RSS
 

Półka z podświetleniem pod sufitem – jak wykonać

21 sie

Półka z podświetleniem pod sufitem - jak wykonaćPółka z podświetleniem pod sufitem, to wpis w którym przedstawiam najprostszą konstrukcję na półkę z podświetleniem. Konstrukcja ta jest jednopoziomowa, tzn. profile obwodowe UD, oraz profile nośne CD są na jednej płaszczyźnie. Jest to półka otwarta. W innym wpisie przedstawiłem  również wariant półki zamkniętej.

 

 

Przyjąłem szerokość półki 40 cm, wysokość całej półki 11,25cm,   szczeliny 5 cm.

 

Półka z podświetleniem pod sufitem - jak wykonać

Na szkicu zaznaczyłem ułożenie profili nośnych CD (kolor niebieski) i ich mocowanie do sufitu za pomocą wieszaków bezpośrednich (kolor czerwony). Profile obwodowe UD (kolor ciemnoszary), jedne mocowane bezpośrednio do ścian, drugie przykręcane do uprzednio zamocowanych płyt gipsowych. Jak widać na szkicu dwa profile nośne przechodzą przez całe pomieszczenie, a dwa kolejne są zamocowane pomiędzy dwoma pierwszymi. Płytę gipsową zaznaczyłem trzema kolorami i dodatkowo zaznaczyłem kolejność mocowania płyt do konstrukcji.  |Jako pierwszą  mocujemy płytę  oznaczoną kolorem ciemnoszarym (1), mocujemy   je po obu stronach sufitu, następnie płytę oznaczoną kolorem jasnoszarym (2) i na końcu paski gipsu (kolor żółty).

Na tym szkicu przedstawiam  konstrukcję po przecięciu. (widok z boku)

Półka z podświetleniem pod sufitem - jak wykonać

Półka z podświetleniem pod sufitem – kolejność montażu

1. zamocowanie profili obwodowych UD do ściany na żądaną wysokość,
2. zamocowanie wieszaków bezpośrednich,
3. zamocowanie profili nośnych CD w profilach obwodowych i do wieszaków bezpośrednich,
4. przykręcenie płyty gipsowej o szerokości 40 cm do profili obwodowych i nośnych,
5. zamocowanie profili UD do przykręconej płyty gipsowej w odległości 1,25 cm od krawędzi płyty,

W tym momencie możemy rozłożyć kable do oświetlenia według własnych potrzeb.

6. przykręcenie paska gipsu o szerokości 5 cm do profilu UD (kolor żółty)
7. zamocowanie (przyklejenie) narożników aluminiowych,
8. zaszpachlowanie łączeń i narożników aluminiowych.

 

Na tym szkicu przedstawiam max rozstaw wieszaków.

Półka z podświetleniem pod sufitem - jak wykonać

Poniżej przedstawiam zdjęcie trochę bardziej skomplikowanej półki z podświetleniem. Do podświetlenia zastosowane zostały w tym przypadku świetlówki, ale równie dobrze można użyć do podświetlenia wąż świetlny czy np. taśmy z diodami LED.

Półka z podświetleniem pod sufitem - jak wykonać

 

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Grzegorz

    25 sierpnia 2012 o godz. 10:20

    Rewelacyjnie wytłumaczone jak zrobić taki sufit. Dziękuje i pozdrawiam

     
  2. Maciej

    22 września 2012 o godz. 12:27

    Poradnik, jak najbardziej OK. Wszystko jasno opisane, tylko martwi mnie jedna rzecz. Czy nie należało by “zamknąć” tą wnękę bo w takiej konstrukcji to tylko siedlisko kurzu i pająków z ograniczoną możliwością odkurzenia, czyszczenia.

     
  3. Marek

    22 grudnia 2012 o godz. 23:21

    Czy w podobny sposób można na środku sufitu podwiesić jedną płytę KG 260×120 aby powstała z niej taka półka? Jedna cała płyta zostałaby przykręcona do 2 profili CD zawieszonych pod sufitem. W takim przypadku płyta KG byłaby mocowana wzdłuż profili CD mimo że sztuka budowlana mówi aby to robić to w poprzek. Czy taka konstrukcja będzie stabilna?

     
    • Andrzej

      27 grudnia 2012 o godz. 16:57

      Odpowiedz na Pana pytanie znajdzie Pan we wpisie http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/podwieszenie-pojedynczej-plyty-pod-sufitem ,który specjalnie dla Pana przygotowałem. Oczywiście jest to tylko jedna z możliwych konstrukcji na jakich można podwiesić płytę. Dwie szyny ( profile), to trochę za mało dla stabilności płyty. I jeszcze jedno – płytę gipsową można montować zarówno wzdłuż profili, jak i w poprzek profili. O tym jak ma być zamocowana (przykręcona) decyduje rozstaw tychże profili.

