RSS
 

Płyty zespolone

29 lip

płyty zespolonePłyty zespolone wykorzystywane są do wykonywania suchych tynków. Płyta zespolona – jest to płyta gipsowa typu A (GKB) wraz z:

 • warstwą styropianu (Płyta zespolona EPS – polistyren ekspandowy) lub,
 • warstwą zagęszczonej wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej ( Płyta zespolona MW)
Płyty zespolone EPS poprawiają w znacznym stopniu izolację cieplną ale pogarszają izolację akustyczną i ochronę ogniową. Natomiast płyty MW poprawiają zarówno izolację cieplną i akustyczną jak również ochronę ogniową.

Stosowane są do dociepleń budynków , jeśli nie jest możliwe wykonanie izolacji zewnętrznej.

Do płyt zespolonych zastosowanie mają płyty gipsowe o grubości 9,5 i 12,5 mm. Warstwa izolacyjna dla płyt EPS jest w przedziale od 30 mm do 53 mm, a dla płyt  MW w przedziale od 33 mm do 63 mm

Wymiary płyt zespolonych:

EPS 1250 x 2500 mm
MW 900 x 2600 mm

Płyty zespolone o czym należy bezwzględnie pamiętać przy montażu:

a) połączenia krawędzi płyt muszą dolegać do siebie szczelnie, a pomiędzy warstwą izolacyjną dwu płyt nie może znaleźć się klej gipsowy (zapobiega to tworzeniu się mostków cieplnych*)

b) płyt zespolonych nie wolno przykręcać ani przybijać gwoździami, ( powoduje to tworzeniu się mostków cieplnych* i skraplaniu się wody na łbach wkrętów lub gwoździ – może to spowodować tworzenie się mokrych plam na płycie.
mostki cieplne*

Najprościej mówiąc są to najsłabiej bądź źle zaizolowane miejsca w izolacji cieplnej budynku. W miejscach tych temp. powierzchni wewnętrznej jest niższa, co doprowadza do utraty ciepła, skraplania się wody (zawilgocenia), a w dalszej konsekwencji ( przy braku odpowiedniego wietrzenia) pojawia się pleśń.

Obszerniej o tym zagadnieniu napiszę w późniejszych wpisach.

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Jarek Zachwieja

  5 października 2012 o godz. 18:11

  Temat płyt zespolonych zainteresował mnie jakiś czas temu, gdy przeczytałem o nich po raz pierwszy w kontekście bezpośredniego klejenia suchych tynków bezpośrednio na stare ściany (celem było oczywiście jednoczesne wyprostowanie ścian oraz docieplenie pomieszczeń przy jak najmniejszej utracie powierzchni użytkowej). Prowadzę właśnie remont mieszkania w starym drewnianym domu, gdzie takie rozwiązanie byłoby idealne. Sęk w tym, że jak dotąd szukanie sklepu, który oferowałby takie płyty w sprzedaży detalicznej nie przyniosło żadnych efektów, a producenci zaopatrują jedynie hurtownie. Mieszkam w małej miejscowości na Podhalu i przyznaję, że najbardziej interesowałby mnie dostawca wysyłkowy. Czy zna Pan firmę, która podjęłaby się realizacji takiego zamówienia na np. 40 płyt Knauf MW 1200×900 mm, albo która po prostu ma te płyty w stałej ofercie? Jak ocenia Pan pomysł klejenia (oczywiście z zachowaniem zasad dot. nierówności powierzchni) takich płyt na ścianę wykonaną z desek?

   
  • Andrzej

   9 października 2012 o godz. 21:00

   Odpowiedając na pierwszą część Pańskiego pytania, niestety nie znam takiej firmy. Jeśli natomiast chodzi o drugą część pytania, to odpowiem że osobiście nie wybrałbym w tym przypadku płyt zespolonych. Pisze Pan, że jest to ściana wykonana z desek (rozumiem przez to – obita deskami), a więc nie jest to podloże w pełni stabilne do zastosowania płyt zespolonych. Ja zastosowałbym przedściankę z profili metalowych + wełna mineralna + folia paroizolacyjna + płyta gipsowa.http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/czy-mozna-docieplic-sciany-od-wewnatrz#more-1002 , lub podwójną konstrukcję z łat drewnianych, co w tym przypadku wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Jak wykonać taką konstrukcję opisze w kolejnym wpisie.