RSS
 

W pogoni za ciszą

13 lip

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszakW pogoni za ciszą, czyli jak poprawić izolacyjność akustyczną ściany murowanej. Odwieczny problem wielu ludzi – hałas. Sąsiad z góry, sąsiad z dołu, sąsiad z boku. Nieważne czy chodzi o mieszkanie w bloku czy starej kamienicy. My pragniemy tylko jednego – ciszy. Nie będę się tu rozpisywał o tym,  jakie wskaźniki powinny być dla izolacyjności dźwięków powietrznych, a jakie dla izolacyjności dźwięków uderzeniowych. Dla większości z nas taki wskaźnikiem jest po prostu cisza. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie specjalistycznych pomiarów, które jednoznacznie określą o jaką wartość wskaźniki te zostały przekroczone. Dzięki takiemu pomiarowi można również dobrać odpowiednie rozwiązanie, które znacznie zniweluje hałas.

W pogoni za ciszą – przedścianka ściany murowanej

Przy wykonywaniu przedścianki, która ma “wygłuszyć” sąsiada, o jednym musicie od razu zapomnieć czyli o zastosowaniu zwykłej płyty gipsowej. Dlaczego tak jest – opiszę później.

Najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie przedścianki wolnostojącej na profilach UW/CW 100 z izolacja akustyczna i podwójnym poszyciem z płyt. Nasuwa się jednak pytanie, o ile zmniejszy się powierzchnia mieszkalna i czy jesteśmy na to gotowi.

Innym rozwiązaniem, jest wykonanie przedscianki, mocowanej bezpośrednio do ściany – za pomocą wieszaków bezpośrednich – profili sufitowych UD/CD. Najsłabszym jednak ogniwem takiego rozwiązania jest właśnie bezpośrednie mocowanie, które będzie przenosiło drgania ze ściany na profil, a następnie na płytę. Jest jednak na to sposób.

Rozwiązanie problemu transportu drgań mocowania bezpośredniego

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnie wykonanej podkładki gumowej. W zasadzie powinienem napisać zestawu podkładek gumowych + podkładki metalowej. Zestaw taki składa się z 3 części. Dwóch podkładek gumowych i jednej podkładki metalowej.

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

Wieszak gotowy do zamontowania

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

Zestaw takich podkładek można zakupić razem z wieszakiem bezpośrednim lub tylko same podkładki. Podkładki te można stosować również w systemach sufitowych do wieszaków bezpośrednich regulowanych,

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

drutu z oczkiem,

W pogoni za ciszą - podkadka gumowa pod wieszak

…czy wieszaków noniuszowych.

Dlaczego nie używać zwykłej płyty gipsowej GKB przy wykonywaniu przedścianki wygłuszającej ? Ponieważ  im większa ciężar tym lepsza izolacyjność akustyczna, a zwykła płyta g/k do najcięższy nie należy. W zależności od producenta jej waga wynosi około 8 kg/m².

Jakie więc płyty wybrać ?

Płyty o odpowiednio większym ciężarze:
propozycja Nidy to Nida Cicha – 12,8 kg/m²,
firmy Rigips RIGIMETR AKU-Line – 12,0 kg/m²,
oraz firmy Knauf Diamant – 12,5  – 13,0 kg/m²

Firma Knauf ma w swojej ofercie jeszcze jedną płytę wartą uwagi  – płyta Piano. Pomimo, że jej ciężar wynosi “tylko”  10,5 kg/m², to dzięki specjalnej strukturze wewnętrznej znakomicie tłumi dźwięki.

O czym warto jeszcze pamiętać i wykonać ? Podwójne poszycie z płyt. Jeszcze lepiej, kiedy pierwsza warstwa płyt będzie zamocowana do profili co 25 cm, a druga zostanie zamocowana za pomocą wkrętów gipg-gips lub zszywek do pierwszej warstwy zamocowanego już poszycia z płyt gipsowych.

 

 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Ernest

  4 stycznia 2017 o godz. 12:06

  Gdzie kupić takie podkładki gumowe?

   
 2. Kuba

  29 stycznia 2017 o godz. 10:38

  Witam,

  Również jestem bardzo ciekaw, gdzie można takie cudeńka zakupić. Przypominają nieco podkładki wibracyjne (wibraizolatory) używane do mocowania maszyn lub ich elementów. Przydałyby się do budowy domowego studia nagrań. Montaż na taśmę akustyczną jakoś do mnie nie trafia w 100%.

