RSS
 

Przykręcanie płyt gipsowych – proste zasady

03 paź

Przykręcanie płyt gipsowych - proste zasadyPrzykręcanie płyt gipsowych – proste zasady to wpis o prawidłowym przykręcaniu płyt g/k. Wydawałoby się temat banalnie prosty. Niestety nie jest tak w rzeczywistości. Często monterom suchej zabudowy brakuje wiedzy na ten temat. Inną sprawą jest to, że nawet jeśli wiedzą o tych zasadach, po prostu nie stosują ich w swojej pracy. Najczęściej nie przestrzeganie tych zasad widać przy rozstawie wkrętów – notorycznie jest on przekraczany. Dzieje się tak zarówno przy wykonywaniu ścian jak i sufitów podwieszanych. Przykręcanie płyt g/k do profili obwodowych UW wykonywanych ścian – to jeden z kolejnych błędów jaki się dość często pojawia.

Przykręcanie płyt gipsowych – o czym należy pamiętać

  1. rozstaw wkrętów – 25 cm lub 75cm i 25 cm ( patrz wpis http://porady-montera.eu/rozstaw-wkretow )

  2. przesunięciu wkrętów względem siebie przy łączeniach pionowych płyt o 2 – 3 cm ( fot.1)

  3. odległości wkręta od krawędzi płyty 1 cm do 1,5 cm (fot.1)

  4. odległość wkręta od sufitu (podłogi) ok 10 cm (fot.2)

  5. nie przykręcaniu płyty do profili obwodowych UW

  6. przesunięciu łączeń poziomych płyt gipsowych (fot.3)

    fot.1

    Przykręcanie płyt gipsowych - proste zasady

    fot.2

    Przykręcanie płyt gipsowych - proste zasady

    fot.3

    Przykręcanie płyt gipsowych - proste zasady

 
komentarzy 29

Kategoria: Ściany

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Mateusz

    18 stycznia 2013 o godz. 22:25

    Dobry Wieczór
    Mam pytanie odnosnie fotografi nr.1, dla Pana jest to banalne, ale dlaczego rozstaw wkrętów względem siebie przy łączeniach pionowych płyt jest przesunięty o 2 – 3 cm ?.Na budowach z moich obserwacji, często wkręty są bez przesuniecia.Chciałbym jeszcze pogratulować dobrego pomysłu odnosnie blogu, który Pan prowadzi, znalazłem tutaj wiele informacji na temat zabudowy płytami G-K, napewno będe tutaj stałym bywalcem.

     
    • Andrzej

      20 stycznia 2013 o godz. 20:53

      Witam,
      przesunięcie stosuje się to ze względów statycznych. Wkręty przesunięte, mniej osłabiają sam profil ścienny. Może przy ściance z poszyciem jednowarstwowym tego tak nie widać, ale jak będzie to ścianka z poszyciem 3- warstwowym i wszystkie 6 wkrętów będzie w jednej linii, to jest bardzo duże osłabienie profila ściennego w tym miejscu.
      Pozdrawiam
      Andrzej

       
  2. Jacek

    27 lutego 2013 o godz. 01:28

    Dlaczego nie należy przykręcać do profili obwodowych UW oraz czy przy sufitach podwieszanych również nie należy przykręcać do UD??

     
  3. Mariusz

    28 marca 2013 o godz. 10:48

    Panie Andrzeju mam takie pytanie. Będę stawiał ściankę działową o dł 3m i wys 2,4. W mieszkaniu jest sufit podwieszany a profil w miejscu gdzia ma stać ścianka dodatkowo wzmocniony (do stropu nie na wieszakach, lecz na odcinkach profilu). Problem mój polega jednak na tym, że ścianka stawiana będzie na gotowej podłodze (kafelki) z wodnym ogrzewaniem podłogowym. W związku z tym czy wystarczy jak dolny profil obwodowy przykleję do podłogi poprzez taśmę akstyczną i mocną dwustronnie klejącą?

