RSS
 

Półka narożna z płyt g/k

10 mar

Polka narozna z płyt g/kPółka narożna wykonana z profili UW 75 i pokryta jedną warstwą płyt 12,5 mm. Wymiary półki po zapłytowaniu 1,00 x 1,00 m, szerokość 25 cm, grubość 10 cm. W poniższym wpisie przedstawiam szkic i  wykonanie półki krok po kroku.

 

 

 

 

Półka narożna – montaż krok po kroku.

Szkic wykonywanej półki.

Polka narozna z plyt g/k

Do wykonania półki użyłem tylko profila UW75.  Profil został ponacinany równolegle z dwu stron, tak aby po złożeniu był długości 1 m.

Polka narożna z plyt g/k

Polka narozna z plyt g/k

Wszystkie zagięcia ( jak to zdjęcie poniżej) zostaną później zaciśnięte zaciskarką do profili. Można je również znitować, czy skręcić wkrętami.

Polka narozna z plyt g/k

Do ściany profil zamontowany został w pięcioma  miejscach wkrętami, trzy na długości, oraz dwa na szerokości.

Polka narozna z plyt g/k

A tak to wygląda po złożeniu i zamocowaniu profila do ściany.

Polka narozna z plyt g/k

Tak samo została wykonana druga część półki

Polka narozna z plyt g/k

… a następnie skręcona z już zamocowaną do ściany wkrętami  (dwoma “pchełkami”).

Polka narozna z plyt g/k

Polka narozna z plyt g/k

Na tak przygotowaną konstrukcję półki przykręciłem płytę gipsową 12,5 mm od góry. Jak widać na zdjęciu poniżej,  płyta została przycięta w całości w kształcie L. Wzmacnia to bardziej konstrukcję półki.

Polka narozna z plyt g/k

Po przykręceniu płyty, dodatkowo zamocowałem konstrukcję półki na jej końcach po jednym wkręcie ( zaznaczenie na zdjęciu – kolor czerwony).

Polka narozna z plyt g/k

Podobnie została przycięta i przykręcona płyta gipsowa od dołu półki.

Polka narozna z plyt g/k

A tak wygląda półka po całkowitym zapłytowaniu,  gotowa do szpachlowania.

Polka narozna z plyt g/k

Tak wykonaną półkę obciążyłem workami 5 kg masy szpachlowej. w sumie 10 worków co daje 50 kg.

Polka narozna z plyt g/k

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Dominik

  11 marca 2013 o godz. 00:58

  Witam,
  Panie Andrzeju, wyrazy uznania za wiedzę bardzo fachową, którą się Pan dzieli publicznie – dzisiaj się do rzadko zdarza. Szkoda tylko, iż trafiłem na Pańską stronę po zakończeniu budowy własnego regału z płyt k-g, tym bardziej że moja profesja jest bardzo odległa od tej dziedziny życia, więc bazowałem tylko na własnych pomysłach. Teraz widzę, że wiele rzeczy mogłem zrobić prościej, wiele zrobić lepiej. Dzięki Pańskim poradom, niemniej jednak na pewno jeszcze parę rzeczy zrobię tylko dla przyjemności. Może poświęci Pan kiedyś trochę miejsca tematyce uzyskiwania ładnej gładkiej powierzchni po szpachlowaniu? Wszystkiego dobrego, pozdrawiam Dominik

   
 2. Mariusz

  13 marca 2013 o godz. 21:24

  Dziękuję i pozdrawiam Pana Anrzeja, ja nie mogąc dłużej czekać zrobiłem taką półkę z profili UD30 i CD60 stelaż na płytę wierzcnią i stelaż na płytę od spodu, wysokość półki wyszła mi 13cm ale nie zepsuło to efektu końcowego więc myślę że też będzie wytrzymała a nie zamierzam na niej stawiać aż takich ciężarów. Życzę dalszych sukcesów w prowadzeniu bloga-słowa uznania

   
 3. Ryszard

  18 marca 2013 o godz. 11:28

  Witam Panie Andrzeju, blog z poradami pierwsza klasa. Ja mam pytanie: czy przy dużych powierzchniach sufitów podwieszanych łączenia płyt (oczywiście szpachlowane zgodnie ze sztuką) przy świetle dziennym będą widoczne po 3 krotnym malowaniu białą farbą akrylową. Czy ma to związek z różą chłonnościa materiału (papier-gips)? Własnie taki problem mnie spotkał, że rano przy dziennym świetle widzę łączenia płyt i zaszpachlowane wkręty pod białą farbą Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   23 marca 2013 o godz. 11:47

   Nie powinno mieć to miejsca. Oczywiście występuje różnica w chłonności gipsu i papieru, jednak na pewno nie jest to przyczyną. Pierwsze pytania jakie mi się nasuwają, to czy było to szpachlowanie Q2, czy Q3. Jaka masa szpachlowa została użyta, czy sufit był zagruntowany przed malowaniem.

