RSS
 

Przykręcanie płyty g/k do płyty g/k

13 maj

wkręt gips-gipsCzym można skręcić ze sobą dwie płyty g/k ? Czy to w ogóle możliwe i czy można tak robić ?, a jeśli tak,  jeśli jest to możliwe i dopuszczalne, to jakich wkrętów należy użyć ? To najczęstsze pytania początkujących monterów suchej zabudowy.
Jaka jest odpowiedz na to pytanie ?

 

 

Skręcenie ze sobą dwóch i więcej płyt jest możliwe dzięki wkrętom gips-gips.

Wkręt Gips-Gips TN 5,5 x 38 mm

 wkręt gips-gips

Właśnie dzięki tym wkrętom można bez problemu skręcić jedną lub wiele płyty g/k ze sobą.

Są to wkręty o specjalnej geometrii i grubym gwincie zakończonym szpicą . Posiadają łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym typu PH2. Fosfatowane, utwardzone powierzchniowo.

wkręt gips-gips

Poniższe zdjęcie ukazuje różnicę w budowie łba (żółte strzałki) pomiędzy wkrętem (a) TN 3,5 x 35 mm – wkręt z grubym gwintem do mocowania płyt g/k do konstrukcji drewnianej i wkrętem (b) typu gips-gips TN 5,5 x 38 – stosowanym do mocowania płyt g/k bezpośrednio do płyt g/k.

wkręt gips-gips

Dzięki zmienionej geometrii całego wkręta, a w szczególności łba, ich zaletą jest łatwe i szybkie wkręcanie.

wkręt gips-gips

wkręt gips-gips

wkręt gips-gips

Wkręt gips-gips jest najczęściej stosowany przy pracach renowacyjnych, gdy chcemy przykręcić płytę g/k do istniejącej już ściany wykonanej w suchej zabudowie, ale nie wiemy gdzie przebiega konstrukcja. Do mocowania małych elementów dekoracyjnych do ścian wykonanych w systemie  suchej zabudowy. Wkrętami tymi nie przykręca się natomiast drugiej warstwy płyt g/k do istniejącego już sufitu wykonanego w w suchej zabudowie.

 

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Grzegorz

  15 maja 2014 o godz. 23:12

  Panie Andrzeju z nieba mi spadły te wkrety prosto na głowe ( na szczescie nic sie nie stało 🙂 ). Pytanie bede kierował do tego tamatu no i posrednio do sztukaterii… Wyobraźmy sobie , ze w przedpokoju do scian klejonych na placki , chciałbym dokrecic włąsnie tymi wspaniałymi wkretami wyrzeźbiona w kształt drzewa płyte 2 x 1,25. Przedpokoj jest waski czasami ktoś sie otrze o sciane, czasami ktos przychaczy reką, czasami ktoś… itp. itd. Czy po wielokrotnosci takich sytuacji te wkrety nie narusza sie na tyle w płycie, ze zacznie moje drzewo o sciany odchodzic. Niestety obdzwoniłem kilka składow budowlanych w Zabrzu i nie maja takich wkretow , niektorzy nawet rowniez niewiedza, ze takowe istanieja. Dlatego tez takie techniczne pytanie kieruje do Pana poniewaz nie jestem w stanie na ta chwile przetestowac.

   
  • Grzegorz

   15 maja 2014 o godz. 23:30

   Ah. no i jeszcze odnosnie montazu tego drzewa, jak czesto mogłbym wkrecać te wkrety. Czy są jakies odpowiednie odległosci od siebie , aby nie naruszyc całosci płyty?
   I jeszcze jedno pytanie, czy po przykreceniu płyt w miejscach scinanych , czyli przy hym… “obrysie” można uzyc jedynie np. “knauf uniflot” , aby wygladało troszke estetyczniej i do tego akryl w narozniku . Najbardziej martwi mnie , ze to bedzie podwojna płyta, wiec moze sie zrobic drobna rysa
   Pan wybaczy , ze z takimi pytaniami przychodze do Pana pomimo , ze jasno Pan zaznaczył , ze jesli chodzi o sztukaterie to nie do końca jest Pan w temacie , ale moze gdzies iedys takie rzeczy obiły sie Panu o oczy.
   Pozdrawiam serdecznie.

