
  11. Grzegorz

    12 listopada 2014 o godz. 11:18

    Panie Andrzeju dziękuję za informacje o tych pchełkach, udało mi się zamówić w pewnym sklepie lokalnym takie pchełki ale nie z firmy Knauf tylko innej (nie znam nazwy) tylko że nie 3,5×11 tylko 3,5×9 mam nadzieje że nie będą za krótkie.

    Mam pytanie jeszcze pytanie dotyczące tej taśmy, kiedy odcinać tą taśmę czy po wtopieniu fizeliny w Cekolu C40 czy dopiero po położeniu finiszowej warstwy gładzi ? tylko wtedy albo taśma odlepia się sama po pary dniach (tam gdzie były szlifowane łączenia płyt na ścianach,pewnie zapylone) lub ciężko ją oderwać (zagruntowana ściana betonowa)

    A może darować sobie tą taśmę gdy jest połączenie sufit podwieszany ze ścianą z G/K (suche tynki, płyta przyklejana do ściany żelbetonowej) a dawać tylko gdy będzie styczność z tynkiem naturalnym ?

    I jeszcze jedno pytanko co do dybli do wieszaków ES czy dużym błędem jest używaniem takich kołków http://www.sklep.artelektryk.pl/img/produkty/1852-1d.jpg
    8×50 wiem że powinny być dyble metalowe ale brak u nas takich dybli wiec takie zastosowałem kołki zresztą mówili mi w sklepie że takie biorą u nich tylko, ostatnio spotkałem takie http://www.swal.pl/images/produkty/ira/nad.gif ale to chyba nie to samo.
    Sufit jest w bloku z wielkiej płyty.

     
    • Andrzej

      17 listopada 2014 o godz. 22:38

      Panie Grzegorzu, tam gdzie sufit z płyt g/k styka się ze ścianą z płyt g/k, taśma ta nie jest potrzebna. Jeśli chodzi o kołki które przedstawione są na zdjęciu, to nie nadają się one do montażu wieszaków ES przy sufitach podwieszanych. Używanie takich kołków grozi zerwaniem się sufitu podwieszanego wykonanego z płyt g/k. Jeśli natomiast chodzi o ten drugi metalowy kołek, to powiem szczerze, że nie spotkałem się jeszcze z nim. Z informacji które udało i się znaleźć, wynika że jego producentem jest Knauf Bełchatów, natomiast nigdzie nie mogę znaleźć opisu technicznego tego produktu. Postaram się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego kołka i umieszczę na jego temat wpis w moim blogu.

       
      • Grzegorz

        18 listopada 2014 o godz. 11:11

        Dobrze dziękuję za odpowiedz czyli wystarczy fizelina lub papier tylko na sufit lub użycie taśmy narożnikowej aby zrobić na sztywno tak ?

        Czyli jednym słowem Panie Andrzeju co zrobić jak brak jest tych kołków rozporowych metalowych co pan poleca ? w sypialni i przedpokój zrobiłem na tych kołkach 8×50(wkręt 60mm) co pierwsze zdjęcie tylko że dałem więcej wieszaków np. (małą sypialnia) 3,5x2m dałem 3 profile główne i na każdym 5 wieszaków co 75cm, pierwszy 30cm od ściany. Już za płytowałem wiec raczej wolał bym już uniknąć demontażu.
        Poza tym jak pytam w PSB to mówią że wszyscy biorą te kołki a na te co pan poleca robią wielkie oczy.

         
        • Grzegorz

          21 listopada 2014 o godz. 19:45

          Witam, udało mi się kupić te pchełki 3,9×11 bez wiertełka z firmy Mag-Krak (MK) tylko że różnią się tym że mają rzadszy gwint coś jak te wkręty srebrne z Wkręt Metal podkładowe czy takie mogą być ?

           
          • Grzecho

            1 grudnia 2014 o godz. 19:20

            poszukaj w Mrówce PSB w swojej okolicy. Ja zakupiłem dokładnie takie: BWCP-42016 (4,2×16) wkręty podkładkowe ocynkowane – wyglądają jak te pierwsze z prawej za zdjęciu 1.

