RSS
 

Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

05 Sie

Sufit na konstrukcji metalowej samonośnejSufit na konstrukcji metalowej samonośnej. Jest to idealne rozwiązanie gdy:

 1. jest utrudniony dostęp do zamocowania wieszaków konstrukcji nośnej sufitu (duża ilość rur, kabli, kanały wentylacyjne itp.),
 2. pomieszczenia są małe i wąskie,
 3. opuszczamy sufit tylko np. o 7 cm ( mała przestrzeń do prowadzenia prac montażowych pomiędzy sufitem betonowym a konstrukcją nośną sufitu podwieszanego)

Tego rodzaju konstrukcję wykonuje się z profili wykonanych z blachy o grubości min. 0,6 mm, dotyczy to zarówno profili UW jak i CW.

Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej:

 1. Ustalamy na jakiej wysokości ma być zawieszony sufit
 2. Montujemy profile obwodowe UW 50 ( mocujemy  je co 60 cm  przy szerokości pomieszczenia do 2,25 m, powyżej 2,25m mocujemy co 30 cm)

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

  3. Montujemy profile nośne CW 50 ( przycinamy profil o 2 cm krótszy od szerokości pomieszczenia i wsuwamy w profile obwodowe UW w rozstawie max co 500 mm)

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

  4.  Mocujemy profile nośne do profilu obwodowego skręcając lub nitując.

  5. Przyklejamy taśmę przekładkową po obwodzie pomieszczenia (ściany) –  poniżej zamocowanych profili obwodowych. Jest to taśma -( śliski papier) do której  nie przywiera masa  szpachlowa. Taśma ta uniemożliwia trwałe połączenie szpachlowanych płyt ze ścianą. Uzyskujemy w ten sposób łączenie ślizgowe pomiędzy płytą a ścianą, co zapobiega powstawaniu rys na styku płyta – ściana. Przed malowaniem, odcinamy papier, a styk płyta – ściana wykańczamy acrylem budowlanym.

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

   6.Przykręcamy płyty gipsowe do profili nośnych i obwodowych, odstęp pomiędzy wkrętami max  17 cm

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

  7. Szpachlujemy płyty gipsowe

  Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej

 

 

 

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Szymek

  19 listopada 2012 o godz. 22:04

  witam mam zamiar wykonać sufit podwieszany w przedpokoju oświetleniem halogenowym. Wszędzie czytałem na temat konieczności montażu wieszaków, bez względu na szerokość pomieszczenia. Straszą uginaniem się sufitu. Może się Pan do tego odnieść…

   
  • Andrzej

   20 listopada 2012 o godz. 22:04

   Panie Szymonie, niestety nie wiem jak szeroki ma pan przedpokój, załkładam że jest szerokości do 2 m. Jeśli zsatosuje Pan profile UW50 jako obwodowe i CW50, jako nośne, to może Pan taki sufit zapłytować nawet 2 x 12,5 mm ( dwie warstwy płyt na suficie) i nic się nie ugnie. Należy jednak pamiętać że maksymalny rozstaw profili to 50 cm i muszą to być profile z blachy 0,6 mm. Tak więc jeśli zastosuje Pan jedną wartwę płyt i halogeny oświetleniowe, to napewno się nic nie ugnie. Zakładam że, halogeny nie ważą po 30 kg, 🙂 a Pan, będzie je wstawiał w płytę między profilami, a nie robił otwory w profilach pod halogeny. W systemach bezwieszakowych powstają też sufity o odporności ogniowej F 30 a więc, muszą mieć swoją wytrzymalość.
   Pozdrawiam
   Andrzej

    
 2. Bartek

  10 stycznia 2013 o godz. 21:49

  Witam. Planuję wykonać podwieszenie sufitu w pomieszczeniu 3,40m x 4,30 m czyli ok. 14m2. Przejrzałem wiele postów na ten temat ale mam problem z wykonaniem stelaża. Chciałbym uzyskać efekt mniej więcej jak na foto:
  http://img2.oferia.pl/f6bd8dbc3897306931d5903795f093ae_480_360_0_1.JPG
  jednak na “drugim poziomie”.
  Pierwszy poziom obniżenie o “grubość” profili w kratownicy, drugi poziom o tyle samo poniżej pierwszego.
  Pytanie moje, jak zbudować ten drugi poziom po łukach i połączyć go z pierwszym poziomem żeby stworzyć jedną spójną konstrukcję?

   
  • Andrzej

   13 stycznia 2013 o godz. 18:12

   Witam.

   Jednym ze posobów na to jest zrobienie w pierwszej kolejności całej zabudowy „fali” – drugi poziomi, a następnie dojechanie z sufitem właściwym do „fali”. Profil obwodowy sufitu właściwego musi być ponacinany, wyprofilowany i przykręcony do „fali” od tyłu zabudowy. Niestety wadą tego jest trudność docięcia płyty sufitu właściwego do istniejącej już zabudowy.

   Drugim sposobem jest wykonanie całego sufitu właściwego, a następnie przykręcenie do niego paska płyty OSB lub sklejki o szerokości ok. 10 cm i grubości 1,25 cm o kształcie „fali”. Będzie to od razu gotowa forma, (wzmocnienie) do którego może Pan przykręcić teraz profil do połączenia z drugim poziomem.

   Andrzej

    
   • Bartek

    14 stycznia 2013 o godz. 22:01

    W teorii bardzo fajnie :), mniej więcej to widzę.
    A w praktyce… (proszę o ewentualne poprawki)
    – plan miałem taki, na obwodzie ud30, pierwszy poziom-“kratownice nie pełną” (profile poprzeczne, te wzdłuż pomieszczenia tylko do miejsca drugiego poziomu) wieszam na esach-cd60 (narazie nie ważne jaki wymiar, choć ciekawi mnie co oznacza np es60/75?), potem na wieszakach obrotowych (między profilami kratownicy) cd60 obniżam do drugiego poziomu, ponacinany i wygięty. przykręcę do niego pionowo pas płyty a wyżej wygięty ud30 aby środkiem miała się gdzie kratownica wesprzeć.

    Bo z tą płytą OSB to rozumiem że do pełnej kratownicy przykręcam te pasy “10cm” ale nie bardzo wiem jak mam przykręcić do niej potem profile na drugi poziom. no i kupować całą płytę żeby wykorzystać jej 1/5…
    Jeszcze taka sprawa, czytałem że wieszaki do profili w suficie powinno się raczej przykręcać metalowymi kotwami a nie plastikowymi kołkami, jakie Pan ma zdanie? Oraz czym różni się stelaż z profila “ud i cd” od “uw i cw”?

     
    • Andrzej

     24 stycznia 2013 o godz. 20:22

     Do wieszaków mocujących profile sufitowe należy bezwzględnie używać kotew metalowych. Konstrukcja z profili obwodowych UD i głównych/nośnych CD musi być mocowana do stropu wieszakami, natomiast przy profilach UW oraz CW, nie stosuje się żadnych wieszaków podtrzymujących konstrukcję. Oczywiście konstrukcje z profili UW/CW można stosować tylko do pewnych granic szerokości pomieszczenia.
     ES wieszak płaski lub zagięty, inaczej też zwany wieszakiem bezpośrednim ( co producent to inna nazwa) 60 ( 60 mm) oznacza jego szerokość po zagięciu skrzydeł tzn. jest przystosowany do profila CD 60/27/06, natomiast 75 (75 mm) – to długość skrzydła.
     Wynika z tego, że konstrukcję jednopoziomową da się maksymalnie opuścić o 7,5 cm.

      
 3. jarek

  24 stycznia 2013 o godz. 20:28

  Witam.Mam do wykonania sufit podwieszany w pomieszczeniu ok 6,7m na 4 metry.czy technika bezwieszakowa na profilach UW i CW nie ugnie się?

   
  • Andrzej

   26 stycznia 2013 o godz. 23:08

   Witam,
   przy szerokości pomieszczenia 4 m, muszą być użyte profile UW/CW 100. Dodatkowo profile CW należy montować podwójnie, to znaczy muszą być skręcone tyłami do siebie. Oczywiście prawidłowo wykonany sufit się nie ugnie.
   Jeśli jednak ma Pan do czego przyczepić wieszaki, to przy tej wielkości sufitu zdecydowanie doradzam konstrukcję podwójną na profilach sufitowych CD. Będzie to na pewno bardziej ekonomiczne.
   Natomiast jeśli jest Pan całkowicie zdecydowany na ten rodzaj sufitu, to przed montażem zalecam zajrzenie do zeszytów technicznych producentów płyt gipsowych, gdzie znajdzie Pan gotowe rozwiązania techniczne.
   Pozdrawiam
   Andrzej

    
   • jarek

    5 lutego 2013 o godz. 20:38

    Z góry dziękuję za odpowiedż.Co prawda 1m wyżej mam strop z desek trzciny i tynku ale obawiam się ze nie wytrzyma podwieszanego bo i tak już się obwiesił więc spróbuje na bezwieszakowym i mam nadzieje że nie będą pękały płyty na łączeniach.
    pozdrawiam

     
 4. Waldemar

  20 lutego 2013 o godz. 19:32

  Witam,

  Panie Andrzeju mam pytanie czy moge zrobic taki sufit i bedzie to konstrukcja stabilna w pomieszczeniu dlugosci 450cm i szerokosci 123cm opuszczajac sufit od stropu o 40-50 cm?

  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   21 lutego 2013 o godz. 12:10

   Oczywiście będzie to konstrukcja stabilna. Dookoła pomieszczenia należy przymocować profil UW 50, następnie wsunąć przycięte profile CW 50 (2 cm krótsze od szerokości pomieszczenia, więc w Pana przypadku 121 cm) w rozstawie co 50 cm i skręcić je od góry po bokach do profili UW. Płytę przykręca się w poprzek profili CW 50.

    
 5. jARECKI

  22 lutego 2013 o godz. 09:16

  Panie Andrzeju czy przy szerokosci kuchni wraz z przedpokojem 3m i długości 2m mogę zrobic sufit podwieszany bez wieszaków tylko taką metodą jak pan opisał na stronie i jakie użyć wtedy profile ,bardzo dziękuję za odpowiedź.

   
  • Andrzej

   24 lutego 2013 o godz. 12:48

   Zakładam, że jest to pomieszczenie w kształcie prostokąta 2 x 3 m. Profile CW 50 oraz profil WU 50 jako profil obwodowy będzie wystarczając to tego rodzaju konstrukcji. Profile nośne CW 50 należy w takim przypadku docinać na wymiar 1.98 m i wsuwać je w profil UW w rozstawie max 50 cm, oraz skręcić (znitować) z profilem obwodowym UW. Płytę gipsową przykręca się w poprzek profili nośnych CW.

    
   • jARECKI

    25 lutego 2013 o godz. 08:51

    Witam.Jest właśnie odwrotnie mam3x2,więc profile CW muszę miec 3metrowe i tu jest pytanie czy nie będzie trzeba dać haków ???. Dziękuję za odpowiedź.

     
    • Andrzej

     25 lutego 2013 o godz. 10:44

     Do sufitu o długości 3 m, są dwie możliwości użycia profili CW. Pierwsze to profil obwodowy UW 50, mocowany do ściany co 30 cm, następnie wsunięte profile CW 50 ale podwójnie i skręcone ze sobą wysokościami (tyłami) max co 75 cm. Rozstaw tych podwójnych profili max 50 cm. Drugim rozwiązaniem jest użycie profila obwodowego UW 75, mocowanie do ściany co 30 cm, następnie wsunięte profile CW w rozstawie max co 50 cm. Przy długości sufitu do 3,25 m stosuje się profile CW 75 pojedynczo. Mówiąc o ścianie mam na myśli ścianę żelbetową, mur bez pustych przestrzeni, lekki beton. W przypadku ściany z płyt gipsowych, profil obwodowy montuje się co 60 cm dwoma wkrętami przez poszycie ścianki (płytę gipsową) do profili ściennych CW.

      
 6. Grzegorz II

  4 marca 2013 o godz. 11:33

  Witam Panie Andrzeju. Super Blog:)
  Chciałbym zapytać w jaki sposób dopasowuje Pan płytę do nierówności na ścianie ( oczywiście najlepiej byłoby wyrównać ścianę 🙂 ) Czy wykorzystuje Pan jakieś narzędzie traserskie czy korzysta Pan np z cyrkla. Ew. jakie szczeliny są dopuszczalne.

   
  • Andrzej

   11 marca 2013 o godz. 20:44

   Nie mam jakiegoś szczególnego sposobu na to, po prosto przykładam płytę (pasek gipsu długości płyty) i zaznaczam ołówkiem miejsca do docięcia. Szczelina do 0,5 cm jest dopuszczalna.

    
 7. Marek Raczyński

  20 marca 2013 o godz. 09:02

  Dlaczego używane są w tym przykładzie profile UW i CW a nie UD i CD ?

   
  • Andrzej

   23 marca 2013 o godz. 12:22

   Profile CD są po prostu bardziej giętkie i taki sufit wyginałby się bez podwieszeń. oraz wystąpiłoby wysunięcie profila CD z profila UD pod wpływem obciążenia.

    
 8. Marek Raczyński

  21 marca 2013 o godz. 08:14

  Witam
  Ja mam problem z kuchnią mianowicie nie wiem czy użyć do montażu sufitu profili UD/CD czy UW/CW ?
  Sufit ma 2.20m dł i 2,10m szer.
  No i nie wiem na jakich profilach mam taki sufit ułożyć.
  Nie chcę zbytnio opuszczać sufitu – max 5 – 6cm.

