RSS
 

Zabezpieczamy narożniki ścian g/k (4) – taśma narożnikowa z wkładką aluminiową

28 lut

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowaTaśma narożnikowa z wkładką aluminiową – to elastyczna taśma papierowa, zbrojona dwoma paskami aluminium. Dzięki temu zbrojeniu uzyskujemy  gwarantują trwałego wykonanych narożnika ściany. Felcowanie po środku ułatwia prawidłowy montaż. Taśma ta uzyskuje dużą wytrzymałość na uszkodzenia zarówno mechaniczne jak i na rozrywanie. Przeznaczona jest do zabezpieczania zewnętrznych narożników ścian g/k o dowolnym kącie. Stosowana jest również przy szpachlowaniu połączeń skosów poddasza z sufitem i skosów poddasza z przedścianką ścianki kolankowej. Taśma narożnikowa występuje w roli o szerokości 5 cm i długości 30 m.

Taśma narożnikowa – montaż:

1. Sprawdzenie równości przycięcia płyt w narożniku.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

2. Oczyszczenie narożnika ściany g/k z resztek pyłu za pomocą zwilżoną w wodzie gąbką.  Jeśli krawędź cięta jest zagruntowana środkiem gruntującym, to montaż taśmy powinno wykonać się po wyschnięciu.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

3. Docięcie taśmy na wymaganą długość za pomocą nożyc i dopasowanie do kąta rozwarcia.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

4. Nałożenie masy szpachlowej na narożnik ściany, zaczynając od strony płyty zabezpieczonej papierem.

Po przygotowaniu masy szpachlowej nakładamy ją na narożnik ściany g/k. Jak widać na zdjęciu poniżej nakładanie masy szpachlowej zaczyna się od strony płyty zabezpieczonej papierem, a nie od strony widocznego rdzenia gipsowego płyty.  Dlaczego tak ? –  już wyjaśniam. Jeśli zaczniemy nakładać masę szpachlową od strony widocznego rdzenia gipsowego, to – jako że chłonność gipsu niezabezpieczonego papierem jest dużo większa –  może się okazać że przy wklejaniu np. narożnika długości 3000 mm,  zanim skończymy nakładanie masy szpachlowej na część zabezpieczoną papierem, na części niezabezpieczonej papierem masa szpachlowa zaczyna zasychać, co z kolei osłabi lub uniemożliwi połączenie narożnika ze ścianą. Dzieje się tak ponieważ rdzeń gipsowy wchłonie bardzo szybko wodę z masy szpachlowej.  Oczywiście można nakładać masę szpachlową jednocześnie po obu stronach – dla wprawionego montera to nic trudnego – jednak jeśli ktoś zaczyna przygodę z płytami g/k opisany tu sposób jest bezpieczniejszy. Grubość nakładanej warstwy ok. 1  mm.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

5. Nałożenie masy szpachlowej od strony widocznego rdzenia gipsowego.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

6. Ułożenie taśmy na narożnik ściany tak aby felcowanie taśmy wypadło na samym narożniku ściany.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

7. Wygładzenie z jednoczesnym wyciśnięcie nadmiaru masy szpachlowej z pod taśmy. Masę szpachlową należy  wyciskać od narożnika ściany.  Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem żółtymi strzałkami kierunek wyciskania masy szpachlowej. Wykonuje się to po obydwu stronach narożnika.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

8. Ponowne nałożenie masy szpachlowej z wygładzeniem.

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

tasma naroznikowa z wkładka aluminiowa

Zalety taśmy narożnikowej:
– łatwość odmierzenia i odcięcia żądanej długości taśmy,- praktycznie brak odpadów,
– dobra przyczepność masy szpachlowej,
– optymalne zabezpieczenie narożnika ściany.

 

 
komentarzy 12

Kategoria: Ściany

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Wojtek

  4 marca 2014 o godz. 09:08

  czy można stosować ta taśmę do zabezpieczenia narożników wewnętrznych, g/k -sciana z tynkiem ?

   
  • Andrzej

   6 marca 2014 o godz. 15:15

   Nie stosuje się tej taśmy do narożników wewnętrznych. Generalnie nie stosuje się żadnych taśm na połączenie w narożniku wewnętrznym ściany g/k z otynkowana ścianą.

    
 2. Paweł

  9 marca 2014 o godz. 02:02

  Witam Panie Andrzeju,

  Chciałbym się dowiedzieć czy na połączeniu ściana – sufit (obydwie wykonane z płyty gipsowej), jest konieczne wklejenie taśmy papierowej ? Czy może wystarczy tylko akryl budowlany ?

   
 3. Joanna

  12 marca 2014 o godz. 12:29

  Witam Panie Andrzeju,
  Mam zapytanie odnośnie użycia tej taśmy zamiast narożnika aluminiowego.

