RSS
 

Płytowanie wzdłuż, a płytowanie w poprzek profili – na czym to polega ?

30 wrz

Plytowanie wzdluz, a plytowanie w poprzek profili na czym to polegaPłytowanie wzdłuż, a płytowanie w poprzek profili,  dla wszystkich, którzy już dawno zaczęli przygodę z płytami g/k, te stwierdzenia nie są obce, natomiast dla wszystkich którzy mają zamiar ją rozpocząć –  w poniższym wpisie wyjaśniam o co tu chodzi.

 

 

 

 

Płytowanie wzdłuż, a płytowanie w poprzek profili – na czym to polega ?

Jak nam wszystkim wiadomo, płyta gipsowa ma dwie krawędzie długie – wzdłużne (są to krawędzie fabryczne, zabezpieczone papierem), oraz dwie krawędzie krótkie – poprzeczne (cięte) rys.1.

Plytowanie wzdluz, a plytowanie w poprzek profili na czym to polegarys 1. płyta g/k – krawędzie

Jedynym wyjątkiem, gdzie wszystkie cztery krawędzie płyty są cięte (zarówno wzdłużne jak i poprzeczne), są płyty perforowane.

Płytowanie wzdłuż profili.

Płytowanie wzdłużne polega na tym, że dłuższa krawędź płyty (wzdłużna) ma zawsze oparcie na profilu na całej swojej długości, i to niezależnie czy chodzi tu o sufit podwieszany i profile CD, czy o ścianę i profile CW. Rys. 2

Plytowanie wzdluz, a plytowanie w poprzek profili na czym to polegarys 2. ściana g/k – płytowanie wzdłuż profili CW

Płytowanie w poprzek profili.

Płytowanie poprzeczne polega na tym, że krótsza krawędź płyty (poprzeczna) ma zawsze oparcie na profilu na całej swojej długości, i to niezależnie czy chodzi tu o sufit podwieszany i profile CD, czy o ścianę i profile CW. Rys.3

Plytowanie wzdluz, a plytowanie w poprzek profili na czym to polegarys 3. ściana g/k – płytowanie w poprzek profili CW

 

 
komentarzy 11

Kategoria: Ściany

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Michał

    2 października 2013 o godz. 07:51

    Witam Panie Andrzeju, gratuluję świetnego bloga – jestem na etapie montażu profili, paroizolacji i płyt na poddaszu. Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat obróbki okna połaciowego (dach 45st.). Widziałem różne artykuły i wątki na forach w internecie, ale żaden z nich nie wyczerpuje tematu, a już na pewno nie podaje szczegółowych instrukcji z rysunkami tak, jak Pan to potrafi 🙂 W szczególności interesuje mnie sposób położenia paroizolacji we wnęce, sposób jej przyczepienia przy ramie okiennej, sposób na montaż płyt zachodzących na narożniki (docinać na stole, czy dopiero po przykreceniu?) Mam mnóstwo pytań i taki artykuł uratowałby mnie (i zapewnie nie tylko mnie) od poważnych błędów montażowych. Serdecznie pozdrawiam, Michał Bronka

     
    • Andrzej

      6 października 2013 o godz. 12:30

      Panie Michale, postaram się jak najszybciej wykonać taki wpis. Jestem jednak niestety momentalnie ograniczony czasowo więc dość ciężko mi jest mi wykonywać dodatkowe wpisy.

       
  2. Krzysztof

    4 października 2013 o godz. 23:50

    Panie Andrzeju,
    Na początku wspomnę, że informacje zdobyte z tej strony bardzo mi pomogły. Powiem jednak szczerze, że nie znalazłem (a może przeoczyłem?) jakiegoś podsumowania typu: “który profil jest do czego, dlaczego W i co oznacza, dlaczego U i co oznacza, dlaczego D i co oznacza”. Przydałoby się też zestawienie, które pokazałoby jakie profile można jakimi zamienić. Tzn. w moim markecie – w tym przypadku Castorama – można zapomnieć o komplecie UW/CW… są za to U, UD, CD itd i nie za bardzo wiem czy można je wymieniac.
    Ponadto kluczowe w moim przypadku pytanie.. jak wkręcać wkręty, żeby profil się nie odginał? Pręt sprawdziłem tak jak Pan kazał – łamie się – jednak nie chce się wkręcić czasem…
    Ah no i jeszcze (ileż tych pytań) jak wzmocnić scianę np. w sposób poprzeczny? (jesli pionowo są CW dajmy na to) ? Chce coś na tej ścianie powiesić…

     
    • Andrzej

      6 października 2013 o godz. 12:55

      Panie Krzysztofie, jeśli jest taka potrzeba, to oczywiście wykonam taki wpis z zestawieniem podstawowych profili do suchej zabudowy. Co do przykręcania, to kwestia wprawy, niekiedy lepiej przykręcić na wolnych obrotach tylko lekko dociskając wkrętarkę. O wzmocnieniach ścian będzie jeden ze wpisów który niebawem opublikuje na moim blogu.

       
  3. Mateusz

    25 lutego 2015 o godz. 14:30

    Panie Andrzeju nurtuje mnie jedno pytanie. Czy jeżeli zdecyduję się na płytowanie w poprzek profili to czy ostatnią płytę mogę przykręcić wzdłuż ? Generalnie problem jest takiego typu że zostanie mi fragment o szerokości 60cm i wysokości 250 cm i żeby było mniej odpadów to lepiej byłoby dla mnie ostatnią płytę wstawić właśnie na odwrót. Jest to o tyle istotne że rozważam zastosowanie płyt rigips 4PRO z aby aby uzyskać jakość powierzchni Q3 bez gładzenia całej płyty.

     
    • Andrzej

      2 marca 2015 o godz. 21:14

      Problem polega na tym, że straci Pan sztywność ściany na przedostatnim profilu CW. Tak wiec płytowanie w poprzek profili traci tu sens.

       
  4. Dawid

    29 sierpnia 2016 o godz. 06:54

    Witam, mam pytanie, czy do istniejącej już ściany działowej z sufitem podwieszanym mogę dać drugą warstwe płyt i czy ma to sens. Druga warstwa była by z jednej strony tylko. Ściana 100, juz po zrobieniu stwierdziłem że dołoże warstwę dla lepszej akustyki ale nigdzie nie pisza o takim rozwizaniu

     
    • Andrzej

      2 września 2016 o godz. 15:48

      Jeśli drugą warstwa płyt miałby Pan możliwość dokręcić pod sam strop betonowy, to jak najbardziej miało by to sens. W innym przypadku, oczywiście akustyka nieznacznie się poprawi, ale zawsze pozostaje pozostaje luka pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym. Czy warto to wykonywać ?, przy niewielkich rozmiarów ściany, można zaryzykować te kilka płyt g/k. Najlepiej jednak wtedy, przykręcić je bezpośrednio do płyt g/k ułożonych już na ścianie za pomocą wkrętów gips-gips z pominięciem przykręcania do profili nośnych CW ściany.

       
  5. Jakub

    18 listopada 2016 o godz. 16:33

    Super opisane, ale proszę o informację, czy są jakieś wady/zalety każdego z rozwiązań, czy sposób montażu uzależnia się tylko od ilości odpadów?

     
    • Dawid K

      31 stycznia 2017 o godz. 11:00

      Też chciałbymto wiedzieć

       
    • Pawel

      19 września 2020 o godz. 20:31

      dobre pytanie. Czekam na odpowiedz.