RSS
 

Ścianka z płyt gipsowych połączona tylko z podłogą i stropem a jej stabilność

25 Sie

Ścianka z płyt gipsowychŚcianka z płyt gipsowych – czy zamocowana do podłogi i stropu jest wystarczająco stabilna  do powieszenia na niej na przykład telewizora LCD, to jedno z kolejnych Państwa pytań. Na zdjęciu poniżej, przedstawiam tak właśnie wykonaną i zamocowaną ścianka g/k, tylko do podłogi i stropu. Mocowanie do ściany murowanej (stolik) został wykonany później, tak samo jak półka. Obydwa te elementy ( stolik, półka) mogą być uznane jako dekoracyjne, ale również jako użytkowe.

 

Wymiary ściany to:
– wys. 250 cm,
– szer. 127,5 cm.

Ścianka z płyt gipsowych została wykonana z profili UW/CW 75. Jak widać na poniższych zdjęciach, jako profile skrajne zostały użyte profile CW 75 i takie wystarczą. Nie potrzeba wstawiać jako profile krańcowe profili UA (wzmacniane) profile CW znakomicie spełniają swoją rolę. Już przy pojedynczym poszyciu z płyt g/k ścianka jest bardzo stabilna.

Ścianka z płyt gipsowych

W ściance są wstawione środkowe 2 profile CW, tylko dlatego, abym później miał do czego przykręcić konstrukcję stolika. Korzystałem z płyty o szer. 125 cm i przy rozstawie profili co 62,5 cm (normy niemieckie) starczą na taką ściankę tylko 3 profile, tzn. dwa krańcowe i jeden środkowy.

Ścianka z płyt gipsowych

Ścianka z płyt gipsowych, mocowana tylko do podłogi i stropu jest bardzo stabilna. Jeśli ścianka ma być obciążona np. telewizorem LCD, to przy poszyciu z jednej płyty g/k należy od środka ścianki ( przed zamknięciem jej z drugiej strony) wstawić wzmocnienie z np. twardego drewna w miejscach mocowania uchwytu pod telewizor. Można również tak rozmieścić profile środkowe CW, aby do nich był przez płytę mocowany był uchwyt pod telewizor LCD.

Ścianka z płyt gipsowych

 
komentarzy 17

Kategoria: Ściany

 

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Jacek

  26 sierpnia 2013 o godz. 10:09

  Dziękuję za wykonanie tego projektu.

   
 2. Mateusz

  12 września 2013 o godz. 23:58

  Panie Andrzeju, a można słowo więcej na temat z ostatniego akapitu? Mianowicie:
  – jak najlepiej wstawić deskę lub CW jako wzmocnienie pod sprzęt wiszący?
  – jakich kołków użyć przy takim mocowaniu?

  Poza tym, dzięki za przydatnego bloga. Pozdrawiam!

   
 3. Lukasz

  15 października 2013 o godz. 22:19

  A jak wyglądało by zrobienie sciany 2,5dlu x 2,1wys bez oparcia w suficie tylko sciana i podloga prosze mi powiedziec jak by wygladala taka konstrukcja

   
  • Lukasz

   21 października 2013 o godz. 22:40

   panie andrzeju czy moglbym prosic o odp na nurtujace mnie pytanie powyzej czy jest taka mozliwosc czy pozostaje mi tylko murowanie z ytonga?

    
  • Andrzej

   22 października 2013 o godz. 20:52

   Panie Łukaszu, jeśli ścianka będzie połączona tylko ze ścianą murowaną i podłogą, to nie uzyska Pan dostatecznej stabilizacji na jej końcu nie opartym o ścianę. Wygląda to podobnie jak pokazałem to we wpisie http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/scianka-gk-nie-polaczona-ze-stropem-a-jej-stabilnosc.

    
 4. Lukasz

  22 października 2013 o godz. 23:29

  bardzo dziekuje za odpowiedz panie andrzeju. Po moj plan wygladalby tak http://www.urzadzamy.pl/galeria/aranzacja-salonu-20-pieknych-zdjec-salonu-zobacz-inspiracje,7705/5413/30061/ lecz to musi byc zrobione na ytongu

   
  • Andrzej

   23 października 2013 o godz. 20:09

   Nie bardzo jestem przekonany, czy aby na pewno ta ścianka była murowana z bloczków porobetonu ytong. Jeśli nawet, to musi mieć na jej końcu specjalne wzmocnienie. Patrząc na zdjęcie, ścianka ma nie więcej niż 10 cm szerokości i bez żadnego wzmocnienia na jej końcu, z łatwością można ją przewalić nawet nie wżywając wielkiej siły. Wystarcz się potknąć o łózko i oprzeć o jej koniec, co może się stać dalej hmmmm…

