RSS
 

Przedścianka wolnostojąca – to nie takie trudne !

29 maj

przedścianka wolnostojącaPrzedścianka wolnostojąca w kilku zdjęciach.

Przedścianka wolnostojąca, to konstrukcja wykonana z profili UW/CW, do których jednostronnie przykręcana jest jedna lub kilka warstw płyt g/k. Jej wykonanie jest podobne do wznoszonych ścianek działowych w systemie suchej zabudowy. Montuje się ją przy istniejących już ścianach. Płyty g/k mogą być przykręcane do konstrukcji   zarówno w pionie jak i – w moim przypadku – w poziomie. W przypadku wznoszenia przedścianek od wewnątrz pomieszczenia przy  ścianach zewnętrznych budynku, należy  zastosować folię paroizolacyjną.

 

Jej zadaniem – oprócz czysto estetycznych – i w zależności od doboru materiału (płyty, izolacja) jest :

– polepszenie izolacyjności cieplnej
– zwiększenie izolacyjności akustycznej
– zwiększenie ochrony ogniowej
– ukrycie różnego rodzaju instalacji

Przedścianka wolnostojąca – wykonanie krok po kroku

1. Pierwszym etapem montażu jest wyznaczenie przebiegu przedścianki.

przedścianka wolnostojąca

2. Docięcie profili UW na odpowiednią długość.

przedścianka wolnostojąca

3. Przyklejenie taśmy akustycznej do profila UW.

przedścianka wolnostojąca

4. montaż profila UW do podłogi za pomocą kołków szybkiego montażu

przedścianka wolnostojąca

przedścianka wolnostojąca

5. Docięcie na odpowiednią wysokość profila CW i przyklejenie taśmy akustycznej.

przedścianka wolnostojąca

6. Zamocowanie profila CW w pionie do ściany za pomocą kołków szybkiego montażu. W moim przypadku wystąpiło małe utrudnienie w postaci uskoku na ścianie. W tym celu na profil CW wykonałem po obu stronach  dwa równoległe do siebie nacięcia ( żółte strzałki )

przedścianka wolnostojąca

Dzięki temu uzyskałem po zagięciu profila taki oto efekt.

przedścianka wolnostojąca

7. Po zamontowaniu profila UW do stropu, zostały poodcinane na odpowiednia wysokość kolejne profile CW i wsunięte w konstrukcję. Drugi profil skrajny CW został również zamocowany do ściany za pomocą kołków szybkiego montażu. Rozstaw profili w moim przypadku wynosi co 50 cm. Dzięki temu, po zapłytowaniu jedną warstwą płyt g/k w poziomie  –  uzyskałem większa stabilność przedścianki.

przedścianka wolnostojąca

przedścianka wolnostojąca

8. Ułożenie izolacji z wełny mineralnej pomiędzy profilami.

przedścianka wolnostojąca

9. Przyklejenie taśmy przekładkowej po obwodzie przedścianki.

przedścianka wolnostojąca

przedścianka wolnostojąca

10. Montaż płyt g/k. Podczas tej czynności proszą nie zapominać o pozostawieniu luki pomiędzy płyta a podłogą. Ja użyłem do tego celu klinów drewnianych (żółte strzałki)

przedścianka wolnostojąca

przedścianka wolnostojąca

przedścianka wolnostojąca

11. Wykonanie otworu pod gniazdka.

przedścianka wolnostojąca

12. Przygotowanie krawędzi ciętych do szpachlowania. Wykonuje się to przez zagruntowanie, lub przetarcie pędzlem namoczonym w wodzie. Można również wykonać to zwilżoną gąbką.

przedścianka wolnostojąca

13. Wykonanie szpachlowania – Q1

przedścianka wolnostojąca

14. Wykonanie szpachlowanie – Q2

przedścianka wolnostojąca

 W związku z tym, że  ta przedścianka, była dostawiana do ściany działowej (wewnętrznej), przy pracach montażowych pominięta została foli paroizolacyjna.

