RSS
 

Półka z płyty gipsowej – część 2

18 paź

Półka z płyty gipsowej - krok po krokuPółka z płyty gipsowej – dzisiaj część 2. W tym i kolejnym wpisie przybliżę jak wykonać samodzielnie półkę z płyt gipsowych – zabudowę ściany. Wszystkie prace można spokojnie wykonać samodzielnie bez pomocy fachowców. Oczywiście jest to tylko moja propozycja zabudowy ściany. Zabudowę taką, można dowolnie modyfikować według własnych zapotrzebowań. Mój wpis ma na celu pokazanie możliwości i sposobu łączenia profili do suchej zabudowy przy tworzeniu konstrukcji, oraz sposobu mocowania płyt g/k. Nie pozostaje mi nic innego jak życzenie Państwu przyjemnego projektowania i samodzielnego wykonania zabudowy.

Przypomnienie szkicu

Półka z płyty gipsowej cd.

W poziomie, do ściany mocujemy za pomocą kołków szybkiego montażu (w odstępach nie większych niż 60 cm) profil UW 75 o długości 160 cm. Do gotowej już półki przykręcamy natomiast krótki kawałek (28 cm) profilu UW 75 za pomocą wkrętów do metalu o długości 35 mm.

Na płycie gipsowej rysujemy koło o średnicy 80 cm, wycinamy je i przecinamy na połowę.

Przycinamy profil CW 75 o długości 78 cm i przykręcamy go do wyciętego półkola ( jako jego podstawę). Profil UW 75 przycinamy na długość obwodu półkola, nacinam co 5 cm, wyginamy i również przykręcamy do płyty gipsowej.

Tak wykonany element konstrukcji mocujemy do ściany za pomocą kołków na końcu zamocowanego w poziomie profilu UW. Od środka wzmacniamy półkole dodatkowym profilem CW. Będzie on pomocny przy mocowaniu kolejnych profili.

Półka z płyty gipsowej - krok po kroku

Następnym krokiem jest zamocowanie kolejnego odcinka profila UW o długości 28 cm do półkola i wsunięcie długiego profila UW o długości 160 cm.

Tak wsunięty profil długości 160 cm zaciskamy zaciskarką do profili.

Zamykamy półkole płytą gipsową z drugiej strony.

Pomiędzy długie profile UW wsuwamy poprzeczki wzmacniające półkę co 50 – 55 cm i również zaciskamy zaciskarką do profili. (przy takiej szerokości – półki 30 cm nie są one wymagane, ale z uwagi na możliwość większego obciążenia zdecydowałem się je zamocować)

Do tak przygotowanej konstrukcji przykręcamy płytę gipsowa od dołu i góry półki.

 

Całość zamykamy również od przodu płytami gipsowymi.

 

Na półkole wycinamy pasek płyty gipsowej o szerokości 10 cm, następnie nacinamy go prostopadle do jego długości ( od strony widocznej płyty), nadłamujemy i przykręcamy do profila UW i szpachlujemy.

Jeżeli chcemy zamontować oświetlenie (podświetlenie) półki, należy przed przykręceniem płyt gipsowych ułożyć kable do lamp lub diod LED.

cdn…

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Krzysztof

    3 lutego 2013 o godz. 16:05

    Witam
    Planuję wykonać podobny zestaw półek do tego prezentowanego przez Pana. Chciałbym zabudować narożnik pokoju zestawem 5 półek (od podłogi do sufitu). Pólki miałyby ok 2 metrów długości i 30 cm głębokości na każdej ze ścian. Zastanawiam się jaka jest bezpieczna nośność półek zrobionych na profilach UW 75 przy takiej długości. Półki byłyby obciążone pełnymi butelkami (wstępne wyliczenia wskazują na ok 25 kg na każdą półkę). Czy cała konstrukcja będzie wystarczająco wytrzymała? . Myślałem o ewentualnym wzmocnieniu stelaża poprzeczkami z profilu UW 75 lub zrobienia kratownicy

     
    • Andrzej

      5 lutego 2013 o godz. 20:07

      Niestety nie wykonywałem testu na obciążenie pokazanej półki we wpisie. Została ona wykonana z myślą półki na książki i z podświetleniem od spodu.
      W tym przypadku poprzeczki niewiele pomogą. W zależności jak Pan chce wykonać konstrukcję, zastanowił bym się nad wstawieniem łaty 4×6 cm w przedni profil CW, lub wykorzystanie ewentualnie profili UA do konstrukcji. Jestem sam ciekawy, jakie obciążenie może wytrzymać taka półka, dlatego jeszcze w tym tygodniu wykonam test i przedstawię go na blogu.