    
  • Andrzej

   26 maja 2014 o godz. 22:07

   Panie Grzegorzu, najlepszym rozwiązaniem jest zarówno przyklejenie tego wyrzeźbionego drzewa jak również przykręcenie go właśnie wkrętami gips-gips.

    
 2. Marcin

  21 maja 2014 o godz. 14:45

  Witam Panie Andrzeju,

  chciałbym nawiązać do pytania zadanego w komentarzach przez Pana Arka, które pojawiło się w temacie http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/podwieszenie-pojedynczej-plyty-pod-sufitem. Jak przymocować wieszaki bezpośrednie ES do już istniejącego sufitu podwieszanego? Gdzie dokładnie się wkręcić i jakich wkrętów użyć? Czy można wkręcić się w pustą przestrzeń i zastosować kołki do pustych przestrzeni?

   
  • Andrzej

   26 maja 2014 o godz. 20:36

   Panie Marcinie, wszystko zależy od tego co Pan chce podwiesić pod istniejący już sufit podwieszany. Najlepiej jednak przykręcać wieszaki bezpośrednie do istniejącej już konstrukcji, czyli przez płytę do profili nośnych CD. Do mocowania najlepiej użyć wkrętów FN 4,3x 35 mm – jeśli na suficie znajduje się jedna warstwa płyt, jeśli znajdują się dwie warstwy, należy użyć wkrętów FN 4,3 x 65 mm, a tak one wyglądają http://www.hornbach.de/data/shop/D04/001/780/493/252/16/DV_8_7822224_02_4c_DE_20130909224719.jpg

    
 3. Lukasz

  27 maja 2016 o godz. 08:31

  Witam. Nie wiem czy forum jeszce dziala-mam nadzieje ze tak, poniewaz ta strona jest mala skarbnica wiedzy.

  Jezeli bede przykrecal plyta o ok grubosci 6 mm do istniejacej sciany z plyty o grubosci ok 15mm, wymagany jest jeszce klej?

  Pozdrawiam i trzymam kciuki.

   
  • Andrzej

   31 maja 2016 o godz. 10:46

   Panie Łukaszu, płyta gipsowa 6 mm jest raczej stosowana do łuków. Nie wiem czemu chce Pan przykręcać tę płytę do istniejącej już ściany z płyt gipsowych. Odpowiadając jednak na Pana pytanie, to przy przykręcaniu płyty 6 mm nie musi Pan dodatkowo kleić płyty. Ja jednak zastosował bym samo klejenie płyty na grzebień bez przykręcania do ściany – oczywiście jeśli jest to możliwe.

    
 4. Kamil

  29 listopada 2016 o godz. 20:50

  witam, a takie pytanie panie Andrzeju chcę zrobić stelarz na poddaszu do okna dachowego mam zrobione boki i wyszły fajnie a zostaje czoło i góra. Czym zrobić stelarz typu profil przyścienny przykręcić do bocznych płyt potem głównym zrobić konstrukcję. Czy kołki typu molle będą dobre by skręcić profil z plytą i czy jak dokręcę płytę do czoła to będzie się to trzymać czy coś innego pan proponuje

   
  • Andrzej

   4 grudnia 2016 o godz. 16:33

   Panie Kamilu Kamilu, konstrukcje obudowy okna dachowego powinno się wykonać przed wykonaniem płytowania. Może Pan to obejrzeć na poniższym filmie – https://www.youtube.com/watch?v=LWQriYXXwI0. Jakikolwiek profil do suchej zabudowy można przykręcić do płyty gipsowej tylko pod warunkiem że za płytą znajduje się wzmocnienie wykonane z drewna lub z profili metalowych.

    
 5. Łukasz

  14 stycznia 2017 o godz. 13:04

  A ja mam takie pytanie, mam sufit podwieszany z płyt kg, i teraz do tego sufitu chcę przykrecic przez całą długość pokoju (5m) pasek o szerokości 30 cm z plyty kg. Czym to należy zrobić? Jakieś wkręty czy klej? 😉

   
  • Michał

   4 stycznia 2018 o godz. 22:23

   Panie Kochany, gdzie ja te wkręty gips-gips 5,5×38 znajdę? najlepiej w paczce mniejszej niż 1000szt

    
 6. Dawid

  22 listopada 2017 o godz. 01:11

  Witam. Mam takie pytanie, płyty do ścian były klejone plackami i teraz chciałem zrobić sufit podwieszany. Czym mam przekręcić profile do płyty?