RSS
 

Profil UA w otworze drzwiowym.

24 wrz

Profil UAProfil UA w otworze drzwiowym ? Czy to jest bezwzględnie konieczne ?  Odpowiedz jest tylko jedna – Tak
Jest jednak mały wyjątek o którym mało kto wie i pamięta, a przecież można go z powodzeniem stosować bez strachu o stabilność ściany jak i o stabilność montowanej później ościeżnicy i skrzydła drzwi. O czym mówi ów wyjątek ?

 

 

Jeśli skrzydło drzwi waży do 25 kg, otwór drzwiowy nie przekracza szerokości 88,5 cm, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) nie przekracza 2,60 m , nie muszą być zamontowane profile UA

 

Co to oznacza ?

skrzydło drzwi                                          do 25 kg

szerokość otworu drzwiowego                 do 88,5 cm

wysokość pomieszczenia                          do 2,60 m

możemy pozostawić profile CW o grubości blachy 0,6 mm

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Leszek

    24 grudnia 2013 o godz. 11:07

    Witam Panie Andrzeju,

    Wspaniały blog, który jest dla mnie źródłem inspiracji przy okazji remontu. Dziękuję za niego.

    W przypadku gdy parametry pozwalają nam na użycie profili CW w otworze drzwiowym to jak te profile mocujemy do podłogi i sufitu?
    Podejrzewam, że przypadku gdy mamy twarde podłoże i sufit to można zastosować te same kątowniki co w profilach UA mocowane kołkami. Co w przypadku gdy na suficie mamy podwójną płytę gk i akurat w linii drzwi idzie profil. Też stosujemy te kątowniki czy może są jakieś inne sposoby?

    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
    Leszek

     
    • Andrzej

      1 stycznia 2014 o godz. 15:04

      Panie Leszku, jeśli w otworze drzwiowym użyte będą profile CW zamiast UA, to stabilizuje się je przez skręcenie z profilami obwodowymi UW za pomocą blachowkrętów. Mówiąc prościej, kiedy ma Pan już ustawione profile w otworze drzwiowym, to skręca Pan profil CW z profilem UW zamocowanym do podłogi, jak również ten sam profil CW skręca Pan z profilem UW zamocowanym do stropu.

       
      • Leszek

        1 stycznia 2014 o godz. 18:00

        Dziękuję bardzo za odpowiedź, akurat jutro miałem się za to brać. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

         
      • Łukasz

        3 lutego 2016 o godz. 15:50

        Panie Andrzeju a co wtedy(skręcenie profili UW i CW w otworze drzwiowym) z ewentualnym uginaniem stropu?

        Mam ścianę wysokości 2,5 metra, otwór będzie 88 cm i drzwi ważą poniżej 20 kg. Z tego co widzę nie będą potrzebne profile UA.

        Pozdrawiam

         
        • Andrzej

          4 lutego 2016 o godz. 19:09

          Panie Łukaszu, może pan równie dobrze zastosować zaciśnięcie profili zaciskarką. Przepuszczam, że ściana będzie wykonana w mieszkaniu lub w domku jednorodzinnym, gdzie ugięcie stropu jest w zasadzie żadne, dlatego też nie wpływa ono na skręcone lub zaciśnięte profile w otworze drzwiowym.

           
          • Łukasz

            5 lutego 2016 o godz. 09:45

            Dziękuję za odpowiedź. Ścianka będzie na ostatnim piętrze(wyżej tylko antresola na której nie będzie mnóstwa ciężkich rzeczy) w bloku więc faktycznie ugięcie stropu nie powinno występować.

