RSS
 

Półka z płyty gipsowej – część 3

19 paź

Półka z płyty gipsowej - krok po krokuPółka z płyty gipsowej – część 3. To już ostatni wpis z serii – jak wykonać samodzielnie półkę z płyt gipsowych – zabudowę ściany. Wszystkie prace można spokojnie wykonać samodzielnie bez pomocy fachowców. Oczywiście jest to tylko moja propozycja zabudowy ściany. Zabudowę taką, można dowolnie modyfikować według własnych zapotrzebowań. Mój wpis ma na celu pokazanie możliwości i sposobu łączenia profili do suchej zabudowy przy tworzeniu konstrukcji, oraz sposobu mocowania płyt g/k. Nie pozostaje mi nic innego jak życzenie Państwu przyjemnego projektowania i samodzielnego wykonania zabudowy.

Szkic – przypomnienie.

Półka z płyty gipsowej cd.

Przechodzimy teraz do wykonania ostatniego elementu całej zabudowy, czyli półki pod sufitem. Przed całkowitym zamknięciem płytami gipsowymi całej zabudowy od przodu, mocujemy profile UD za pomocą kołków szybkiego montażu do ściany ( rozstaw max kołków co 1 m) i sufitu (rozstaw max kołków co 60 cm).

Do profila zamocowanego do sufitu przykręcamy pasek płyty gipsowej o około 5 cm szerszy od szerokości półki.

Do istniejącej już konstrukcji przykręcamy kawałek profila UD długości 28 cm.

Teraz do przykręconego paska gipsu, od strony wewnętrznej przykręcamy profil UD takiej samej długości i na takiej samej wysokości jak jest zamontowany profil UD na ścianie.

Przy profilu odcinamy niepotrzebną część paska gipsu.

Na końcu półki mocujemy dwa krótkie profile UD ( Jeden do sufitu – prostopadle do ściany, drugi wsuwamy pomiędzy profil zamocowany do ściany i przykręcony do paska gipsu). Są to profile potrzebne do zamocowania płyty na końcu półki.

Docinamy płytę gipsową i zamykamy półkę od dołu i boku.

Całość zabudowy wymaga już tylko zamocowanie kątowników aluminiowych na narożniki i szpachlowanie całości.

Jeśli chcemy zamontować oświetlenie (podświetlenie) półki, należy przed przykręceniem płyt gipsowych ułożyć kable do lamp (diod LED).

To już ostatni wpis z serii “Półka z płyty gipsowej”. Mam nadzieję, że zainspirowałem Was do tworzenia niepowtarzalnych konstrukcji którymi zaskoczycie najbliższych.

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Piotr

  22 października 2012 o godz. 22:54

  Wreszcie ktoś opisuje to dla normalnych śmiertelników, a nie dla fachowców. Mam pytanie, właśnie jestem w trakcie rozbudowy poddasza i mój majster doradza mi położenie podwójnie płyt g-k na skosy. Mówi że uniknę pęknięć i wzmocnię konstrukcję. To dla mnie dodatkowy koszt, i nie jestem pewny czy to zrobić. Jakie jest Pańskie zdanie ?

   
  • Andrzej

   25 października 2012 o godz. 22:33

   Panie Piotrze, położenie dwu warstw płyt na skosy nie jest potrzebne, ani niczym uzasadnione, ponieważ:
   1. Niezależnie ile warstw płyt Pan przykręci – jeśli konstrukcja będzie źle wykonana, to i tak powstaną rysy i pęknięcia
   2. Pęknięcia i rysy powstają najczęściej przy połączeniach: płyta – ściana, skos – sufit, skos – ścianka kolankowa i nie zależy to od ilości przykręconych warstw płyt, tylko od wykończenia tych połączeń.
   Dlaczego powstają pęknięcia i rysy i jak się ich ustrzec opiszę w jednym z kolejnych wpisów.

    
 2. Mariusz Haska

  11 marca 2013 o godz. 11:16

  Witam, czy mógłby Pan napisać, jak prawidłowo powinien być zabudowany stelaż podtynkowy typu geberit, z półkami nad nim? Jak skonstruować stelaż i jak mocować płyty do stelaża z profili i stelaża geberitu?, i jak oprzeć stelaż na gebericie w sytuacji, gdybym chciał zabudować go tylko na szerokość samego stelaża geberitu? Nie wiem czy jasno się wyraziłem, w razie wątpliwości proszę o dodatkowe pytania. Będę szczerze wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   11 marca 2013 o godz. 20:11

   Proszę o przesłanie rysunku lub szkicu odręcznego jak Pan chce rozmieścić półki.

    
   • Krzysztof

    27 marca 2013 o godz. 21:01

    Witam, również jestem zainteresowany opisem zabudowy stelaża podtynkowego typu geberit, jeśli mógł by Pan umieścić na stronie cenne wskazówki był bym wdzięczny.

