RSS
 

Przedścianka z łat drewnianych

12 paź

Przedścianka z łat drewnianychPrzedścianka z łat drewnianych, na podwójnej konstrukcji. Jest to kolejna propozycja wyrównania ścian z jednoczesnym dociepleniem mieszkania (budynku) od wewnątrz. Zaletą takiej konstrukcji jest łatwość jej montażu, oraz łatwość rozprowadzenia instalacji elektrycznej w przedściance między łatami. Kable układane są przed paroizolacją – patrząc od wnętrza pomieszczenia – minimalizujemy zatem rozcięcia w folii paroizolacyjnej i jej ponowne oklejanie. Pozostaje też sporo miejsca na zamocowanie puszki włącznika czy gniazdka.

 

Przedścianka z łat drewnianych – szkic

 

Przedścianka z łat drewnianych

Przedścianka z łat drewnianych – wykonanie

Do ściany mocujemy łatę w poziomie za pomocą kołków szybkiego montażu lub przykręcamy wkrętami do istniejących ścian np. wykonanych z drewna (na sztorc – węższą stroną). Pierwszą łatę mocujemy w odległości 10 cm od podłogi, a ostatnią 10 cm od sufitu. Rozstaw między łatami nie powinien być większy jak 1,00 m. Między łaty układamy wełnę mineralną grubości 50 mm – w przypadku budynków z drewna polecałbym wełnę kamienną (skalna), są nie palne i odporne na ściskanie – współczynnik przewodzenia ciepła, λD= 0,035 W/mK, klasa reakcji na ogień A1.

 

Przedścianka z łat drewnianych

 Na tak przygotowaną konstrukcję i ułożoną izolację mocujemy folię paroizolacyjną do łat za pomocą zszywek, i dokładnie oklejamy. Kolejnym krokiem jest przykręcenie łat w pionie (na płasko – szerszą stroną) za pomocą wkrętów do drewna z jednoczesnym wypoziomowaniem ich. Pierwszą łatę od ściany przykręcamy w odległości 2 cm, kolejne w odstępie co 60 cm . Teraz rozprowadzamy spokojnie kable i układamy wełnę (o grubości 40 mm) między łatami.

 

Przedścianka z łat drewnianych

 

Po zakończeniu montażu konstrukcji , przykręcamy płytę gipsową, dla budynków  wykonanych z drewna proponuje zastosowanie płyty ogniochronnej – Typ DF (GKF)

 

 

 

 

 

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Andrzej Chec

    26 marca 2013 o godz. 13:07

    Bardzo ciekawy wpis, szkoda ze nie na konstrukcji stalowej. Chcialbym wykonac przedscianke w salonie 4m szer x 2,6m wys, profile CW co 40cm. Do niej bedzie mocowany telewizor ( na dodatkowej konstrukcji mocowanej do tejze scianki). Zastanawiam sie czy zastosowac pojedyncze czy podwojne plytowanie,

     
    • Andrzej

      28 marca 2013 o godz. 13:34

      Folię paroizolacyjną stosuje się we wszystkich pomieszczeniach, jeśli przedścianka jest dostawiana do ścian zewnętrznych budynku. Nie stosuje się jej przy przedściankach dostawianych do ścian działowych mieszkań, domów.

       
  2. Radek

    7 sierpnia 2013 o godz. 10:46

    Zastanawiam się co z problemem przesunięcia punktu rosy i odprowadzenie wilgoci zza płyt?

     
    • Andrzej

      7 sierpnia 2013 o godz. 21:59

      Problem przesunięcia punktu rosy zawsze pojawia się przy temacie izolacji od wewnątrz i zawsze takie przesunięcie nastąpi, ale wszystko zależy od całości przegrody ( całej ściany ) a nie tylko izolacji. Co do wilgoci, to pojawi się ona tylko wtedy, gdy źle zostanie wykonana paroizolacja. Poza tym płyta gipsowa “oddycha” – przyjmuje i oddaje wilgoć z pomieszczenia.

       
  3. Tomek

    21 sierpnia 2013 o godz. 20:05

    Witam,

    Podobnie jak Pan Andrzej Chec mam pytanie odnośnie konstrukcji na profilach stalowych.

    Chcę zbudować przedściankę w celu poprawy izolacyjności akustycznej. Planowałem zrobić ja wolnostojącą (jak ściana działowa – mocowaną tylko do sufitu/bocznych ścian) – profile UW100 i CW100 i obustronne pojedyncze płytowanie – z odstępem 1-2cm od ściany i 10cm wełna w środku (priorytetem akustyczna izolacja). Jednak zdałem sobie sprawę że przecież nie dam rady przykręcić płyt wewnętrznych (chyba że łby śrub od środka profili CD.. więc myślę o podwójnym jednostronnym płytowaniu (GK zwykły i ognioodporny). Obawiam się tylko czy taka ściana jest wystarczająco “stabilna” (będzie na niej wisiała szafka pod tv i telewizor, może jakieś półki + waga 8 płyt gk). W końcu przy typowej przedściance na profilach UD27/CD60 stosuje się co metr haki ES do ściany (chciałbym ich uniknąć w miarę możliwości – akustyka i obawa o kable w ścianie). Wymiar ścianki – 4,6m x 2,46m.