   
  • Andrzej

   23 marca 2013 o godz. 13:32

   Profile UW/CW można zastosować, ale sufit będzie opuszczony o około 7 cm. W takim przypadku sugerowałbym konstrukcję jednopoziomową z profili CD zamontowanych do stropu przy pomocy wieszaków bezpośrednich. Rozstaw profili CD co 50 cm, płyty przykręcane w poprzek profili.

    
   • Marek R.

    24 marca 2013 o godz. 08:29

    Serdecznie dziękuję.Zdecyduję się na profile UW bo 1cm nie gra roli.Wiele zrozumiałem dzięki Pana poradom za które jestem wdzięczny.

     
 9. Marek

  24 marca 2013 o godz. 13:00

  A może mi Pan podpowiedzieć jak montować profile na ścianie z otworem drzwiowym 150 cm wysokości i 088cm szerokości ?
  Będę wdzięczny.

   
  • Andrzej

   28 marca 2013 o godz. 12:19

   Panie Marku, nie wiem czy chodzi Panu o wykonanie takiej ścianki z płyt g/k, czy o ustawienie profili CW w otworze drzwiowym.

    
   • Marek

    29 marca 2013 o godz. 07:11

    Witam !
    Chodzi o otwór drzwiowy,framugi same drzwi są w głebi.

     
 10. Marek

  24 marca 2013 o godz. 15:51

  A gdy chcę zrobić sufit podwieszany oraz ściany z płyt gk to jak w takim razie zmocować górny profil UW ?
  Można do przykręconych już płyt ?
  No bo jak można inaczej to zrobić ?
  Nie potrafię sobie tego wyobrazić ?

   
  • Andrzej

   27 marca 2013 o godz. 09:36

   Przy istniejącej już ścianie g/k – profil obwodowy sufitu UD lub UW przykręca się przez płytę do profili ściennych CW. Nie wolno przykręcać profila obwodowego UW tylko do płyty gipsowej.

    
   • Marek

    29 marca 2013 o godz. 07:39

    Panie Andrzeju !
    A mógłby Pan pokazać taki prowizoryczny szkic jak np.skręcić profil UW do profilu CD ?
    Nie bardzo potrafię sobie to wyobrazić

     
    • Andrzej

     29 marca 2013 o godz. 11:25

     Panie Marku, proszę mi napisać czy chce Pan wykonać najpierw sufit podwieszany, a następnie ściany, czy ma Pan już postawione ściany g/k i chce Pan podwiesić sufit.

      
     • Marek

      30 marca 2013 o godz. 06:53

      Witam !
      Najpierw chcę położyć sufit podwieszany – taki na profilach UW i CW a potem dopiero ścianę z otworem drzwiowym 200 cm x 150cm ,drzwi z framugą są w głębi od strony przedpokoju.I właśnie połączenia tych profili sufitowego ze ściennym nie potrafię sobie wyobrazić.
      Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

       
 11. Waldemar

  1 kwietnia 2013 o godz. 22:03

  Witam Panie Andrzeju,

  Mam problem, chce zrobic sufit podwieszany w pomieszczeniu obnizony ma byc o 20 cm rozmiar pomieszczenia to 4,3 na 3,07m pro lem w tym ze jedna ze scian to scianka regipsowa ktora juz istanieje i nei wiem gdzie sa profile aby przymontowac profil obrysowy co by poradzil fachowiec bo mi brak pomyslow a nie chcial bym aby sufit spadl mi na glowe:) Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   2 kwietnia 2013 o godz. 22:13

   Rozumiem jednak że sufit ten chce Pan podwiesić na wieszakach do istniejącego stropu i wykonać na konstrukcji krzyżowej z profili CD. Normalnie profile ścienne powinny znajdować się w odstępach co 60 cm licząc od ściany murowanej (od lewej lub prawej stronty – w zależności od której strony zaczęto mocować profile). Najlepiej jednak sprawdzić to długim wkrętem np 75 mm. Przy wkręcaniu na pewno wyczuje pan opór stawiany przez profil ścienny CW.

    
 12. Mariusz

  7 kwietnia 2013 o godz. 14:47

  Panie Andrzeju proszę o poradę. Chcę zrobić tzw. pawlacz o szer. 130 cm i gł. 100 cm. Miałem już taki zrobiony na trzech kantówkach 50×50 mm przykręconych do ściany na stalowych kontownikach. Od góry przykręcona była płyta OSB 15mm a od spodu płyta karton-gips. Niestety musiałem konstrukcję rozebrać ponieważ pod obciążeniem ugięła się na tyle mocno, że nie było możliwe zamontowanie drzwi przesuwnych. Po przeczytaniu Pana postu http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/test-polki-gk-wykonanej-na-profilach-uwcw-75 i postu o sufitach na konstrukcji samonośnej zastanawiam się czy takie rozwiązanie nie będzie bardziej wytrzymałe. Czy i jak można przewidzieć wytrzymałość takiej konstrukcji, czy będzie mocniejsza od drewnianej, a może połączyć jedno i drugie rozwiązanie? Proszę o podpowiedź.

   
  • Andrzej

   8 kwietnia 2013 o godz. 20:35

   Co do obciążeń, to mało kto robi je w przypadku takich nietypowych konstrukcjach. Natomiast jeśli wykona to Pan na profilach, to na pewno będzie to wytrzymalsze. Proponuję dookoła przymocować profil UW, a następnie dociąć na szerokość pawlacza profile CW i wsunąć podobnie jak w sufitach samonośnych w odstępie co 33 cm. Na to płyta OSB, a od spodu g/k.

    
 13. Darek

  9 kwietnia 2013 o godz. 09:47

  Witam serdecznie Panie Andrzeju. Mam pytanie odnośnie sufitu z Pana przykładu: czy płyta k-g przykręcana była do profilu przyściennego UW na tej krótszej ścianie?

   
  • Andrzej

   11 kwietnia 2013 o godz. 19:06

   Tak – była przykręcona do profilu obwodowego UW.

    
 14. Bartek

  12 kwietnia 2013 o godz. 23:01

  przejrzałem wszystkie markety budowlane w okolicy w poszukiwaniu tej taśmy przekładowej.. u pana na foto wygląda jest folia a w marketach jest poprostu papierowa. czy taka też się nada, czy to to samo?

   
  • Andrzej

   15 kwietnia 2013 o godz. 20:22

   Niestety, to nie jest to samo. Do taśmy papierowej przywrze masa szpachlowa, natomiast do taśmy przekładkowej już nie, a o to właśnie chodzi aby tego połączenia nie było. Jest to taśma firmy Knauf, “Trenn-Fix 65” 50 m rolka – może pod tą nazwą będzie bardziej osiągalna. Proponuje jeszcze sprawdzić w hurtowniach budowlanych, oni taką taśmę powinni mieć na dziale suchej zabudowy.

    
 15. Zdzisław

  16 kwietnia 2013 o godz. 21:00

  Witam.
  Jestem pod wrażeniem strony. Gdyby udzielił mi Pan wskazówek, byłbym bardzo wdzięczny. Chodziło by mi o coś takiego http://img638.imageshack.us/img638/8020/sufitpodwieszany.jpg. Pokój 5,40x 3,40. Sufit właściwy obniżony minimalnie. Jakie profile zastosować do sufitu właściwego a jakie do półki?
  pozdrawiam

   
  • Andrzej

   23 kwietnia 2013 o godz. 19:27

   Witam,
   do tego rodzaju konstrukcji użyłbym profili CD i UD. Na zdjęciu nie jest wyraźnie widać czy środek zabudowy (wnęka) to strop, czy sufit z g/k tak więc mogą to być dwa różne rozwiązania. Jedno z nich to najpierw wykonany sufit podwieszany, a następnie wykonana zabudowa, lub drugie, kiedy zabudowa jest “wpuszczona” w sufit podwieszany.

    
 16. Łukasz

  15 maja 2013 o godz. 22:32

  Witam,

  Chciałbym wykonać sufit podwieszany w łazience. Łazienka jest w kształcie litery “T”, jednak najszersze wymiary to: 2,54 [m] x 3,08 [m]. Sufit potrzebuję opuścić o max. 10 cm. Problem polega na tym, że w słynnych hipermarketach budowlanych profile posiadają grubość 0,5 mm. Co by mi Pan doradził w takiej sytuacji? Myślałem nad zastosowaniem jeszcze jakiś dodatkowych wieszaków jednak nie wiem, czy się zmieszczą. Nie ukrywam, że nie mam dużego doświadczenia z tego typem konstrukcji.

  Z góry dziękuję za każdą pomoc!

   
  • Andrzej

   19 maja 2013 o godz. 13:14

   Panie Łukaszu, jeśli strop w Pana łazience pozwala na zamocowanie wieszaków bezpośrednich, to proponowałbym wykonanie sufitu właśnie na tych że wieszakach i profilach CD na konstrukcji pojedynczej.

    
   • Łukasz

    19 maja 2013 o godz. 15:50

    Myślałem nad takim rozwiązaniem. Strop jest wytrzymały więc problemu nie będzie. Jednak zastanawiam się, czy profile dodatkowo łączyć wzdłuż by stworzyć kratownice, czy tylko płytą je łączyć i już nie kombinować więcej? 🙂

    Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

     
 17. Wiktor

  6 czerwca 2013 o godz. 13:03

  Dzień Dobry!

  Na początku – gratuluję pomysłu na blog! Na pewno będę tutaj zaglądał częściej.

  Planuję właśnie remont kuchni. To będzie moje pierwsze podejście do konstrukcji z płyt g/k na profilach metalowych i stąd mam sporo pytań i wątpliwości. Kuchnia nie jest duża ok. 2,40m x 3,00m. Planuję obudowanie 3 ścian płytami na konstrukcji z profili oraz wykonanie sufitu. Konstrukcja, o której Pan pisze w artykule sprawdziłaby się w moim przypadku doskonale (odpada dużo wiercenia w betonie przy wieszakach). Chciałbym tylko zapytać, jaką kolejność prac przyjąć. Czy najpierw zrobić sufit na konstrukcji samonośnej, gdzie profile obwodowe przymocowane byłyby do betonowej ściany, a potem dopiero zająć się konstrukcją ścianek, czy raczej najpierw postawić ściany, a dopiero potem do nich mocować profile CW? A jeśli prawidłowe jest to drugie rozwiązanie, to w takim razie jak przymocować profile CW do ściany z płyt aby wszystko z sufitem było potem w porządku?

   
  • Andrzej

   8 czerwca 2013 o godz. 14:54

   W pierwszej kolejności wykonuje się ściany ( w tym przypadku przedścianki). W dalszej kolejności wykonuje się sufit podwieszany. Profile obwodowe UW sufitu przykręca się do zapłytowanych już profili przedścianki. W przedściance profile są w rozstawie co 60 cm, i właśnie do nich przykręca się profil obwodowy UW50 sufitu. Profil obwodowy powinno przykręcać się wkrętami FN 3,4×35

    
   • staszek

    27 lipca 2013 o godz. 00:30

    Witam Pana, trafiłem na Pana blog, bo jest tutaj wiele fachowych informacji osoby która ma wiedzę praktyczną.

    Mam do Pana prośbę o radę. Noszę się z zmiarem wykonania sufitu podwieszanego – pomieszczenie nie ma więcej niż 3 m szerokości więc będzie to zapewne konstrikcja jednopoziomowa samonośna. Jednak mam pewien problem związany z tym, ze w przedpokoju “pod jedną ze ścian” są schody na piętro i nie wiem jak w tej płaszczyźnie gdzie sufit nie dochodzi do ściany a napotyka schody rozwiązać jego podwieszenie. Przy jednopoziomowej wszystkie profile nośne są “schowane” w profilach przyściennych. W moim przypadku na powierzchni w której sufit nie “dotyka ścian ale schodów” . Jak wg Pana najlepiej rozwiązać tę kontrukcję: wieszakami? oraz kontrukcją krzyżową w teym obszarze gdzie sufit nie będzie stykał się ze ścianą.. ?

    Będę bardzo wdzięczny za poradę.

    Pozdrawiam.

     
    • staszek

     29 lipca 2013 o godz. 15:03

     p.s. Zależy mi aby do minimum ograniczyć obniżenie sufitu więc od strony schodów nie chciałbym robić stlarza do poprzecznego wykończenia sufitu – z nadzieją, że może Pan podpowie jakiś sposób na to. Wykończenie klatki schodowej będzie w panelu ściennym.. . A ów sufit będzie między ścianą a klatką schodową( schody na piętro ).

      
     • Andrzej

      31 lipca 2013 o godz. 16:08

      Panie Staszku, w tym przypadku konstrukcja samonośna na profilach UW/CW całkowicie odpada. Tak jak Pan napisał wszystkie profile CW muszą być schowane i połączone z profilami UW. W Pana przypadku z jednej strony to nie będzie możliwe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wieszaków bezpośrednich i profili sufitowych CD (konstrukcja jednopoziomowa). Opuszczenie sufitu nie będzie zbyt duże (4 – 5 cm), a jednocześnie rozwiązany zostanie problem podwieszenia sufitu przy schodach.