     
    • Andrzej

      29 marca 2013 o godz. 12:52

      Dopuszcza się takie rozwiązania przy ściankach tymczasowych. Ścianki takie nie mogą być jednak nadmiernie obciążane półkami, czy wiszącymi regałami, oraz narażone na uderzenia boczne. Ja jednak zastosował bym na długości 3 m (w tym konkretnym przypadku) minimum 2 mocowania kołkami do podłoża. Wiercenie takie należy wykonać w fugach między płytkami na głębokość ok 2 – 3 cm i na taką samą głębokość należy zamocować kołki. Przed wierceniem na wiertle odmierza się i odznacza 3 cm, dzięki temu będziemy wiedzieć jak głęboko możemy wiercić. Zaznaczyć można np. przez oklejenie taśmą do izolacji kabli. Ja zastosował bym kołki szybkiego montażu 6 x 35 mm. Jeśli wylewka została poprawnie wykonana, to ma grubość min 4 cm + klej i płytki to kolejny 1 cm, czyli razem 5 cm grubości. I jeszcze jedna rada, proszę najpierw zaznaczyć miejsca wierceń na profilu UW następnie przewiercić profil i dopiero wtedy położyć na płytkach i wiercić już przez gotowe otwory w profilu.

       
    • Sebastian

      28 grudnia 2013 o godz. 20:04

      Bez problemu na posadze z ogrzewaniem podłogowym profil dolny mozna osadzić na piance montażowej do okien lub elastycznym kleju montażowym typu Mamut, gwarantuje że prędzej płyta gk się rozwali niż profil przesunie, szkoda ryzykować wiercenia się do rurki, aby dać parę kołków.

       
  4. Łukasz

    15 lipca 2013 o godz. 06:24

    Witam Panie Andrzeju,
    Pana strona wzbudziła moje zainteresowanie i odwagę do prób wykonania paru elementów z płyt g-k. Jednak gdy sądziłem, że wszystko jest oczywiste przeczytałem, że “należy pamiętać o nie przykręcaniu płyty do profili obwodowych UW”. Aktualnie wykonuje sufit podwieszany w łazience na pojedynczym ruszcie równoległym. Pierwszy profil nośny od ściany mam w odległości 40 cm (rozstaw co 40, w jednym miejscu, na środku łazienki jest 60 cm). Myślałem, że sufit przykręcę do profilu obwodowego przy ścianie, a następnie do pierwszego nośnego po 40 cm. Czy w myśl tej zasady należałoby domontować jeszcze jeden profil nośny przy samej ścianie? Jak go wzmocnić do sufitu? (szerokość łazienki w tym miejscu 2,80 m (profile obwodowe UW 30, nośne CW 60). Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc!

     
    • Andrzej

      15 lipca 2013 o godz. 13:03

      Panie Łukaszu, przy konstrukcji pojedynczej z profili CD może Pan przykręcić płytę GK do profila obwodowego UD. Pojedyncza konstrukcja rządzi się innymi prawami (o czym już również wcześniej pisałem), dlatego nie będzie problemu po przykręceniu płyty do profila UD. Problem natomiast widzę w przerwie 60 cm. Przerwa nie może być większa niż 50 cm, dlatego proponował bym podwiesić jeszcze jeden profil CD.

       
  5. Paweł

    1 sierpnia 2013 o godz. 19:52

    płyty przesuwamy na styk do siebie ?

     
    • Andrzej

      5 sierpnia 2013 o godz. 06:38

      Tak, płyty powinny być do siebie dosunięte.

       
      • er

        16 listopada 2016 o godz. 16:43

        Chyba zapomniał Pan o panujących naprężeniach. Polecam zostawić minimalną lukę.

         
  6. blondynka

    5 sierpnia 2013 o godz. 08:16

    Witam,
    szukając odpowiedzi na nasze wątpliwości, trafiłam na Pana stronę, i widzę, że jest Pan osobą, która z całą pewnością będzie potrafiła te nasze wątpliwości rozwiać (lub potwierdzić).
    Otóż pewna ekipa fachowców zaczęła w naszym domu montaż sufitów podwieszanych (dodam, że dom jest stary, drewniany, obmurowany). Gdy odwiedził nas inny fachowiec, zwrócił uwagę, iż:
    – użyte są złe wkręty – do metalu zamiast do drewna (strop jest drewniany)
    – odstępy między profilami są za duże (60 cm zamiast 40 cm)
    – powinny być dwie warstwy płyt (przy jednej warstwie pojawią się spękania)
    No i kto ma rację? Pierwsi fachowcy, czy drudzy?
    Będę wdzięczna za odpowiedź.
    Pozdrawiam