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Dariusz

  31 maja 2014 o godz. 10:52

  Witam,czy przy podwójnym zapłytowaniu przedscianki pod płytki w łazience wystarczy wykonac taki stelaż jaki pan pokazał? i bedzie on na na tyle wytrzymały żeby utrzymał cieżar płyt i płytek?,pozdrawiam Darek

   
  • Andrzej

   1 czerwca 2014 o godz. 21:08

   Taka konstrukcja w przypadku podwójnego zapłytowania jest wystarczająca. Oczywiście istnieje również możliwość dodatkowego zanocowania pionowych profili CW do ściany i ja bym takie mocowanie wykonał w przypadku klejenia płytek na całej powierzchni ściany.

    
   • Dariusz

    2 czerwca 2014 o godz. 09:45

    Czy zamocowanie profili CW do ściany za pomoca wieszaków typu ES bedzie prawidłowe?

     
 2. TOMEK

  1 czerwca 2014 o godz. 20:47

  Witam wlasnie jestem na etapie wykanczania mojego strychu gdzie bedzie tez lazienka . Lazienka wykonalem oczywiiscie plytani zielonymi 12,5 przedscianka jest wykonana dokladnie tak samo jak Pan
  tu pokazal I szczerze troche mmnie ten wpis uspokoil bo mialem watpliwosci co do ulozenia plyt poziomo Ale wracajac do lazienki jedna ze scian dzaialowych jest wykonana na plycie OSb plus12,5 G K na przedscianku jak i na sciance dzialowej beda ukladane plytki Moje pytanie jest jak juz ktos pytal o utrzymanie ceiezaru a takze czym ewentualnie gruntowac plyty GK przed ulozeniem plyek

  Pozdrawiam i gratuluje dobrego pamyslu na fachowy blog

   
  • Andrzej

   1 czerwca 2014 o godz. 21:47

   Panie Tomku, najlepiej zastosować preparat gruntujący tej samej firmy co klej do płytek.

    
 3. Rafał

  7 lipca 2014 o godz. 14:53

  Witam.
  Planuję zrobić w pokoju sufit podwieszany w stylu tego: http://4.bp.blogspot.com/-yVBsSPv66MM/Ub4R7oL-KgI/AAAAAAAAGSE/AfLdztWQ4WU/s1600/2011-01-11+11.27.44.jpg tylko z racji, że pokój jest bardzo wysoki to chciałbym by ten “normalny” sufit z przykładu był też podwieszany (sufit podwieszany i pod nim ten dziurawy prostokąt z przykładu).
  Czy mógłby mi Pan poradzić jak się za to zabrać?

   
 4. Krzysiek

  13 lipca 2014 o godz. 14:55

  A jak najlepiej wykonac taka przedscianke, ktora jest odsunieta od obecnej sciany o 23 cm. Co wiecej przedscianka konczy sie uskokiem ok 1m przed koncem scianki (czyli przescianka nie zakrywa calej dlugosci sciany) . Czy wykonywac scianke z profili CW i UW, czy lepiej uzyc UD i CD i te ostatnie przymocowac do sciany ESami?

   
 5. Michal

  3 października 2014 o godz. 12:07

  Witam.
  Mam pytanie odnosnie zastosowania plyt rigips 4pro ( te taki co maja na okolo plyty obnizenie) i gipsu rigips vario.
  Producent chwali sie ze mozna tym robic laczenia plyta w sposob:
  siatka zbrojaca samoprzylepna. > gips vario.
  Po wyschnieciu tylko finish gladz i mamy rowne laczenie.
  Co o tym Pan mysli? Nie peka i mozna mowic o Q3?

   
 6. Łukasz

  13 listopada 2014 o godz. 13:25

  Panie Andrzeju w jaki sposób zamontować profil UW do podłogi jeżeli mam ogrzewanie podłogowe i wylewkę samopoziomującą. Między taśmą akustyczną a podłogą ma dać klej?, jeżeli tak to jaki?. Wymyśliłem jeszcze żeby profil podłogowy UW zrobić trochę szerszy od pomieszczenia i końce dodatkowo wywinąć na ścianę pod kątem prostym i przykręcić pod pod dwa kołki na każdą stronę wtedy mam pewność że profil klejony UW pod podłogi się nie przestawi. Co Pan o tym myśli?.

