RSS
 

Półka z płyt g/k na ścianę – mała

17 lis

półka na ścianę - małaPółka z płyt g/k na ścianę – mała i kolejny test półki. Tym razem moim założeniem było wykonanie półki zamocowanej do ściany tylko dłuższym jej bokiem. Półka ma wymiary (wraz z płytą gipsową) 100 cm x 25 cm. Wykonana jest tylko z profila UW 75.  Nie stosowałem żadnych dodatkowych wzmocnień. Przez zastosowanie małego przeszlifowania, półka wytrzymała obciążenie wynoszące  45 kg !!!

 

 

 

Półka z płyt g/k na ścianę – wykonanie krok po kroku

Szkielet półki powstał z długiego, ponacinanego profila UW.  Następnie został pozaginany, a w miejscach  zagięcia, tam gdzie profil na siebie zachodził – został zaciśnięty.

półka na ścianę - mała

półka na ścianę - mała

Miejsca zaciśnięcia profili – zaznaczenie czerwonymi kółkami.

półka na ścianę - mała

Tak przygotowany szkielet został zamocowany do ściany.

półka na ścianę - mała

półka na ścianę - mała

W dalszej kolejności została przykręcona docięta płyta górna półki.

półka na ścianę - mała

Ile wytrzyma ?

Po przykręceniu dwóch kawałków płyty na boki półki, ustawiłem obciążenie – 6 x 5kg = 30 kg !

półka na ścianę - mała

Dodatkową wytrzymałość półki otrzymuje się przez małe przeszlifowanie paska bocznego, co ilustruje rysunek poniżej.

– Pasek płyty został tak zeszlifowany, że długość górna paska była mniejsza o 2 mm od długości dolnej paska rys. a),
– Dołożeniu paska gipsu do przymocowanego szkieletu profilu UW oraz do ściany  i podnoszenie całości do góry rys b),
– Po wyrównaniu krótkiej krawędzi paska gipsu ze ścianą dokręcamy pasek wkrętami do profilu UW,  rys c)

półka na ścianę - mała

Po wykonaniu tego zabiegu po obydwóch stronach półki, można przykręcić płytę g/k od dołu zabudowy – oznaczona na rysunku c) kolorem zielonym. Takie wykonanie boków półki znacznie wzmacnia jej wytrzymałość na ciężar. Jest to rysunek poglądowy, dlatego nachylenie półki wydaje się tak duże (narysowane dla lepszego przedstawienia), w rzeczywistości jest ono praktycznie nie widoczne.

półka na ścianę - mała

półka na ścianę - mała

Dostawienie dodatkowego obciążenia, teraz to już 9 x 5 kg = 45 kg !!! , mimo to półka znakomicie się trzymała pod takim obciążeniem – do jej demontażu po 48 godz.

półka na ścianę - mała

 Wyniki mojego testu nie mogą być brane pod uwagę, jak również nie można się na nie powoływać.

 

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Grzegorz

  29 listopada 2013 o godz. 14:23

  Czy w ten sposób można również wykonać półkę pod umywalkę o głębokości 50 cm.

   
  • Andrzej

   15 grudnia 2013 o godz. 12:23

   Pod umywalkę należy dać wzmocnienia. Sama konstrukcja z profili UW nie utrzyma ciężaru umywalki. Jest to jednak wykonalne.

    
 2. Ania

  13 grudnia 2013 o godz. 17:46

  Cieszę sie że trafiłam na Pana stronę, bo zmuszona jestem wykonać remonty u siebie w domu własnymi rękoma, a raczej się na tym za bardzo nie znam – tak troszkę 🙂
  Pytanko: chcę w łazience wykonać półki głębokie na 20 – 25cm Szerokie na 85cm. Stelaż moge przykręcić w ścianie z k-g która jest na stelażu, czyli 3 możliwe miejsca do wkręcenia wkrętów i jeden kołek w ściankę działową z cegły. Półki nie beda miały duzego obciażenia, ale czy to wystarczy? I jescze jedno, półeczki bedą podświetlane żarówkami led GU10 – potrzebuja przestrzeni 10cm czy takie profile moge zastosowac pod półkę i będzie to stabilne?

   
  • Andrzej

   15 grudnia 2013 o godz. 12:21

   Pani Aniu, półka ta może być również wykonana na profilach 100 mm i będzie również stabilna. Co do mocowania, to ważne, aby koniec półki miał również mocowanie (nie przylegający do ściany murowanej)

    
 3. Jadwiga

  30 stycznia 2014 o godz. 10:11

  Dzień dobry, świetna strona!