     
    • Andrzej

      5 sierpnia 2013 o godz. 22:10

      Witam,
      jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to przepuszczam że chodzi Pani o wkręty mocujące wieszaki do belek stropowych. Do tego celu powinny być użyte wkręty FN 5,1 x 35 mm. Są to wkręty do drewna. Jeśli chodzi o odstępy profili, to maksymalny rozstaw wynosi 50 cm jeśli płyta będzie przykręcana w poprzek profili, lub 40 cm jeśli płyta będzie przykręcana wzdłuż profili. No i ostatnie pytanie – pisze Pani że dom jest wiekowy – i tu należało by się zastanowić, czy dwie warstwy płyt nie obciążą za mocno stropu. Nie wiem czy nad stropem są też pomieszczenia użytkowe, ale dawanie drugiej warstwy płyt tylko po to aby przypadkiem sufit nie popękał uważam za bezpodstawne ponieważ:
      – wystąpi tutaj duże obciążenie stropu drewnianego – i tu należałoby się zastanowić nad obliczeniami czy ten strop to wytrzyma (stary budynek!) .
      – są to podwójne koszty – materiał, robocizna
      – jeśli sama konstrukcja będzie źle wykonana, to i dwie warstwy płyt nie uchronią przed pęknięciami.
      I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, w starych stropach drewnianych, od góry , deska podłogowa zamocowana jest do belek stropowych, natomiast od dołu często mocowano deski sufitowe a na nie szedł tynk na trzcinie. Mam nadzieję że wieszaki są mocowane do belek stropowych, a nie właśnie do desek sufitowych. O konsekwencjach montażu sufitu podwieszanego do desek sufitowych chyba nie muszę pisać.

       
      • blondynka

        5 sierpnia 2013 o godz. 22:55

        Bardzo dziękuję za odpowiedź.
        W pierwszym pytaniu rzeczywiście chodziło o wkręty mocujące wieszaki do belek stropowych.
        Nad stropem znajdują się pomieszczenia użytkowe (pokoje i strychy). Dom jest co prawda stary (1937r), ale jego konstrukcja wydaje się być solidna (zdejmowaliśmy teraz legary podłogowe, które okazały się być zupełnie zdrowe). To dom raczej w stylu starego dworku, nie wiejskiej chaty.
        Czy jest jakiś sposób, by obliczyć wytrzymałość stropu? Może niepotrzebnie nastawiliśmy się na te podwieszane sufity? Na ścianach faktycznie jest tynk na trzcinie, więc pewnie i na suficie również. Co do ekipy, która wcześniej mocowała profile, nie mam pewności, do czego je przymocowali, ale i tak mieliśmy zamiar wszystko zdjąć i zamocować profile gęściej i na właściwych wkrętach. Tylko teraz zaczynamy się obawiać o wytrzymałość tego stropu…

         
        • Andrzej

          7 sierpnia 2013 o godz. 21:43

          Wytrzymałość stropu określą na pewno rzeczoznawca budowlani, ale myślę również że każde biuro inżynierskie też wykona taką ekspertyzę.

           
  7. Rafal

    18 lutego 2014 o godz. 10:59

    Witam.
    Świetny blog dla początkujących.
    Mam pytanie 🙂
    Zamierzam zrobić sufit podwieszany, na suficie lecą 3 drewaniane belki czy mogę ich użyć jako profilów sufitowych?Czy są do tego jakieś przeciwskazania – chodzi mi oto po co kupować profile jak można wykorzystać belki jaki profile,oczywiście profile bedą swoją drogą w innych miejscach.

     
    • Andrzej

      18 lutego 2014 o godz. 20:36

      Panie Rafale, nie wykonuje się konstrukcji pod sufit podwieszany z różnych materiałów. Dokładniej mówiąc nie wykonuje się konstrukcji mieszanych, np. część profili nośnych to profile CD, a część to łaty drewniane. W tych samych warunkach inaczej będzie zachowywało się drewno, a inaczej metal, dlatego też konstrukcja sufitu podwieszanego powinna być wykonana z jednolitego materiału.

