RSS
 

Sufit podwieszany, a okładzina sufitowa – czy jest jakaś różnica ?

29 maj

okładzina sufitowa a sufit podwieszanyOkładzina sufitowa, a sufit podwieszany – gdzie dokładnie leży różnica ? Kiedy możemy mówić o okładzinie sufitowej, a kiedy o suficie podwieszanym. Czy występuje różnica w mocowaniu elementów konstrukcji. Jakie są zadania sufitów podwieszanych i okładzin sufitowych, oraz jakie muszą spełniać wymagania. Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym wpisie.

 

 

Okładzina sufitowa

O okładzinie sufitowej mówi się wtedy, gdy konstrukcja do której przykręcana jest płyty g/k jest bezpośrednio zamocowana do stropu stropu. Przy okładzinie sufitowej brak jest jakichkolwiek wieszaków, nie występują również profile obwodowe. Najczęściej taka konstrukcja wykonywana jest z łat drewnianych – może być pojedyncza jak i podwójna krzyżowa, lub pojedyncza z profili kapeluszowych.

 

okładzina sufitowa a sufit podwieszany

 

Sufit podwieszany

O suficie podwieszanym mówi się wtedy, gdy konstrukcja do której przykręcana jest płyty g/k jest połączona ze stropem za pomocą wieszaków (podwieszeń).

 

 

okładzina sufitowa a sufit podwieszany

Czy sufitem podwieszanym jest sufit zamocowany na wieszakach ES ? – Tak, ponieważ to właśnie wieszak ES jest tym elementem łączącym strop z konstrukcją.

Czy sufit podwieszany może występować bez profila UD ? – oczywiście Tak !,

Czy można wykonać sufit podwieszany na łatach drewnianych ? – oczywiście Tak !

W sufitach podwieszanych najczęściej występuje również profil obwodowy UD, może być on zarówno pojedynczy jak i podwójny.

 Zadania okładziny sufitowej i sufitu podwieszanego

– czysto dekoracyjne (wyrównanie stropu, montaż dodatkowego oświetlenia, wszelakiego rodzaju zabudowy)
– ukrycie kabli, przewodów instalacyjnych itp.
– polepszenie izolacyjności akustycznej i akustyki pomieszczenia
– zwiększenie odporności ogniowej stropu
– polepszenie izolacyjności cieplnej
– ochrona przed promieniowaniem rentgenowskim (szpitale, ośrodki zdrowia)

Wymagania stojące przed okładziną sufitową i sufitem podwieszanym

– wystarczająca wytrzymałość na obciążenie wszystkich elementów konstrukcji
– użycie ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów
– użycie odpowiednio zabezpieczonych przed korozją elementów konstrukcji
– możliwie łatwy montaż i demontaż, oraz możliwość łatwej naprawy

 

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Jarek Zachwieja

    29 maja 2014 o godz. 11:59

    Panie Andrzeju, temat poruszony przez Pana bardzo związany jest ze stojącym przede mną wyzwaniem: wykonanie sufitu z płyt g-k na ukośnej części poddasza, kryterium główne to jak najmniejsze obniżenie sufitu w stosunku do konstrukcji dachu (niskie pomieszczenie, liczy się praktycznie każdy centymetr). Problemem jest konstrukcja budynku: stary dom, odstępy pomiędzy krokwiami od 85 do 95 cm. Jakiej metody użyłby Pan, aby sufit był równy, stabilny i wytrzymały przy tak dużym rozstawie? Czy profile kapeluszowe będą tutaj dobrym rozwiązaniem?

     
    • Jarek Zachwieja

      29 maja 2014 o godz. 12:02

      ps. Inna możliwość, jaką pierwotnie brałem pod uwagę, to profile ES – czy zastosowanie konstrukcji pojedynczej krzyżowej zapewni lepszą stabilność, niż pojedynczej zwykłej?

       
      • Sławek

        29 maja 2014 o godz. 23:37

        Takie rozstawy są całkiem normalne.
        Nie wiem co Pan rozumie przez pojedynczy krzyżowy,ale przy pojedynczym ruszcie warto dać profile montowane poprzecznie w miejscach łączenia się płyt (używamy do tego łączników poprzecznych).

         
        • Andrzej

          1 czerwca 2014 o godz. 20:18

          Przez pojedynczy krzyżowy mam na myśli np. sufit D 113 firmy Knauf, gdzie profile główne i nośne występują na jednym poziomie.