       
      • Marek

        27 grudnia 2012 o godz. 23:08

        Po napisaniu komentarza i krótkim zastanowieniu też uznałem że 2 profile wzdłuż to za mało. Ostatecznie powiesiłem dziś sufit w taki sposób jaki Pan zaproponował. Dziękuję za porady.

         
  4. Maciek

    4 stycznia 2013 o godz. 16:09

    A jest jakiś sposób na inne podwieszenie półki do sufitu? Mam pokój długości 6m, z poziomu oczu będą widoczne wieszaki bezpośrednie. Można je co prawda przesunąć (z obliczeń wynikło mi, że musiałyby być pośrodku poziomej płyty, może nawet bliżej ściany pokoju); czy wówczas płyta nie byłaby zbyt mocno naprężona?

     
    • Andrzej

      7 stycznia 2013 o godz. 14:15

      Rozumiem, że chodzi o półkę dookoła pokoju. Sposobem na wieszaki była by trochę inna konstrukcja no i należało by zamknąć półkę do sufitu, co nie zmniejszy dobrego efektu podwieszonej półki. Właściwie do 40 cm całkowitej szerokości półki można pominąć wieszaki bezpośrednie ale wymaga to innej konstrukcji. Zrobienie paru rysunków chwilkę mi zajmie, ale w jednym z kolejnych wpisów przedstawie sposób wykonania takiej półki.

       
  5. greesha

    16 stycznia 2013 o godz. 08:32

    Bardzo interesująca lektura zwłaszcza, że stoję przed budową takiego sufitu. Nurtuje mnie jednak cały czas pytanie jak wyglądać powinno łączenie ściany z płytą KG. Teorii na ten temat w sieci napotkałem co nie miara, jaka z nich jest najlepsza ? dylatacja za pewne musi być zastosowana ale czy akryl ? Chętnie wysłucham mądrzejszych ode mnie w tej kwestii.
    Pozdrawiam

     
  6. Szymon

    23 stycznia 2013 o godz. 10:15

    Dzień dobry,
    po pierwsze super blog!
    Po drugie – proszę o radę chciałbym zrobić taką półkę w przedpokoju 3 m x 1,7 m.
    Różnica jest taka, że chciałbym ukryć właz do pawlacza w “górnej płycie”, a co za tym idzie, rama musi być solidna – z drewna. Czy oprócz ramy i obramowania otworu muszą być profile wstawione (te co 40 cm?) czyli płyta dokręcana tylko do ramy będzie “zwisać” na środku między tymi 1,7 m?

     
    • Andrzej

      31 stycznia 2013 o godz. 13:01

      Witam,
      wszystko zależy od tego, jak jest wykonana i podwieszona półka. Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie bez jakiegokolwiek szkicu zabudowy.

       
  7. Artur

    14 lutego 2013 o godz. 17:13

    A czy taką półkę można przymocować do ściany działowej wykonanej z płyt g-k. Jak to zrobić żeby nie pękało na styku,?

     
    • Andrzej

      21 lutego 2013 o godz. 11:15

      Oczywiście że tak, nie ma różnicy czy to ściana murowana, czy z płyty gipsowej. Na styku ściana – półka wszpachlować należy fizelinę, ale tylko od strony półki (nie wywija się jej na ścianę), następnie przed malowaniem wykańcza się styk akrylem budowlanym.

       
  8. Arek

    30 marca 2013 o godz. 08:39

    Witam bardzo podoba mi się koncepcja z oświetloną półką pod sufitem i w związku z tym mam do Pana pytanie: Czy taka półka będzie dobrze wyglądać w niskim pomieszczeniu (2,40) ? Dodam że pokój jest dość duży ok 30m2. Półkę bym planował jak najmniejszą ptyanie jaką najmniejszą półkę można zrobić ?

    Proszę o odp na moje pytania. Pozdrawiam

     
    • Andrzej

      2 kwietnia 2013 o godz. 21:54

      Wysokość półki zależy od oświetlenia jakiego będzie Pan chciał użyć. Myślę jednak , że spokojnie można wykonać półkę 10 cm z oświetleniem LCD. Może któraś z tych konstrukcji przypadnie Panu do gustu http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/polka-pod-sufitem-propoyzcje-konstrukcji#more-2296 , oczywiście wysokość półki może wynosić również 7 – 8 cm.

       
      • Arek

        3 kwietnia 2013 o godz. 17:31

        Ale czy spotkał się Pan z półką w tak niskim pomieszczeniu? jakoś nie mogę sobie wyobraźić czy to bedzie dobrze wyglądać. Jak Pan myśli ?