       
     • staszek

      1 sierpnia 2013 o godz. 01:28

      Panie Andrzeju,
      dziękuję za odpowiedź.

      Mam do Pana jeszcze jedno pytanie. Zastanawiam się jak wykończyć sufit od strony schodów.. ?

      p.s.
      Przepraszam – może moje pytania są dla Pana dziecinnie proste. Jednak ja rozpoczynam przygodę z k-g i dopiero raczkuję, a nie chciałbym niczego spaprać. U siebie zrobiłem prosty sufit w przedpokoju = obiecałem zrobić “taki sam” u teściowej. Właśnie w przedpokoju z klatką schodową – rozumie Pan wagę sytuacji.. ? :-)))

       
 18. Ryszard

  28 lipca 2013 o godz. 15:20

  Witam.
  Opisuje Pan bardzo szczegółowo poszczególne sposoby łączenia profili i są to bardzo czytelne wyjaśnienia. Chciałem się wykazać i wykonać połączenie ściany z sufitem z użyciem, jak Pan pisze, taśmy przekładkowej. Niestety rozumiejąc ideę – taśmy – śliskiego papieru do którego nie przywiera masa szpachlowa, nie znalazłem takiego ani w CASTORAMIE, PRAKTIKERZE, czy LEROY MARTIN. Jeżeli ma Pan na myśli coś konkretnego, to proszę o producenta, kod lub gdzie taką taśmę zakupić?
  Pozdrawiam i życzę wielu udanych dalszych opisów.

   
  • Andrzej

   29 lipca 2013 o godz. 13:55

   Panie Ryszardzie, najszybciej dostanie Pan tę taśmę w sklepach internetowych.

    
  • Bartek

   29 lipca 2013 o godz. 19:29

   a dokładnie tylko w sklepach internetowych, koszt ok. 50-60zł + koszty przesyłki. niektórzy kombinują z taśmą klejącą, efekt prawie taki sam tylko roboty więcej

    
 19. staszek

  15 sierpnia 2013 o godz. 23:41

  Panie Andrzej, czy sufit opisany wyżej nada się do wymiarów: 3,15 długość a 2,15 szerokości?

  pozdrawiam.

   
  • Andrzej

   18 sierpnia 2013 o godz. 17:17

   Oczywiście sufit o wymiarach podanych przez Pana można podwiesić na takiej konstrukcji. Profile CW docina Pan na długość 2,13 i wsuwa w odstępach max co 50 cm w zamontowany już profil UW dookoła ściany.

    
   • staszek

    18 sierpnia 2013 o godz. 20:50

    Dziękuję za odpowiedź. Mam pewien kłopot gdyż wczoraj mi przywieźli profile na sufit( UW/CW). Zamówiłem UW 50a zamiast nich widzę w U50 – czy jest to to samo czy mam reklamować przesyłkę i mają mi wymienić na UW50. W necie sprawdzając nie widzę specjalnej różnicy.

     
    • Andrzej

     18 sierpnia 2013 o godz. 21:12

     Niektóre firmy oznaczają profile zamiast UW 50, po prostu U 50 profil przyścienny. Ważne jednak jest to, że powinien być wykonany z blachy min. 0,6 mm. Wiem, że produkowane są również profile z blachy 0,5 mm, ale z nich nie powinno się tego rodzaju konstrukcji wykonywać.

      
     • stanisław

      19 sierpnia 2013 o godz. 00:08

      dziękuję za błyskawiczną odpowiedź – jutro wezmę suwmiarkę i sprawdzę jej grubość.
      Życzę dobrego tygodnia!

       
     • Andrzej

      19 sierpnia 2013 o godz. 15:02

      Na profilu powinie być nadruk z jakiej blachy jest wykonany, jeśli nie ma, to na pewno na fakturze jest to ujęte.

       
     • stanisław

      19 sierpnia 2013 o godz. 16:12

      Miał Pan rację, magik w OBi który kompletował zamówienie dał mi “zamienniki” profili cw/uw czyli u50 i c50 ale o gróbości 0,5mm. Mam pewien kłopot z tym sufitem, okazało się, że zbyt obniży mi wysokość przedpokoju, bo biegnie rura pod sufitem a sufit nie jest równy. W związku z tym rozważam sufit na profilu kapeluszowym – jednak biorąc pod uwagę małe odchylenia poziomu sufitu, zastanawiam się, czy w ogóle można wypoziomować poziom profili kapeluszowych, dając pod niektóre jakąś metalowa podkładkę( płaskownik/blachę). Albo robić sufit dwupoziomowy: pierwszy na wieszakach bezpośrednich a drugi jako półkę która schowa rurę. Co wg Pana byłoby racjonalniejsze: wariant z profilami kapeluszowymi czy wieszakami bezpośrednimi – w każdym przypadku musi być półka maskujaca pod sufitem.. .

       
     • Andrzej

      20 sierpnia 2013 o godz. 10:51

      Panie Stanisławie, osobiście wybrał bym wariant z wieszakami bezpośrednimi. Przemawia za tym łatwiejszy montaż, a co za tym idzie łatwiejsze i szybsze poziomowanie konstrukcji sufitu.

       
 20. Krzysztof

  19 sierpnia 2013 o godz. 16:58

  Witam serdecznie.
  Pański blog jest rewelacyjny. Niesamowite jak obrazowo można przedstawić przebieg prac i wreszcie znaleźć porady fachowca a nie pana Czesia co to wszystko wie najlepiej.

  Nurtuje mnie tylko jedno pytanie. Profile CW rozmieszczamy co 500mm. Płyty standardowo mają 1200mm.
  Czy w takim wypadku wstawiamy dodatkowy profil aby łączenie płyt nie wypadało nam “w powietrzu” (rozmieszczając je np co 400mm) ?

  Pytanie także z innego działu. Na ściany (gipsowe) chcę położyć panele Jakie kołki by Pan polecił? konstrukcja nie jest ciężka a na kołkach “molly” można by powiesić małego słonia 😉 niestety nie są zbyt tanie

   
  • Andrzej

   20 sierpnia 2013 o godz. 10:36

   Panie Krzysztofie, przy tego rodzaju konstrukcji (sufit na konstrukcji samonośnej) płytę gipsową przykręca się tylko i wyłącznie w poprzek profili CW. Standardowa płyta ma wymiary 1200 x 2000 mm, a to oznacza, że na długości płyty (2000 mm), będzie 5 profili CW. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to ja zastosowałbym np. kołki “Benox” do mocowań w płytach G-K 6x22mm z osadzakiem (zakładam, że ściana jest podwójnie zapłytowana). Należy dokupić do nich również wkręty o długości jaka będzie potrzebna. Muszę również dodać, że tego rodzaju kołki występują pod różnymi nazwami.

    
 21. robert

  5 września 2013 o godz. 16:29

  Witam! Panie Andrzeju czy taka konstrukcja jest możliwa tylko w przypadku regularnego prostokąta? Chciałbym ją zastosować na suficie gdzie większa płaszczyzna – część regularna /szerokość 2,2m długość 4m/ – przechodzi we wnękę nad drzwiami /1m szerokość i 1 m długość/ czyli całość to coś w rodzaju litery L ???

   
  • Andrzej

   8 września 2013 o godz. 19:22

   Tak, jest to możliwe. Proponuje wykonać ją na profilach UW/CW 75, ponieważ w miejscu gdzie jest wnęka drzwiowa szerokość pomieszczenia będzie miała 3,20 m. Na profilach UW/CW 75 z poszyciem z jednej warstwy płyt 12,5 mm można wykonać sufit o rozpiętości do 3,25 m, przy maksymalnym rozstawie profili co 50 cm. Proszę również pamiętać, że płyty należy przykręcać w poprzek profili.

    
 22. Marcin

  21 września 2013 o godz. 17:33

  Mam ścianę do której są przyklejone płyty kartonowo gipsowe, właściwie to mają być – jestem na etapie planowania. Ściany sa tak krzywe że odstęp przy suficie od cegły wliczając szerokośc płyty to jakies 4,5 cm. I Pytane czy mogę do samej płyty gk przykręcic profile UW tylko np. zamiast 80 mm kołka rozporowego uzyc 120mm by te 80 mm osadzic w cegle a te 40 mm to odległość między ceglą a płytą czy lepiej bezpośrednio przykręcić profil UW do cegły. Obawiam sie czy te wystające 40 mm kołka rozporowego nie bedzie pracowalo i czy utrzyma ten profil docisniety do plyty, laty z kawalka plyty i kleju pod nia. Jesli mialbym krecic profil bezposrednio do cegly to musialbym docinac plyty na scianie tak by zmiescic profil i plyte sufitowa czy wystarczy ze plyty scienne docinac bede do profili a sufitowe plyty nie bede dochodzic do profila przysciennego UW (obawiam sie by pozniej plyta nie powyginala sie bez osadzenie na profilu przysciennym jej krawedzi) tylko beda opierac sie na profilach CW – tzn beda dochodzily do plyt sciennych. Dziekuje z gory za odpowiedz.

   
  • Andrzej

   23 września 2013 o godz. 20:23

   Jeśli ściana jest aż tak nierówna proponowałbym zdecydowanie zamiast klejenia płyt postawienie przedścianki mocowanej na wieszaki bezpośrednie do sciany murowanej na profilach UD/CD. Proszę mi wierzyć, koszt będzie nieco większy, ale rozwiąże to wiele problemów później z mocowaniem chociażby profili obwodowych sufitu podwieszanego. Przepuszczam również że wykonanie przedścianki zajmie tyle samo czasu, co wykonanie klejenia płyt na tak nierównej ścianie.

    
   • Marcin

    23 września 2013 o godz. 22:18

    No faktycznie klejenie łat z płyt na ta ścianę to strasznie pracochłonna robota. Chętnie bym tak zrobił tylko proszę mi podpowiedzieć co w wypadku gdy na tej ścianie ma zostać powieszona kuchnia? Nie dużo jedna szafka narożna plus dwie 40 cm i mala nad okapem (okap tez zreszta trzeba bedzie przymocowac), ale to dodatkowe obciążenie. A w ogóle nie wiem czy wtedy mam również mocować profil obwodowy do ściany (cegły) kołkami rozporowymi w sposób jaki opisałem wcześniej czy wtedy używać wkrętów i mocować do profili (słupków ściennych) choć nie do końca to widzę jak to profil CD.

     
 23. Marek

  23 września 2013 o godz. 10:49

  Witam,
  mam pytanie odnośnie maksymalnych wymiarów pomieszczenia w jakim taką konstrukcję można zastosować.
  Czy w pokojach o wymiarach 4×4 mogę ją zastosować? Czy w tym przypadku po prostu dodać uchwyty bezpośrednie?
  Muszę podwiesić sufity, ale grubość zabudowy musi być jak najmniejsza (profil kapeluszowy pewnie odpada, bo sufity są krzywe).
  Drugi problem: jaką konstrukcję zastosować w salonie 5x6m, aby obniżenie było jak najmniejsze?
  Jak w takim salonie wykonać sufit dwupoziomowy z półką z podświetleniem?
  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   24 września 2013 o godz. 18:52

   W pokoju o wymiarach 4 x 4 m można zastosować taką konstrukcję, ale muszą to być profile UW/CW 100. Dodatkowo profile CW należy skręcać ze sobą “tyłami”, czyli należy dawać po dwa złączone ze sobą profile co 50 cm. Jest to już drogie przedsięwzięcie. Jeśli sufit ma być opuszczony jak najmniej to zastosowałbym wieszak bezpośredni regulowany http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/wieszak-bezposredni-profili-cd-regulowany#more-2632 Jest tu zakres regulacji od 59 mm do 108 mm. Myślę również że jest to najlepsze rozwiązanie również na drugie pytanie. Oczywiście w obydwu przypadkach najlepiej wykonać konstrukcję krzyżową.

    
   • Marek

    26 września 2013 o godz. 07:51

    Dziękuję za odpowiedź.
    Konstrukcję krzyżową rozważam cały czas, ale myślę też o konstrukcji jednopoziomowej na zwykłych profilach UD i CD. Mam wieszaki ES 60/75 z Rigipsa (gr. 1mm) i kotwy metalowe rozprężne 6/40, które rozłożę 2 razy gęściej niż zwykle się to robi. Czy taki sufit ma rację bytu?

     
    • Andrzej

     29 września 2013 o godz. 12:01

     Przy konstrukcji jednopoziomowej – przy rozstawie profili co 50 cm – wystarczy mocować wieszaki co 1 m – 1,25 m. Oczywiście płytowanie należy wykonać w poprzek profili, natomiast przy tego typu konstrukcji niedogodnością jest jego poziomowanie. Można to sobie ułatwić stosując laser budowlany. Proponował bym rozstaw wieszaków (przy pomieszczeniu 4 m, rozstaw profili co 50 cm), 20 – 120 – 120 – 120 – 20 [cm]. W tym przypadku płytę przykręca się do profilu obwodowego UD, profil obwodowy mocuje się do ściany kołkami (wkrętami) w odstępie nie większym niż 62,5 cm.

