RSS
 

Rury w ścianie g/k (1)

17 Gru

rury w scianie gipsowejRury w ścianie gipsowej – rura z zimną wodą.

Ścianki gipsowe, w dużej mierze stawia się, zarówno ze względu na łatwość wykonania, mały ciężar , izolacyjność akustyczną, ognioodporność, itp., jak i na łatwość wbudowania w nią różnego rodzaju instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, itp. Wiadomo również nie od dziś, że należy izolować rury z ciepłą wodą (np. ogrzewanie), co jednak z rurami w których płynie zimna woda ?, czy na nie również należy zakładać izolację ?

 

Rury w ścianie gipsowej – rura z zimną wodą – izolować czy nie ?

Odpowiedz na to pytanie może być tylko jedna, oczywiście TAK !
Dlaczego jest to tak ważne ? Sprawa jest banalnie prosta. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się Państwu – szczególnie w porze letniej – zobaczyć jak na rurze, która była na wolnym powietrzu i którą doprowadzana była bieżącą zimna woda,  pojawiające się kropelki wody. Często wtedy mówiono, że rura się „poci”, a mówiąc inaczej następuje roszenie rury. Dzieje się tak w wyniku różnicy temperatury rury, a temp. otoczenia. To samo zjawisko – roszenia rury – pojawi się na niezaizolowanej rurze z zimna woda w ściance g/k. Pojawiające się krople wody będą opadały na izolację ściany (wełnę mineralną), nastąpi zamoczenie izolacji, co z kolei doprowadzi do powstania  zagrzybienia. Dlatego  ważne jest izolowanie rur z zimna wodą !

rury w scianie gipsowej

 

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Marcin

  19 grudnia 2013 o godz. 23:55

  Śledze ostatnio każdy Pana wpis. Nie ukrywam ze poddasze wykańczam w duzej mierze na Pana wskazówkach, wpisach. Pana strona byłą dla mnie inspiracja i małą encyklopedia. Bardzo za to serdecznie Dziekuje

  a dla małęgo sprostowania dokładnie-
  Rury sie „pocą’ ponieważ na ich ściance wystepuje temperatura PUNKTU ROSY, czyli temperatura w której para wodna będąca w powietrzu wykrapla sie na powierzchni o tej temperaturze. Wynika to nie tylko z różnicy temeratury powierzchni a powietrza ale z wartości wilgotności w powietrzu w ‚okolicy’ i braku wydajnej wentylacji by odprowadzic wilgotne powietrze:)

  Pozdrawiam

   
 2. Krzysztof

  21 grudnia 2013 o godz. 13:20

  Panie Andrzeju,
  Mam następujący problem. Muszę postawić ścianę oddzielającą mnie od pionu kanalizacyjnego. Najważniejsza jest izolacyjność…akustyczna. Pytania:
  1) Co jest lepsze? Rockton czy Aku-plyta?
  2) Jak to zabudować skoro po postawieniu szkieletu dostęp, żeby przykręcać płyty będę miał z jednej strony?
  3) Wiadomo, że płyta nie będzie ‚idealnie’ przylegać do ściany – czym wypełnić luki?

   
  • Krzysztof

   8 lutego 2014 o godz. 00:12

   Panie Andrzeju,
   Czy mogę prosić o odpowiedź?
   Jeśli chodzi o (1) to już zakupiłem Akupłytę. Pozostałe pytania są aktualne. Muszę odgrodzić się akustycznie od głośnego pionu kanalizacyjnego. Dodatkowo chciałbym się zabezpieczyć wilgociowo, ale nie wiem jak to zrobić: folia w płynie (ale jak pomalować od strony, którą zabudowałem…), folia paroizolacyjna (ale – w jaki sposób?)
   Pozdrawiam

    
  • Andrzej

   12 lutego 2014 o godz. 10:54

   Panie Krzysztofie, w pana przypadku to nie jest ściana, a przedścianka wolnostojąca, dlatego też zapłytowanie następuję tylko jednej strony. Nie wiem na jakich profilach CW będzie Pan stawiał przedściankę, ale proszę pamiętać o taśmie akustycznej – http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/tasma-akustyczna. Jeśli chodzi o połączenie ze ścianą, to albo pozostawi Pan szczelinę 5 mm – ową pomiędzy ścianą i płytą, a następnie wypełni to masą elastyczną – np. akrylem (problem polega jednak na tym, że po jakimś czasie nie wygląda to zbyt estetycznie). Drugi sposób to zastosowanie taśmy przekładkowej i następnie wykończenie akrylem. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią, to nie za bardzo rozumiem. Czy chce Pan się zabezpieczyć od pionu kanalizacyjnego, czy chce Pan zabezpieczyć pion kanalizacyjny od wilgoci przedostającej się od Pana strony. Jeśli pion jest nieczelny, to przede wszystkim należałoby go uszczelnić aby wilgoć się tam nie pojawiała, a następnie stawiać przedściankę. Podsumowując, akustyka zależy od szerokości zastosowanej konstrukcji – im szersza tym lepsza np. CW 100, grubości i masy płyt – opłytowanie dwoma płytami jest lepsze niż pojedynczą płytą, grubość materiału izolacyjnego – im grubszy tym lepiej, no i na koniec – staranność wykonania. Jeśli chodzi o dobór płyt, to np. płyta Piano, Diamant. Jeśli zabezpieczenie wilgotnościowe ,to płyta LaHydro.