         
        • Andrzej

          3 kwietnia 2013 o godz. 18:48

          Osobiście nie wykonywałem półki w pomieszczeniu 2,40 m więc ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Myślę jednak, że wszystko ma swój urok i przy odpowiednim doborze oświetlenia i farb na ścianę będzie wyglądało naprawdę dobrze ! Ale jeśli się nie spróbuje, to się nie przekona.

           
  9. Sylwia

    5 czerwca 2013 o godz. 19:32

    Rewelacja!!!

     
  10. eugeniusz

    6 sierpnia 2013 o godz. 00:34

    Wykonałem zgodnie z opisem + lekkie modyfikacje – jeszcze wisi i ładnie świeci 🙂 przyjemny klimat w pokoju!

     
    • Andrzej

      7 sierpnia 2013 o godz. 21:45

      Moje gratulacje !, takie komenterze zawsze cieszą !

       
  11. Kamil

    21 sierpnia 2013 o godz. 15:49

    Chciałbym wykonać zabudowę sufitu typu jak w linku

    “http://www.domideco.pl/zdjecia/10564/czarno_biala_sypialnia”

    Czy dobrze rozumiem, iż wystarczy abym zamiast połączenia profili UD ze ścianą po obwodzie wykonał od strony ściany identyczne wykończenie jak przy wnęce środkowej? Czy potrzebne będą dodatkowe mocowania?

     
    • Andrzej

      26 sierpnia 2013 o godz. 21:16

      Dokładnie tak jak Pan napisał. Wystarczy wykonać identycznie jak przy wnęce środkowej. Mam w przygotowaniu właśnie takie rozwiązanie, w którym część półki jest połączona ze ścianą, a część nie. Już niedługo się ten wpis ukaże.

       
  12. Jarosław

    25 sierpnia 2013 o godz. 14:45

    witam, bardzo fajny artykuł !!!!!
    Mam w mieszkaniu od sufitu do okna balkonowego 50 cm. chciałbym zrobić nad oknami balk. coś co zasłoni mi karnisze i zamontować tam oświetlenie ledowe. Okna balkonowe mam na dwóch prostopadłych ścianach po ok . 5 metrów , szukam informacji na temat zasłonięcia karnisza płytą g/k . odległość od ściany z karniszami ok 10 cm , montaż na suficie ??. wysokość płyty ok 40 cm (od sufitu do końca płyty w dół). Grubość ok.5-7 cm. Jak przykręcić płytę od strony okna ? jest bardzo mało miejsca między ścianą a karniszem. proszę o pomoc .
    pozdrawiam
    JAREK

     
    • Andrzej

      29 sierpnia 2013 o godz. 13:22

      Panie Jarku, czy karnisze są montowane do ściany czy do sufitu , czy chce je Pan zamocować właśnie do zabudowy ?

       
  13. Marek

    26 września 2013 o godz. 08:01

    Planuję wykonanie takiej półki w salonie 5x6m. Mam w nim 2 otwory od wentylacji mechanicznej. Jeśli zmontuję półkę o szer. 50cm to otwory będą 40cm od niej. Jeśli zaś zrobię półkę o szer. np 120cm to anemostaty wyjdą na półce. Jaką szerokość półki zastosować? Czy te 120cm nie będzie za szeroko?
    Druga sprawa: jeśli chcę zamontować pasek LED w tym konkretnym rozwiązaniu, to czy nie powinna być przykręcona jeszcze płyta zasłaniająca wieszak ES i profil CD?

     
    • Andrzej

      29 września 2013 o godz. 14:26

      Jeśli chodzi o szerokość półki, to jednak został bym przy 50 cm, ale to rzecz gustu. Co do drugiego pytania, oczywiście można zastosować dodatkową płytę, ale od dołu przy szczelinie 5 cm od sufitu wieszaki te nie będą widoczne.

       
  14. Marcin

    12 października 2013 o godz. 19:13

    Panie Andrzeju mam pytanie w sprawie tej półki przy suficie planuję taką zrobić tylko nie wiem gdzie dokładnie zamontować paski ledowe czy na profilu czy na górnym narożniku prosze o odpowiedź

     
  15. Michał

    11 grudnia 2013 o godz. 22:38

    Najmocniej jak to się da dziękuję – w końcu wiem co i jak 🙂

     
  16. Andrzej

    6 marca 2014 o godz. 09:39

    Witam, według porad zamieszczonych na Pana blogu wykonałem szkic podwieszanej “pułki” z oświetleniem do łazienki. Czy mógłby Pan zerknąć czy nie popełniłem jakieś błędów? Czy przy rozmiarze łazienki 2,6m x 2,6m (2,9m) zaprojektowany rozmiar pułki z oświetleniem będzie odpowiedni do rozmiarów pomieszczenia? Chciałem uzyskać taki efekt w łazience: http://remontowanie.net.pl/images/sufit_podwieszany.jpg. Link do projektu: https://drive.google.com/file/d/0B1RnxuQiruACaGZxTHZxc2J0VzQ/edit?usp=sharing oraz .https://drive.google.com/file/d/0B1RnxuQiruACbEZ5eERkTzdsaVk/edit?usp=sharing

