RSS
 

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k

18 lis

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-kPrzesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g/k, a w zasadzie jego brak jest co jakiś czas, pojawiającym się błędem z jakim spotykam się na budowach. Najczęściej błąd ten wynika z roztargnienia monterów. Wpływa on jednak znacząco na stabilność ścianki i jej wytrzymałość. Widoczne to jest najbardziej przy ściankach  z  jedną warstwą płyty. Łączenie krawędzi płyt wypada wtedy z jednej i drugiej strony ścianki na tym samym profilu.

 

 

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g/k  – o czym pamiętać

Na szkicu poniżej przedstawiam brak przesunięcia pionowych krawędzi płyt co jest poważnym błędem. W tym przypadku, przez osłabienie stabilności, ściana jest bardzo narażona na powstawanie rys wzdłuż pionowych połączeń krawędzi płyt.

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k

 

Łączenie pionowe krawędzi płyt gipsowych po obu stronach ścianki nie może wypadać na tym samym profilu.

 

Jak powinno to być poprawnie wykonane, dla ścianki z jedną warstwą płyt i z dwoma warstwami płyt przedstawiłem na rysunkach poniżej.

 

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k z jedną warstwą płyt.

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k

Przesunięcie łączeń pionowych krawędzi płyt w ściankach g-k z dwiema warstwami płyt.

Pamiętajcie, że na każde pęknięcie, lub rysa na łączeniach płyt gipsowych jest niekiedy składową kilku błędów podczas montażu suchej zabudowy. To jest jeden z takich błędów.

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Grzegorz

    1 lutego 2013 o godz. 22:40

    witam. moje pytanie: w jakiej odległości od ściany murowanej powinien znajdować się pierwszy profil CW?

     
    • Andrzej

      3 lutego 2013 o godz. 20:28

      skoro profil CW, to zakładam że chodzi Panu o ściankę z płyt g/k. Pierwszy profil CW powinien się znajdować 55 cm od ściany (a w zasadzie jego środek) przy założeniu że:
      – jest to ścianka z poszyciem jednowarstwowym,
      – odcięta jest oryginalna krawędź wzdłużna płyty (tj. 5 cm)
      – płyta przykręcana jest wzdłuż profili.

       
      • Grzegorz

        4 lutego 2013 o godz. 15:02

        ścianka będzie z poszyciem dwuwarstwowym, wtedy w jakiej odległości dać pierwszy profil? i czy mocować płyty do profilu U (przyściennego)? z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

         
        • Grzegorz

          4 lutego 2013 o godz. 19:27

          czy np mogę dać pierwszy profil 10 cm od ściany i wtedy właśnie nie mocować do przyściennego??? a drugi dopiero w odległości 55cm?

           
          • Andrzej

            5 lutego 2013 o godz. 22:01

            Płyta powinna być mocowana do profila przyściennego. W przypadku braku takiego mocowania drgania jakie będą przenoszone przez ściankę g/k ( trzaśnięcie drzwiami, uderzenia o ściankę), będą przenoszone również na łączenie ścianki g/k z ścianą murowaną. Z powodu braku zamocowania płyty do profila przyściennego, krawędź będzie „odczuwać” te drgania i będą powstawały rysy na styku płyta – ściana murowana.

             
          • Grzegorz

            14 lutego 2013 o godz. 18:19

            dzięki za info, pozdrawiam 🙂

             
        • Andrzej

          5 lutego 2013 o godz. 21:40

          Do profila zamocowanego do ściany (profil obwodowy) przykręca się płytę (nie koniecznie musi być to profil UW, może być to również ptofil CW). Nie przykręca się natomiast płyty do profila UW zamontowanego do sufitu i do podłogi. Jeśli ścianka jest z poszyciem dwuwarstwowym , pierwszy profil można ustawić również w odległości 55 cm (a w zasadzie jego środek) od ściany, lub 60 cm od ściany (również środek profilu). Różnica polega na tym, że przy rozstawie 60 cm, nie odcinamy oryginalnej krawędzi wzdłużnej, tylko całą płytę dosuwamy do ściany. Przed przykręceniem drugiej warstwy płyt, krawędź ta musi być wyrównana z płytą ( tak aby tworzyła jedną płaszczyznę) masą szpachlową. Natomiast drugą warstwę płyt przykręcamy w ten sposób, że przecinamy całą płytę wzdłuż na połowie (czyli 60 cm) i krawędzią ciętą dosuwamy do ściany.
          |Proszę również pamiętać o przeszpachlowaniu łączeń krawędzi płyt, zarówno oryginalnych jak i ciętych.