    
   • Krzysztof

    24 lutego 2014 o godz. 00:08

    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście pojawiają się moje pytania. Na początek zdjęcia i legenda:
    http://i59.tinypic.com/657vj5.jpg – zdjęcie rzeczywiste
    http://i61.tinypic.com/mavwpx.jpg – rzut z góry
    niebieski – rura kanalizacyjna
    szary – isniejąca posadzka
    pomarańczowy – ściana/profil
    zielony – planowana posadzka anhydrytowa.
    Samą rurę mam zamiar zaizolować Tubolit AR Fonowawe. Następnie chciałbym postawić przedściankę. Wełnę mineralną chcę wstawić zarówno w profile, jak i przestrzeń za profilami (mały szary prostokąt).
    1) Jak to zrobić? To nie jest potrzebna nowa ściana, ale tylko jakiś stelaż zeby wełnę przytryzmał
    Zamierzam wylać w tym pomieszczeniu wylewkę anhydrytową. Moje pytanie czy lepiej:
    2a) http://i62.tinypic.com/htch7b.jpg – montoważ profile na wylewce (plusy: równe podłoże, minusy: może pękać przy wierceniu)
    2b) http://i59.tinypic.com/2i8vzmc.jpg – montować profile przed wylaniem wylewki (plusy, sciana stanowi bariere przed wylewką do pionu, minusy: nie znam?)
    Wykorzystam taśmę akustyczną z pewnością. Tak samo chyba jak przekładkową, chociaz nigdy nie korzystałem. Chcę zabezpieczyć wełnę mineralną zastosowaną w przedściance przed ew. sytuacjami kiedy np. sąsiadowi pęknie kolanko i będzie lał po całym pionie. Pion jak narazie jest szczelny, ale wiadomo – po zabudowaniu – różnie bywa. Mam zamiar zastosować profile 100mm i AKUPłytę 100mm (już zakupiona). Mogę opłytować dwoma płytami – to żaden problem – a jeśli podniesie akustykę – jestem za. Pozostaje kwestia tego, że musiałbym zostawić otwór na drzwiczki do zaworów/liczników (i może do widocznej rewizji). Czy można zrobić np. tak, że uszczelni się wszystko standardowo, a na drzwiczki (od strony wewnętrznej) naklei się kawał wełny mineralnej? Jeśli chodzi o dobór materiałów to mam do wyboru Castorama, Leroy-Merlin, Obi… można stamtąd płyty?

     
    • Piotr

     1 marca 2014 o godz. 18:47

     Panie Krzysztofie
     Oglądając zdjęcie wnioskuje, że jest to pomieszczenie w tzw. wielkiej płycie, a piony wodociągowe mają co najmniej 20 lat. Proszę pamiętać przy zabudowie tzw. „szachtu” czyli wnęki z rurami o możliwości demontażu zabudowy w przypadku konieczności wymiany stalowych rur wodociągowych na rury PP lub inne.
     Administrator budynku na pewno zarządzi wymianę rur w niedługim czasie

      
     • Krzysztof

      2 marca 2014 o godz. 13:11

      Panie Piotrze,
      Witam i dziękuję za uwagę. Tak jest to wielka płyta – rocznik ’91. Ucieszyłbym się gdyby wymienili te rury. To pomieszczenie jest pomieszczeniem gospodarczym więc z demontażem nie powinno być problemu.. Ale na to jeszcze pewnie przyjdzie czas bo rodzice mają o wiele starszy blok i cały czas rury żeliwne.Największym dla mnie problemem jest hałas spowodowany zarówno bieżącym spływem wody jak i uderzeniami ‚grubszych spraw’ o odsadzkę kanalizacyjną.

       
    • Andrzej

     2 marca 2014 o godz. 21:25

     Panie Krzysztofie, nie wiem czemu chce Pan dać tę dodatkową wełnę w rogu pomieszczenia, chyba że chce Pan wygłuszyć pomieszczenie znajdujące się za lewą ścianą. W tym przypadku wystarczy oczywiście tylko konstrukcja do podtrzymania izolacji. Oczywiście lepiej zamontować jest przedściankę przed wykonaniem wylewki. Dwie płyty to zdecydowanie lepiej niż jedna. Problem polega jednak, że musi Pan wmontować dwie klapy rewizyjne i tędy będzie dźwięk najbardziej „uciekał”. Lepiej byłoby zastosować klapy rewizyjne z ramą aluminiową niż blaszane. Oczywiście może dokleić do nich od tyłu dodatkową izolację. Co do zabezpieczenia izolacji, to raczej w tym przypadku będzie to bardzo utrudnione i moim zdaniem nie ma sensu męczyć się z przyklejaniem folii. Jeśli chodzi o dobór płyty, to najlepsze co Pan może dostać w tych sklepach to przypuszczalnie płyty typu H2 (GKB) lub DFH2 (GKBI) – czyli zielone. Mimo wszystko będą one lepsze od zwykłych typu A (GKB).

      
 3. Ariel

  23 grudnia 2013 o godz. 22:29

  Witam serdecznie, ja trochę nie w temacie ale proszę o rade.

  Remontuje sam poddasze (jestem amatorem ale podglądam najlepszych).

  Chciałbym wykonać ścianę między belkami które na poddaszu, czy jest taka możliwość na płytach k-g?

  Jeśli na przykład krokwia ma 16 cm szerokości to mogę w środku zrobić ściankę np. 10 cm?

  Jak łączyć płytę k-g z drewnem?

  Proszę o rady…

   
 4. Kasia

  17 stycznia 2016 o godz. 14:37

  Panie Andrzeju mam nowo odebrany dom od dewelopera. Mieszkamy w nim około miesiąca i zauważyłam, że rury od wody wraz z wodomierzem i plastikowym kubełkim do filtra się roszą. Co zrobiono nie tak że jest taka sytuacja i co należy teraz zrobić.