     
    • Andrzej

      7 marca 2014 o godz. 19:41

      Panie Andrzeju, taka zabudowa inaczej prezentuje się w dużym pomieszczeniu, a inaczej w mniejszym, efekt w łazience na pewno jednak będzie miał Pan fantastyczny. Konstrukcja jest dobrze zaplanowana i wykonanie jej nie sprawi Panu żadnych trudności – tu moje ukłony co do wykonanego szkicu 🙂

       
  17. Marcin

    1 maja 2014 o godz. 17:18

    Od dłuższego czasu czytam Pański blog i jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy innym. Opierając się na zawartych tu informacjach postanowiłem sam wykonać podwieszany sufit w moim domu. Wszystko idzie jak z płatka poza jednym szczegółem. Chcę zabudować belkę która jest widoczna w salonie, ponadto zamierzam wykonać półkę pod sufitem. I tu moje pytanie – czy najpierw powinienem wykonać sufit płaski i na nim montować wszelkie wypustki, cokoły czy półki, czy od razu wymodelować stelaż z uwzględnieniem w/w kształtów?

     
    • Andrzej

      2 maja 2014 o godz. 13:34

      Panie Marcinie, łatwiej będzie Panu wykonać w pierwszej kolejności cały sufit a następnie dobudowywać elementy ozdobne. Należy jednak wcześniej wszystko dobrze zaplanować, gdzie należy dać dodatkowe wzmocnienia, jak i gdzie rozmieścić przewody elektryczne, oraz gdzie je powypuszczać, itp.

       
  18. Marek

    12 maja 2014 o godz. 16:37

    Witam! Świetny poradnik, mam jednak pytanie:
    szerokość mojej półki musi wynieść 70cm na całym obwodzie, a nie 40. Jak powinienem zmodyfikować to co jest przedstawione wyżej aby wszystko było poprawnie?

     
  19. tomas

    28 maja 2014 o godz. 22:13

    Mam zabudowany kominek z wylotem dymu ale jest zabudowa szczelna

     
  20. krzysiek

    6 marca 2015 o godz. 06:50

    A czy można wykonać taką półkę do podwieszane już sufitu? O to chodzi że mam zamiar podwieszac cały sufit i zrobić taką półkę. Czy można ją zamocować do podwieszanych profili?

     
    • Andrzej

      8 marca 2015 o godz. 16:06

      Panie Krzysztofie, jak najbardziej tak. Wszystko trzeba wcześniej jednak dokładnie zaplanować, aby uniknąć niespodzianek i zamocować półkę pod sufitem do profili sufitu podwieszanego.

       
  21. Marcin

    24 marca 2015 o godz. 21:41

    Witam na poczatku chcialbym pogratulowac wiedzy i ogolu bloga jaki Pan prezetuje szukalem informacji na wielu stronach ale tu przejrzystosc projektow i rysunki pelen profesjonalizm . Ale do rzeczy :

    1 czy roznica polki z oswietleniem i polki z KG oprocz mocowania ma jakies roznice ? Przeciesz przy obu tych polkach mozna zastosowac oswietleni. Nawet wydaje sie rozsondniejszym zastosowanie KG jako srodkowa scianka by swiatlo sie odbijalo;

    2 W mojm projekcie bede musial przemocowac profile do juz istniejacego sufitu z KG .jaka metode powinienem zastosowas ?

     
  22. Adrian

    17 stycznia 2018 o godz. 20:32

    Witam.
    Mam pytanie. Jak wykonać taką półkę wokół ścian w salonie aby móc następnie do niej zamontować sufit napinany.
    Nie mam pojęcia jak należy zrobić mocny stelaż zgodnie z wytycznymi do sufitów napinanych, gdzie listwę mocuje sie co około 15-20 cm. WIadomo, że taki sufit się mocno naciąga więc może odkształcić stelaż słabo wykonany

     
  23. Grzegorz

    27 listopada 2018 o godz. 17:26

    Witam p. Andrzeju. Chcialbym pogratulowac wiedzy, jak i przekazywanie jej innym- jest to naprawde pomocne.
    Chcialbym rowniez o cos zapytac. Mam zamiar zrobic taka polke na szerokosci 60cm (wiem ze trzeba ja podwiesci profilem cd60), i stad moje pytanie. Czy moge przykrecic prety mocujace wlasnie ten cd-ek do profili sufitowych?
    I jak to jest z profilami UD. Tzn, wszedzie gdzie je mocowalem do scian lub podlogi, dawalem tasme akustyczna. Czy mocujac UD do sufitu podwieszanego, zastosowac tez ta tasme czy nie? Bede bardzo wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam