RSS
 

Wzmocnienie z płyty OSB

18 lut

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CWWzmocnienie z płyty OSB, jest stosowane w ścianach działowych i przedściankach wykonanych w systemie suchej zabudowy wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba późniejsze zamocowanie kaloryfera, szafki, rur, uchwytu na ręczniki, itp. Wzmocnienie takie można zakupić jako gotowy element, można również w prosty sposób wykonać je samodzielnie. Wzmocnienie które przedstawiam w poniższym wpisie zostało wykonane za płyty OSB grubości 22 mm i szerokości 29 cm.

 

 

Jak wykonać wzmocnienie z płyty OSB krok po kroku

1. Na płycie należy wyznaczyć miejsce nacięcia w odległości około 4,7 cm od krawędzi płyty.

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

2. Przy pomocy pilarki tarczowej ręcznej należy wykonać nacięcie o głębokości 6 – 7 mm.  Ja zazwyczaj wykonuję dwa takie nacięcia po każdej ze strony wyznaczenia linii cięcia cięcia – wszystko zależy od szerokości rzazu (cięcia).

 

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

3. Po krótkiej przymiarce do profila CW, mocujemy wzmocnienie pomiędzy profilami. Wzmocnienie takie powinno być zamocowane minimum 3 wkrętami po każdej stronie

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

– mocowanie od przodu profila

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

– mocowanie od środka profila

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

4. Gotowe

 

Wzmocnienie z płyty OSB w ściance/przedściance z profili UW/CW

Wymiary płyty OSB zamontowanej przeze mnie pomiędzy profilami CD

– szerokość 29 cm

– długość 59,8 cm

– grubość 0,22 cm

Oczywiście wzmocnienie takie może być szersze.

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Mateusz

  20 lutego 2015 o godz. 09:11

  Witam przymierzam się do stawiania ścianki działowej w mieszkaniu i Pana rady są dla mnie naprawdę cenne.
  Chciałbym się tylko dowiedzieć jak duże obciążenie można powiesić na takim wzmocnieniu (szafka kuchenna) czy lepiej zastosować gotowe wzmocnienie (przyznam szczerze że nie widziałem gotowych wzmocnień, jakby był Pan taki miły i podał jakiś przykład) ?

   
  • Andrzej

   22 lutego 2015 o godz. 10:23

   Panie Mateuszu, producenci takich wzmocnień podają nośność do 1,5 kN (150 kg) na metr długości ściany. Przepuszczam jednak że tak ciężkich szafek nie będzie Pan wieszał. Wzmocnienia o takiej wytrzymałości stosuje najczęściej w łazienkach przy montażu rożnego rodzaju uchwytów dla osób niepełnosprawnych. To wzmocnienie pokazane przeze mnie spokojnie utrzyma szafkę kuchenną. Innym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie płyty OSB o grubości 12 mm jako pierwszej warstwy w ścianie g/k, a następnie drugą warstwę wykonuje się już z płyty g/k. Nie musi być jednak płyta OSB przykręcona na całej ścianie. Wystarczy jej wstawienie na wysokości wieszanych później szafek, np do wysokości 180 cm przykręcamy płytę g/k, pomiędzy 180 cm a 230 -250 cm wysokości ściany przykręcamy płytę OSB. Tak wykonana pierwszą warstwę poszycia przykrywamy drugą już w całości wykonaną z płyt g/k.

    
   • Mateusz

    23 lutego 2015 o godz. 08:28

    Dziękuję za informację. Chciałbym się jeszcze tylko zapytać czy do tak wykonanej ścianki najlepiej użyć kołki MOLLY do powieszenia szafek czy jest na rynku coś lepszego ?

     
    • Andrzej

     23 lutego 2015 o godz. 21:47

     Panie Mateuszu, kołki te, jak najbardziej się do teko nadają. Czy są jakieś lepsze na rynku ?, tego nie wiem, takie kołki raczej ciężko porównywać. Ja korzystam z różnych kołków różnych producentów. Natomiast co jest ważne należny dobrać kołek do obciążenia jakie ma on utrzymać.