    
 4. Andrzej C

  26 marca 2013 o godz. 00:47

  Fajny pomysł

   
 5. Darek

  15 maja 2013 o godz. 09:03

  Wita, Panie Andrzeju od jakiegoś czasu śledzę Pański blog – jestem pełen podziwu i uznania. Mam jednocześnie pytanie bo nie znalazłem odpowiedzi na problem jaki mnie nurtuje. Aktualnie remontuję swoje mieszkanie i chciałem na jednej ścianie zrobić “wystającą falę z podświetleniem” zupełnie jak na tym zdjęciu http://www.abacab.pl/foto/sufit_podwieszany.jpg nie wiem tylko na jakich profilach oprzeć tą budowę, czy na krewędzi fali zastosować ponacinany profil UW a wewnątrz profile CW? Bardzo proszę o odpowiedź, być może jakiś wpis na blogu o tego typu budowie.

   
  • Andrzej

   19 maja 2013 o godz. 13:07

   Do tego rodzaju konstrukcji doskonale nadają się zarówno profile UW/CW jak i UD/CD. To wszystko zależy od tego jaki rodzaj oświetlenia będzie użyty, jak daleko ma być odsunięta fala od ściany, należy również pamiętać o ewentualnej możliwości łatwego dostępu do oświetlenia w razie jego wymiany. Co do wpisu na ten temat, niestety nie mam zbyt wiele czasu obecnie na przedstawienie tego w formie zdjęć, ale jest to na pewno temat na dobry wpis w późniejszym czasie.

    
 6. Hubert

  14 września 2013 o godz. 17:52

  Witam Panie Andrzeju. Bardzo dobry blog i wiele ciekawych tematów, z których dużo się dowiedziałem. Jak już wcześniej ktoś wspomniał fajnie, że jest ktoś taki kto dzieli się swoją fachową wiedzą i doświadczeniem. Chciałbym się poradzić Pana odnośnie takiego planu: http://www.abacab.pl/foto/sufity%20podwieszane.jpg .
  Moje pytanie dotyczy skosu płyty. Czy profil przyścienny ten na krańcu płyty może być przytwierdzony tak jak idzie skos czy są jakieś przeciwwskazania? Na końcach płyt będzie wypuszczona półka na taśmę led.
  I druga sprawa czy tą dolną półkę na rtv ze zdjęcia należy wzmocnić w jakiś sposób żeby utrzymała kilka rzeczy? Czy wystarczy sposób z tego tematu?
  Pozdrawiam, Hubert.

   
  • Andrzej

   19 września 2013 o godz. 20:09

   Jeśli chodzi o pierwszą część pytania, to można profil zamocować tak jak idzie skos. Co do półki, to powiem że nie robiłem aż tak długiej, ale osobiście wykonałbym ją tak jak pokazałem we wpisie.

    
 7. Marcin

  21 września 2013 o godz. 21:34

  Świetny blog naprawdę!

   
 8. łukasz

  24 października 2013 o godz. 22:31

  PAnie Andrzeju, dobry blog. Można się wiele dowiedzieć.
  Mam pytanie odnosnie powyższego wpisu. Mianowicie chcę wykonać pojedyńczą półkę na rogu sciany jak w linku http://img9.imageshack.us/img9/1308/35v.gif
  czy konstrukcja będzie wystarczająco sztywna jeżeli nie bedzie niczym podparta? Półki nie będą dzwigały wiekszych ciężarów, będą raczej dekoracyjne
  Oraz czy żeby wykonać ukośne zakończenie wystarczy przykręcić prosty profil na ukos z jednej strony do konstrukcji półki z drugiej do sciany, czy lepiej będzie wykonać odpowiedni trójkąt wg powyższej instrukcji (tj z jednego profilu przyciętego i zagiętego w całość w 3 miejscach? pozdrawiam

   
  • Andrzej

   29 października 2013 o godz. 18:31

   Zdecydowanie wykonałbym to z jednego kawałka profila UW. W ten sposób wystąpi tylko jedno łączenie profili i konstrukcja będzie stabilniejsza. Oczywiście wszystko zależny również od wielkości półki – jej wymiarów.