       
  8. robrert

    22 maja 2014 o godz. 10:40

    Czy na suficie + skosy drugą warstwę płyt g-k przykręcamy do pierwszej warstwy płyt g-k czy do profili i jakimi wkrętami?
    Czy w łazience na suficie mają być dwie warstwy płyt zielonych czy mogą być mieszane?

     
    • robrert

      22 maja 2014 o godz. 11:57

      na pierwsze pytanie znalazłem odpowiedź w artykule http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/przykrecanie-plyty-gk-plyty-gk#more-4166

       
    • Andrzej

      26 maja 2014 o godz. 20:06

      Panie Robercie, jak pan zauważył druga warstwę płyt na skosy i sufit należy przykręcać do istniejącej już konstrukcji. W przypadku konstrukcji na profilach metalowych płytę przykręca się wkrętami TN 3.9 x 35 mm z drobnym gwintem. Wkręty gips-gips są stosowane do prac remontowych i do mocowania drugiej warstwy płyt na ściany. Nie przykręca się tymi wkrętami drugiej warstwy płyt ani na skos, ani na sufit. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to nie jest wymagane ułożenie dwu warstw płyt na sufit, po prostu nie ma takiej potrzeby. Jedna warstwa płyt zielonych (GKBI) w zupełności wystarczy.

       
  9. Janek

    21 października 2014 o godz. 00:14

    Witam
    Pierwszy raz będę montować ściankę z GK. Ten blog pozwolił mi zgłębić podstawowe zasady, jednak mam jeszcze wiele pytań. Otóż chciałbym zabudować podtynkowy zestaw geberit WC. Ma on szerokość 50 cm, ja natomiast chciałbym aby ścianka z WC miała szerokość 60cm i wysokość taką jak zestaw podtynkowy. Ścianka z zabudowanym wc z prawej strony będzie przylegać do ściany. Głębokość tej zabudowy będzie wynosić ok 15 cm. I tu moje pytanie czy do takiego obłożenia potrzebne będą profile CW i UW czy wystarczą CD i UD ? Chciałbym poszerzyć zabudowę o 5cm z każdej strony, natomiast w przypadku profili CW i UW, one same mają 5cm i nie wiem jak je połączyć ze stelażem. Czy zamontować profil UW w taki sposób, że jednym bokiem przylegać będzie do prawej ściany a drugim bokiem do boku stelaża geberit i wtedy wkrety do tego profila i do geberita?
    Kolejne pytanie czy mam wypełnić wolną przestrzeń w tej zabudowie wełną? Jeśli tak to w jaki sposób? Po prostu wepchnąć pomiędzy geberit a płytę GK?
    I jeszcze jedna rzecz, czy jeśli będę chciał zamontować od przodu podwójnie płyty GK to powinienem je skręcać od razu dwie na wylot jednym wkretem czy najpierw jedną płytę a potem drugą na takie same wkręty tylko z rozminięciem miejsc czy może tylko tymi wkrętami płyta do płyty? I czy dodatkowo sklejać je klejem? Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

     
  10. Grzesiek

    7 września 2015 o godz. 16:02

    Dzien dobry,
    Remontuje sufit w Uk. Bede chcial ukryc panele z kablami ktore sa umieszczone w kacie sufitowo-sciennym na calej dlugosci przedpokoju waskiego na 90cm i 5m dlugiego. Jakoze sufit jest z plyt kartonowo gipsowych,zastanawiam sie nad rodzajem wkretow i konstrukcji sufitu. Oswietlenie bedzie halogenowe.Prosze o rade jaki rodzaj materialow i konstrukcji wykonac, bo jak do tej pory nie spotkalem sie aby ktos podwieszal sufit na juz wykonanym suficie z plyt a w moim przypadku to bedzie kluczowe ,gdzie chce pod konstrukcja ukryc juz istniejace zewnetrzne okablowanie i niedoskonalosci konstrukcyjne angielskich fachierow. Dziekuje z gory za porade