  W Pana projekcie z 21 sierpnia opisywał Pan wykonanie ‘półki z podświetleniem pod sufitem’.
  Wykonaliśmy w salonie pełną półkę przez środek sufitu. Oświetlenie ma być umiejscowione po zewnętrznych stronach półki w taki sposób, jak u Pana.

  Chciałam więc zapytać, czy ten 5cm pasek gipsu przykręcany do profilu UD można również wykończyć tą taśmą?
  Jeżeli nie, to co by Pan polecał. Chciałabym uniknąć narożników aluminiowych, gdyż mam nie miłe doświadczenia z przebijającym metalem spod farby 🙁

  I jeszcze jedno pytanie. Czy taśmę tę można również wykorzystać do wykończenia narożników ścian działowych, ale nie z płyt K-G?

  Z góry dziękuję za pomoc
  Pozdrawiam
  Joanna

   
  • Andrzej

   16 marca 2014 o godz. 15:33

   Pani Joanno, taśmę tę można jak najbardziej użyć do wykończenia narożników ścian działowych. Natomiast co do wykończenia płyty (5 cm paska gipsu), to proponuje jednak zastosowanie narożnika/półnarożnika aluminiowego http://www.talot.pl/produkty/p11332149197.jpg lub z tworzywa sztucznego.

    
 4. Wojciech

  29 kwietnia 2014 o godz. 10:33

  Witam.
  Wykańczam poddasze i zastanawiam się czy warto zainwestować w taśmy CENTER-FLEX ( opis taśm w linku)
  http://www.solidbud.pl/tasmy.php

   
  • Andrzej

   6 maja 2014 o godz. 22:11

   Panie Wojtku, nie miałem przyjemności korzystać z tych taśm, dlatego nie mogę jednoznacznie udzielić Panu odpowiedzi.

    
 5. Dawid

  8 maja 2016 o godz. 22:06

  Czym różni się narożnik wykończony profilem aluminiowym od tego z papieru? Co jest lepsze? Chodzi mi o narożniki 90 stopni.

   
  • Andrzej

   10 maja 2016 o godz. 20:03

   Dzięki taśmie, można zabezpieczać narożniki o dowolnych kątach. Przy narożniku aluminiowym takiego wyboru już nie mamy. Narożnik aluminiowy jest zdecydowanie łatwiejszy do wbudowania w porównaniu do taśmy. Przy zabezpieczaniu narożnika taśmą – płyty gipsowe w narożniku muszą być równo przycięte, przy profilu aluminiowym, mogą występować niewielkie nierówności płyt w narożniku. Osobiście częściej wybieram profil aluminiowy i przy kącie 90° takie polecam.

    
 6. Michał

  19 maja 2016 o godz. 22:08

  Witam, mam mały problem z ów taśmą, Taśmę chcę wkleić na narożnik wykonany z płyt gk. Do aplikacji używam rigips super. Zaprawę rozrabiam zgodnie z Pana instrukcjami – najpierw woda potem delikatnie sypie zaprawę, odczekuje 5 minut i mieszam. Wychodzi masa konsystencji śmietanki. Zwilżam delikatnie narożnik z płyt gk i nakładam masę zaczynając od strony osłoniętej papierem. Na tak przygotowany narożnik nakładam taśmę i dociskam mocno tą część z aluminiowym wzmocnienie. Następnie zbieram nadmiar zaprawy szpachlą. I tu niby wszystko wygląda ok ale po jakimś czasie, jak zaprawa zaczyna podsychać to papier zaczyna odstawać – nie przykleił się do ściany. Co może być powodem?

   
  • Andrzej

   31 maja 2016 o godz. 11:55

   Panie Michale, w szpachlowanie taśmy z wkładką aluminiową nie jest wcale łatwym zadaniem. Dopiero po pewnym czasie dochodzi się do takiej wprawy, że nie ma problemu z powstającymi pęcherzykami powietrza pod papierem. Jeśli chodzi o przyczyny, to jest tylko jedna. Zbyt cienki film masy szpachlowej pod przyklejaną taśmą. Dzieje się tak, kiedy nałożone jest za mało masy, lub kiedy zbyt mocno masa zostaje wyciśnięta z pod taśmy. Muszę Panu powiedzieć, że mnie również zajęło trochę czasu zanim przestały pojawiać się pęcherze powietrza pod taśmą.

    
   • Michał

    1 czerwca 2016 o godz. 17:56

    Witam, dziękuję za odpowiedź. Nie zostaje zatem mi nic innego jak próbować i ćwiczyć. Cieszę się, że to kwestia mojej wprawy a nie źle dobranej masy.