      
 24. Grzegorz

  29 września 2013 o godz. 13:05

  Witam, mam zamiar zrobić taki sufit jak wyżej w korytarzu 1,5m x 2,5m i teraz mam pare pytań czy taka konstrukcja zda się przy tych wymiarach czy trzeba wieszaki dawać?
  Chciałbym obniżyć jak najmniej aby tylko weszły halogeny ile da rade najmniej?
  Czy pierwszy profil CW dajemy 50 cm od obwodowego UW czy najpierw od UW dajemy odstęp 10cm i profil CW a następne co 50cm a ostatni 10 cm przed UW, gdzieś tak wyczytałem że pierwszy 10 cm a nastęne co 50cm.
  Czy profile CW dajemy wzmóż tej krótszej ściany czyli 1,5m ?
  Czy płyty GK przykręcamy też do profili UW obwodowych w odstępach 17cm ? jak przykrecać płyty przy takiej szerokości 1,5m jak płyta ma wymiar 1,2 x 2,6 ?

  Ps. Gratulacje za super bloga naprawdę pomocny jest dla majsterkowiczów, pozdrawiam.

   
  • Andrzej

   30 września 2013 o godz. 22:00

   Przy szerokości pomieszczenia 1,5 m możne Pan spokojnie wykonać konstrukcję na profilach UW/CW50. Na pewno zda egzamin. Proszę jednak pamiętać, że profile muszą być wykonane z blachy 0,6 mm. O ile można opuścić ?, to zależy jakie halogeny chce Pan wstawić, jaki jest strop – betonowy czy drewniany – jak silnie nagrzewać się będą halogeny. Przy normalnych halogenach (standardowych) przestrzeń powinna wynosić min 10 cm. Minimalne obniżenie będzie wtedy, gdy profile będą mocowane 1 cm od stropu. W tym konkretnym przypadku całkowite obniżenie sufitu będzie wynosiło 7.25 cm. (1 cm luz pomiędzy stropem a profilem + 5 cm profil + 1,25 cm płyta g/k).
   Środek pierwszego profila CW powinien znajdować się max 50 cm od ściany (oczywiście profil obwodowy jest zamocowany do ściany również). Przy konstrukcjach krzyżowych na profilach CD daje się pierwszy profil (nośny) w odległości 10 cm od ściany, przy konstrukcji samonośnej nie jest to wymagane. Profile CW należy montować wzdłuż krótszej ściany (1,5 m).
   Płytę przykręca się również do profili obwodowych w odstępach nie większych niż 17 cm. Płyta musi być przykręcona w poprzek profili. Z pierwszej płyty należy odciąć 10 cm z długości (tak aby pozostało 2,5 m – długość korytarza), oraz 5 cm z szerokości (krawędź fabryczna – która jest spłaszczona). W ten sposób przyciętą płytę przykręcić należy wzdłuż korytarza tj. w poprzek profili. Pozostanie jeszcze do zamknięcia pasek długości 2,5 m i szerokości 35 cm. Po zapłytowaniu jest do zaszpachlowania tylko jedno łączenie krawędzi.

    
   • Grzegorz

    1 października 2013 o godz. 13:49

    Powiem jedno czysty profesjonalizm, jak bym mógł to za wszystkie porady wysłał bym dobrego browara pocztą , he he 🙂

    Co do stropu to jest żelbeton (mieszkanie w bloku) a łączenie sufitu ze ścianą jest nie kątowe tylko takie wałkowane zaokrąglone, dlatego ciężko będzie dać profil UW 1cm od sufitu.
    Halogenów przewiduje 3-4 z żarówkami LED lub po 25W.
    Chyba że dać mniejszy profil jeśli są takie czy lepiej pozostać już przy tym UW/CW 50 ? a co do grubości blachy to pisze na profilach jaka grubość ?
    Czyli tą krawędź fabryczną jak wychodzi przy ścianie obcinamy i frezujemy aby gips przy wypełnieniu nie popękał.
    Najgorsze jest to że ciężko będzie mi wnieść płytę 2.6m, nie wyrobię się na klatce, wiec będę musiał na dole pociąć na mniejsze kawałki i co wtedy ? jedynie udało by się wnieść płytę 1,2x2m ale u nas takowej nie ma.

    A jeśli chodzi o ten pasek 35cm to z jednej strony przykręcę do obwodowej a drugiej tylko będzie się trzymał na profilach CW co 50cm ? nie popęka na łączeniu tej płyty z tą dużą ? bo przecież tam na łączeniu tych płyt nie będzie profilu. Mam nadzieje że jasno napisałem.
    Do remontu mam jeszcze czas ale muszę posiąść wiedzę już teraz 🙂

     
    • Grzegorz

     1 października 2013 o godz. 14:15

     i jeszcze jedno jak wykonać taki sufit w kształcie litery C z zachwianiem oryginalnego sufitu na środku, pokój 3,5x4m
     http://www.aukcjoner.pl/gallery/014573565-.html#I1
     czy da rade to zrobić na profilach UW i CW ? jeśli można jakiś link do zrobienia konstrukcji.

      
     • Andrzej

      6 października 2013 o godz. 12:11

      W tym konkretnym przypadku użył bym profili UD i ewentualnie profili CD. Wszystko jednak zależy od pomieszczenia (jego wymiarów) no i szerokości tych półek pod sufitem.

       
    • Andrzej

     6 października 2013 o godz. 12:09

     W tym tygodniu wykonam odpowiednie szkice i przedstawię to w formie wpisu na blogu. Myślę że ułatwi to znacznie Panu pracę i odpowie na resztę nurtujących Pana pytań.

      
     • Grzegorz

      7 października 2013 o godz. 11:39

      Pokój wynosi 3,5m x 4m tą pseudo półkę myślę aby zrobić o szerokości 30-40cm od ściany w kształcie litery C jak na szkicu, nad oknem nie będzie były by problemy z zawieszeniem karnisza.

       
 25. Roberto

  29 września 2013 o godz. 23:33

  Witam A moje wymiary to 2,5 na 3,6 jakich profili użyć aby nie trzeba było wieszaków . uw 75 a możne jednak dać uw/cw50 i dorzucić po jednym wieszaku na środku

   
  • Andrzej

   30 września 2013 o godz. 22:11

   Na profilach CW 50 przy pokryciu płytą grubości 12,5 mm i rozstawie max. profili co 50 cm, można wykonać sufit o maksymalnej rozpiętości 2,5 m. Dokładnie zmieścił się Pan w wymiarach, ponieważ szerokość pomieszczenia wynosi dokładnie 2,5 m. Przy tego rodzaju konstrukcjach nie daje się dodatkowych wieszaków.

    
 26. Tomek

  20 października 2013 o godz. 12:22

  Witam

  mam zamiar wykonać sufit podwieszany – głównie jako dodatkowa izolacja akustyczna, z użyciem wełny mineralnej (grubość izolacji to 5cm). Szerokość pomieszczeń to 2.5-3.5m. Czy powinienem zastosować kontrukcję samonośną? Jak rozwiązanie byłoby Pana zdaniem najlepsze?

  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   22 października 2013 o godz. 21:02

   Osobiście wykonałbym sufit na konstrukcji krzyżowej z profili CD.Ułatwi to Panu ułożenie izolacji, jak również przepuszczanie ewentualnych kabli.

    
   • Tomek

    24 października 2013 o godz. 22:39

    Dziękuję bardzo za podpowiedź. Ale czy taka konstrukcja nie będzie gorzej tłumić dźwięku (przenoszenie drgań przez wieszaki)? Jaka byłaby wysokość takiego sufitu – 12.5+2×27+50mm ?

     
    • Andrzej

     29 października 2013 o godz. 18:40

     Generalnie wszystkie sufity mające na celu poprawienie akustyki pomieszczenia wykonuje się na wieszakach. Jednak do takich sufitów używa się płyt perforowanych. Płyty te “pochłaniają” dźwięki.

      
 27. Grzegorz

  23 października 2013 o godz. 15:45

  A ja mam takie małe pytanko czy tą oryginalną krawędź płyty (spłaszczoną) gdy wychodzi na łączeniu płyt z drugą to też frezujemy czy tylko gdy wychodzi przy ścianie ?

   
  • Andrzej

   24 października 2013 o godz. 19:34

   Połączenia wzdłużne płyt (spłaszczone) dolegające do siebie nie frezuje się.

    
   • Grzesiek

    2 listopada 2013 o godz. 20:55

    WItam.
    Panie Andrzeju chce zrobic sufit podwieszany samonośny w garażu na którym będzie 15 cm wełny mineralnej i jedna płyta regipsowa 12,5mm.
    garaż ma wymiary 3,10m X 5,90 jakich użyć profili?
    na skosy poddasz uzywalem c60 iu30 ale to chyba za male wymiary?czy zamiast skrecac plecami do siebie mozna je montowac tak jak przyjezdzaja w paczkach jeden wlozony w drugi i tak je skrecic z sobą ? czy za duzo mieszam.Prosze o rade pozdrawiam

     
    • Andrzej

     5 listopada 2013 o godz. 20:42

     Do takiej rozpiętości pomieszczenia (3,10m) należałoby użyć profili CW/UW 75 i koniecznie o grubości blachy 0,6 mm. Tabelę znajdzie Pan we wpisie http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/jeszcze-o-suficie-samonosnym-przenslowym-bezwieszakowym#more-3721 , ja jednak proponuję wykonać taki sufit na podwieszeniu i na profilach sufitowych CD. Na pewno Panu zostało z poddasza. Jeśli natomiast chodzi o skręcanie profili, to muszą być one skręcane “plecami”, nie mona ich skręcać tak jak są transportowane, czyli jeden włożony w drugi.

      
     • Grzesiek

      6 listopada 2013 o godz. 21:18

      Witam.
      Dziękuję Serdecznie za pomoc ale nie mogę zrobić sufitu podwieszanego jak pan sugeruje,ponieaż mam strop z pustaków i belek a moj producent nie zaleca montażu wieszaków do belek i z tąd własnie mój pomysł na sufit samonośny.a jak by z profili o grubości 0,5mm skreconych plecami do siebie zrobic taki sufit ale rozmiescic je co 25 cm.Miało by to jakiś sens?Powiem szczerze ilość jaka potrzebuje jest nie dokupienia w Olsztynie w składach budowlanych z blachy 0,6mm

       
     • Andrzej

      7 listopada 2013 o godz. 20:19

      Panie Grzegorzu, w Ełku znajduję się zakład produkujący profile do suchej zabudowy – http://www.steelaprofil.com/. Z tego co wiem obsługują również klientów indywidualnych. Produkują profile z blachy zarówno 0,5 jak i 0,6 mm. Może bliżej Olsztyna mają jakąś hurtownie, tego akurat nie wiem. Wiem jednak na pewno, że lepiej i bezpieczniej będzie wykonać taki sufit na profilach z blachy 0,6 mm.

       
     • Grzesiek

      8 listopada 2013 o godz. 21:58

      okej, dziekuję za informację
      .Jeszcze mam jedno pytanie czy w garażu na tym suficie samonośnym na wełnę mineralną pod płyty regipsowe dawać zółtą folię?, i czy wełnę układać na styk do sufitu czy mogę dać kilka lub nawet kilkanaście cm odstępu.pozdrawiam

       
     • Andrzej

      12 listopada 2013 o godz. 21:10

      Jeśli nad garażem znajdują się pomieszczenia – mam na myśli mieszkanie – to nie trzeba dawać foli paroizolacyjnej. Nie wiem również, czy garaż będzie ogrzewany no i jaką tak naprawdę będzie pełnił funkcje. Natomiast co do ułożenia wełny, to może pozostać pustka powietrzna pomiędzy stropem a izolacją.

       
 28. Grzegorz

  6 listopada 2013 o godz. 13:50

  Witam ja mam takie króciutkie pytanie, panie Andrzeju czy przy sufitach samonośnych na profilach UW/CW i UD/CD przykręcamy płytę G/K do profili obwodowych UW i UD czy tylko do CW i CD ? i jak się ma łączenie na sztywno profili UD z CD przy robieniu gzymsu przy suficie coś ala to http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://fotobudowa.pl/wp-content/uploads/2013/08/dsc06489-1375869443g84nk-520×390.jpg&imgrefurl=http://fotobudowa.pl/pin/2590/&h=390&w=520&sz=44&tbnid=bUiL9Lsv_r6iLM:&tbnh=90&tbnw=120&zoom=1&usg=__g40JGwR91eryDEgk-nci3Qa-x2w=&docid=RchPVVG42XeDUM&sa=X&ei=yjp6UvKFK5KZhQfA-IDIBg&ved=0CE4Q9QEwBQ
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Ps. I jeszcze jedno czy są jakieś łączniki do profili UD ?

   
  • Andrzej

   7 listopada 2013 o godz. 20:01

   Panie Grzegorzu, po pierwsze – sufity samonośne wykonuje się tylko na profilach UW/CW – to dość ważna informacja. Jeśli chodzi o przykręcanie płyty do profili obwodowych UW sufitu samonośnego, to, tak, przykręca się płytę do profili obwodowych UW. Natomiast, co do łączenia na sztywno, to przy tego niewielkich zabudowach nie wpływa to negatywnie później na taką zabudowę, no i na koniec, nie ma łączników profili UD.