   
  • Piotrek

   22 listopada 2014 o godz. 11:11

   Panie Łukaszu proponuje przykleić( klejem do płytek) do wylewki bloczki 5cm np. ytong na drugi dzień mozna standardowo na kołki mocować profil do tych bloczków.

    
   • Łukasz

    2 stycznia 2015 o godz. 22:51

    Witam,

    Ciekawy pomysł, dzięki 🙂

     
   • Konrad

    14 kwietnia 2020 o godz. 23:59

    Witam. Przede wszystkim świetny blog. Bardzo pomocny. Natomiast mam pytanie. Potrzebuje zrobić ściankę o głębokości 7-8cm. Ścianka ma zaczynać się przy suficie i mieć 1 metr w dół i szerokość 260cm (cała szerokość ściany). Wymyśliłem że idealnym rozwiązaniem będą profile CW 75 i UW 75, ze względu na ich wysokość (dokładnie taka, jaka potrzebuję głębokość ścianki). Natomiast nie wiem jak mam wykonać cały stelaż, żeby wykorzystać ten wymiar i nie robić zbyt skomplikowanej konstrukcji.

     
 7. Paweł

  30 grudnia 2014 o godz. 21:21

  Sprzedawca w markecie budowlanym do wykonania stelażu pod płyty proponował mi profile ud30 i cd60. Proszę o odpowiedź czym się różnią od zastosowanych tutaj przez Pana uw i cw.

   
  • Andrzej

   2 stycznia 2015 o godz. 21:03

   Panie Pawle, przepuszczam że chce Pan wykonać przedściankę. Profile UD/CD są profilami standardowo stosowanymi do wykonywania sufitów podwieszanych. Można jednak wykonać na nich przedściankę mocowaną bezpośrednio do ściany murowanej za pomocą wieszarów bezpośrednich – popularnych ES-ów. W przypadku profili UW/CW można wykonać przedściankę wolnostojącą, co oznacza że nie musi być ona zamocowana dodatkowo uchwytami do ściany murowanej. Tu pokazane jest jak wykonać przedściankę mocowaną do ściany murowanej na profilach UD/CD – http://de.slideshare.net/Knauf111/monta-przedcianki

    
   • Paweł

    3 stycznia 2015 o godz. 15:13

    Dziękuję za odpowiedź. Tak, dokładnie. Z tym że chcę wykonać takie przedścianki na wszystkich ścianach w pokoju. I tutaj mam jedną niewiadomą: w jaki sposob zamocowac profil ud od prostopadlej sciany (tam gdzie jest juz ten profil)? – mam nadzieje, że w miare dobrze wytlumaczylem.

     
 8. MaciejZG

  8 stycznia 2015 o godz. 12:27

  Witam,a gdzie paroizolacja, czy w takiej konstrukcji nie powinniśmy na profile przykleić folię, która osłoni nam wełnę przed zawilgotnieniem?

   
 9. Jurek

  23 lutego 2015 o godz. 19:47

  Witam
  Panie Andrzeju na zdjęciu na którym pokazuje Pan kilka zamocowanych płyt nie widzę aby łączenia poprzeczne były frezowane to samo na zdjęciu na którym Pan zwilża szczelinę wodą czy to znaczy że w przypadku gdy łączenie wypada na profilu nie ma konieczności frezowania krawędzi łączonych płyt ?

   
  • Andrzej

   23 lutego 2015 o godz. 21:23

   Panie Jurku, płyty które wykorzystałem do wykonania tej przedścianki były już fabrycznie zafrezowane. Na zdjęciu nie widać niestety tego dokładnie. Niezależnie jednak czy takie łączenie wypadnie na profilu czy nie, krawędzie cięte powinny być zafrezowane.