            Trzeba działać:)

             
  2. Piotr

    29 grudnia 2014 o godz. 12:55

    Drogi Panie Andrzeju,

    Przygotowuję się do postawienia prostej ścianki działowej z karton-gipsu z drzwiami. Wymiary ścianki to około 2.8m x 2.6m. Przeczytałem w internecie jak i na Pana blogu wiele informacji jak fachowo postawić taką ścianę, aczkolwiek nurtuje mnie pewne pytanie. Wszędzie piszą aby nie skręcać razem płyt UW i CW, do tego zostawiamy dylatację na profilach CW i przy podłodze oraz suficie aby całość mogła pracować. W momencie kiedy chcę na środku ścianki wstawić drzwi, powinienem kupić profile UA z kątownikami które przykuję do podłogi jak i sufitu, czyli usztywnię ramę. Efekt taki, jakbym jednak skręcił profile UW i CW razem. Czy źle myślę?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
    Piotr

     
    • Andrzej

      29 grudnia 2014 o godz. 21:01

      Panie Piotrze, to trochę inaczej niż Pan myśli. Wszystko się zgadza do momentu zamocowania profili UA do zamocowanych już kątowników do stropu i podłogi. Jak Pan na pewno zauważył profil UA posiada wzdłużne otwory, natomiast kątownik ma skośne – http://listwy.com.pl/Files/render/PUA.jpg tu jest to dobrze widoczne, tak samo wygląda to od strony stropu. Jeśli teraz skręcimy ze sobą profil UA z kątownikiem, to przy dużym nacisku stropu, kątownik zamocowany do stropu przesunie się w otworach wzdłużnych profila UA.

       
  3. Tomasz

    16 lutego 2016 o godz. 10:32

    Na to wyliczenie nie ma wpływu szerokość profili CW50, CW75, CW100 ?

     
    • Andrzej

      17 lutego 2016 o godz. 21:06

      Panie Tomaszu, nie ma znaczenia jakich profili Pan użyje. Wartości te można stosować do wszystkich profili CW, od CW50, do CW150.

       
  4. Krzysiek

    6 lipca 2016 o godz. 18:42

    Super blog…. bardzo pomocny… nurtuje mnie pytanie czy płytę przykręcam do profila UA czy też nie? Czy obok profilu UA stawiam CW czy UA jest zamienny z CW i po prostu do niego przykręcam płytę GK, a jak tak to czymś specjalnym? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

     
    • Andrzej

      6 lipca 2016 o godz. 19:13

      Wita Panie Krzysztofie, do profili UA stosuje się wkręty do płyt kartonowo-gipsowych samowiercące fosfatowane, a jak wyglądają może Pan tu zobaczyć http://www.dromet.pl/pl/produkt/wkrety/wkrety-samowiercace-fosfatowane-ws

       
      • Krzysiek

        6 lipca 2016 o godz. 21:09

        Dziękuję Panie Andrzeju, jak rozumiem, nie muszę stawiać koło siebie profilu UA i CW bo jedne drugie zastępuję i przykręcam płytę właśnie do UA? Wkety z linku to jak rozumiem popularne “pchełki” tylko nieco dłuższe?

         
        • Andrzej

          6 lipca 2016 o godz. 21:41

          Panie Krzysztofie, bardziej bym powiedział, że są to normalne wkręty do płyt gipsowych z wiertłem. Właśnie dzięki zakończeniu wiertłem szpicy wkręta, nie ma potrzeby wcześniejszego nawiercania profila UA. Ich oznaczenie to TB 3.5 x 35 mm, dla długości wkręta 35 mm. Stosowane są właśnie do profili UA. Oczywiście nie musi Pan ustawiać profilu CW obok profila UA.

           
  5. Krzysztof

    17 listopada 2016 o godz. 11:20

    Witam Panie Andrzeju,

    Chciałbym wykonać ściankę działową/instalacyjną rozdzielającą dwie łazienki na poddaszu użytkowym. W opisie systemu rigips znalazłem informację że należy użyć profili UA, do których montuje się stelaże wsporcze pod armaturę sanitarną.

    W związku z tym że sufit na poddaszu jest podwieszany (wieszaki bezpośrednio przykręcone do jętek) jak należałoby zamocować profile UA w części sufitowej?

    Pozdrawiam serdecznie,
    Krzysztof.