    Pozdrawiam autora świetnego bloga

     
    • Andrzej

      26 sierpnia 2013 o godz. 21:42

      Panie Tomku, nie ma najmniejszej obawy o stabilność takiej przedścianki. Zastanowił bym się jednak, czy nie wyciąć posadzki i nie postawić przedścianki na podłożu betonowym ( zwiększenie ochrony dzwiękowej ). Może również warto zastanowić się nad płytami np. “Nida Ogień Kompakt”, czy płyty “Diamant” które łączą ze sobą wytrzymałość, ognioodporność i izolację akustyczną.

       
  4. Krzysztof

    5 października 2013 o godz. 23:38

    Witam Panie Andrzeju
    Sufit w przedpokoju na konstrukcji samonośnej wg Pana wskazówek sprawuje się rewelacyjnie za co wielkie ukłony.

    Teraz przyszedł czas na ściany w pokoju (obecnie na gipsach) jednak obecne ściany to jedna wielka fuszera. Mianowicie:
    Konstrukcja opiera się wyłącznie na pionowych kantówkach drewnianych (poziomych brak) co 120 cm do których papniakami przybito płyty gipsowe. W obecnym stanie nie ma mowy ani o płaszczyźnie poziomej ani o pionach.
    Klejenie płyt do takiej konstrukcji nie ma najmniejszego sensu. Stawianie przedścianki wg tego artykułu znacznie zwiększy szerokość ściany a co za tym idzie zmniejszy i tak nie za wielki już pokój.

    Pomysł mam taki aby istniejące już piony z kantówek wykorzystać jako konstrukcję pod profile (oczywiście profile dystansować dla uzyskania płaszczyzny) i podwójnie zapłytować (chyba że wystarczy płytowanie pojedyncze)

    Czy taka konstrukcja byłaby poprawna?
    Jakich profili należało by użyć do takiej konstrukcji?

     
  5. Paweł

    23 grudnia 2013 o godz. 00:44

    Witam, A co można zrobić w gdy w łazience jest przedścianka?
    Montaż umywalki jest bardzo utrudniony,taka sciana odsuwa mi montaż o dobre 6 cm.
    Co zabudową Geberita_ czy dla wzmocnienia tez trzeba stosować podwójne płytowanie?

    Pozdrawiam

     
  6. Piotr

    21 maja 2014 o godz. 09:20

    Witam,

    Panie Andrzeju, zastanawiam się nad taka konstrukcją z łat drewnianych i chciałem zapytać, jakie są minimalne grubości łat, aby ścianka jak najmniej odstawała od ściany domu. Ocieplenie od wewnątrz nie będzie potrzebne, więc chyba nie jest konieczne aby pierwsza łata była 40/60? Czy tez wymaga tego stabilność konstrukcji?

     
    • Andrzej

      26 maja 2014 o godz. 21:26

      Panie Piotrze, jeśli nie będzie Pan izolował ściany, to nie trzeba również dawać folii paroizolacyjnej. W Pana przypadku będzie to po prostu okładzina ściany. Do wykonania konstrukcji może Pan wykorzysta np. profile kapeluszowe mocowane bezpośrednio do ściany za pomocą kołków – w przypadku gdy ściana jest dostatecznie równa, lub przyklejanych do ściany – w przypadku niewielkich nierówności – http://products.alfer.com/out/pictures/generated/product/1/550_550_100/bs_21_1200.jpg Oczywiście może Pan również użyć łat drewnianych. 25 x 50 mm lub 30 x 50 mm mocowana na płasko do ściany.

       
  7. Veto

    10 marca 2015 o godz. 20:22

    Wyrazy wielkiego szacunku za włożoną pracę i tym bardziej za podzielenie sie doświadczeniem.

    Nie sądziłem, że bede jeszcze rozważał budowe przedścianki na konstrukcji drewnianej. Przyszedł czas zmierzyć się z akustyką pomieszczenia, własnie w tym aspekcie drewno jest bardziej odpowiednim materiałem od metalu. Tylną scianę potrzebuje odsunąć od pierwotnej ściany o 20cm ( ściana pierwotna, guma epdm, pustka powietrzna ok 5cm wełna skalna 15cm) Opłytowanie podwojne piano z wyłączeniem obaszarów, gdzie zastosowane będą płyty perforowane. Pytanie, jak zabrać sie do tego rodzaju szkieletu, czy analogicznie do metalowego (tzn. profil drewniany po obwodzie sufit, posadzka, sciany)? Wysokość przedścianki 2,4m szer. 3,8m. Kłaniam się Veto/Andrzej

     
  8. Jakub

    16 października 2017 o godz. 13:24

    Czy można przykręcać płyty gipsowe bezpośrednio do poziomych łat (łaty poziomo, płyty pionowo)?

     
    • Jakub

      1 sierpnia 2018 o godz. 10:32

      W przypadku domów szkieletowych w ścianie znajdują się już słupki pionowe. Czy można do nich dokręcić kantówki poziome w rozstawie co 0,5m i przykręcać do nich płyty pionowo? Czy nie będzie problemem, że stykające się krawędzie płyt nie są podparte?