RSS
 

Łącznik krzyżowy profili CD.

15 lut

Lacznik krzyzowy profili CDŁącznik krzyżowy stosuje się do połączenia poprzecznego profili głównych CD z profilami nośnymi CD w konstrukcjach sufitów podwieszanych. Wykonywany jest z blachy ocynkowanej o grubości 0,8 mm – 1 mm, przenosi obciążenie do 40 kg. Jego łatwy montaż jest dużym atutem podczas wykonywaniu konstrukcji sufitów podwieszanych.

 

 

 

Łącznik krzyżowy – montaż

Jego zamocowanie polega na przełożeniu przez profil główny i zatrzaśnięciu w profilu nośnym CD, co objaśniają zdjęcia poniżej:

Łącznik krzyżowy profili CD

Łącznik krzyżowy profili CD

Łącznik krzyżowy profili CD

Jest to łatwe i szybkie połączenie profili, gwarantujące jednocześnie jego wysoką wytrzymałość.

Rodzai takich łączników krzyżakowych jest dość sporo. Właściwie co producent to inny kształt.

Łącznik krzyżowy profili CD

Łącznik krzyżowy profili CD

Wszystkie łączniki  spełniają normy europejskie. Ja jednak zalecam stosowanie  zawsze łączników  krzyżowych tego samego producenta co profile CD. Czyli jeśli zakupiłem profile CD  firmy X, to łączniki również kupuję firmy X. Dzięki temu unika się wielu niepożądanych niespodzianek podczas montażu.

 

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Mateusz

    22 lutego 2013 o godz. 20:16

    Zawsze używamy łączników tego typu do montażu konstrukcji sufitu ,nasze są to łączniki firmy Budmat;Mam pytanie, po zamontowaniu występuje wyczuwalny luz , tak +- ok.2 mm , czy to jest dopuszczalne odchylenie ?, czy raczej łącznik powinien być mocniej, sztywniej spasowany z pofilami CD ?,Podglądając pewnego razu ekipe monterów G-K na budowie, zauważyłem, że łączniki krzyżowe skręcają wkrętami poprzez profil CD co według mnie nie powinno mieć miejsca, a jak Pan sądzi ?.

     
    • Andrzej

      24 lutego 2013 o godz. 13:06

      Najprawdopodobniej firma ta wykonuje zwoje produkty zgodnie z normami budowlanymi, więc nie ma tu żadnego problemu. W zależności od producentów profili i łączników występujący luz jest mniejszy lub większy. Większość łączników jest dostosowana do profili o grubości blach 0.6 mm, jeśli więc zakupione profile CD będą z blachy grubości 0.5 mmm luz ten jest zdecydowanie większy, dlatego też jestem zdecydowanym zwolennikiem zakupu tylko profili wykonywanych z blachy 0.6 mm. Jeśli chodzi natomiast o skręcanie łącznika krzyżowego do profila CD, to nie wykonuje się tego i nie powinno to mieć miejsca.

       
  2. Artur

    28 marca 2013 o godz. 21:03

    A czemu tak naprawdę służy taka konstrukcja?
    Po co robi się konstrukcje krzyżowe?

     
    • Andrzej

      29 marca 2013 o godz. 12:18

      Konstrukcje krzyżowe są wykorzystywane ze względu na łatwość jej wypoziomowania, możliwość większego jej obciążenia, skrócony czas montażu w stosunku do konstrukcji jednopoziomowej. Konstrukcje takie przeznaczone są do większych powierzchni zabudowy sufitami podwieszanymi. Obecnie jednak są one wykorzystywane również przy małych powierzchniach zabudowy sufitem podwieszanym – nawet od 9 m²

       
  3. Krzysiek

    1 listopada 2013 o godz. 17:25

    Pierwszy z prawej łącznik, wyglądający jak produkcji Koelnera w części poziomej ma dwie odgięte blaszki które wstępnie sprężynują dociskając zawiesia profilu podwieszonego, czy takie jest ich zastosowanie? Wiadomo, z czasem te blaszki pod wpływem ciężaru siądą, Stanowi to zagrożenie ugięciem płyty?

     
    • Andrzej

      4 listopada 2013 o godz. 20:11

      Generalnie blaszki te maja spełniać funkcję dociskową, ale czy tak naprawdę spełniają. Ja jestem zwolennikiem zakupu zarówno łączników, wieszaków jak i profili CD w jednej firmie (od jednego producenta) – mam wtedy gwarancje że wszystko będzie idealnie pasowało. Oczywiście nie neguję całkowicie zakupu profili od jednego, a łączników od drugiego producenta. Czy stanowi to zagrożenie dla płyty – nie.

       
      • Krzysiek

        8 listopada 2013 o godz. 14:21

        Tylko że Koelner nie produkuje profili, a bardzo często widziałem elementy Rigipsa, które wyglądały dokładnie jak Kolenerowe, śmiem nawet podejrzewać, że Rigips produkuje niektóre elementy u Koelnera, ale mogę się mylić.

         
  4. Wojtek

    3 grudnia 2015 o godz. 12:29

    Witam serdecznie
    Mam podobny problem, a mianowicie występują luzy na łącznikach krzyżowych. Czy rozsądnym byłoby usztywnic takie połączenie wkrętem ?

     
  5. Rafał

    13 sierpnia 2016 o godz. 06:01

    Pytanie czy po zamontowaniu profili CD na grzybki normalne są luzy na konstrukcji wynikające z połączenie profila do grzybka? Może trzeba kupić jakieś droższe materiały np. RIGIPS?