             
    • Jacek

      14 października 2016 o godz. 13:51

      Ja korzystałem z tych kołków metalowych co na zdjęciu jest ten metalowy, w bloku z wielkiej płyty je montowałem do sufitu i trzymią bardzo mocno, nawet breszką do wyciągania gwoździ nie dało rady tego ustrojstwa ruszyć nawet o 1 mm – montowałem też takie kołki – dyble rigipsa – dobrze wchodzą w wywiercony otwór i mają szerszy kapelusz przez co wydaje mi się, że są lepsze od tych na zdjęciu – trzymią równie solidnie. Ten kołek na zdjęciu w porównaniu do dybla rigipsa wchodzi ciasno w otwór – trzeba zazwyczaj dobić mocno pierwszą część tego dybla a później ten gwozdek – dużo gorzej się go wbija młotkiem – strasznie ciasno siedzi i może dlatego

       
  12. Grzegorz

    4 grudnia 2014 o godz. 10:26

    Panie Andrzeju.
    Chcę ocieplić poddasze jak również podzielić pomieszczenie na dwa oddzielne więc co pierwsze powinno być zrobione ocieplenie poddasza a później ścianka działowa, czy najpierw ściankę działową a dopiero później ocieplenie? Oczywiście ścianka z profili CW UW

     
    • Andrzej

      10 grudnia 2014 o godz. 21:07

      Panie Grzegorzu, zdecydowanie proponowałbym wykonanie w pierwszej kolejności ocieplenie poddasza włócznie z poszyciem z płyt g/k, a następnie wykonałbym ścianki działowe. Proszę jednak pamiętać o ewentualnym wykonaniu wzmocnienie w miejscach gdzie profil ścianki nie będzie mógł być przykręcony przez płytę g/k do profili konstrukcji poddasza (skosów).

       
  13. Artur

    12 grudnia 2014 o godz. 20:27

    Witam jakie wkrety nalezy stosowac do profili CD mam wieszaki ESgr 0.8mm i profile cdgr 0.5 mm oraz takie wkrety ‘pchelki’ z tym wiertelkiem ale jak nimi przykrecam to albo je za mocno dokrece i obrobie gwint albo slabo trzymaja i sie ruszaja? jakie powinny byc wkrety do takich prac bo w sklepie dali mi wlasnie takie mowiac ze one do tego sluza ? a fachowej nazwy innych wkretow nie znam ani nigdzie na necie nie moge znalesc

     
    • Andrzej

      14 grudnia 2014 o godz. 19:55

      Problem polega na tym, że co producent to inna nazwa. Knauf ma je pod oznaczeniem LN 3,5 x 9,0 mm. Spotkałem się również z troszkę dłuższymi o oznaczeniu LN 3,5 x 11 mm, lub LN 3,5 x 13,5 mm. Może Pan również użyć blachowkrętów z łbem podkładowym np. http://www.zamocowania.pl/blachowkrety_bt.php Ważne jest natomiast aby wkręty te były bez wiertełka.

       
      • Artur

        15 grudnia 2014 o godz. 15:03

        dziekuje znalazlem w leroy takie wkrety jak te srebrne co pan doradza :0 i teraz wszystko jest ok 🙂 ale na ile wkretow laczyc wieszak es z profilem? bo narazie robie to na 2 jeden od gory i 1 od dolu?i drugie pyt czy te wkrety dokrecac na max czy ustawic na wkretarce jakas tolerancje zeby nie przekrecic gwintu?(jezeli oczywiscie sie tu da to zrobic?)

         
        • Andrzej

          16 grudnia 2014 o godz. 21:34

          Nie bardzo rozumiem co oznacza “jeden od gory i 1 od dołu”

           
          • Artur

            23 grudnia 2014 o godz. 22:23

            mam wieszaki Es i lekki skos na poddaszu i wszystko robie na tych wieszakach profil cd przykrecam na 2 wkrety jeden z jednego boku profila a drugim z drugiego czy to aby nie za malo/

             
          • Andrzej

            29 grudnia 2014 o godz. 00:01

            Nie wiem jak mocno będzie obciążona konstrukcja, ale przy rozstawie profili CD max co 50 cm i poszyciu z jednej płyty, to po jednym wkręcie z każdej strony wystarczy.

             
  14. Przemek

    28 października 2016 o godz. 07:25

    Witam. Nigdzie na Pana blogu nie moge znaleźć co ile powinny być rozstawione wkrety szybkiego montazu 6×40 mocujące profile obwodowe UD 30. Był bym wdzięczny za odpowiedz pozdrawiam.

