RSS
 

Paroizolacja-przerwana folia (2)

14 wrz

paroizolacja-przerwana foliaDo całkowitego zapewnienia komfortu i oszczędności energii poddasza, oprócz samej izolacji,  musi być spełniony jeszcze jeden warunek – ochrona przed nadmierną wymianą powietrza. W tym właśnie celu montowana jest folia paroizolacyjna, która przejmuje rolę ochrony przed nadmierną i niepożądaną wymianą powietrza (również utratą ciepła). Jedynie staranne ułożenie folii paroizolacyjnej gwarantuje spełnienie tego warunku, oraz zabezpieczenie przegrody dachu (drewnianej  konstrukcji  dachu) przed ewentualnymi szkodami (zawilgocenie izolacji, skraplanie wody,zagrzybienie zarówno izolacji jak i konstrukcji drewnianej dachu) związanymi z przemieszczaniem się pary wodnej (dyfuzja pary wodnej) przez przegrodę dachu.

Paroizolacja-przerwana folia

Na poniższych trzech szkicach przedstawiam, co dzieje się przy nieszczelnie ułożonej paroizolacji. W porównaniu z dyfuzją pary wodnej jaka odbywa się na 1 m² powierzchni dachu – przy nieszczelność paroizolacji na długości 1 m i o szerokości 1 mm – dyfuzja ta odbywa się od 1000 do 2700 razy szybciej. W bardzo krótkim czasie przez przegrodę dachu, przenika ogromna ilość wilgoci co powoduje zawilgocenia izolacji, a w późniejszym czasie może również doprowadzić do jej zagrzybienia. Poza tym na poddaszu panują nieprzyjemne przeciągi, a w dni wietrzne dochodzi do wymiany powietrza w pomieszczeniu nawet 17 razy na godzinę.

 paroizolacja-przerwana folia

Przez nieszczelność w paroizolacji, ciepłe powietrze przedostaje się do membrany dachu, gdzie,  na skutek ochłodzenia, para wodna skrapla się na membranie dachowej od strony izolacji (niebieskie punkty).

paroizolacja-przerwana folia

W miarę  upływu czasu membrana dachowa (nawet wysoko-paroprzepuszczalna), nie jest wstanie odprowadzić zgromadzonej wilgoci, co doprowadza już do przenikania kropel wody w kierunku paroizolacji i jednoczesnego zawilgocenia izolacji na całej jej grubości.

paroizolacja- przerwana folia

W wyniku zamoczenia izolacji przestaje spełniać ona swoje zadanie – mokra izolacja jeszcze szybciej oddaje ciepło. Powstaje – bardzo niebezpieczne dla zdrowia – zagrzybienie zarówno na izolacji jak i na konstrukcji dachu. Dlatego też, należy bardzo starannie wykonać paroizolację poddasza. Pomocne jest również wykonanie testu powietrznego na szczelność ułożonej paroizolacji na poddaszu. Test pomoże definitywnie wyeliminować wszelkie nieszczelności, które mogły powstać podczas montażu folii.

 
 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Radek

    10 stycznia 2017 o godz. 22:36

    Witam, interesuje mnie przypadek gdy wykonywana jest zabudowa g-k na profilach cd60 , w wielu realizacjach – w zasadzie większości w takiego typu zabudowie paroizolacja jest przyklejana taśmą dwustronną do profili cd60 a następnie na nią bezpośrednio montuje się płytę g-k przykręcając ją wkrętami – które tym samym perforują samą folię paroizolacyjną – czy taki montaż jest prawidłowy ?? Jest on pokazywany przez wielu producentów materiałów do zabudowy poddasza.

     
  2. Wiesław

    2 kwietnia 2017 o godz. 14:51

    Przypinam się do tego postu. Ktoś, coś?

     
    • Krzysztof

      9 stycznia 2018 o godz. 00:37

      A jak inaczej chcesz przymocować płytę?

       
  3. Marcin

    13 listopada 2017 o godz. 09:30

    Tez z checia bym sie dowiedzial czy taki montaz jest prawidlowy.

     
  4. Krzysztof

    9 stycznia 2018 o godz. 00:38

    inaczej nie przykręcisz płyty. 🙂

     
    • Marcin

      6 maja 2020 o godz. 15:23

      Zgaduję, że trzeba tak rozmieścić taśmy dwustronne, żeby właśnie w nich wiercić. Taśma jest na tyle gruba, że uszczelni. Dobrze myślę?