RSS
 

Półka pod sufitem – bardzo proste rozwiązanie

23 czerwiec

polka pod sufitemPółka pod sufitem, która jest banalnie prosta do wykonania, jak również nie wymaga dużego nakładu materiału i robocizny.  Do wykonania potrzebna jest tylko płyta gipsowa i profile UD lub laty drewniane. W tym konkretnym przypadku płyta gipsowa została przeze mnie  zafrezowana i sklejona przemysłowym pistoletem do klejenia na gorąco. Można jednak zamówić już gotowe takie elementy do klejenia, lub już sklejone do samodzielnego montażu do stropu. Wymiary zewnętrzne półki, to 12 cm x 30 cm x 12 cm.

 

Półka pod sufitem – montaż do stropu

Kiedy mamy już gotowy – wykonany samodzielnie lub zakupiony element – pierwszym krokiem jest zamontowanie do sufitu ( stropu) profili UD.

polka pod sufitem

Profile UD powinny być zamocowane w rozstawie wewnętrznej szerokości półki – jako że element półki został wykonany z płyt grubości 12,5 mm, to wymiar wewnętrzny  wynosił 27,5 cm (od wymiaru zewnętrznego należy odjąć 2,5 cm – grubość dwu płyt). Profile UD można zamocować do sufitu kołkami szybkiego montażu zarówno metalowymi jak i z tworzywa. Profile mocuje się kołkami w rozstawie co 50 cm.  Przy takich wymiarach półki i jej ciężarze nawet z oświetleniem halogenowym, nie jest konieczne używanie kotew rozprężnych do mocowania profili.

polka pod sufitem

Kolejnym krokiem jest przykręcenie gotowego elementy do zamocowanych już profili UD.

polka pod sufitem

I to byłoby na tyle.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

Tak wykonana półka, nie wymaga praktycznie szpachlowania (odpada szpachlowanie narożników). Jest bardzo stabilna i można spokojnie montować w niej oświetlenie halogenowe.

Zalety:

– prosta konstrukcja półki,

– szybki montaż,

– możliwość montażu oświetlenia halogenowego,

– oszczędność materiału,

 

 

Tagi: , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Marek

  24 czerwca 2013 o godz. 22:15

  Zastanawiałem się jak to jest sklejone. Klej na gorąco nie trzyma się pylących powierzchni… A potem do mnie dotarło że tutaj płyta jest po prostu wyfrezowana i zgięta z 1 kawałka a nie 3 różnych…

   
 2. Marcin

  5 listopada 2013 o godz. 15:46

  Jakie kołki przy takiej półce?….10 to chyba za dużo, jakie najkrótsze dopuszczalne?

   
  • Andrzej

   6 listopada 2013 o godz. 20:34

   Sama zabudowa nie jest ciężka, więc 6/40 mm spokojnie wystarczą. Profil UD należy zamocować kołkami w odstępie około 50 cm – 60 cm. Ja takie zabudowy montuję kołkami szybkiego montażu, do stropu betonowego.

    
 3. Olga

  13 listopada 2013 o godz. 19:52

  chcielibyśmy zrobić taką półkę do kuchni w kształcie litery L, do której możnaby było podwiesić 2 lampy niezbyt ciężkie nad stołęm (a`la ikea klosz z plastiku lub lekkiego metalu) – na jednej z odnóg.a na drugiej lampki led. Pytam czy to wytrzyma i gdzie można takie elementy zamówić, bo tak zostało to przedstawione w opisie 🙂

  “Można również zamówić już gotowe takie elementy”

  dziękuję

   
  • Andrzej

   17 listopada 2013 o godz. 11:05

   Czy wytrzyma zależy od ciężaru takiego klosza. Tego rodzaju półki lepiej znoszą oświetlenie halogenowe. Wykonanie natomiast takiej półki z profili UD nie tylko montowanych do sufitu, ale łączących również płyty, może przenieść większe obciążenie. Jeśli chodzi o gotowe takie elementy, to myślę,że w każdym dobrym sklepie budowlanym, zajmującym się sucha zabudową można coś takiego zamówić.

    
   • Olga

    21 marca 2014 o godz. 07:35

    Witam ponownie
    wiosna przyszła i cjhcieliśmy się zabrać za wykonanie półki i wyszeło jeszcze jedno pytanie 🙂 : czy taka półka może być wykonana na długość 3,5metra i szerokości 0,5 metra , w wysokość 20 cm ?
    Czy te profile to utrzymają ?

    z góry dziękuję za odpowiedź

     
    • Andrzej

     24 marca 2014 o godz. 13:05

     Pani Olgo, zakładam, że półka będzie rozpięta między dwoma ścianami i do nich też mocowana. Nie wiem tylko, czy chcą to Państwo wykonać z godowego elementu ( klejonej płyty g/k), czy z 4 profili UD. Proponował bym jednak wykonać podwieszenie po jednym punkcie co 1 m za pomocą wieszaka bezpośredniego w przypadku wykonywania półki z 4 profilami UD. Natomiast w przypadku wykonywania z gotowego elementy proponuje zamontowanie na stropie profili UW50.

      
 4. Marcin

  28 grudnia 2013 o godz. 22:49

  Według nie wytrzymałość tej półki jest dość niska, każde uderzenie, nawet przy malowaniu wałkiem, może spowodować jak nie całkowite uszkodzenie to na pewno pękniecie. Lepiej zrobić stelaż z profili ud,cd tak jak powinno być.

   
  • Andrzej

   1 stycznia 2014 o godz. 16:01

   Panie Marcinie, nie wiem czy kiedykolwiek korzystał Pan z takich gotowych elementów, ale zapewniam Pana, że maja one dużą wytrzymałość.

    
 5. Maciej Kanig

  28 stycznia 2015 o godz. 11:34

  Świetna robota! Mam pytanie na temat kleju, jaki konkretnie został użyty? Chce się dobrze przygotować do tego co mnie czeka. Z góry dzięki za odpowiedź!

   
 6. Marta

  23 marca 2015 o godz. 19:56

  Witam. A ja trochę z innej “beczki”. W domu który chcę urządzić jest sufit podwieszany do stropu drewnianego, ale chciałabym w korytarzu (przechodząc do salonu) taką półkę pod sufitem z halogenami(az 7m) . Czy jest w ogóle taka możliwość, żeby przymocować profil do takiego sufitu? (drugi byłby do ściany).

   
 7. Janusz

  18 marca 2016 o godz. 10:22

  “Można również zamówić już gotowe takie elementy.”

  Napisał Pan to….

  Ale gdzie można zamówić?
  Nigdzie tego nie widziałem… byłem w Mrówce i Castoramie…

   
  • Andrzej

   20 marca 2016 o godz. 21:47

   Panie Januszu, niestety na terenie Polski jest to dość kłopotliwe. W profesjonalnych hurtowniach zajmujących sie sucha zabudową powinny być takie elementy dostępne. Natomiast w marketach budowlanych jest to mało prawdopodobne.