RSS
 

Błąd wiercenia – co teraz ?

24 wrz

Błąd wiercenia - co teraz ?Błąd wiercenia – czyli zbrojenie na drodze wiertła. Bardzo często podczas wiercenia otworów, pod kotwy rozprężne, kołki itp., w stropach natrafić możemy na pręty zbrojeniowe. Pojawia się wówczas pytanie gdzie i jak wykonać kolejne wiercenie, aby nie popełnić błędu. Częstą praktyką stosowaną przez monterów jest wiercenie pod lekkim skosem następnego otworu, tak aby minąć pręt.  Jest to całkowicie zabronione. Co należy wówczas zrobić ?

 

 

Błąd wiercenia

Rysunek a) (rys 1-a) – wiercenie pod lekkim skosem w celu uniknięcia przeszkody.

Błąd wiercenia - co teraz ?rys.1

Rysunek b) (rys.1 – b), otwór został nawiercony w bezpośrednim sąsiedztwie, lecz jego głębokość jest za mała. W konsekwencji podczas wbijania kotwy następuje zarysowanie i popękanie betonu pomiędzy nowym i starym otworem (zaznaczenie – żółta ramka). W tym przypadku kotwa będzie zakotwiona na zbyt krótkim odcinku ( zaznaczenie – niebieska strzałka).

Błąd wiercenia – jak to zrobić prawidłowo ?

Do wyboru mamy tylko dwie możliwości.
1.
Następny otwór może być nawiercony nie bliżej niż trzykrotność głębokości otworu “zablokowanego” przez pręt zbrojenia. Ilustruje to rysunek poniżej.

Błąd wiercenia - co teraz ?

“Zablokowany” otwór ma głębokość 20 mm. Zgodnie z podaną zasadą następny otwór należy nawiercić w odległości 60 mm od otworu “zablokowanego”. Oczywiście nie ma znaczenia czy nowy otwór nawiercany będzie po lewej czy prawej stronie, z przodu czy tyłu “zablokowanego” otworu.

2. Jeśli jednak pierwszy sposób nie może być wykorzystany z różnych powodów, można nawiercić nowy otwór w bezpośrednim sąsiedztwie ale głębokość nawiercanego otworu musi być powiększona o głębokość “zablokowanego” otworu. Ilustruje to poniższy rysunek.

nawiercanie otworow

Głębokość nowego otworu jest tu powiększona o głębokość otworu “zablokowanego”. Oczywiście  sposób ten wymaga również zastosowania innego rodzaju kotwy, tzn. o zwiększonej grubości mocowanego elementu.

 
komentarze 2

Kategoria: Sufity

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Grzecho

    25 listopada 2014 o godz. 17:20

    Nie wiem czy w dobrym dziale, ale nigdzie nie znalazłem informacji jakimi wkrętami mocować wieszaki ES do sufitu w starym budownictwie (tynk+trzcina+deska -belka stropowa) -myślałem o wkrętach 4×60 z łbem płaskim półkulistym np.SPAX (dodam tylko, że konstrukcja krzyżowa dwupoziomowa, płyty 12,5 + wełna mineralna, obniżenie ok 10-12cm)?

     
  2. Janek

    12 października 2017 o godz. 12:39

    Teoretycznie wszystko spoko, co w przypadku jak nie mozesz przesunać dziury nawet o 2 cm bo nie powiesisz szafki? 🙂