RSS
 

Półka pod sufitem z oparciem i bez oparcia o ścianę

30 sierpień

polka pod sufitemPółka pod sufitem z możliwością zamontowania zarówno taśm LED jak i oświetlenia halogenowego. Korzystając z wykonanej wcześniej ściany do poprzednich wpisów  pokażę wykonanie półki pod sufitem  z oparciem o ścianę i bez oparcia o ścianę – półka dwustronna, oraz szkice przekroju półki wraz z wymiarami. Konstrukcja półki jest wykonana w całości z profili UD 28 i zapłytowana płytą g/k typu A o grubości 12,5 mm.

 

 

 

Półki pod sufitem krok po kroku

1. Zamocowanie profili UD w wzdłuż ściany na stropie, oraz profila poprzecznego kończącego zabudowę.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

2.Montaż profila UD na ścianie murowanej zgodnie z wysokością półki.

polka pod sufitem

3. Montaż profili UD na ścianie g/k zgodnie z wysokością półki. Profile zamocowane są dookoła ściany g/k.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

4. Przycięcie pasków płyty g/k i przykręcenie jej do profila zamocowanego na stropie.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

Paski płyty g/k powinny być tak przycięte i przykręcone, aby dolna krawędź paska płyty była w poziomie z dolną krawędzią profila UD zamocowanego na ścianie.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

5. Na końcu zabudowy (od strony gdzie półka nie ma oparcia o ścianę murowaną) należy wstawić i przykręcić dwa kawałki profila UD ( żółte strzałki)

półka pod sufitem

6. Przykręcenie profili UD do dolnych krawędzi zamocowanych pasków płyty g/k.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

7. Przycięcie i przykręcenie płyty do profili od dołu zabudowy.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

Na poniższym zdjęciu i rysunku pokazałem jak najlepiej przycinać płytę g/k w tego rodzaju zabudowach. Jak widzicie na zdjęciu poniżej w płycie został wycięty pasek płyty g/k o szerokości ściany, tak aby płytę można było wsunąć w ścianę.

polka pod sufiten

Ilustruje to również rysunek poniżej. Dlaczego tak ? Przy połączeniu płyty ze ścianą jak na rysunku z prawej strony, płyta jest tylko dosunięta od czoła ściany i z boków ściany. Linia czerwona pokazuje połączenie krawędzi ciętych trzech kawałków płyt i jest to jednocześnie najbardziej narażone miejsce na powstanie rysy, czy pęknięcia. Przy połączeniu jak na rysunku po lewej stronie, takie niebezpieczeństwo zostało wyeliminowane. Wystarczy aby takie przesunięcie ( wcięcie w ścianę ) wynosiło 15 cm

półka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

W tym momencie należy poszpachlować i wyszlifować  łączenia płyt ( żółte strzałki), ułożyć akryl, ponieważ później po przykręceniu kolejnych profili i płyty nie będzie na te prace wystarczająco miejsca. Natomiast jeśli chodzi o malowanie, to bez problemu dojdziemy w te miejsca małym wałkiem lub pędzlem.

polka pod sufitem

8. Przykręcenie profila UD do wystającej dolnej płyty zabudowy, oraz nacięcie i przykręcenie pasków płyty g/k to tego profila od strony zewnętrznej zabudowy.

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

polka pod sufitem

9. Pozostaje jeszcze oczywiście założenie narożników aluminiowych i zaszpachlowanie całej zabudowy.

Półka pod sufitem – szkice:

Przekrój półki z oparciem i bez oparcia o ścianę.

polka pod sufitem

Przekrój półki z oparciem i bez oparcia o ścianę – wymiary

polka pod sufitem

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. marek

  4 września 2013 o godz. 13:41

  Blog “pochłonąłem” – dziękuję.

   
 2. Lukasz

  4 października 2013 o godz. 21:36

  a jak by wygladało gdybym takie rozwiązanie wykonał na istniejący już sufit podwieszany?

   
  • Andrzej

   6 października 2013 o godz. 12:43

   Oczywiście można również podwiesić taką półkę do istniejącego już sufitu. Należy tylko sprawdzić jak przebiegają profile CD w istniejącym już suficie podwieszanym i się do nich “podłączyć”.