    
   • Grzegorz

    8 listopada 2013 o godz. 20:34

    Tak tak wiem że sufity samonośne tylko na UW/CW.
    A jak się ma do konstrukcji wieszakowej UD/CD można przykręcać płyty do obwodowych UD czy tylko do nośnych CD ?.
    Czyli przy tego typu gzymsów można po nitować na sztywno,tylko myślałem aby nie nitować razem profilu CD wraz z UD przy ścianie aby nie było tam na sztywno, dobrze kombinuje ? i zastosować tak jak na zdjęciu bez wieszaka, od ściany jakieś 30-40cm.
    Czy taka konstrukcja sprawdzi się ?
    I co ile kołkować profil UD do ściany i sufitu i jakimi kołkami czy szybki montaż wystarczy (ściany żelbeton-mieszkanie w bloku)

    Ps. Przepraszam że pisze o konstrukcji wieszakowej tu ale nie miałem pomysłu gdzie zapytać o to.

     
    • Andrzej

     10 listopada 2013 o godz. 13:16

     Panie Grzegorzu, przy tego rodzaju gzymsach i tak przykręca się płytę g/k do profilu obwodowego UD więc czy będzie ona ze sobą znitowana, czy nie, nie na większego znaczenia. Taką zabudowę jak na zdjęciu (do 40 cm szerokości) można spokojnie powiesić bez żadnych wieszaków tylko na profilach UD28 i gwarantuje Panu, że będzie stabilna. Co do kołkowania, przy tego typu zabudowie, zarówno do ściany jak i do sufitu daje kołki co max 60 cm. Jeśli zabudowa nie ma odporności ogniowej, to daje kołki szybkiego montażu 6/40 mm, natomiast jeśli jest konieczna odporność ogniowa, to daje kotwy metalowe.

      
     • Grzegorz

      13 listopada 2013 o godz. 19:50

      Dziękuje ślicznie za porady i pozdrawiam 😉

       
 29. Rafał

  14 listopada 2013 o godz. 20:37

  Witam, mam takie pytanie planuję zrobić sufit podwieszany o wymiarach 6x5m na konstrukcji krzyżowej na wieszakach, profile UD 60 i U 30, czy do profila U30(przyściennego) należy przykręcać płytę k-g czy też jej nie przykręcać (jedni fachowcy mówią, że trzeba inni ,że jest to niewskazane), oraz czy przy rozstawie profili UD 60 co 40cm jest wskazane zastosowanie łączników poprzecznych.
  I jeszcze jedno czy można pierwsze zrobić sufit, a dopiero później równać ściany ( stare z cegły i pustaka), czy też należy zacząć jednak od ścian by łatwiej uzyskać szczelinę?

   
  • Grzesiek

   14 listopada 2013 o godz. 21:38

   Panie Andrzeju pisałem do firmy do której link umieścił pan w poscie,niestety odpisali mi ,ze cw i uw to sa profile scienne a nie sufitowe i rzadko bywają z blachy 0,6mm, i że nie uzywa sie tych profili do sufitów samonośnych.CO teraz ma zrobić ,gdzie kupić?
   pozdrawiam

    
   • Andrzej

    15 listopada 2013 o godz. 16:45

    Panie Grzegorzu na Pan adres e-mail wysłałem namiary na przedstawiciela handlowego.

     
  • Andrzej

   17 listopada 2013 o godz. 12:25

   Panie Rafale, w przypadku wykonywania sufitu podwieszanego CD27+27/12,5 tzn. na konstrukcji krzyżowej z poszyciem jednowarstwowym 12,5 mm, nie przykręca się płyt do profili obwodowych UD. W przypadku rozstawu profili nośnych co 40 cm ( rozumiem przez to, że będzie płyta przykręcana wzdłuż profili ) nie stosuje się łączników poprzecznych. Przy tego rodzaju konstrukcji, niezależnie czy rozstaw profili nośnych jest co 40 cm, czy co 50 cm, nie stosuje się łączników poprzecznych. Łączniki poprzeczne wykorzystuje się tylko w konstrukcji jednopoziomowej np. CD27/12,5 lub w różnego rodzaju zabudowach. Co do samej konstrukcji, to pierwszy profil główny CD powinien znajdować się 15 cm od ściany, pierwszy wieszak profilu głównego CD nie dalej jak 25 cm od ściany, a pierwszy profil nośny CD – a z zasadzie jego środek – nie dalej jak 10 cm od ściany. Proszę również pamiętać o taśmie przekładkowej na styku ściana-sufit g/k. Jeśli natomiast chodzi o rozstaw wieszaków i profili głównych, to – jeśli nie ma żadnych zaleceń typu obciążenie, ochrona ogniowa – proponuje co 90 cm zarówno profile główne jak i wieszaki.

    
   • Rafał

    20 listopada 2013 o godz. 22:12

    Bardzo dziękuję za poradę, pozdrawiam
    Rafał:)

     
 30. Jacek

  22 grudnia 2013 o godz. 22:57

  Witam
  Mam pytanie bo się pogubiłem jak to mam zrobić.
  Chcę minimalnie obniżyć sufit o wymiarach 4.6 x 3.2m i chciałbym się dowiedzieć jakich profili mam do tego użyć bo nie wiem czy mam użyć profili UD 30 i CD 60 czy profili CW 75 i UW 75 , czy z wieszakami czy bez oraz jak rozstawić profile. Za okazaną pomoc będę bardzo wdzięczny.

   
  • Andrzej

   23 grudnia 2013 o godz. 17:30

   Panie Jacku, nie wiem co ma Pan na myśli mówiąc minimalnie. Ja jednak przy takim pomieszczeniu zdecydował się na konstrukcję podwójną na profilach CD/UD. Do podwieszeń najlepiej użyć wieszaków bezpośrednich, lub wieszaków bezpośrednich regulowanych. Z całością podwieszenia zmieści się w 100 mm – 27(profil) + 27(profil) + 12,5(płyta g/k) + 33,5(niwelacja nierówności stropu). Przy profilach CW 75 uzyska Pan minimalne obniżenie również około 100 mm. Jeśli będzie Pan chciał zainstalować oświetlenie halogenowe, to 100 mm jest najlepszym rozwiązaniem.

    
   • Jacek

    23 grudnia 2013 o godz. 19:12

    Witam
    Ja myślałem o stelaży jednopoziomowym i obniżeniu sufitu o ok 5cm ponieważ po środku sufitu chcę zrobić jeszcze drugi poziom o wymiarach 160 x 100cm obniżony 0 10 cm od pierwszego poziomu , w tym drugim poziomie ma być oświetlenie. Ile przykładowa mam dać profili CD60 oraz czy profil UD30 ma być dookoła sufitu czy tylko po dłuższych bokach.

     
 31. Wiesław

  25 grudnia 2013 o godz. 01:27

  Witam
  Jak zrobić (do czego podwiesić) sufit podwieszany na poddaszu gdzie nie ma jętek ( są za wysoko) i są tylko krokwie na skosach i ścianki działowe niekonstrukcyjne 12 cm pustak plus tynk. Sufit ten miałby mieć płytę k.g, termoizolację – wełnę 5 lub15 cm i od strony strychu nie byłby w ogóle użytkowany i obciążany np. chodzeniem, gratami, itp. Wymiary pomieszczeń typowe, szer. 3-4 m.
  Będę wdzięczny za pomoc i pozdrawiam

   
  • Andrzej

   1 stycznia 2014 o godz. 15:51

   Z Pana opisu wynika, że jest to dość duże poddasze. Jedną z możliwości jest podwieszenie sufitu na drutach z oczkiem – są one o różnych długościach, nawet do 3,00 m + wieszak obrotowy. Mocowane mogą być bezpośrednio do krokwi lub jętek. Na gotową konstrukcję z profili CD (krzyżowa) układa się izolacje termiczną. Oczywiście należy również pamiętać o paroizolacji.

    
 32. Jacek

  1 stycznia 2014 o godz. 16:44

  Panie Andrzeju myślę o zrobieniu sufitu jednopoziomowego o wymiarach 3.24 x 4.6 m w bloku, sufit jest z żelbetonu. Rozrysowałem już to sobie i wyszło mi 13 profili CD60 rozmieszczonych w odległościach (10-30-40-40-40-40-40-40-40-40-40-30-20-10 cm ), dookoła pokoju profil UD30 i 5 wieszaków na każdym profilu CD rozmieszczone w odległościach ( 15-98-98-98-98-15 cm) . Czy wszystko to dobrze wyliczyłem czy coś można odjąć czy coś dodać.Jaki wieszaki tu użyć bo myślę o bezpośrednich ES tylko nie wiem iloma wkrętami do sufitu mam je przykręcić.

   
 33. Krystian

  1 stycznia 2014 o godz. 19:51

  Witam,
  Chciałbym się dowiedzieć czy konieczne jest montowanie do podwieszanego sufitu profili UW na każdej ścianie?
  Czy można je tylko przymocować na dłuższych ścianach a na końcach profili UW przy krótszych ścianach dać profile CW na wieszakach?

   
 34. Leszek

  28 stycznia 2014 o godz. 21:20

  Witam Panie Andrzeju
  Przymierzam się do wykonania sufitu konstrukcji samonośnej. Problem w tym, że jest to niskie mieszanko a jeśli chodzi o ściany to tragedia. Ze ścianami powalczę w późniejszym czasie. Prosiłbym o jakieś sugestie jak tańszym kosztem załatwić temat. Wspomnę tylko, że jest to budynek z 1934r a różnica w szerokości przeciwległych ścian to 3,48 do 3,38m przy czym ściany są wyoblone. Będę wdzięczny za sugestie. Interesuje mnie czy w tym przypadku mogę użyć profili UW50 + podwójne CW50 rozmieszczone co 40cm.
  Pozdrawiam.

   
 35. Robert

  3 lutego 2014 o godz. 00:23

  Witam,

  Panie Andrzeju przede wszystkim gratuluję bloga, rewelacyjna baza wiedzy.
  Mam pytanie dot. kolejności wykonania prac. Będę wykonywał w nowo wybudowanym domu tynki z płyt GK przymocowane do ścian (z pustaków ceramicznych) za pomocą kleju oraz sufit z płyt GK podwieszony na profilach jednopoziomowo. Pytanie czy najpierw wykonuje się w takim przypadku sufit czy też ściany? Znajomy który ma w tym jako takie doświadczenie (w przeciwieństwie do mnie) twierdzi, że najpierw należy wykonać sufit a dopiero później ściany. Twierdzi, że w takim przypadku płyty ze ścian wspierają sufit. Ja sam do końca nie jestem przekonany a przeglądając Internet napotkałem sprzeczne opinie w tym temacie.

   
  • Andrzej

   6 lutego 2014 o godz. 19:19

   Panie Robercie, generalną zasadą jest wykonywanie w pierwszej kolejności ścian, a następnie sufitów. Oczywiście są od tego rożnego rodzaju odstępstwa i niekiedy sytuacja, lub system, wymaga odwrotnego rozwiązania tzn. najpierw sufit, później ściany. Twierdzenie jednak że płyty ściany mają wspierać sufit (mówimy tu o suchej zabudowie) jest kompletnym nieporozumieniem. Sufit podwieszany ma być zamocowany do stropu i to mocowanie utrzymuje go na odpowiedniej wysokości a nie płyty ściany. Ja wykonałbym najpierw ściany, później sufit podwieszany.

    
   • Robert

    7 lutego 2014 o godz. 22:09

    Witam,

    Panie Andrzeju w oczekiwaniu na odpowiedź założyłem w “międzyczasie” wątek na forum muratora http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223730-Kolejno%C5%9B%C4%87-monta%C5%BCu-p%C5%82yt-GK-Sufit-czy-%C5%9Bciany
    Niestety co fachowiec to inna opinia w tym temacie. Czy kolejność prac ma znaczenie w zależności od tego czy sufit jest podwieszany czy mocowany “na sztywno” do profili co 40 cm a profile do stropu teriva za pomocą wieszaków ES?. Jeden z forumowiczów zaleca aby w pierwszej kolejności wykonać sufit, następnie ściany a na końcu zaspoinować to z wykorzystaniem papierowego narożnika wewnętrznego.

     
    • Andrzej

     8 lutego 2014 o godz. 23:09

     Jak Pan już pewnie zauważył, fora budowlane rządzą się swoimi prawami, nie mnie jednak oceniać jakie doświadczenie maja formułowicze. W pierwszej kolejności należałoby jednak wyjaśnić kiedy możemy mówić o suficie podwieszanym, a kiedy o okładzinie sufitowej. O okładzinie sufitowej mówi się wtedy, gdy konstrukcja do której przykręcana jest płyty g/k ma bezpośrednie zamocowane do stropu. Przy okładzinie sufitowej brak jest jakichkolwiek wieszaków, nie występują również profile obwodowe. Najczęściej taka konstrukcja wykonywana jest z łat drewnianych – może być pojedyncza jak i podwójna krzyżowa, lub z profili kapeluszowych. Natomiast sufitem podwieszanym nazywa się konstrukcję w której występuje element łączący strop z profilami konstrukcji do której będzie przykręcana płyta g/k. Czy sufitem podwieszanym jest sufit zamocowany na wieszakach ES ? – Tak, ponieważ to właśnie wieszak ES jest tym elementem łączącym strop z konstrukcją. W sufitach podwieszanych najczęściej występuje również profil obwodowy UD, może być on zarówno pojedynczy jak i podwójny. Czy sufit podwieszany może występować bez profila UD ?, oczywiście Tak !, czy można wykonać sufit podwieszany na łatach drewnianych – oczywiście Tak ! Kolejnym zagadnieniem jakie występuje przy sufitach podwieszanych, to czy należy przykręcać płytę g/k do profili obwodowych UD. Przy konstrukcjach dwupoziomowych krzyżowych nie wolno tego wykonywać, natomiast przy konstrukcjach jednopoziomowych ( i to niezależnie czy jest ona krzyżowa ) przykręca się płytę do profili obwodowych UD.
     Wracając do Pańskiego pytania, to, czy w przypadku kiedy wykonywałby Pan tynk gipsowy, lub cementowo – wapienny, najpierw wykonałby Pan tynk, czy sufit podwieszany ? Przypuszczam że tynk 🙂 Czy zatem można wykonać najpierw sufit podwieszany a później tynki ? – pomimo sprzeczności technologicznej jest to w niektórych sytuacjach dopuszczalne, ja jednak odradzam takie działania i jeśli jest to możliwe proponuję wykonanie prac w kolejności technologicznej, czyli najpierw tynki, później sufit podwieszany. Proszę również pamiętać przy wykonywaniu suchego tynku o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej od stropu około 5 mm i od podłogi około 10 mm. Ma to na celu ułatwienie cyrkulacji powietrza pomiędzy płytą a ścianą celem „dobrego” wyschnięcia kleju. Przy oklejaniu wnęk okiennych proponuje zastosować min. płytę typ H2 (zielona). Wykonywanie suchego tynku na komina jak i wnęki okienne nie wolno wykonywać na tzw. placki, klej musi być rozprowadzony na całej powierzchni przyklejanej płyty. Dodatkowo przy oklejaniu komina grubość kleju nie może być mniejsza jak 15 mm.

