RSS
 

Wpływ poszycia z płyt gipsowych na właściwości ściany g/k

06 sty

Wpływ poszycia z płyt gipsowych na sciane g/kWpływ poszycia z płyt gipsowych na takie właściwości ścianki jak: stabilność, izolacyjność cieplną, izolacyjność akustyczną, ochronę ogniową.

W dzisiejszym wpisie – który jest bardziej skierowany dla uczących się dopiero zawodu – przedstawiam, jaki wpływ ma poszycie z  płyt g/k na ścianę wykonaną w suchej zabudowie –  płyta g/k a stabilność ściany, płyta g/k a izolacja termiczna itd. Takie zestawienie ma na celu ułatwienie dobór materiału do wykonywanej zabudowy. Należałoby tu postawić pytanie czy takie zależności w ogóle występują. Odpowiedz na to akurat pytanie przedstawia poniżej zamieszczona tabela w której przedstawiam te zależności.

 

Wpływ poszycia z płyt gipsowych

Wpływ poszycia z płyt gipsowych na sciane g/k

Zacznijmy od grubości użytych płyt g/k:

stabilność ściany – im grubszą płytę przykręcimy, tym polepszy się jej stabilność i tu chyba nie muszę nikogo przekonywać,
izolacja cieplna, tu natomiast nie uzyskamy znaczących wyników, grubość płyty nie ma wpływu na zachowanie większej ilości ciepła w pomieszczeniu,
izolacyjność akustyczna, w tym przypadku – im grubsza płyta, co w dalszej kolejności daje  grubszą ścianę – poprawi nam izolacyjność akustyczną, (oczywiście przyjąłem prawidłowe wykonanie takiej ściany)
ochrona ogniowa, absolutnie TAK, im grubsza płyta, tym po pierwsze więcej gipsu, po drugie “więcej” wilgoci zawartej w płycie, co daje automatycznie dłuższy okres jej zniszczenia przez ogień.

Ilość warstw

stabilność – i tu, podobnie jak w przypadku zastosowania płyt o zwiększonej grubości – zwiększy się stabilność ścianki, pokazują to również tabele wysokości ścian jakie można wykonać przy zapłytowaniu pojedynczym , i przy zapłytowaniu podwójnym,
izolacja cieplna, podobnie jak z grubością zastosowanych płyt – bez znaczenia,
izolacyjność akustyczna, tak, ale pod warunkiem prawidłowego wykonanie takiej ściany,
ochrona ogniowa i tu oczywiście na tak , więcej warstw to lepsza ochrona.

Rodzaj użytych płyt

stabilność, tak, płyty o większej twardości np. płyta Diamant, będą lepiej stabilizowały ścianę niż np. płyty zwykłe
izolacja cieplna – bez znaczenia,
izolacyjność akustyczna jak najbardziej tak, są tworzone specjalne płyty dla zwiększenia izolacyjności akustycznej, np. płyta Piano
ochrona ogniowa – oczywiście TAK, wystarczy porównać wytrzymałość płyty typa A i płyty typu DF na ochronę ogniową, która w przypadku tej drugiej (DF) jest zwiększona

 
 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Marek

    23 stycznia 2014 o godz. 14:16

    Mam do Pana kilka pytań odnośnie budowy ścianki.
    Planuję taką wykonać w pokoju, budując z niej dwie garderoby.
    W garderobie będzie spora ilość półek, więc trzeba pomyśleć o wzmocnieniu profili (w środek przykręcić łaty) i dużo gęściej wstawiać profile pionowe. Czy dobrze myślę?
    Czy warto wkładać akupłytę w środek?
    Otwór drzwiowy będę robił ze zwykłych profili, nie UA. Czy mocować je do podłogi i sufitu tak samo jak profil UA poprzez kątowniki?

     
    • Andrzej

      29 stycznia 2014 o godz. 21:59

      Panie Marku, profile wykonane z blachy 0,5 mm, dobrze byłoby wzmocnić, natomiast co do ich rozstawu, to jeśli będzie Pan przykręcał pojedynczą płytę, wtedy można je ustawić na przykład co 40 cm. Każda ścianka wykonana w systemie suchej zabudowy musi mieć izolację, a przynajmniej powinna ją mieć.Jeśli chodzi o profile CW w otworze drzwiowym, to może je Pan zamocować bez użycia kątowników. Wystarczy je skręcić y profilem UW zamocowanym do stropu i podłogi. Wszystko jednak zależy od obciążenia jakie ma przenieść ściana.

       
      • Marek

        31 stycznia 2014 o godz. 14:33

        Dziękuję za odpowiedź, wszystko rozumiem.
        Jeszcze tylko jedno pytanie – garderoba będzie wykrojona z większego pokoju, w którym będę musiał podwiesić sufit. Czy profile obwodowe przykręcane do ściany z KG również podklejać taśmą akustyczną?

         
        • Andrzej

          31 stycznia 2014 o godz. 18:14

          Do profili, które są mocowane do ścianki z płyt g/k, nie przykleja się taśmy akustycznej.

           
  2. Bart

    23 marca 2014 o godz. 18:37

    Witam
    Po pierwsze bardzo dziękuję za stronę jest świetna.
    Chciałbym wybudować dom na planie prostokąta, ściany zewnętrzne z silkatów, dach z wiązarów które będą sufitem (na całości sufit podwieszany z płyt g/k). Ścianki działowe chciałbym również z płyt g/k i tutaj mam pytanie jak/czym połączyć profil ścianki z sufitem?

     
    • Andrzej

      26 marca 2014 o godz. 19:21

      Z Pana opisu wnioskuję, że najpierw chce Pan wykonać sufit na całej powierzchni, a następnie stawiać ścianki działowe w systemie suchej zabudowy. Jeśli ścianka będzie przebiegała poprzecznie do profili nośnych CD sufitu, to po prostu przykręca Pan profil ściany UW przez płytę g/k sufitu do profili nośnych, które będą przebiegały co 40 cm lub 50 cm. Jeśli natomiast ściana będzie przebiegać wzdłuż profila nośnego CD sufitu podwieszanego, profil ten (CD) powinien być dodatkowo zamocowany za pomocą cięgien wzmacniających do stropu właściwego – w Pana przypadku pasa dolnego konstrukcji dachu. Proponowałbym jednak wykonanie w pierwszej kolejności ścian działowych, a następnie sufitów podwieszanych.

       
      • Bart

        9 kwietnia 2014 o godz. 19:26

        Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź.
        Jeśli w pierwszej kolejności stawiałbym ścianki, to górny profil ściany UW przykręcam bezpośrednio do dolnego pasa konstrukcji stropu/dachu?

         
        • Andrzej

          13 kwietnia 2014 o godz. 14:53

          Dokładnie tak. Profil obwodowy UW ściany należałoby zamocować do pasa dolnego konstrukcji dachu.

           
  3. Marcin

    23 lipca 2015 o godz. 22:20

    Dzień dobry. Może Pan będzie mógł mi pomóc.
    W jaki sposób wykonać przedłużenie istniejącej ściany murowanej z bloczków gipsowych? Ma ona grubość 8cm i chcę ją przedłużyć dostawiając do niej ściankę gipsowo-kartonową. Będzie tu połączenie równoległe, bo ma to być przedłużenie istniejącej ściany. Jak prawidłowo wykonać połączenie, żeby nie było później rys i pęknięć w miejscu łączenia, a powierzchnia była gładka, bez uskoku?