  Chcę zrobić krótkie półki tym sposobem w pokoju, głównie pod kwiatki, więc nie będzie wielkiego obciążenia, ale chciałam wykorzystać profile CD30 by półki nie były za grube. Czy taka konstrukcja również będzie stabilna?

   
  • Andrzej

   2 lutego 2014 o godz. 22:05

   Pani Jadwigo, nie wykonywałem takich półek na profilach UD, więc nie jestem Pani w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Pewnie byłoby to wykonalne, ale dodatkowo należałoby wzmocnić konstrukcje kątownikami.

    
   • Grzegorz

    16 maja 2014 o godz. 00:32

    PAnie Andrzeju , czy taka połke moge wykonac na szerokosc 80cm ; głebokosc 20cm biorac pod uwage, ze bedzie mocowana do przedscianki z CD o rozstawie 40cm. Widze to tak, ze dwa wkrety do profila w przedsciance i pomiędzy nimi moze uzyc metolowych “molly” do gk ?
    Czy taka połka bedzie mogła rowniez utrzymac swoja nosnosc , biorac tez pod uwage nosnosc przedscianki ?
    Czy sytuacja zmienia sie , jesli mamy do czynienia z przedscianka wolnostojaca z CW50 , lub CW 75 w rozstawie co 60 ? z tymze w tym przypadku praktycznie całosc mocowana by była na “molly” , chyba , ze jakies inne rozwiazanie Pan proponuje .
    Pozdrawiam

     
    • Andrzej

     26 maja 2014 o godz. 22:02

     Najlepszym rozwiązaniem jest mocowanie do profili przedścianki przez przykręcona do niej już płytę g/k. W przypadku długości półki 80 cm, półka będzie mocowana w 3 miejscach najlepiej po 2 wkręty.

      
 4. Tomasz

  18 maja 2014 o godz. 23:54

  Panie Andrzeju, wielkie podziękowania za Pański blog, na pewno pomógł niejednemu amatorowi, którym również ja jestem. Chcę zapytać, czy zamiast zaciśnięcia profili UW, można zastosować skręcenie pchełkami?

   
 5. Rafał

  7 lipca 2014 o godz. 15:45

  W końcu ktoś rzeczowo pisze o “tworzeniu” z płyt gk. Na pewno skorzystam z niejednego pomysły 🙂

   
 6. Przemek

  4 września 2014 o godz. 16:46

  Witam,

  Jestem zachwycony Pańskim wkładem i wysiłkiem który poświecił Pan na stworzenie tego bloga. Gratulacje.

  Chciałbym zadać Panu pytanie. Czy taką metoda można wykonać półki o szerokości ok 100cm i głębokości ok 35cm?
  Jeden z boków półki mógłby być zamontowany podobnie jak w konstrukcji z tego artykułu: http://porady-montera.eu/polka-z-plyt-gk-prosta-konstrukcja-prosty-montaz

  Taką półkę chciałbym obciążyć sprzętem audio-wideo ważącym od 20kg.

   
  • Andrzej

   9 września 2014 o godz. 19:22

   Panie Przemku, przy głębokości 20 cm moja półka wytrzymała obciążenie 45 kg http://porady-montera.eu/polka-z-plyt-gk-na-sciane-mala , jeśli dodatkowo bedzie ona zabezpieczona z boku, to na pewno wytrzyma obciążenie 20 kg.

    
   • Przemek

    8 października 2014 o godz. 12:59

    Miał bym jeszcze jedno pytanie, chodzi o to czy zamiast górnej półki z gk można zastosować docięta na wymiar półkę z płyty wiórowej w okleinie drewnopodobnej? Czy parametry mogą ulec pogorszeniu?

     
 7. Piotr

  16 kwietnia 2015 o godz. 21:03

  Witam mogę zrobić półkę pod umywalkę która warzy 9kg z profili 100 ? wymiary umywalki 440x250x100 ? i jakimi śrubami przymocować do ściany z starej cegły ? . Dzięki

   
 8. Marlena

  16 listopada 2015 o godz. 12:58

  Czy taką półkę można przymocować do ściany z suchego tynku

   
 9. Ignaś

  15 września 2016 o godz. 14:13

  Może banalne pytanie, ale jestem totalnym amatorem: w jaki sposób (jakimi/iloma kołkami) przytwierdzić taką półkę do ściany?

   
 10. radek

  7 listopada 2017 o godz. 21:19

  mam pytanko, zrobiłem półkę długość 1,8 na szerokość 20 cm z profila U i C 50 po przykręceniu płyt GK półka opadła i nie trzyma poziomu. Może miałbyś jakiś pomysł żeby ją czymś podeprzeć