    
 10. Piotrek

  6 sierpnia 2015 o godz. 10:50

  Witam serdecznie, chciałbym postawić przedściankę na profilach CD przy czym na ścianie umieszczone jest okno. We wnękach okna nie zmieszczę stelaża. Jak powinna być wykonana taka zabudowa? Czy prawidłowe będzie płyty wnęki okna przykręcić na brzegu do profilów i przykleić do ściany? Czy może tylko przykleić? Obawiam się powstawania rys. Z góry dziękuję i pozdrawiam

   
 11. Tomek

  7 września 2015 o godz. 14:37

  Będę robił podobną ściankę w łazience i mam pytanie dotyczące szczeliny pod płytą gk (od strony podłogi). Czy muszę ja robić w łazience? Planowałem położyć w tym miejscy glazurę. Czy tą szparę zapełnia się czymś ?

   
 12. Jacek

  5 czerwca 2017 o godz. 14:53

  Witam, mam kilka pytań :
  1) czy w przypadku montażu przedścianki na ścianie szczytowej( jest mocno krzywa) która jest docieplona z resztą domu od styropianem powinienem włożyć wełnę w stelaż ?
  Szczyt jest z pustaka + 8cm styropianu 0,32.
  2) czy podczas zabudowy ściany kolankowej powinienem włożyć wełnę w stelaż ?
  3) W łazience również chciał bym zastosować przedściankę z powodu krzywej ściany i tu też pytanie odnośnie wełny czy ją zastosować ? Ściana nie ma styku z otoczeniem ( jest ścianą wewnętrzną)
  Dziękuję za odpowiedź

   
 13. Paulina

  29 grudnia 2017 o godz. 14:44

  Panie Andrzeju czy potrzebne jest pozostawienie szczeliny między wełną a ścianą? Czy w uskoku powinna być grubsza warstwa wełny czy wszędzie taka sama grubość?

   
 14. Kamil

  7 czerwca 2018 o godz. 15:11

  Panie Andrzeju według warunków technicznych wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy ” w przypadku ścian o wysokości powyżej 260 cm, dopuszczalne jest stosowanie połączeń poziomych między płytami G-K. W przypadku poszycia wielowarstwowego dopuszczalne jest jedno połączenie poziome w warstwie wewnętrznej”. Oznacza to, że niewskazane jest układanie płyt w poziomie. Spowodowane jest to tym, że przerwa pozioma między płytami nie jest w żaden sposób usztywniona (występuje wolna przestrzeń między profilami pionowymi), jak ma to miejsce w przypadku połączeń pionowych ( w tym przypadku usztywnieniem jest profil). Dlatego połączenia pionowe są mniej narażone na późniejsze spękania

   
  • Andrzej

   8 czerwca 2018 o godz. 19:08

   Witam Panie Kamilu,
   niestety nie wiem co autorzy tej książki mieli na myśli. Zapis ten praktycznie wyklucza (robi niepotrzebnym) produkcje płyt o długości 2 m, oraz płyt o szerokości 60 cm. Według niego przy ścianie do 2,6 m wysokości nie wolno robić łączeń poziomych krawędzi płyt, co jest totalną bzdurą. Są obiekty, gdzie dostarczenie płyty o wymiarach 1,20 na 2,50 graniczy z cudem, a niejednokrotnie jest praktycznie niemożliwe. To samo dotyczy płyt o szerokości 60 cm, które w zasadzie w 90 % montuje sie do profili w poziomie. Zapis ten eliminuje w zasadzie całkowicie możliwość wykonania ścian ryglowych, w których to profile ścienne CW są montowane w poziomie a nie w pionie, natomiast płytowanie odbywa się w poprzek profili.

    
 15. Pawel

  30 grudnia 2020 o godz. 21:43

  Czy przypadkiem nie blednie zastosowana welna szklana do takiego rodzaju przedscianek bardziej powinna być wykorzystana welna skalna bo nie opada po dłuższym czasie