     
 3. Marcin

  27 maja 2013 o godz. 00:11

  Witam. Mam male pytanie. Jak wykończyc półkę przy ścianie i suficie? Czy płyta musi dojśc do samej ściany i sufitu czy wymagany jest odstęp? Dodam ze niestety stawiam coś podobnego przy wykończonych ścianach i nie chcę bardzo “zepsuć” efektu. Proszę o podpowiedź. Pozdrawiam Marcin

   
  • Andrzej

   31 maja 2013 o godz. 20:46

   Nie musi być pozostawiany odstęp, można płytę dosunąć do ściany. Na takie połączenie płyty ze ścianą wkleja się fizelinę lub taśmę papierową tylko na płynę g/k i resztę wykańcza akrylem.

    
   • Mateusz

    21 czerwca 2013 o godz. 00:04

    Czy jeżeli wykonujemy spoinę ślizgową a płyta przylega do ściany na całej swojej długości na tyle, że akryl spokojnie wypełni szczelinę, to konieczne jest wklejanie fizeliny bądź taśmy na płytę. Jeśli tak to w jakim celu ?

     
    • Andrzej

     23 czerwca 2013 o godz. 12:49

     Wszystko zależy od wielkości szczeliny, przy połączeniu ślizgowym szczelina w zasadzie równa jest grubości taśmy przekładkowej, dlatego też wystarcza niewielka ilość akrylu. Jeśli płyta dolega idealnie do ściany i jest zastosowana taśma przekładkowa, to można zrezygnować z wklejania fizeliny.

      
 4. Daniel

  7 lipca 2013 o godz. 20:53

  Witam.

  Zastanawiam się nad stelażem jaki bym musiał wykonać pod zabudowę. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich wskazówek, bo z reguły mowa jest o obniżaniu całego sufitu, albo o półkach, które są wąskie.

  Ja bym chciał obniżyć około 1/3 powierzchni sufitu w przedpokoju. Obniżenie o 38cm w dół, powierzchnia obniżonego sufitu to 130 x 264 cm.

  Poniżej spróbowałem coś wymęczyć, ale to chyba nie będzie działać :/

  https://www.dropbox.com/s/2x3anx3y0cjp8g6/rect5729.png
  https://www.dropbox.com/s/k4xmjen7npt3nv1/przekroj.png

  Proszę o ewentualne wskazówki.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  Daniel.

   
 5. Andrzej

  23 lipca 2013 o godz. 23:33

  Witam właśnie jestem w trakcie budowy zabudowy rury coś jak ta górna polka pod sufitem i mam pytanie czy można wykonać w ten sam sposób zabudowę rury ?
  jeśli tak to jak przykręcić aby wyszło prosto profil do tej czołowej płyty gk ?
  pierwsza idzie płyta potem profil jak to wykonać ac aby było prosto

  dziękuje i pozdrawiam

   
  • Andrzej

   25 lipca 2013 o godz. 12:45

   Można to wykonać w ten sam sposób. Ja wykonuję to w zależności od ilości wolnego miejsca jakie mam przy zabudowie, oraz od tego jak równy (czy jest zachowany poziom stropu) jest strop do którego będzie mocowana zabudowa. Przy zabudowie pokazanej we wpisie miałem dość dużo miejsca, dlatego najpierw przykręciłem płytę czołową szerszą o 5cm. Kolejnym krokiem było odznaczenie od tyłu płyty (na początku i na końcu przykręconego paska gipsu) wysokości na jakiej ma być przykręcony profil, a następnie za pomocą sznura traserskiego odznaczenie po całej długości zabudowy. W ten sposób od tyłu płyty otrzymałem linię do której przykręciłem profil UD. Innym sposobem jest przycięcie płyty czołowej zabudowy na gotowy wymiar. Jeśli strop jest w poziomie i nie ma odchyleń, wystarczy zmierzyć jaka szeroka powinna być płyta czołowa i dociąć ją na wymiar, a następnie dokręcić do niej profil UD na jej dolnej krawędzi.

    
 6. Ania

  13 grudnia 2013 o godz. 17:19

  Zastanawiam sie czy to na prawdę bedzie sie trzymało kupy, bo ja bym dała jeszcze jakieś profile łaczące te ługie elementy profili (sufotowy z tym co de facto wisi w powietrzu) Jakoś nie wierze w te konstrukcje 😛

   
 7. Marcin

  28 grudnia 2013 o godz. 22:51

  Bardzo ciekawa konstrukcja, w przyszłym roku będę robił takie bajery u kumpla na budowie, myślę że podsunę mu ten pomysł, fachowa robota

   
 8. Zbyszek

  30 stycznia 2014 o godz. 21:07

  Czy taką półkę podwieszoną do sufitu można wykonać gdy została już wykonana przedścianka z płyty g-k? Chodzi mi o to, czy profil UD przykręcony w Pana opisie do ściany betonowej może być u mnie przykręcony do płyty g-k?

   
  • Andrzej

   2 lutego 2014 o godz. 21:45

   Panie Zbyszku, profil UD może Pan jak najbardziej przykręcić do przedścianki, a dokładnie ujmując przez zamocowaną już płytę g/k do profili konstrukcji tejże przedścianki. Do samej płyty g/k przedścianki nie należy tego wykonywać.