RSS
 

Przesunięcie łączeń poziomych w ściankach gipsowych

30 wrz

 Przesunięcie łączeń poziomych Przesunięcie łączeń poziomych w ściankach gipsowych jest bardzo istotne z punktu widzenia wytrzymałości, stabilności ściany między innymi na powstawanie rys i pęknięć. Zastosowanie zbyt małego lub nie zastosowanie w ogóle przesunięcia jest jedną z możliwych przyczyn właśnie powstawania pęknięć i rys na łączeniach poziomych krawędzi płyt. W istocie brak lub zbyt małe przesunięcie bierze się z wykonywania poszycia z zbyt małych (wąskich) pasków płyt gipsowych. Jest to tak zwane “oszczędzanie” na inwestorze. Niejednokrotnie jednak w późniejszym czasie może się to nam srogo zemścić.

Przesunięcie łączeń poziomych w ściankach gipsowych

Ścianka z pojedyncza warstwą poszycia np. CW 50/75

Podczas montażu płyt gipsowych do konstrukcji musi być zachowane przesunięcie łączeń poziomych względem siebie o minimum 400 mm.

 

Przesunięcia takie zapobiegają późniejszym powstawaniu rys w ściankach.  Proszę pamiętać również, że nie przykręcamy do konstrukcji ścianki, pasków płyt gipsowych węższych niż 500 mm

 

 
1 komentarz

Kategoria: Ściany

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Adam

    14 marca 2014 o godz. 22:46

    Witam.
    Świetne kompendium – podziwiam i chylę czoła.
    Mam jednak mały dylemat dot. pasków nie węższych niż 500 mm. Chodzi o pionowy wymiar czy poziomy przykręcanej płyty? Dlaczego pytam: otóż mam przejście (otwór drzwiowy otwarty bez ościeżnicy i skrzydła) które ma pomiędzy profilami pionowymi 93 cm. Będzie ono zwieńczone łukiem odcinkowym o wys. 10 cm licząc wg profili (odpowiednio mniej przy poszyciu). Jeśli poszyję ów otwór pełną tj. 120 cm szerokości płytą, to po wycięciu około 90 cm paski po bokach bedą węższe niż 500 mm. Druga sprawa to aby przesunięciu łączeń stało się zadość, po drugiej stronie ścianki jak mniemam łączenie musi wypaść gdzieś nad zwieńczenim łuku – np. na jego środku. Ta moja ścianka to nieco osobliwa konstrukcja, stworzona na profilach sufitowych, ale inaczej się nie dało, jako że profile 50 nie zmieściły by się w tym miejscu (bliskość innych drzwi) . Zatem jako profile startowe są 30tki i jako słupkowe 60tki. Po obu stronach rury poziomej są dwie lustrzane względem siebie konstrukcje tego typu i profile słupkowe połączone przewiązkami z kawałków płyt. Wszystko wygląda dość stabilnie. Wysokość ścianki to 2,47 m.
    Moje kolejne pytanie to jak przy jednowarstwowym poszyciu takiej konstrukcji jak moja wygląda sprawa przyklejania do niej betonowych imitacji cegieł np. firmy Stegu. Nawiązanie kontaktu z działem technicznym producenta od dłuższego czasu pozostaje bez echa zatem zwracam się z tym pytanie do Pana bo być może jako osoba bardzo doświadcznoa otarł się Pan o tego typu sprawę.
    Jeszcze raz gratuluję bloga i dziękuję za ewentualną poradę w mojej sprawie.
    Pozdrawiam.