RSS
 

Połączenie przedścianki ze skosem

17 maj

połączenie ścianki kolankowej ze skosem7Połączenie przedścianki ze skosem, przy zabudowie poddasza często staje się nie lada problemem. Podczas prac zabudowy poddasza dość często zachodzi konieczność wykonania przedścianki – (zabudowy ścianki kolankowej). Przedścianka taka może być zamocowana do ściany kolankowej lub też – w przypadku przedścianek odsuniętych od ścianki kolankowej – jako przedścianka wolnostojąca. Najczęściej do wykonania takich przedścianek stosuje się profile UD, UD/CD lub profile UW/CW 50 – w zależności od wysokości przedścianki i planowanego obciążenia. To, jakiego rodzaju, jak wysoka i jakie ma przenieść obciążenie wykonywana przedścianka, powinno być już ustalone na etapie planowania zabudowy w celu uniknięciu nieoczekiwanych trudności z jej wykonaniem.

Jak połączyć profil UD lub UW do skosu – przedstawia na poniższych szkicach.

 

Połączenie przedścianki ze skosem

W przypadku wykonywania przedścianki tylko na profilach UD można ją wykonać do wysokości 50 cm.

Połączenie przedścianki ze skosem

W przypadku wykonania przedścianki na profilach UD/CD bez mocowania do ścianki kolankowej można ją wykonać do wysokości 80 cm. W tym przypadku pomiędzy profile UD należy wsunąć profile CD w rozstawie nie większym niż 60 cm.

Połączenie przedścianki ze skosem

W obu opisywanych powyżej przedściankach nie jest przewidziane dodatkowe ich obciążenie.

Połączenie przedścianki ze skosem – ułożenie profila UD/UW do skosu

Poniżej na zdjęciach przedstawiam ułożenie profila UD do skosu podczas jego mocowania. Ułożenie wkręta podczas przykręcania profila ma być prostopadłe do skosu. Profil obwodowy UD lub UW należy mocować do skosu wkrętami w odstępach nie większych niż 1 m.
W przypadku mocowania profila do skosu przez płytę g/k, pod płytą powinna znajdować się łata drewniana lub profil CD konstrukcji. Nie jest dopuszczalne mocowanie profila przedścianki tylko do płyty g/k.

Połączenie przedścianki ze skosem

Połączenie przedścianki ze skosem

W przypadku mocowania ściany wykonanych na profilach UW/CW 75 lub UW/CW100 do skosu, najlepiej użyć profilu RS. Jest to profil obwodowy, który znakomicie nadaje się do tego rodzaju prac. Można go stosować również  do wykonywania ścian o przebiegu łukowym.  Występuje jako profil RS 50, RS 75 i RS 100, ale o nim i sposobie jego montażu w jednym z kolejnych wpisów.

 
komentarze 3

Kategoria: Poddasza

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Krzysztof

  31 maja 2015 o godz. 09:58

  A co by sie stało jesli bysmy przymocowali profil normalnie do ściany a potem powyginali profil do kąta odpowiedniego do naszej zabudowy?czy było by takie cos dopuszczalne?

   
  • Andrzej2

   7 czerwca 2015 o godz. 12:55

   Chyba ciężko było by go wygiąć idealnie równo po całej długości.

    
 2. Paweł

  25 listopada 2020 o godz. 14:49

  Chciałbym wykonać przedściankę o wysokości około 70cm na profilach UD i CD(wg. drugiego rozwiązania).
  Czy będę mógł powiesić kaloryfer 80x60h? Czy jak wykonać wzmocnienia?