RSS
 

Paroizolacja termoizolacyjna

01 maj

Paroizolacja termoizolacyjnaParoizolacja termoizolacyjna – jest,  jak do tej pory, mało znaną folią paroizolacyjna na rynku. Jej inna nazwa to mata termoizolacyjna. Zaliczana jest do grupy paroizolacji ciężkich. Jej waga może przekraczać nawet 300 g/m². Paroizolacje tej grupy zbudowane są z kilku lub kilkunastu przeplatających się warstw folii i materiału izolacyjnego. Czy warto w nią zainwestować ? Sprawdź sam.

 

 

Paroizolacja termoizolacyjna – budowa

W jej skład wchodzi od 3 do nawet 15 warstw. W foliach tych, jako warstwy przeplatać się mogą:

  • folie aluminiowe,
  • zbrojone metalizowane folie poliestrowe,
  • maty poliestrowe,
  • pianki PE,
  • folii pęcherzykowe.

Dwie zewnętrzne/skrajne warstwy, to zbrojone metalizowane folie poliestrowe. Rodzaj użytych warstw i ich ilości w gotowym produkcie jest zróżnicowana i generalnie, jest różna dla różnych producentów. Grubość folii termoizolacyjnych jest również zróżnicowana i mieści się w przedziale od 3 mm do 30 mm. Współczynnik Sd sięga 1500 m. Współczynnik przenikania ciepła – jak podają producenci – wynosi 0,027w/m²k -0,034 W/m²k.

 

Paroizolacja termoizolacyjna

Zastosowanie

Paroizolację termoizolacyjna ma zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. W budownictwie mieszkaniowym jako folia na poddasza i dachy płaskie, ściany o konstrukcji szkieletowej, w przedściankach. Jako paroizolacja i termoizolacja podłóg. Może być zastosowana jak samodzielna izolacja termiczna, w połączeniu z istniejącą lub nowo wbudowaną izolacją.

Zalety

Niepodważalną zaletą,  jaką posiada ta folia, jest możliwość odbijanie promieniowania cieplnego. Jak podają producenci folie te potrafią odbić nawet do 90 % promieniowania cieplnego. Jednocześnie zastosowanie tej foli pozwala do osiągnięcia 30% oszczędności przy ogrzewaniu i chłodzeniu. Należy tu wspomnieć, że folia ta znakomicie ogranicza dopływ ciepłego powietrza w lecie do pomieszczenia.

 

Paroizolacja termoizolacyjna

Na zdjęciu powyżej, w modelu pomieszczenia przedzielonego folią termoizolacyjną, umieszczono na górze żarówkę grzewczą. Kiedy na górze termometr wskazywał prawie 54.9 stopni, na dole (pod folią) panowała temperatura tylko 25.9 stopni.

Folia termoizolacyjna występuje najczęściej w rolach szerokości 120 cm i długości 25 m. Do krokwi mocuje się za pomocą zszywek co około 10 cm. W przypadku konstrukcji z profili CD należy użyć taśmy dwustronnej. Folię łączy się na zakłady 10 cm i skleja taśmami  aluminiowymi. Do ścian murowanych folię klei się za pomocą mas uszczelniających. Podczas montażu – oprócz uzyskanie szczelności połączeń – ważne jest zachowanie pustki powietrznej po każdej stronie filii termoizolacyjnej mnie mniejszej niż 20 mm.

 
 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Marek

    19 maja 2016 o godz. 20:25

    Czy ten materiał, może zastąpić wełnę mineralną i szklaną ? Czy to jest rewolucja w izolacji ?

     
    • Andrzej

      31 maja 2016 o godz. 11:39

      Jest to w pewnym sensie rewolucja w izolacji. Bardziej jednak należy w tej chwili traktować ten rodzaj folii jako uzupełnienie przy pracach izolacyjnych na przykład poddasza.