  Bardzo proszę dać znać, gdzie można zamówić takie podkładki.

  Pozdrawiam 🙂

   
  • Piotr

   22 marca 2017 o godz. 21:36

   Znalazłem coś zbliżonego: http://archiwum.allegro.pl/oferta/guma-mocowanie-filtra-powietrza-mercedes-i6134571941.html

   Myślę, że podejmę się budowy takiej przedścianki:
   – profile UD/CD (może blacha ryflowana z Rigips Ultrasil)
   – wieszaki bezpośrednie z podkładkami gumowymi
   – wszystkie profile UD przełożone taśmą akustyczną na łączeniu z podłożem
   – wszystkie profile CD przełożone taśmą akustyczną na łączeniu z płytą GK
   – wełna o podwyższonej izolacji akustycznej (podłożona pod profile, ale ścięta na krawędzi profila, aby mogła maksymalnie rozepchnąć się)
   – płyta Knauf Diamant jako pierwsze poszycie
   – płyta Knauf Piano jako drugie poszycie (montowane wkrętami gips/gips)

    
   • szymon

    26 czerwca 2017 o godz. 21:09

    Witam, udało się wykonać tę przedściankę?
    Pozdrawiam
    Szymon

     
    • Piotr

     7 października 2017 o godz. 23:54

     Dopiero w planach. Realizacja najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

      
 3. szymon

  26 czerwca 2017 o godz. 21:26

  Witam,
  a co będzie skuteczniejszą izolacją akustyczną – dwie warstwy zwykłych płyt GK czy jedna warstwa lepszej płyty (np Diamant)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Szymon

   
 4. Rafał

  4 lipca 2018 o godz. 21:07

  Hmmm, z tego co się orientuję wynika że izolację akustyczną pomieszczenia wykonuje się W pomieszczeniu, które ma być wyciszone.
  Czyli to sąsiad powinien robić izolację jeśli skoro uwielbia słuchać głośno swojego nowego kina domowego.
  Oczywiście, nikt się tego po nim nie spodziewa.

  Chcę tylko zwrócić uwagę na skuteczność izolacji – robiąc ją po swojej stronie bardziej wytłumiamy swoje pokoje niż izolujemy się od sąsiadów.

   
 5. Malina

  15 września 2018 o godz. 08:25

  Witam.
  Czy znacie płyty firmy Fermacell?
  Podobno cięższe niż zwykle K-G Ale o dużo większej gęstości.
  Czy ktoś może już montował?

   
 6. Inez

  31 stycznia 2019 o godz. 08:51

  Świetny blog. Dużo się dowiedziałam. Chyba najlepszy. Przeglądałam wiele stron, ale nigdzie nie było tak wszystko opisane. W najbliższym czasie planuję postawić ściankę w mieszkaniu w starej kamienicy i mam jeszcze kilka wątpliwości. Jak można się z panem zkontaktować, aby przesłać rysunki i dokładnie opisać co mnie martwi.

   
 7. Tomasz

  5 lutego 2019 o godz. 21:07

  Co do tych wkrętów płyta-płyta bym polemizował gdyż np. Rigips w żadnej karcie technicznej swoich systemów nie przewiduje kręcić płyt w miejscach innych niż profile.

   
 8. BP

  16 marca 2019 o godz. 11:17

  Super sprawa tylko kto produkuje te konkretne wieszaki i sprzedaje w Polsce!?

  Dla samej ściany najlepsze jest zastosowanie kanapki GK/MLV/GK. Nawet najcieższa ścianka z kilku warstw GK wymaga wytłumienia drgań dlatego potrzebna jest warstwa MLV (mass loaded vinyl) lub niektórzy stosują materiały typu green glue.
  MLV jest lepsze bo dodaje masy, nawet 10kg/m2!

  W US właśnie tak się robi studia bo te wszystkie aku płyty o większej masie czy gotowe sandwiche z tłumieniem są piekielnie drogie.
  Rolka MLV 10kg/m2 to ok 50GBP i z tego wyjdzie z 4m2.

  Najfaniej przyczepić to do ściany na konstrukcji z profili zawieszonych na wieszakach bezpośrednich z tymi gumowymi izolatorami tylko właśnie kurde blaszka nigdzie tego nie można znaleść!