      
 36. Bogdan

  6 lutego 2014 o godz. 07:50

  Panie Andrzeju, świetny blog, czytelny i przejrzysty, wyczuwa się, że jest Pan nie tylko teoretykiem. Gratulacje! 🙂 Jednakże nie znalazłem w nim odpowiedzi na moje pytania (może niewystarczająco dobrze przejglądałem) dotyczące konstrukcji drewnianych. Mam na myśli domek o konstrukcji drewnianej. Chcę zastosować sufit z płyt g/k będący zarazem stropem dla poddasza. Poddasze nie będzie mieszkalne a raczej “techniczne”. Pomieszczenia są różnej wielkości od 6m x 5m do 2m x 1,5m. W tych największych będzie zastosowany dźwigar stalowy, ulokowany mniejwięcej po środku pomieszczeń. Oczywiście pomieszczenia są tak ulokowane, że ewentualne chodzenie po poddaszu będzie się odbywać na mniejszych pomieszczeniach, od 3m x 2m i miejszych. Chcę zastosować “legary” drewnopodobne, zastępujące profile nośne, o wysokości conajmniej 15cm x 5cm, obłożone od spodu płytą g/k, wypełnić wełną mineralną i przykryć płytą OSB. I tutaj mam pytania:
  1. Czy ma Pan jakieś uwagi co do wymiarów i gęstości rozstawu “legarów”, sposobu układania płyt g/k, aby jaknajmniej widocznie sufit się obwiesił? Bardziej zależy mnie aby nie popękał.
  2. Montując najpierw sufit a nastepnie ściany, trzeba stosować dylatację w płycie pomiędzy ścianą a sufitem, a jeżeli nie, to czy trzeba zastosować tą taśmę przekładkową “śliską”?
  3. Czy płyty g/k można układać wzdłuż legarów, czy tak jak Pan tu przedstawił, w poprzek do profili nośnych?
  Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz Panu gratuluję bloga. Świetna robota 🙂

   
  • Zygmunt

   27 lutego 2014 o godz. 16:35

   Witam -mam pytanie jak przykręcić profil CD do wieszaka bezpośredniego przy ścianie?

    
 37. Michał

  14 marca 2014 o godz. 12:20

  Witam,
  ze względów estetyczno-oświetleniowych (butelkowany, popękany sufit, montaż oświetlenia halogenowego) zamierzam zrobić sufit podwieszany w przedpokoju (szer. 1,5 m, dług. 7 m). Z lektury Pana wpisu wnioskuję, że opisany „Sufit na konstrukcji metalowej samonośnej” będzie idealnym rozwiązaniem w moim przypadku. Jednak, żeby nie popełnić głupich błędów (robiłem , a właściwie pomagałem robić już kiedyś sufit, ale teraz już wiem, że nie było to profesjonalne) proszę o doprecyzowanie kilku punktów:
  1. za pomocą czego montujemy do ściany profile obwodowe UW 50 do ściany z cegły?
  2. czy profil obwodowy ma być zamocowany na wszystkich ścianach, czy tylko na dłuższych?
  3. za pomocą czego i w jakiej ilości mocujemy ze sobą profil nośny z profilem obwodowym?
  4. czy przy łączeniach płyt używamy taśm podczas szpachlowania?
  5. czy kładziemy gładź szpachlową na całych płytach, czy tylko w miejscach łączeń i na wkrętach?

   
  • Andrzej

   16 marca 2014 o godz. 20:11

   1) Do ściany z pełnej cegły może Pan użyć kołków szybkiego montażu 8/80 mocując profil co 60 cm.
   2) Do ścian dłuższych mocuje się profile UW, to ścian krótszych można zamontować profile UW lub CW. Profil obwodowy musi być jednak zamontowany do wszystkich ścian.
   3) Profil nośny z profilem obwodowym mocuje się za pomocą wkrętów LN 3,5×9 mm, nitowania lub zaciśnięcia zaciskarką do profili po jednym punkcie mocującym.
   4) I tak i nie, to zależy jaka masę szpachlową Pan użyje. Ja jednak zalecam mimo wszystko użycie taśmy np. fizeliny podczas szpachlowania.
   5) Nie jest konieczne szpachlowanie całych płyt. Wystarczy wykonanie szpachlowania połączeń płyt i miejsc mocowania płyt g/k. Ja jednak osobiście pod malowanie wykonuję zaciągniecie całych płyt masa szpachlową i ostre ściągniecie jej pacą w celu zamknięcia mikro porów na powierzchni płyty g/k.

    
   • Michał

    17 marca 2014 o godz. 10:14

    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Blog jest naprawdę super, dziwię się, że dopiero teraz tu trafiłem. Jeżeli mógłbym cos podpowiedzieć, to przy kolejnych opisach brakuje mi szczegółów dotyczących potrzebnych akcesoriów i sposobu ich uzycia. Pewnie dla fachowca jest oczywistym, że np. profil nośny z profilem obwodowym mocuje się za pomocą wkrętów LN 3,5×9 mm, po jednym punkcie mocującym, ja jednak znam “fachowców”, którzy robią to zupełnie inaczej, a teraz wiem, że po prostu źle. Wiedza taka będzie przydatna jeżeli nie do samodzielnego użycia, to przynajmniej do kontrolowania wykonawcy. Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.

     
    • Andrzej

     22 marca 2014 o godz. 08:04

     Panie Michale, dziękuję za komentarz i sugestie co jest jeszcze mile widziane we wpisach.

      
     • Marcin

      26 marca 2014 o godz. 13:10

      Mam zapytanie do Pana planuje zrobić konstrukcje karton gips zarówno na ścianie jak i na suficie. Sufit to nie lany strop niestety tylko tzw opoka trzcina więc napewno zastosowałbym metode z profilami CW i UW gdyż nie wiem czy wieszaki trzymałyby sie w takim suficie i mam pytanko jaka byłaby kolejność czyli najpierw sufit póżniej ściany czy odwrotnie i jak to ze sobą póżniej połączyć tzn jak zrobię ściane to póżniej profil UW 50 przy montażu sufitu mam przykręcić przez poszycie ściany z karton gips za pomoca kołków aż do muru z cegły?

       
     • Andrzej

      30 marca 2014 o godz. 23:03

      Panie Marcinie, najlepiej w pierwszej kolejności wykonać ściany. Pytanie jest tylko, czy będzie to przedścianka – jeśli przedścianki to profil obwodowy sufitu należy przykręcić przez poszycie płyty do profili przedścianki – czy suchy tynk – tu lepiej byłoby najpierw wykonać sufit na konstrukcji samonośnej mocowany bezpośrednio do ścian za pomocą kołków.
      Strop który Pan, opisuje, a raczej sufit, to Polepa. Strop/sufit ten posiada również belki stropowe i do nich może Pan mocować wieszaki konstrukcji sufitu podwieszanego. Jedyna trudność to sprawdzenie gdzie, w którym miejscu przebiegają te belki stropowe.

       
 38. Marcel

  2 kwietnia 2014 o godz. 00:07

  Witam. Chciałbym obniżyć sufit w kuchni o jakieś 20 cm- ponieważ chcę zamontować oświetlenie led i schować rurę od okapu 12cm. Wymiary kuchni to dł. 3,65m i szer. 1,9. Jaki rodzaj profili i wkrętów powinienem zastosować? Zapewne 3 płyty 120×200 montowane w poprzek i przycięte z długości mi wystarczą? Pozdrawiam. P.S. Męczyłem sie 2 tyg. z filmikami na Youtube, aż trafiłem na pana bloga. Wszystko jasne i na temat. Dziękuje i pozdrawiam jeszcze raz.

   
 39. Karol

  27 maja 2014 o godz. 14:56

  Witam,
  jak wykonać sufit, gdy jest zamontowana szafa z systemem przesuwnym? Pomieszczenie jest bardzo małe 2×2,5m z czego ok. 1m jest zabrany na szafę, pozostaje 2×1,5m. Mam więc trzy ściany i szafę. Jak połączyć sufit z szafą lub jaką przerwę zostawić? Generalnie jak to zrobić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

   
  • Andrzej

   1 czerwca 2014 o godz. 15:41

   Panie Karolu, na pewno pomocny będzie dla Pana wpis http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/polka-pod-sufitem-odsunieta-od-sciany-wykonanie#more-3667. Nie wiem o ile cm chce Pan opuścić sufit, zakładam jednak, że o około 11,25 cm. W takim przypadku wykonałbym “ściankę” (półfabrykat) półki dokładnie jak w podanym wpisie. O ile ją odsunąć od szafy ?, to w zasadzie rzecz gustu, ja jednak pozostawiłbym około 10 cm. Kolejnym etapem było by zamocowanie profili obwodowych UD do ścian (dookoła pomieszczenia). Następnie docięcie dwu profili CD o długości 2 m (szerokość pomieszczenia) wsunięcie ich pomiędzy profile UD w rozstawie – pierwszy od ściany 50 cm, drugi od ściany 1 m. W tym przypadku od wsuniętego drugiego profilu CD powinno zostać Panu 40 cm do zamocowanej już “ściany” półki. Te dwa profile CD (długości 2 m) należy zamocować do stropu wieszakami bezpośrednimi, po dwa na każdy profil. Pierwszy wieszak od ściany 50 cm, kolejny od już zamocowanego wieszaka 1 m. Płytowanie należy wykonać w poprzek profili CD.

    
 40. Tomasz

  30 maja 2014 o godz. 17:53

  Dzień dobry Panie Andrzeju, planuję wykonać sufit w bloku z tzw. wielkiej płyty. Wymiary pokoju to 3m na 2.05m. Jedna z krótszych ścian jest zrobiona z jakiejś mieszaniny kartonu i chyba gipsu (blok budowany w latach 70), i tutaj pojawia się problem, jak przymocować profil UD(wytrzymałaość tej ściany jast bardzo słaba). Dodatkowo do tej ściany przykleję płytę GK, bo do tego czegoś raczej żadna gładź się nie złapie. Bardzo proszę o podpowiedź, jak rozmieścić profile, oraz w jakim kierunku przykręcić płyty. Planuję również zastosować wieszaki bezpośrednie, ponieważ strop akurat jest solidny. Pozdrawiam.

   
  • Andrzej

   1 czerwca 2014 o godz. 21:04

   Panie Tomaszu, nie wiem z czego jest wykonana ta ściana, ale jeśli nie będzie się tego trzymać żadna gładź, to z suchym tynkiem też będzie miał Pan problem. Ja proponowałbym wykonanie przedścianki na profilach UD/CD, no ale musi się Pan liczyć ze zmniejszeniem pomieszczenia min 4 cm. Jeśli chodzi o sufit podwieszany, to ja proponowałbym jednak na konstrukcji samonośnej na profilach UW/CW 50. Jeśli jednak chce Pan użyć profili UD/CD i wieszaków bezpośrednich, to proponuje dookoła pomieszczenia zamocować profil UD, następnie, dociąć i wsunąć między profile UD profile CD o długości 2,05 m (szerokość pomieszczenia) 5 sztuk w rozstawie co 50 cm. Każdy profil podwiesić 2 wieszakami bezpośrednimi – pierwszy wieszak od ściany 50 cm, kolejny 1 m. Płyty należy układać w tym wypadku w poprzek profili CD. Jest to konstrukcja jednopoziomowa.

    
   • Tomasz

    3 czerwca 2014 o godz. 18:49

    Dzękuję za odpowiedź. Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu, zamiast profila UW/UD, przy tej dziwnej ścianie zastosować dodatkowy szósty profil CW/CD, jak najbliżej tej ściany?

     
 41. Sebastian

  4 czerwca 2014 o godz. 17:30

  Panie Andrzeju, świetny blog!