    
   • Grzegorz

    30 stycznia 2014 o godz. 17:54

    Panie Andrzeju. Jezeli chce sie podłączyć do istniejącego juz sufitu podwieszonego , jakich uzyc technik zamocowań? wydaje mi sie , ze raczej nie było by bezpiecznie przykrecic UD do CD (w istniejącym juz suficie) zwykłymi wkretami. Prosze o jakać podpowiedź.
    A jezeli profile cd w suficie idą wzdłuz tak samo jak wzdłuz chce zrobić półke i niestety profile ud w półce nie wypadaja tak samo jak cd w suficie, to, czy wystarczy użyć łącznikow poprzecznych jednostronnych i puścic powiedzmy co 30cm profile poprzecznie i do nich przyłączyć ud z połki?
    Pozdrawiam

     
    • Grzegorz

     30 stycznia 2014 o godz. 18:03

     A jesli juz pytam to zapytam jeszcze o tą samą półke z taka rożnicą , ze chciałbym ją zamontować na scianie. Tzn. miała by rowniez odchodzic od sciany i płyta na jej płaszczyźnie miałaby byś wysunieta na bokach. Chce takie coś zrobić nad tv dlatego Prosze o podpowiedzi , bo tv jest teściowej :).

      
    • Andrzej

     2 lutego 2014 o godz. 21:58

     Panie Grzegorzu, jak najbardziej może Pan przykręcić profil UD przez płytę do profili CD wkrętami np TN 3,5 x 35 mm, w przypadku gdy na suficie jest przykręcona płyta 12,5 mm. profil UD byłby przykręcony co max 50 cm, bo taki jest max rozstaw profili nośnych CD. W pana przypadku jest to podwieszenie tylko półki pod sufitem, dlatego takie wkręty wystarczą. Natomiast kiedy wykonywałby Pan sufit pod sufitem, np. pierwszy podwieszany sufit ogniochronny F 90 a pod nim sufit z płyt perforowanych, wtedy należałoby użyć już specjalnych wkrętów. Jeśli chodzi o drugą część pytania, to tak jak Pan to napisał wystarczy użyć łączników jednostronnych. Wystarczy jednak ustawić je co 50 cm.

      
 3. Krzysztof

  5 października 2013 o godz. 00:10

  Zaszpachlować i wygładzić i położyć narożniki – OK, ale czy mógłbym wiedzieć co oznacza położyć akryl? Akryluje Pan połączenia ruchome (narożniki)?

   
  • Grzegorz

   30 stycznia 2014 o godz. 18:21

   Moim zdaniem warto zaakrylować połaczenia narożne. Akryl jest bardzo elastyczny i wypełnione nim narozniki mogą zapobiec rysą w tych miejscach.
   Ja np. robie tak , ze po wyszlifowaniu gładzi, w naroznikach delikatnie robie rowek w gładzi na akryl. ale jedynie na tej płycie dochodzacej. Moim zdaniem eliminuje w ten sposob wykruszanie sie gładzi po czasie z powodu drgań jakie działaja na płyty. Dodatkowo w narożnikach przy połaczeniach płyt stosuje dylatacje ok. 1-2mm wypełniam ją akrylem ,nastepnie zatapiam fizeline w uniflocie , albo vario no i szpachlowanie.
   Pozdrawiam

    
 4. Mariusz

  9 stycznia 2015 o godz. 19:33

  W którym miejscu należy teraz przykleić taśmę LED ? Na profilu czy na płycie k/g ?

   
  • Marian

   6 lutego 2015 o godz. 21:18

   Zależy co chcesz osiągnąć, diody na paskach świecą w miarę szeroko ale jednak nie 180 stopni. Klejąc na profilu masz praktycznie całą moc świecenia skierowaną w sufit. Klejąc na płycie tracisz moc świecenia na nikomu nie potrzebne doświetlanie wnętrza swojej konstrukcji.

    
 5. bogdan

  20 stycznia 2015 o godz. 22:05

  super,wytłumaczone dokładnie tego szukałem.Planuje zrobić szerszą półkę 80 cm i zastanawiam się czy w środku konstrukcje wzmocnić

   
 6. Wojtek

  21 listopada 2015 o godz. 00:01

  Cześć
  Czy taka półke mogę wykonać już na suficie podwieszanym, dwupoziomowym?
  Pozdrawiam

   
 7. EWA

  4 lipca 2016 o godz. 15:31

  Nie będę słodzić ale jak na babę to sa przydatne informacje pracuję z płytą fermacell w starym domu.szukałam rozwiązań technicznych i różnic bo obie te techniki muszę łączyć , I u pana znalazłam ciekawe i proste rozwiązania . Oprócz wykonania narożnika czyli ścianki z narożnikiem ale doszłam do tego drogą dedukcji . Jak dla mnie bomba 🙂

   
 8. Patryk

  1 listopada 2016 o godz. 09:09

  Panie Andrzeju, jaka jest maksymalna szerokość sufitu podwieszonego w ten sposób? W przypadku półki z oparciem o ścianę (odległość na schemacie – 15cm) oraz bez oparcia o ścianę (odległości na schemacie – 40cm) Moja odległość od ściany to 50 cm z oparciem o ścianę i zastanawiam się czy muszę to dodatkowo podwiesic jakimś wieszakiem? Pozdrawiam!