RSS
 

Wnęka w ściance gipsowej

23 sty

Wneka w sciance gipsowej.Wnęka w ściance gipsowej – jej wykonanie krok po kroku. Na zdjęciach poniżej przedstawiam prosty sposób na jej wykonanie. Przy niewielkim zaangażowaniu pracy i materiału, uzyskamy ciekawy efekt w budowanej ścianie gipsowej. W innym z tej kategorii wpisie przedstawiam jedną z kolejnych możliwości wykonania ciekawej wnęki.

 

 

 

 

Wnęka w ściance gipsowej – krok po kroku

Pomiędzy profile ścienne CW wstawione są poprzeczki z profila UW. Są one mocowane do profili CW za pomocą zaginarki do profili

Sposób nacięcia i zagięcia profili UW:
Profil nacięty prostopadle…

Wneka w sciance gipsowej.

…oraz profil nacięty pod kątem 45°

Wneka w sciance gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Po wstawieniu poprzeczek i zamocowaniu ich, mamy gotową konstrukcję do przykręcenia płyty gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Wneka w sciance gipsowej.

Pozostają już tylko prace związane ze szpachlowaniem i prace malarskie. Oczywiście takie wnęki mogą być różnej wielkości i różnie usytuowane w ścianie. To jak będzie wyglądał efekt końcowy zależy tylko od Waszej pomysłowości.

 
 

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Krzysztof

  3 lutego 2013 o godz. 14:23

  Witam
  Na początku chciałem podziękować za rewelacyjny blog, który świetnie przybliża różne tematy związane z suchą zabudową.

  Zastanawiam się w jaki sposób są w tym przykładzie mocowane pionowe profile CD do ściany?

   
  • Andrzej

   5 lutego 2013 o godz. 20:07

   Tutaj akurat profile CW (bo zapewne o nie Panu chodziło) nie są montowane do ściany. Jest to przykład krótkiej ścianki wolnostojącej z wnękami. Jeśli wykonamy ją z płyt wodochronnych, to dobrze nadaje się jako oddzielenie np. prysznica od reszty łazienki. Znakomicie również można taką ściankę wkomponować w przedpokoju, garderobie itp. – pomysłów jest niezliczona ilość.

    
 2. ralf

  17 kwietnia 2014 o godz. 15:17

  witam
  Planuje zrobieni takiej wneki za wanną tylko mam pytanko jak zamontować tą tylnią ścianke?

   
 3. Michał

  22 kwietnia 2016 o godz. 02:55

  Na początek chciałem Panu pogratulować rewelacyjnego bloga z ogromną bazą wiedzy podaną w bardzo jasny i przystępny sposób. Dzięki zawartym tutaj informacjom spokojnie z większością standardowych sytuacji z zabudową gk można sobie samemu poradzić 🙂 Natomiast mam pytanie o coś, czego bezpośrednio nie namierzyłem u Pana na blogu. Mianowicie chcę postawić przedściankę w łazience. Ścianka musi być oddalona od ściany max 9 cm, wybór padł na ściankę na profilach UD/CD + wieszaki bezpośrednie ES. Na ścianie chcę zrobić dwie wnęki o wymiarach 60 cm x 30 cm. Odstęp między półkami w pionie to 30 cm (jeden płytka). I teraz nasuwa mi się pytanie jak najlepiej byłoby te wnęki wykonać zakładając, że z obu stron do wnęk będzie przylegać po profilu CD. Z informacji zasięgniętych z bloga najbardziej pasowałoby mi do tego użycie profili UD 27 (tylko tutaj obawiam się, że może być jednak za miękki i za plastyczny) lub UW 50 (tutaj nie wiem jak połączyć go z profilem CD który ma być nie pełny a musi wypadać na środku tych wnęk ze względu na podwójnego płytowania i muszę go jakoś osadzić i podeprzeć) i wykonanie ich w sposób przedstawiony we wpisie: http://porady-montera.eu/polka-z-plyty-gipsowej-czesc-1 Prosił bym o radę czy mój tok myślenia i planowania jest właściwy czy jednak należałoby wykonać to zupełnie inaczej ? Nadmienię, że przedścianka będzie miała wymiar 253 cm wysokości na 140 cm szerokości, opłytowana podwójnie pod płytki gresowe 9 mm. Jeżeli było by to przydatne to mogę podesłać szkic jak rozplanowałem rozłożenie profili CD oraz poglądowo jak te wnęki mają dokładnie wyglądać. Nie ukrywam, że te wnęki mocno pokomplikowały mi całą przedściankę, ale muszą się na niej znaleźć 🙂 Dziękuję z góry i pozdrawiam serdecznie 🙂

   
 4. Ekspert

  30 listopada 2020 o godz. 14:37

  Świetnie opisany proces budowy wnęk. Osobiście uważam jednak, że są one trochę stratą miejsca w domu..

   
 5. Tomasz

  17 grudnia 2020 o godz. 19:18

  Witam. W temacie wnęki Proszę o poradę jak rozwiązać problem wnęki nad wanna. Od sufitu do wysokości ok 40 cm nad wanna będzie odsuniecie od ściany ok 6 cm po całej długości obłożona glazura . Jakich profili najlepiej użyć do takiej konstrukcji i czy dawać dodatkowe wzmocnienia gdyż na tej ścianie będzie glazura można powiedzieć że taka przedscianka od sufitu ale ucieta ok 120 cm nad ziemią 🙂 proponowano mi mocowanie płyt na talerzyki ale może na profilach też będzie Oki?