     
    • Dawid

      10 listopada 2016 o godz. 21:33

      Witam, domyślam się że chodzi o kołki szybkiego montażu 🙂
      Nie jestem fachowcem, ale chyba powinno się je mocować co 60 cm. Przynajmniej tak robiłem u siebie że dawałem co 50-60 cm

       
  15. Adam

    19 listopada 2016 o godz. 14:59

    Ja używałem pchełek samonawiercających i nic specjalnego moim sufitom w domu się nie stało. No, ale cóż, niektórzy potrafią sobie proste prace komplikować. Tego nie wolno, tamtego też itd.

     
    • Andrzej

      4 grudnia 2016 o godz. 16:04

      Panie Adamie, na blogu staram się pokazywać tylko najlepsze rozwiązania. Dlaczego powinno się używać tych bez wiertełka ?, chyba też dostatecznie umotywowałem. W przypadku tych wkrętów problem leży gdzie indziej – ich dostępność na polskim rynku, a w zasadzie jej duże ograniczenie. Dlatego też stosuje się wszystko inne. Inny przykładem, jaki chcę przytoczyć jest stosowanie wkrętów fosfatowanych, które mają zastosowanie tylko do płyt gipsowych. Wykorzystuje się je do różnego rodzaju innych prac. Widziałem już deski podłogowe przykręcane tymi wkrętami do legarów, deski ogrodzeniowe przykręcane tymi wkrętami, deski tarasowe i tysiące innych pomysłów zastosowania tych wkrętów.

       
  16. maciej

    7 czerwca 2017 o godz. 12:19

    Niestety wspomniane wkręty (http://knauf.pl/produkty/knauf-wkret-ln) sa praktycznie nie do kupienia nawet przez internet. Lokalnie wszedzie maja wersje samo gwintujace

     
  17. Piotr

    21 lipca 2017 o godz. 12:44

    chodzę po marketach i nigdzie nie mogę dostać pchełek bez
    wiertełka. Może Pan podpowie gdzie je można nabyć.

     
  18. Radek

    12 sierpnia 2017 o godz. 23:29

    Dobry wieczór. Panie Andrzeju kupiłem w super markecie pchelki samowierce. Po przeczytaniu Pana posta poszły w kosz. Kupiłem wkrety do metalu bez wierła o zbliżonych wymiarach do pchełki (najprawdopodobniej 4.0x 11)., z płaskim łbem. 0wszem trzymają lepiej, ale cudów nie ma. Wkręt po wkreceniu w profil cly czas się obraca. Vzy tak.m być ?

     
    • patrykoss8857

      4 listopada 2017 o godz. 21:53

      Proponuję wyjąć z kosza wkręty samowiercące i z nich korzystać, w kartach produktu większości producentów podane są właśnie takie wkręty. Te które kupiłeś, najpewniej są do drewna. ps. post dla kolejnych odwiedzających, bo Ty zapewne już ogarnąłeś temat. Mam nadzieje że nie zostawiłeś na tych wkrętach do drewna.

       
      • Radek

        17 stycznia 2018 o godz. 07:03

        Pateykoss8857 użyte przeze mnie wkręty były wkrętami do metalu. Na szczescie wiem czym różnią się wkręty do drewna i metalu. Problemem było rozregulowane już sprzęgło w wkrętarce, która przekręcała pchełki. Dziękuję jednak za radę czasami każdemu zdarza się zrobić nawet najprostrzy błąd.

         
  19. Maciej

    6 listopada 2017 o godz. 19:03

    A jakie wkręty do przymocowania grzybków do krokwi należy stosować?

     
  20. ScoobyDoo

    4 października 2018 o godz. 09:00

    A czy w tym przypadku sprawdzą się takie wkręty samowiercące: https://www.rawlplug.com/pl/produkty/wkrety/wkrety-samowiercace ? Jeśli nie, to które dokładnie wersje od Rawlplug będą odpowiednie? Zależy mi na tym, żeby u nich zamawiać, a nie jestem pewien, czy się sprawdzą.

     
  21. Mirosław

    20 lutego 2019 o godz. 09:34

    Te przekreślone wkręty z płaskim łbem dobre są do przykręcania wieszaków typu ES z profilem CD ,bez otworów , lub pomiędzy otworami , wtedy wieszak się nawierci nagwintuje i po skręceniu zablokuje w wieszaku , wypaść nie wypadnie na 100%

     
  22. Raf

    5 kwietnia 2020 o godz. 18:06

    A to nowość. Nida podaję że trzeba używać samowiercacych. To ktoś tu bujdy pisze. Karta katalogowa Nida mówi inaczej. Może Pan się myli?