      
   • Bartek

    13 marca 2015 o godz. 21:05

    Czy wzmocnienie takie z OSB w pierwszej warstwie możliwe jest również przy zastosowaniu profili ud,cd? Czy będzie to zbyt słaba konstrukcja do wieszania ciężarów (szafki kuchenne). A co zastosować w przypadku łazienki i powieszenia np. boljera?, bo chyba OSB do łazienki odpada…?

     
    • Andrzej

     19 marca 2015 o godz. 12:36

     Panie Bartku, przy wykonaniu przedścianki na profilach UD/CD, zastosowałbym płytę OSB jako pierwszą warstwę poszycia, a druga już płytę g/k. Oczywiście każdy profil CD dodatkowo zamocowany jest do ściany minimum dwoma wieszakami bezpośrednimi na wysokości 1/3 i 2/3 ściany. Innym pytaniem jest jak ciężki będzie wieszany bojler. W zależności od tego jak daleko będzie odsunięta przedścainak od ściany można również zastosować kołki które przez przedściankę będą zamocowane bezpośrednio do ściany murowanej.

      
   • Tomek

    17 marca 2017 o godz. 08:48

    Witam,
    Bardzo przydatna strona, spora praktyczna wiedza.
    ja jestem początkujący a jak wiadomo każdy przypadek jest inny, stąd w moim problemie rodzi się kilka pytań. Prosiłbym o doradzenie 🙂

    1. Ściana karton-gips jednowarstwowy 12mm.
    2. Konstrukcja z profili stalowych zwykłych (nie ościeżnicowych)
    3. Na oko wychodzi mi że profil jest co 40cm, słupek.
    4. W środku wata.
    5. Cala ściana ma grubość 10cm, wysoka na 2.5m szeroka 4.4m. Kuchnia.

    Ściana jest już postawiona, stan deweloperski.

    Chcę tam powiesić szafki kuchenne z Ikei.
    1.wysokość 80cm
    2. Szerokości: 60, 60, 40, 80 (okap zabudowany), 40, 60cm.
    3. Nad szafkami nic nie będzie stało, będzie rura okapowa
    4. Szafki wieszam na wysokości od 1.45m do 2.25M
    5. Głębokość szafek to 37cm

    Pytanie:
    Czy mogę tylko zamienić pas płyt gk na pas płyty osb grubości jak płyta czyli 12mm, na długości bieżącej szyn szafek a szerokość powiedzmy pół metra od 2.25 w dół (czyli od wysokości górnej linii szafek). Zrywam płytę gk na tym pasie i mam zamiar wkrecic na wierzch do profili płytę osb 12mm by zlicowac się z płyta gk ściany. Płyta osb będzie w całości zakryta szafkami.

    Czy jednak muszę na taka ścianę potem położyć po całości dodatkową płytę gk ? Wszytkie gniazda mam.już porobione od dewelopera. Oznaczałoby to dodatkową warstwę i pogrubienie ściany. Czy jest konieczne nałożenie potem po całości płyt gk?

    Kolejne pytanko. Jakimi wkrętami przymocowac pas płyty osb do cienkich profli konstrukcji?

    W.jaki sposób i jakimi wkrętami, kolkami, przymocowac szyne szafek do płyty osb?

    Bardzo proszę Panie Andrzeju o podpowiedź, pan ma duże doświadczenie widać 🙂

    Pozdrawiam

     
    • Andrzej

     19 marca 2017 o godz. 19:04

     Panie Tomaszu, moja propozycja jest następująca:
     – odcięcie paska płyty g/k o szerokości tak jak Pan pisze 50 cm,
     – wstawienie pomiędzy profile wzmocnienia z desek lub grubej płyty OSB,(http://porady-montera.eu/wzmocnienie-z-plyty-osb)
     – przykręcenie ponowne paska gipsu o grubości 50 cm.