     
  6. Krzysztof

    28 stycznia 2017 o godz. 22:28

    Witam Panie Andrzeju,
    niedawno odkryłem Pański blog – jest super, bardzo cenne porady. Chciałbym przedstawić Panu moje zagadnienie i zwracam się z prośba o pomoc. Mieszkanie jest dwupokojowe. W jednym z nim w kącie chcę wydzielić przestrzeń na łazienkę, więc muszę dostawić dwie ścianki działowe z płyt G-K w kształcie litery ,,L’’ by zamknąć pomieszczenie. W krótszej z dostawionych ścian (wewnątrz niej) ma być zamontowany stelaż podtynkowy WC w wersji slim. By się zmieścił to krótsza ścianka (długość 120 cm) musi mieć grubość 20 cm – stelaż plus kilka cm na wzmocnienie za stelażem, przechodzi tam też odpowietrzenie pionu 110 mm, więc nie może być węższa. Aby takowa ściana powstała musiałbym zestawić ze sobą w trzech miejscach po dwa profile ościeżnicowe UA 100 (stykające się bokami),a przy stropie i podłodze zestawione ze sobą dwa profile UW i dodatkowo dwa takowe profile UA w miejscu którym będą drzwi w drugiej ściance (ta będzie już szerokości 10 cm, bo nic w niej się nie będzie kryć). Profil ościeżnicowy UA 100 w sklepie LM kosztuje 79 zł szt. (chyba są pokryte srebrem że takie drogie), a ja potrzebowałbym ich osiem co daje kwotę 632 zł ! Mam belki kantówki 10cm x 10cm i pomyślałem, że może ich bym użył zamiast profili UA 100 ? Zamiast podwójnych profili wstawiłbym podwójne belki dodatkowo skręcane szpilkami 10 mm, a przy drzwiach pojedyncze, oczywiście wszystkie montowane do stropu i podłogi odpowiednimi kątownikami. Solidne to by było na pewno (ma trzymać miskę ustępową i drzwi), mam tylko obawy czy łączenie płyt nie będą pękać jak drewienko będzie pracować ? Co prawda montuje się płyty za drewnianych łatach, ale … Płytowanie podwójne by wszystko było jeszcze bardziej masywne. Rozumiem, że profile UW w płaszczyźnie sufitu i podłogi nie mogą się stykać z belkami, a ma być pozostawiona przerwa w którą zostanie zamontowany kątownik jak w przypadku montażu profili UA ? Płyty przykręcane tylko do belek i profili CW (na dłuższej ściance muszę kilka wstawić), a nie przykręcane do profili UW, jak sądzę. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem opisu sytuacji. Bardzo proszę o odpowiedź.

     
    • Andrzej

      1 lutego 2017 o godz. 20:32

      Panie Krzysztofie, krótsza ściana powinna być wykonana jako ściana instalacyjna, czyli ściana o podwójnym szkielecie(konstrukcji). Przykładowo konstrukcja na profilach UW/CW 100 mm, 50 mm przerwy i konstrukcja na profilach UW/CW 50 mm. W tym przypadku potrzebowałby Pan tylko dwóch profili UA 100 do zamocowania na nich stelaża WC, który byłby zamocowany do podłoża (podłogi) oraz do profili UA. Oczywiście profile UA powinny być zamocowane do podłogi (wylewki betonowej) jak i do stropu za pomocą kątowników do tego przeznaczonych. Jeśli pomieszczenie jest do wysokości 2,60 m, otwór drzwiowy nie będzie większy niż 88,5 cm, a ciężar skrzydła drzwiowego nie będzie przekraczał 25 kg, to nie musi Pan stosować profili UA w otworze drzwiowym.http://porady-montera.eu/profile-ua-w-otworze-drzwiowym.

      Montaż ściany instalacyjnej z płyt g-k. System Knauf W116 – https://www.youtube.com/watch?v=IbxlnHnaqL0 Tak to powinno mniej więcej wyglądać 🙂

       
  7. Kamil

    6 grudnia 2018 o godz. 17:48

    Witam,
    Panie Andrzeju a jak najlepiej zakotwić nową drewnianą ościeżnicę nakładkową do profilu UA? Jak zakładałem na ściany gipsowe (pełne bloczki) wiadomo, ale w przypadku profili UA sama pianka raczej nie utrzyma masy futryny i drzwi…. Pozdrawiam