           
          • grzegorz

            7 lutego 2013 o godz. 08:44

            Dzieki za odpowiedz… (Proszę również pamiętać o przeszpachlowaniu łączeń krawędzi płyt, zarównao orginalnych jak i ciętych… ) czy to chodzi o laczenie krawedzi sciany ze sciana czy sciana z sufitem? I czym pozniej polaczyc te laczenia( chodzi mi np o jakas tasme kanadyjska, papierowa, akryl itp)?

             
          • Andrzej

            11 lutego 2013 o godz. 16:30

            Przy płytowaniu dwoma warstwami płyt, chodziło mi o zaszpachlowanie łączeń krawędzi płyt pierwszej warstwy poszycia. Szpachlowanie takie wykonuje się tylko masą szpachlową, bez wtapiania wzmocnień na łączeniach płyt gipsowych.

             
          • Grzegorz

            11 lutego 2013 o godz. 20:09

            tak tak Panie Andrzeju to już wyczytałem na blogu:) natomiast chodzi mi o szczeliny miedzy ścianą a ścianą i ścianą a sufitem.. czy te szczeliny wypełniamy masą szpachlową zarówno pierwszą warstwę jak i drugą?

             
          • Andrzej

            14 lutego 2013 o godz. 16:01

            Zarówno szczeliny pierwszej jak i drugiej warstwy wypełniamy masą szpachlowa.

             
  2. Krzysiek

    8 listopada 2013 o godz. 17:38

    Rozumiem konieczność przesunięcia łączenia płyt względem siebie, mam natomiast mały problem konstrukcyjny w przypadku mojej ścianki.
    Jest ona szerokości 2m z otworem drzwiowym dokładnie na środku. Chciałem zabudować ją jednowarstwowymi płytami. Zdaje się, że wskazane jest docięcie płyt w kształcie litery L tak, aby ich łączenia wypadały symetrycznie nad środkiem drzwi. Co zrobić z płytami na przeciwnej stronie ściany, aby ich łączenia nie wypadły również na środku? Będę wdzięczny za poradę, jak to zrobić zgodnie ze sztuką.
    Pozdrawiam,
    Krzysiek

     
  3. Grzegorz

    11 listopada 2013 o godz. 21:43

    Panie Andrzeju
    Prowadzi pan bardzo ciekawy blog nt plyt gipsowych. Mam zamiar postawic scianke na poddaszu i wiele sie juz dowiedzialem dzieki panu. Mam natomiast pytaniekilka pytan. Wczesniej jednak podam kilka informacji:

    – scianka w ksztalcie ¨L¨ -> 2100 mm x 1050 mm
    – otwor drzwiowy 900 mm, umiejscowiony na dluzszej sciance, 300 mm od lewej strony
    – dluzsza scianka jest ukosna i ma wysokosc od 2200 mm do 3200 mm

    Wlasciwie mam wszystko rozrysowane w excelu i moglbym podeslac panu plik – bedzie duzo latwiejsze do zrozumienia.

    Moje pytanie dotyczy sposbu ukladania plyt gipsowych czy lepiej w pionie czy tez poziomie. Max szerokosc plyt to 60cm, ze wzgledu na ograniczene miejsce przy wnoszeniu.
    Prosze o kontakt w sprawie pliku z wizualizacja
    Z gory dziekuje
    pozdrawiam
    Grzegorz

     
    • Andrzej

      12 listopada 2013 o godz. 22:23

      W przypadku płyt gipsowych o szerokości 600 mm, najlepiej układać je w poziomie. Można je również układać w pionie, ale profile ścienne powinny być wtedy w rozstawie co 30 cm. Proszę wejść na zakładkę kontakt na blogu i tam może Pan podczepić wykonany szkic do wysyłanej wiadomości. Postaram się jak najszybciej go rozrysować i odesłać Panu jak powinno to wyglądać.