  Chciałbym zapytać o sufit o konstrukcji samonośnej w następującej sytuacji. W łazience mam wnękę (do wykorzystania na prysznic) mniej więcej zbliżoną wymiarami do kwadratu 90cmx90cm. Z trzech stron są to ściany wykonane z pełnych cegieł. Chciałbym tam zamontować sufit podwieszany i oświetlenie halogenowe (oczywiście spełniające odpowiednie normy wodoszczelności). I tutaj pojawia się pytanie o konstrukcję sufitu – czy może to być konstrukcja samonośna jeśli brakuje tej jednej ze ścian do przykręcenia profilu obwodowego UW?

  Chciałbym również zapytać o sposób skręcania profili UW i CW. Na zdjęciach nie widać połączeń i trudno mi się domyślić w jaki sposób zostały wykonane. W jednej z odpowiedzi poniżej napisał Pan: “następnie wsunąć przycięte profile CW 50 (…) i skręcić je od góry po bokach do profili UW”, ale nie bardzo rozumiem jak to wykonać. Czy mógłby Pan doprecyzować ten sposób połączenia w przypadku użycia “pchełek”?

  Następne moje pytanie dotyczy przykręcania płyty do profili. Czy w tym przypadku przykręca się również płyty do profili odwodowych UW montowanych na dłuższych ścianach (prostopadłych do profili nośnych CW)?

  I ostatnie pytanie – jaka powinna być kolejność prac: ściany vs. sufit, chodzi mi o sytuację, że na ścianach, do samego sufitu ma być ułożona okładzina (glazura). Nie wiem czy pytanie nie jest w jakimś sensie śmieszne czy wykazujące ignorancję, ale chodzi mi o to czy glazura powinna być ułożona do samych profili UW i dopiero powinna być przykręcona płyta gk tak aby zostawić odpowiednią szczelinę do płaszczyzny ścian wyznaczonej przez glazurę? Czy może raczej odwrotnie, najpierw zamontować płytę gk, a później ułożyć glazurę do wysokości płyty gk. Pytam w kontekście zasady – “najpierw ściany, później sufity” – czy tutaj kolejność (bo tak mi się wydaje sensowniej) powinna być odwrotna?

  Pozdrawiam

   
 42. Dawid

  6 czerwca 2014 o godz. 18:16

  Super artykuł! Mam jednak pytanie jak wykonać taką techniką pokój który ma wymiary 4.5m x 5m? Ponieważ płyty CD mają długość 4m.

   
 43. Wojtek

  15 czerwca 2014 o godz. 18:18

  Witam, trochę już zgłupiałem … chodzi o listwy obwodowe, pisze Pan że przykręcamy do nich płyty, a tu mówią że się nie powinno 5:42 http://www.youtube.com/watch?v=8M-bZnBRXDA ……. proszę o radę bo mi to nie daje spokoju.
  Pozdrawiam

   
 44. Grzegorz

  7 lipca 2014 o godz. 20:23

  Witam Panie Andrzeju
  Przypadkowo dotarłem do Pana Forum i czytając trochu doszedłem do wniosku że jest bardzo rzeczowe.
  Mam pytanie zrobiłem konstrukcje pod sufit standardowo:po obwodzie profile startowe a w nie włozone profile prowadzące które trzymają się stropu na uchwytach typu “U” wszystko oczywiście ładnie wypoziomowane i zachowane odległości między prowadzącymi nie wiecej niz 50 cm. MOje pytanie dotyczy czy dobrze zrobiłem przykręcając po dwie pchełki od spodu w miejscu gdzie profil prowadzący wchodzi w profil startowy. dałem też po jednej pchełce w kazdym rogu łacząc profile startowe.czy moze tak zostać czy wykręcić pchełki w tych miejscach??? Dugie pytanie czy mogę regips przykręcić do profila startowego po całym obwodzie gdyż najbliższe prowadzące znajdują sie 50 cm od startowego.
  Z góry dziekuję za pomoc:)
  Pozdrawiam

   
 45. Karol

  31 lipca 2014 o godz. 22:07

  Witam, właśnie przymierzam się do zrobienia sufitu podwieszanego jednopoziomowego w pomieszczeniu 4m X 4m problem z tym, że od strony okna nie mam do czego przykręcić profila UD ponieważ nad oknem na jego szerokości ok 1,5m jest cienka ścianka, w której nie trzymają się kołki. Stąd moje pytanie, czy w tym miejscu mogę dać dodatkowe wieszaki do profili CD? Czy konstrukcja będzie stabilna?
  Pozdrawiam

   
 46. Wojtek

  3 września 2014 o godz. 23:09

  Witam panie Andrzeju! Dziękuję za bloga i bardzo cenne informacje. Chcę zrobić jak najcieńszy sufit podwieszony w pokoju i zastosować izolację akustyczną. Bardzo podoba mi się rozwiązanie na profilach CW/UW 50 bo uda mi się zmieść w 7cm z płytą 12,5mm a pomiędzy profilami zmieścić 5cm izolacji akustycznej. Niestety w jednym pokoju szerokość wynosi 3,65m więc chyba nie dam rady zastosować profili CW/UW 50 ? Czy muszę zastosować profile wysokości 75mm? Chciałbym też zapytać co z sufitami samonośnymi np. na korytarzu w kształcie litery L? Czy można w części zastosować jeden kierunek profili CW 50 a w drugiej części dać profile CW50 prostopadle? Da się to jakoś w tym systemie rozwiązać. Zależy mi na minimalnej grubości stropu a od znajomego fachowca dowiedziałem się że sufit musi mieć minimum 10cm grubości i musi być na wieszakach. Proszę o podpowiedź. POzdrawiam

   
 47. Marek

  17 września 2014 o godz. 19:08

  Witam,

  Mam łazienke 173×257. Planuje takie rozwiązanie jesli chodzi o sufit:
  http://www.homplex.pl/aranzacje/lazienek/aranzacja-lazienka-nowoczesny-industrialny-surowo-9057589.htm
  Tzn na całości sufit obniżony o ok. 10cm. Do tego po obu stronach wypustki wysokie na 30cm (ponieważ płytki będą 30×60). Podam swój pomysł, a Pana bardzo proszę o opinie.
  Do konstrukcji stelaża planuje użyć profili CD60 + UD30. Profile CD bedą zamontowane na wieszakach ES120 (tutaj mam pierwsza watpliwość bo niektórzy piszą, że do montażu wieszaków wystarcza zwykłe kołki rozporowe, a inni, że konieczne są kotwy metalowe – jeśli ma Pan doświadczenie w temacie to proszę o podpowiedz). Nie jestem pewien jak zamontować profile CD – wzdlużnie czy poprzecznie? Z jednej strony wydaje mi sie, że poprzecznie będzie solidniej, ale z drugiej jeśli zamontuje je wzdłużnie to łatwiej będzie mi przymocować profile do konstrukcji wypustek po obu stronach. Jeśli chodzi o wypustki to planuje użyć profili CW50 i UW50. Dwa przyscienne UW + dwa UW połączone bokami z których jeden będzie przymocowany do profila CD przez umieszczonego najbliżej ściany a drugi będzie przymocowany krótkimi profilami CW do przyściennego UW. Następne 2 profile UW również połączone bokami będą stanowiły zewnętrzny narożnik i będą przymocowane krótkimi profilami CW z drugim profilem przysciennym UW i profilem UW przykreconym do CD przez płytę g-k. Pisania dużo pytanie krótkie. Czy Pana zdaniem to będzie poprawnie?

  Pozdrawiam,

   
  • Andrzej

   17 września 2014 o godz. 19:45

   Panie Marku, mocowanie wieszaków (przy sufitach podwieszanych) do stropu betonowego wykonuje się za pomocą metalowych kotew i od tego nie ma odstępu. Jeśli profile CD będą w odstępach co 40 cm, to będzie jednakowo solidnie. Co do ostatniego pytania, to nie bardzo wiem o jaką wypustkę Panu chodzi. Jeśli przesłałby mi Pan jakiś szkic, bądź rysunek, to chętnie pomogę.

    
   • Marek

    18 września 2014 o godz. 01:11

    Dziękuje za odpowiedź i cenne uwagi. Nie wiem jak to poprawnie nazwać ale przeglądają Pana blog wydaje się, że są to półki pod sufitem. Jeśli zobaczy Pan na pierwsze zdjęcie z projektem, który podesłałem to chodzi mi o konstrukcje nad lustrem do której przymocowana jest deska, z której wychodzą światła. Inny przykład jest tutaj:
    http://fotobudowa.pl/pin/3237/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku gdzie na półce będzie rząd płytek + deska, konstrukcja musi być bardziej solidna i dlatego dodałbym jeszcze drugi profil UW przy ścianie pod płytą g-k, który byłby połączony krótkimi profilami CW z profilem UW przymocowanym bokiem do tego, który na zdjeciu jest przykrecony do płyty (albo pewnie do profilu CD przez płytę g-k). Pozdrawiam.

     
    • Marek

     19 września 2014 o godz. 17:03

     Panie Andrzeju, jest może jakaś szansa na Pana opinie w sprawie tego sufitu dwupoziomowego? Zastanawiam sie ciągle jakich profili uzyć do szkieletu niższego poziomu (wzdluż ściany, 30 cm niżej niż pierwszy poziom).
     Pozdrawiam.

      
     • Andrzej

      21 września 2014 o godz. 21:31

      Panie Marku, osobiście użyłbym profili UD/CD lub tylko profilami UD. Taką półkę można wzmocnić tak jak Pan napisał krótkimi kawałkami profili, bądź też płytą OSB 12 mm, czyli patrząc od czoła półki płyta OSB + płyta gipsowa, od dołu półki tylko deska z oświetleniem.

       
 48. Woytek

  17 września 2014 o godz. 22:16

  Witam, trochę już zgłupiałem … chodzi o listwy obwodowe, pisze Pan że przykręcamy do nich płyty, a tu mówią że się nie powinno 5:42 http://www.youtube.com/watch?v=8M-bZnBRXDA ……. proszę o radę bo mi to nie daje spokoju.
  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   18 września 2014 o godz. 18:30

   Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji sufitu podwieszanego. W przypadku konstrukcji sufitu na konstrukcji samonośnej przykręca się płytę g/k do profila obwodowego UW, dodatkowo również mocuje się profil CW do profila obwodowego UW. Na filmie natomiast pokazana jest konstrukcja krzyżowa – dwupoziomowa wykonana na profilach UD/CD, i przy tej konstrukcji nie przykręca się płyty do profili obwodowych UD, ani nie skręca się profili CD z profilem obwodowym UD.

    
   • Woytek

    18 września 2014 o godz. 19:48

    Serdeczne dzięki

     
   • Marek

    18 października 2014 o godz. 23:31

    Z niezananego mi powodu przy Pana odpowiedzi na moje pytanie z dnia 21 września 2014 o godz. 21:31 nie ma opcji ‘Odpowiedz’ dlatego pozwole sobie dwa posty niżej podziękować za pomoc.

    Pozdrawiam.

     
 49. Mirek

  23 listopada 2014 o godz. 20:43

  Po co przyklejać taśmę przekładkową !!!!!! jak skręcone są profile na stałe . Jaki to ma sens ?????

   
 50. Karol

  29 grudnia 2014 o godz. 13:53

  Panie Andrzeju,
  Planuję wykonać sufit podwieszany z wykorzystaniem profili UD oraz CD. Dla wzmocnienia konstrukcji użyję wieszaków ES.
  Dodatkowo na jednej ścianie planuję umieścić półkę pod “nowym” sufitem o wymiarach ok (szer)20cm na (wys)30cm. Będzie w niej zamontowane oświetlenie LED w oprawach “halogenowych”.
  Planuję zrealizować to tak:
  http://wrzucaj.net/image/bW8

  Czy mój zamysł jest prawidłowy w kontekście stabilności i prawidłowego łączenia elementów?

  Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   29 grudnia 2014 o godz. 21:09

   Panie Karolu, ta konstrukcja będzie bardziej niż stabilna 🙂

    
 51. marcin

  4 lutego 2015 o godz. 18:16

  Witam mam pytanie w moim przypadku na suficie jest styropian z kasetonami czy musze go zrywac aby zrobic sufit podwieszany? oraz na jednej scianie nie mam mozliwosci przyczepienia profila ud30 bo znajduje sie szyba do samego sufitu wiec jak mam to zrobic?