    
   • Lukasz

    23 października 2013 o godz. 22:27

    czyli panie andrzeju jedynym rozwiazaniem jest zrobienie tej sciany do sufitu? nie ma mozliwosci ? ufam panu bo widze ze ma pan bardzo duza wiedze i podziwiam za poswiecony czas na porady dla bloga

     
    • Andrzej

     24 października 2013 o godz. 19:31

     Zawsze jest jakaś możliwość. Ja jednak wykonał bym tę ściankę do sufitu jednocześnie odsuwając ją od ściany. Generalnie przy tej ściance chodzi o to aby oddzielić miejsce sypialne od salonu i o trochę wpadającego światła pomiędzy ścianką a stropem. Jeśli postawi Pan ściankę odsuniętą od ściany murowanej o np. 50 cm, to już ma Pan szczelinę na wpadające światło. Dodatkowo taką ściankę od strony salonu obłożyłbym kamieniem ozdobnym.

      
     • Lukasz

      24 października 2013 o godz. 20:42

      no wlasnie tutaj ta scianka ma miec na celu oddzielenie salonu od czesci sypialnej jak tutaj na zdjeciu i kamienie tez wchodzily w gre i teraz mam dylemat jak to zrobic bo postawic ja musze napewno tylko teraz to juz nie wiem z czego :/ a czy przy profilach UA nie zwiekszyla by sie stabilnosc?

       
 5. Rafal

  28 października 2013 o godz. 14:11

  Witam, chciałem się zapytać o następującą rzecz.
  Mam do wyburzenia ściankę działową w mieszkaniu na parterze (nowe budownictwo, budynek oddany w 2013). Zabieg polega na odbudowaniu tej ścianki pół metra dalej – i teraz, czy lepiej to zrobić z YTONG-ów – jeśli tak to jaka grubość, czy właśnie zrobić ściankę z GK, no właśnie jaka charakterystyka płyt, profili, jaka izolacja, etc? Ścianka w całości ma wysokość 2,90, długość 2,40. Jest między kuchnią a przyszłym pomieszczeniem gospodarczym – pralka, suszarka, szafki na przetwory, etc. W ściance planujmy otwór na drzwi przesuwne o szerekośći 80 cm. Z góry bardzo dziękuję!

   
  • Andrzej

   29 października 2013 o godz. 20:15

   Wszystko zależy czy to mają być drzwi naścienne http://www.youtube.com/watch?v=ZIU_PDv5v9E, czy chowane w ścianie http://www.youtube.com/watch?v=yOkztcXnVZY. Przewagą ścianki wykonanej z płyt g/k jest to że można postawić ją na wylewce. W przypadku ściany murowanej należało by wyciąć pas wylewki w miejscu stawianej ściany. Jeśli decyzja padnie na ściankę g/k, to proponuje ściankę CW 50/100 – ścianka wykonana na profilach 50-kach, podwójnie zapłytowana. Płyty GKBI – zielone. Jeśli planuje Pan również wieszać jakieś większe ciężary na ścianę, proponuje wykonać również wstawki z płyty OSB, w miejscu przewidywanych zawieszeń. Co do izolacji, to grubości 40 mm np. matami Isover, Knauf lub Ursa.

    
   • Rafał

    29 października 2013 o godz. 20:28

    Dziękuję!

     
 6. Damian

  19 listopada 2013 o godz. 14:01

  Witam serdecznie. Chciałbym się poradzić w temacie postawienia ścianki z drzwiami prowadzącymi do piwnicy. Na jaki adres mailowy mogę podesłać ewentualne fotki?

   
 7. wojtek

  22 grudnia 2013 o godz. 21:29

  Witam. Czy istnieje jakiś dobry patent na montaż gniazdek elektrycznych w suchej zabudowie? Chodzi mi o to, żeby gniazdko trzymało się ściany, a nie wyskakiwało z niej przy próbie wyciągnięcia wtyczki.

   
  • Jarek Zachwieja

   23 grudnia 2013 o godz. 13:44

   Ja stosuję puszki z „pazurkami” do płyt G-K. Po przykręceniu trzymają się one ściany od wewnątrz nie ma szans, żeby wyciągnąć gniazdko z puszką – chyba żeby je wyrwać z kawałkiem ściany.
   http://www.sklep-pawbol.pl/2363-1244-large/puszka-pomara-czowa-pk60-do-plyt-gipsowych.jpg – tak wygląda (pierwszy link z sieci, na jaki trafiłem

    
  • Andrzej

   23 grudnia 2013 o godz. 17:34

   Problemem może być zbyt duży otwór wycięty pod gniazdko i użycie nieodpowiednich puszek. Rozwiązaniem jest używanie puszek stosowanych specjalnie do suchej zabudowy, takich jakie Przedstawił Pan Jarek w odpowiedzi do Pana Pytania.