RSS
 

Waga konstrukcji – ile waży konstrukcja sufitu podwieszanego ?

17 wrz

waga konstrukcjiWaga konstrukcji. No właśnie, ile może ważyć konstrukcja sufitu podwieszanego wykonana na profilach CD ?

Waga konstrukcji zależy od rodzaju sufitu jaki będzie wykonywany a dokładniej zadaniu jakie ma spełniać dany sufit. Bezpośrednia różnica polega na ilości użytego materiału do wykonania konstrukcji – rozstawie profili głównych i profili nośnych, oraz rodzaju i długości użytych wieszaków. Przy standardowych konstrukcjach krzyżowych – profile główne i nośne CD – waga konstrukcji mieści się w przedziale pomiędzy 1,7 kg/m² – 2,5 kg/m²

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Grzesiek

    19 listopada 2013 o godz. 21:35

    Dzień Dobry. Przymierzam się do wykonania sufitu podwieszanego do dolnego (poziomego) pasa wiązarów (konstrukcji dachowej) – opuszczenie o jakieś 25cm. Powierzchnia poszczególnych pól (pokoje) to max. 22m2, najdłuższe ściany dł. 5,5m.

    Sufit ten chciałbym mieć możliwość ocieplić zasypem 40cm granulatu celulozy lub wełny (25cm opuszczenie+15cm wysokość dolnego pasa wiązara), a więc około: wysokość 0,4m x gęstość izolacji 40kg/m2 = 16kg/m2 dodatkowego ciężaru.

    Konstrukcję chcę robić krzyżową dwupoziomową, zastanawiam się nad jej układem i rozstawami, oraz płytami.

    Patrzę w broszurę rozwiązań Nida/Siniat ( http://www.siniat.pl/~/media/Files/Siniat/Systems/PL/Katalog%20techniczny%202013/05_sufity_podwieszane_NIDA_Sufit.pdf ), na str 6 po prawej widzę “maksymalne obciążenie” – dla płyty Zwykłej 20kg/m2 dla płyty Ogień 31kg/m2 – czy od tego trzeba odjąć ciężar samego sufitu (chyba nie)? Skłaniam się (asekuracyjnie?) do tej płyty Ogień.

    Z kolei w karcie systemowej Knauf D11 ( http://www.knauf.pl/cms_media/karty_systemowe/D11.pdf ), na str 14, dla systemu D112 jest tabela rozstawów dla kilku klas obciążeń (np. 30kg/m2). Patrząc na możliwe konfiguracje rozstawów profili głównych (górnych) i wieszaków wychodzi mi że lepiej dać przy moim układzie wiązarów (co 95cm) profile główne co te 95cm, a wieszaki co 75cm – czy dobrze sobie to planuję? Profile chyba dostanę 0,6mm (co nie łatwe w okolicy), a czy warto również dodatkowo zagęścić wkręty, a może również wieszaki?
    Pozdrawiam.

     
    • Andrzej

      22 listopada 2013 o godz. 23:22

      Panie Grzegorzu, pod tabelką jest taki oto odnośnik nr. 1 “Dopuszczalne obciążenie uwzględniające: ciężar własny, materiał izolujący i dodatkowe obciążenie technologiczne. Opinia techniczna 1060/12/R14NK”. Problem polega jednak na czymś innym. Obciążenie które jest dopuszczalne dotyczy KONSTRUKCJI SUFITU, Pan natomiast chce obciążyć płyty g/k warstwą izolacji o ciężarze 16 kg/m². To płyty będą obciążone tym ciężarem, a nie konstrukcja sufitu, a to oznacza prawie na pewno ich oderwanie od profili CD i to niezależnie iloma wkrętami Pan tę płytę przykręci. W tym przypadku proponował bym przemyśleć inny rodzaj izolacji, lub całkowicie inne rozwiązanie techniczne całości jako sufitu podwieszanego i izolacji. Oczywiście otwarte jest również pytanie o folię paroizolującą.

       
      • Grzesiek

        23 listopada 2013 o godz. 00:55

        Rzeczywiście nie zauważyłem małego odnośnika 1).

        Czy dotyczy to konstrukcji, bez uwzględniania płyt? Mam wątpliwości patrząc na górę prawej tabeli na str 6 (w PDF Siniat), wiersz 1 (Zwykła) i 3 (Ogień) gdzie niemal identyczna konstrukcja (i ciężar zabudowy) a Ogień (lub Twarda) daje 50% więcej dop. obciążenia.

        Co do izolacji, ze względu również na akustykę, skłaniam się jednak aby przestrzeń opuszczenia (25cm) zasypać granulatem natomiast nad tym u dołu wiązara wykonać sznurkowanie (taśmą taką jak do spinania palet) i na nim rozwinąć wełnę skalną z rolki.
        Rozmawiałem z ludźmi od ociepleń tym granulatem, z praktyki mówią że dobrze zrobiony krzyżowy-dwupoziomowy ruszt 30cm celulozy (10kg/m2) spokojnie trzyma.

        Paroizolację jednak będę robił (na całości).
        Pozdrawiam i dziękuję bardzo za wskazówki!

         
  2. Piotr w

    9 marca 2015 o godz. 16:02

    witam,

    mam pytanie odnośnie przykręcenia płyt osb do stelażu krzyżowego.

    chciałbym w garażu wykonać sufit na belkach stropowych drewnianych; na stelażu krzyżowym, na profilach cd60.

    Profile główne umieszczone co 50 cm, profile nośne co 40 cm

    na stelażu chciałbym umocować płytę osb 18mm (wedle znalezionych informacji w internecie waga płyty 1,25×2,5 to blisko 35 kg)

    pożniej jako izolacja chciałbym przykrecic do plyty styropian 8 cm, na koniec użyć siatki i kleju do styropianu.

    czy taka konstrukcja wytrzyma?

    z góry dziękuję za informację, pozdrawiam!