           
    • Andrzej

      1 czerwca 2014 o godz. 16:20

      Panie Jarku, użycie profili kapeluszowych jest właściwie możliwe jeśli krokwie leża w jednej linii. W innym przypadku wyrównanie ich będzie bardzo żmudna pracą. Rozstaw krokwie nie jest w tym przypadku przeszkodą. Proszę zauważyć, że przy sufitach podwieszanych standardowy rozstaw profili głównych CD – do których w tym przypadku możemy porównać krokwie – wynosi 90 cm. Ja osobiście wykonał bym taka konstrukcje na łatach drewnianych 30 x 50 mm mocowanych na płasko w rozstawie co 40 cm i płytowaniem w poprzek łat. Całość opuszczenia sufitu zależy jednak od różnicy poziomu przebiegu kolejnych krokwi.

       
  2. Krzysztof

    6 października 2014 o godz. 15:24

    A ja mam pytanie dot. wykonania sufitu podwieszanego pod boazerię. Chcę by był obniżony o ok. 15cm względem krokwii. Jakiego rozwiązania użyć aby dało się ułożyć boazerię? Czy wieszak ES nadaje się do podwieszania łat na skosach – po jego przymocowaniu tak by łatwy wisiały prostopadle do krokwii, wydaje mi się, że wieszaki się pogną.

     
  3. Paweł

    24 lipca 2016 o godz. 01:50

    Witam bardzo fajny i rzeczowy blog. Jestem pod wielkim wrażeniem i wiele z tego można się nauczyć. Mam pytanie mam pomieszczenie ok 6m x 5,50 na stropie drewnianym z przykręconymi płytami osb , klasyczna kamienica. Chciałbym z robić sufit obniżony z półką na podświetlenie led i nie bardzo wiem jak ten temat ugryźć. Proszę mi wyjaśnić czym różni się sufit dwupoziomowy od jedno tzn kiedy powinno się robić taki a kiedy taki? Myślałem o es i profilach cd obniżyć sufit w środku o ok 10 cm a półkę o 25 lub 30 cm. Zastanawiam się co daje dwupoziomowy sufit a co jednopoziomowy ? Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

     
  4. Paweł

    24 lipca 2016 o godz. 01:54

    Jeszcze mam pytanie czy montaż profili ud do ściany z gk jest prawidłowe? czym mocować takie profile na ściance działowej z płyt gipsowo kartonowych?i co ile? Pozdrawiam

     
    • Andrzej

      24 lipca 2016 o godz. 20:46

      W przypadku kiedy profil obwodowy UD nie będzie obciążony sufitem podwieszanym, wystarczy montować go w odstępach co 1 m. W przypadku, gdy będzie wykonywany sufit “na sztywno” (będzie obciążony sufitem podwieszanym) – kiedy płyta g/k jest przykręcana do profila UD – rozstaw mocowania nie powinien być większy jak 60 cm. Do ściany gipsowej profil UD montuje się za pomocą wkrętów (przez poszycie z płyt g/k ściany) do profili CW konstrukcji ściany. Najlepsze są do tego wkręty uniwersalne. Można jednak też użyć wkrętów do metalu o długości 45 mm

       
  5. Jacek

    14 grudnia 2018 o godz. 16:39

    Witam. Stoję przed obniżeniem sufitu z płyt betonowych na hali. Obecnie wysokość jest w najwyższym pkt około 4,1 m chcę go obniżyć do około 2,6m. długość około 12m szerokość 4,80 na to ma przyjść około 20 cm wełny. Myślałem o konstrukcji krzyżowej, profile cd główne co 1 m, profile nośne cd co 40cm płyty płyty przykręcone wzdłuż 120 na 260. Mam pytanie odnośnie wieszaków czy zastosować drut 150mm i wieszak obrotowy czy noniuszowy a może zrobić własne wieszaki z profilu bo i takie widziałem tylko nie wiem jak to wyjdzie przy tak dużym obniżeniu. Druga sprawa to jak rozwiązać problem ocieplenia. Użyć wełnę w rolkach czy kostkach, raz 20 czy dwa razy 10 i jak ją włożyć? Czy można zamontować najpierw profil główny następnie rozłożyć na nim wełnę (wówczas mógłbym użyć 2 warstw 10cm i łatwiej byłoby mi rozłożyć go) a następnie profile nośne i płyty? Jeśli jest możliwa szybka odp to dziękuję.