     
  11. tomek

    9 stycznia 2016 o godz. 18:06

    witam. mam takie pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi,a mianowicie: czy mozna przykręcic płyte g-k do płyty g-k?. Juz pisze o co chodzi, kiedys dawno tam “fachowcy” robili zabudowe z płyt g-k i przykręcali je do krokwi no i z czasem po paru latach popękały łączenia płyt i łączenia ze ścianami, i teraz chciałbym przykręcic druga warstwę płyt do tych starych na tzw. mijanke zeby łączenia nie były w tym samym miejscu, tylko nie wiem czy tak można. Pozdrawiam

     
  12. Grzegorz

    21 lutego 2016 o godz. 14:14

    Dzień dobry.
    Panie Andrzeju, chciałbym zapytać Pana czy w konstrukcji połaciowej na grzybkach można kręcić profile CD do UD ? Z tego, co Pan piszę to w konstrukcjach dwupoziomowych nie wykonuję się kręcenia. A jak jest w tym przypadku?
    Kolejność przykręcania połaci czy sufitu nie ma znaczenia, tak? Pan preferuję najpierw sufit, potem połać. Pozdrawiam Grzegorz

     
    • Andrzej

      6 marca 2016 o godz. 07:45

      Panie Grzegorzu, przy wykonywaniu konstrukcji z profili CD na poddaszu nie skręca się profili CD z profilami obwodowymi UD. Osobiści wykonuje na poddaszu w pierwszej kolejności sufit, a następnie skosy.

       
      • Krzysztof

        25 marca 2016 o godz. 21:47

        Witam,
        Wykonałem konstrukcję sufitu przykręconą do stropu żelbetowego za pomocą ES.
        Mam problem z jedną ścianą do której nie mogę przykręcić profilu UD, ponieważ w miejcu gdzie powinien być, pod tynkiem jest rura stalowa od wody.
        Czy istnieje sposób by przykręcić płytę gk przy ścianie?
        Rozważałem przykręcenie porfilu CD tuż przy ścianie, ale będzie problem z przykręceniem ES od strony ściany co osłabi stabilność profila. Oczywiście profile CD są równolegle do tej ściany.

         
        • Łukasz

          10 marca 2017 o godz. 20:36

          Witam. mam takie pytanie : mocuję właśnie “grzybki” i mam taki problem iż skosy ocieplam drugą warstwą 10cm natomiast sufit 5cm (zależy na wysokości, oraz ocieplony strych) i nie zgrywają mi się profile sufitowe ze skośnymi ( przeszkadzają jętki by przykręcić górne grzybki) jak to rozwiązać, czy przejść na ES, czy może można wypościć płytę gk tak z 10cm od profilu do góry. jeśli np na ES to czy wystarczy u samej góry, czy wszystkie. ?? bardzo proszę o odpowiedź

           
  13. Maciek

    11 maja 2020 o godz. 20:56

    Witam Panie Andrzeju,
    Chcę zabudować sufit w kuchni o wymiarach 2 m x 3,3 m. I tutaj pojawia się problem: czy mogę po prostu zamontować 3 płyty gk o wymiarach 120 x 200 bez przesunięcia na szerokość kuchni? czy przesunięcie jest konieczne? No i druga sprawa: planuję opuścić sufit o ok. 13 cm. Czy robić wtedy dwupoziomową konstrukcję z profili CD? A jeśli tak to jak kręcić? Dłuższą krawędzią poziomo do profili nośnych?
    Mam nadzieję, że podzieli się pan swoją profesjonalną wiedzą. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

     
  14. Początkujący

    24 stycznia 2021 o godz. 11:36

    Witam, buduję ściankę dzielącą pokój na die części. Ściany są tradycyjne (otynkowane), strop lany. Nad stropem strych nieużytkowany. Zgodnie ze wskazówkami nie przykręcałem płyt do sufitowego profilu UW. W zawiązku z tym płyty na łączeniu z sufitem lekko uginają się przy naciśnięciu, gdyż są przykręcone jedynie do profili CW. Czy jest dopuszczalne w przypadku stropu lanego przykręcenie tych płyt do górnego profilu UW? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.