   
 52. Jurek

  22 lutego 2015 o godz. 19:50

  Witam Panie Andrzeju
  przeczytałem wszystkie 30+ stron i w związku z malutkim remontem łazienki mam kilka pytań.
  Pierwsze dotyczy sufitu podwieszanego , na wielu filmach instruktażowych opublikowanych na YouTube sufit taki jest montowany na profilach UD i CD i na każdym filmie ostrzegają aby nie kręcić płyty do profili UD , powiem szczerze że nie spotkałem się z filmem na którym montaż takiego sufitu wykonywany jest na profilach CW i UW czy może Pan to troszkę rozwinąć do jakich gabarytowo pomieszczeń można zastosować opisane przez Pana rozwiązanie i czy takie nitowanie profili CW do UW i późniejsze kręcenie płyt do profili obwodowych nie będzie przenosić naprężeń które będą powodować np pęknięcia w miejscach szpachlowania szczelin ?
  Kolejne moje pytanie związane jest już bardziej z tym co chciałbym zrobić pod poniższym adresem jest fotka elementu który chcę zabudować:
  http://vlep.pl/nyz58v.jpg
  czy taką zabudowę można wykonać na profilach UW 50 i CW50 . UW jako profile obwodowe a CW jako ewentualne wypełnienie czy raczej jak na niektórych filmach z wykorzystaniem profili UD i CD ? Czy profil który będzie wisiał w powietrzu (profil dolny biegnący wzdłuż ścianki oraz profil narożny i część profilu dolnego bocznego ) można znitować czy będzie to raczej błąd i tylko płyta kręcona do nich ma być elementem spinającym wszystko .
  Kolejne pytanie :
  płytki były klejone do wcześniej klejonej płyty GK , chciałbym dołożyć brakujący fragment płyty również po przez osadzenie jej na kleju i pytanie co w pierwszej kolejności zrobić czy zabudowę , osadzenie płyt a na końcu niewielkie obniżenie sufitu o 7-10 cm celem zamontowania oświetlenia punktowego czy raczej powinienem obrać inna kolejność ? ?
  Trzecie i chyba zarazem ostatnie pytanie dotyczy owego podwieszanego sufitu , sama łazienka nie jest równym prostokątem mianowicie w miejscu w którym jest kabina którą będę wymieniał jest taka mała wnęka jak na fotce
  http://vlep.pl/37anut.jpg
  czy Pana rozwiązanie z sufitem podwieszanym na profilach CW50 i UW50 będzie ok dla łazienki o wymiarach 1,5m na 2,20m

   
  • Andrzej

   23 lutego 2015 o godz. 22:24

   Panie Jurku, do jakich wielkościowo pomieszczeń i jakie profile może Pan użyć, znajdzie Pan we wpisie http://porady-montera.eu/jeszcze-o-suficie-samonosnym-przenslowym-bezwieszakowym#more-3721, jest tam tabela, która to określa. Jest to inny rodzaj konstrukcji sufitowej i w tym przypadku jest zalecane łączenie profili CW i WU, jak również kręcenie płyty do profila obwodowego UW. Co do zabudowy, to jak najbardziej można wykonać ją na profilach CW/UW, można również obydwa te prorile przy zabudowie skręcić/zanitować/zacisnąć. Co wykonać jako pierwsze ?, ja wykonałbym najpierw sufit, a następnie dołożył zabudowę (pamiętając o wstawieniu ewentualnego wzmocnienia w suficie do zamocowania zabudowy). Jak najbardziej taki sufit nadaje się do pomieszczenia o wymiarach 1,5m x 2,20m.

    
   • Jurek

    24 lutego 2015 o godz. 18:42

    Witam
    dziękuje Panie Andrzeju za szybką odpowiedź , czyli najpierw sufit, potem zabudowa a na końcu doklejenie płyt na ścianach , co do samego sufitu jakie rozwiązanie polecił by Pan z montażem profilu UW w okolicy zbiornika przelewowego od centralnego ogrzewania oraz rury wentylacyjnej od pionu kanalizacyjnego, w tym narożu nie mam możliwości zamontowania profili UW zresztą na przesłanych zdjęciach widać i jak rozplanować samo ułożenie profili CW czy dać 3×2,18 po długości czy 4 x1,48 po szerokości , pierwsza opcja wydaje mi się że daje łatwiejszy montaż płyty , czy sama płyta ma być mocowana w poprzek tak by krawędź wzdłużna płyty była prostopadła do profili CW. Jest jeszcze kwestia wzmocnienia samego sufitu w miejscach gdzie mam zamocować profil UD jakie rozwiązanie by Pan polecił .
    Troszkę tych pytań się pojawiło niby mała sprawa a jednak ale mam nadzieje że nie zniechęcę Pana nimi .

     
 53. MATEUSZ

  25 lutego 2015 o godz. 23:26

  Witam,mam pytanie musze opuscic sufit o 15 cm jak rozmiescic profile nośne w pomieszczeniu 4.5*3.25 sufit jednopoziomowy

   
 54. Wojciech

  3 marca 2015 o godz. 15:57

  Witam Panie Andrzeju.
  Chciałem w przedpokoju obniżyć sufit na konstrukcji metalowej samonośnej tylko w celu montażu oświetlenia. Obniżenie jak najmniejsze – 7cm. Zrobić chcę tak jak w Pana opisie. Mam tylko jeden problem, w przedpokoju chcę zabudować również szafę. Postawić ściankę (zielona) i we wnęce wstawić szafę. Szyna drzwi przesuwnych ma być zamontowana do sufitu (żółta). Ścianka ma być jak najwęższa, więc chcę wykorzystać profile UW50 i CW50. Jak wykonać połączenie sufitu ze ścianką? Co zrobić pierwsze? Rozsądek podpowiada mi że ściankę zamontować do sufitu betonowego, a do niej przymocować profile UW50 w miejscu przechodzenia profili CW50 ścianki. Jak i czy wzmacniać miejsce montażu szyny do drzwi przesuwnych w suficie? Na zdjęciu rzut przedpokoju. http://wrzucaj.net/image/dG3

   
  • Rafał

   2 kwietnia 2015 o godz. 21:30

   Proponuję przykręcić do sufitu kantówkę drewnianą o grubości równej obniżeniu sufitu. Do kantówki przykręcić szynę drzwi.

   Przypuszczam że będą montowane halogeny. Z tego co wiem to wymagana przestrzeń dla halogena wynosi 10 cm.

    
 55. Darek

  15 kwietnia 2015 o godz. 12:34

  Witam.Panie Andrzeju mam pytanie odnośnie gladzi szpachlowych.Czy na wczesniej położona gladz i pomalowana,która nie była zbyt dobrze położona można po kilku latach nanieść nowa warstwę ?Darek.

   
 56. Grzecho

  29 kwietnia 2015 o godz. 22:25

  Ma ktoś jakiś patent na przykręcenie profili 2xCW do UW- miejsca mało, ostry kąt i pchełki bez wiertła się tylko ślizgają?

   
 57. Michał

  2 sierpnia 2015 o godz. 22:00

  Witam. Mam problem z zamontowaniem wieszakow pod profile. Podwiesilem juz dwa pokoje i łazienki i wszystko bylo ok (jakos sie udalo). Na koniec zostawilem najwiekszy (salon ok 4mx5m, przedpokoj ok 2mx2m i kuchnia 3mx2m) bedzie to jeden sufit poniewaz wyburzylem sciany w ktorych byly drzwi. Zaczałem od kuchni poniewaz wydala sie najprostrza – rozrysowalem wszystko, rozstaw glownych, poziomy itd. No i problem zaczal sie przy montarzu wieszakow. Sufit jest tak dziurawy badz trafialem w prety. i caly plan runal. Do tej pory urzywalem kolkow rozporowych 8×60, miejscami 8×40. Czy sa jakies kolki ktore utrzymaja te wieszaki w “pustym suficie”? ciezko mi powiedziec jaki to jest rodzaj sufitu ale gdzie po wywierceniu ok 2cm wiertło wpada. blok z pustaka rok ok lat90

   
 58. Tomek

  24 sierpnia 2015 o godz. 21:59

  Witam,

  1. Czy w takim sposobie montażu sufitu, pod profile obwodowe daje się taśmę akustyczną?

  2. Czy taśma Tren-Fix 65 to to samo co taśma trennstreifen?. Na zdjęciach w google jedna wygląda jak papier, a druga jak pianka grubości 2-3mm – która jest właściwa?

  3. Robię tym sposobem łazienkę 2×2,3m więc na cały sufit będzie potrzebna jedna płyta 230×120 i jedna 230×80. Czy może być takie łączenie na całej długości sufitu – czy lepiej podzielić na np. 4 prostokąty?

  Dziękuję za możliwie szybką odpowiedź i pozdrawiam.

   
  • Rajmund

   26 stycznia 2016 o godz. 16:44

   Witam Panie Andrzeju.
   Chcę obniżyć sufit w pomieszczeniu o szerokości 220 cm i długości 600 cm. Jako że jest to stare budownictwo to z pewnością będzie ciężko wczepić się w sufit z wieszakami.
   Chciałbym więc założyć sufit samonośny. Czy mógłby mi Pan wytłumaczyć z jakich profili i jak wykonać taką konstrukcję. I jak ułożyć i przykręcić na niej płyty.
   Serdecznie pozdrawiam.

    
 59. hindus

  4 września 2016 o godz. 15:17

  Witam. Swietne rady. Mam takie pytanie jestem na etapie sufitu podwieszanego, większosc rad z Pana blogu, mam szkielet na sufit gotowy, ale chcialbym przed podwieszeniem sufitu najpierw na jedna ze scian zrobic w regipsie, jak zamontuje go teraz to nie będe miał możliwosci potem przykrecic regipsu sufitu do ud’ka. Ma pan jakies rady?

   
 60. Marcinm

  16 maja 2017 o godz. 23:31

  Jak zamontować sufit samonosny w pomieszczeniu 2,5×1,35 ale dwupoziomowo z tym, że jeden poziom i drugi będzie w kształcie litery L.
  Czyli około 1m. będzie kończyć się w połowie szerokości. Mogę skręcić dwie poprzeczne c50 jedna na drugą?
  Pomieszczenie jest niskie a chcę zbudować kanalizację sąsiada z góry.

  Dzięki Twojemu blogowi ucieszyłem się, że niekoniecznie muszę wwiercac się w sufit.

   
 61. Michal

  30 lipca 2017 o godz. 08:29

  Witam Panie Andrzeju. Świetna strona. Mam pytanie odnośnie sufitu podwieszanego na minimalnej odległości od stropu w garażu. Chciałbym go umocować tylko na ścianach i pokryć płytami OSB 8mm bo kupić cieńsze jest problem. Moje pytanie brzmi czy z jakich profili zrobić taki sufit by trzymał się tylko po obwodzie ścian? Wymiary garażu to 6 m x 2,7m. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Michał

   
 62. Kris

  2 listopada 2017 o godz. 16:01

  Witam, mam sufit o wymiarach 240x600cm i musze zrobić sufit samonośny. okno na krótszej ścianie. profile CW 50 wzdłuż krótszej ściany czyli każdy będzie miał 238 cm.
  Mam dwa pytania:
  czy w takim wypadku można płyty GK dawać wzdłuż profili tak aby każda rozpinała się pomiędzy ścianami ? Uniknę wtedy szpachlowania zakończeń płyty GK i tym samym zgrubień – pofałdowań sufitu.
  czy profil C50 można dawać dziurą do góry, a nie do boku ? Takie ułożenie wydaje mi się mocniejsze, bo wtedy pionowo ułożone ścianki mamy dwie a nie jedną.

   
 63. Mariusz

  23 listopada 2017 o godz. 08:07

  Witaj Andrzeju,
  Zwracam się do Ciebie z problemem- mianowicie. Mam łazienkę w piwnicy o wymiarach 1,5 na 3,0 m. Łazienka jest niska bo ma tylko 2,1 m wysokości. Niemniej jednak muszę w niej zrobić sufit podwieszany ponieważ obecny jest bardzo krzywy i to jedyne rozsądne wyjście. Jaką metodę zastosować, żeby z wysokości pomieszczenia stracić jak najmniej ?

   
 64. Seba

  18 grudnia 2017 o godz. 13:16

  witam.
  Czy sufit o konstrukcji samonośnej może być skośny? chodzi o wykonanie sufitu równoległego do schodów, szerokość schodów około 1m a długość 5m

   
 65. Maciej

  26 marca 2018 o godz. 10:03

  Panie Andrzeju, proszę o doradzenie:
  Chcę wykonać sufit na konstrukcji metalowej samonośnej. Przede wszystkim zależy mi na tym, aby sufit obniżyć najmniej jak się da. Wymiary pomieszczenia to 4,5 m x 4,2 m. Stropu na razie nie mam wykonane – są tam belki stropowe rozmieszczone co 43 cm. Moje pytanie brzmi: jakich profili obwodowych i nośnych powinienem użyć? A drugie moje pytanie – jakich wieszaków użyć i jak je przytwierdzić do belek stropowych.? Czy mogę użyć tzw. “wąsów”

   
 66. Konrad

  27 marca 2019 o godz. 21:34

  Witam serdecznie,
  Na bloga trafiłem już jakiś czas temu i śledzę do dzisiaj. Przyszedł czas na remont. Myślę – sufit samonośny – idealne rozwiązanie dla mnie: pokój 4,5 x 2,2.
  No to jazda 😉
  I utknąłem na punkcie 4… Bo rozumiem, że skręcamy górną część profili. Jak tam wsadzić wkrętarkę? Jak nitować? Wkręty mi się ślizgają, wiertło do metalu złamałem…

  Nie potrafię jakoś sobie tego wyobrazić…
  Mogę prosić o poradę w tej kwestii?

  Z góry dziękuję
  Konrad

   
 67. Jarek

  9 maja 2019 o godz. 13:45

  Dzień dobry.
  Fajnie I fachowo przedstawia Pan sposoby montażu stelaża.
  Dlatego chciałbym zapytać czy jest możliwość zamontowania takiego stelaża samonośnego na skosie poddasza (220cm szr. X 510cm dł.) pytam dlatego gdyż mam to poddasze ocieplone już plytami Thermano 14cm i nie chciałbym go już dziurawić pod wieszaki. Czy jednak lepiej zrobić to na wieszakach. Dodam że skos zawiera się pomiędzy ściana zewnętrzna a ścianką kolankową półstropu.
  Pozdrawiam Jarek