     Jedna warstwa płyt to trochę mało, zwłaszcza, że będą tam wisiały szafki na długości 3,40 m + okap, dlatego to dodatkowe wzmocnienie w ściance. Do zamocowania listwy proponuje kołki firmy Knauf (http://knauf.pl/produkty/knauf-kolek-rozporowy-hartmut), oraz wkręty uniwersalne Knauf FN 4,3 x 65 mm.
     Swoja drogą deweloperzy trochę przesadzają z tą oszczędnością płyt g/k na ścianach 🙂

      
 2. Sławek

  22 lutego 2015 o godz. 10:16

  Witam, co pan sądzi o położeniu płyty osb bezpośrednio pod płytę g-k. Wiele osób chce żeby wykończyć tak poddasze. Ktoś im polecił takie wykonanie bo dzięki temu usztywni się dach, regipsy nie będą pekały i nie ma problemu z przykręceniem czegoś to regipsów. Jest sens takiego wykonania czy tylko niepotrzebna strata pieniędzy na płyty osb?

   
  • Mateusz

   6 marca 2015 o godz. 21:45

   Co pan sądzi o tym sposobie montażu ? Na moim terenie również spotkałem się z taką propozycją wykańczanie poddasz.

    
  • Mateusz

   6 marca 2015 o godz. 21:46

   W moich stronach również są wykonawcy którzy proponują płytę osb przy zabudowie poddasza. Czy to jest słuszne panie Andrzeju ?

    
  • Andrzej

   8 marca 2015 o godz. 13:39

   Panie Sławku, jeśli konstruktor uwzględnił takie rozwiązanie przy zabudowie poddasza, pewnie tak. Pytanie jest tylko jaki to ma sens. Trzeba by się zastanowić gdzie najczęściej powstaje taka rysa na poddaszu. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć i pod tym się podpisać, że takie rysy i pęknięcia powstają w 98 % na styku połączenia skosu z sufitem, skosu z ścianką kolankową i ściany murowanej z płyta g/k. Natomiast na stykach połączeń płyt w zasadzie pozostaje 2 % i to talko wtedy kiedy źle jest wykonana konstrukcja dachu, lub kiedy monterzy suchej zabudowy popełnią katastrofalne błędy przy wykonywaniu zabudowy i są to już ekstremalne przypadki. Jeśli chodzi o przykręcanie jakichkolwiek elementów później do płyt g/k, to moje pytanie jest, jak często przykręca się coś do skosów poddasza ? Podsumowując, nie przykręcałbym płyt OSB na poddaszu do skosów. Natomiast gdy wykonywałby Pan ścianki działowe w suchej zabudowie, to może Pan zamiast stosowania różnego rodzaju wzmocnień, wykonać pierwszą warstwę poszycia z płyt OSB, natomiast drugą warstwę z płyt g/k. Ja stosuje takie rozwiązanie na przykład przy ściance działowej oddzielającej kuchnie od innych pomieszczeń.

    
   • Mateusz

    8 marca 2015 o godz. 20:57

    Jakich wkrętów używa Pan do przykręcania płyty OSB do stelaża metalowego ? Czy są to wkręty TD ?

     
 3. Mateusz

  22 lutego 2015 o godz. 21:16

  Dodatkowo dokręcam jeszcze do profila C z boku, profil UD 30 i wsuwam w niego płytę osb. Płyta osb jest sztywniej zamocowana.

   
 4. Jacek

  22 lutego 2015 o godz. 22:17

  Strona jest naprawdę fenomenalna, skarbnica wiedzy. Stawiam swoją pierwszą ściankę i mam mały problem. Przy bardzo silnym nacisku coś trzeszczy:

  https://www.youtube.com/watch?v=yB0F4zii7zY

  Można prosić o jakąś podpowiedź ?

   
  • Andrzej

   23 lutego 2015 o godz. 21:58

   Panie Jacku, trudno mi z tego filmiku cokolwiek powiedzieć. Przypuszczam jednak, że może to być luz pomiędzy profilem CW i UW, to jednak tylko moje przepuszczenie.

    
 5. Darek

  4 marca 2015 o godz. 23:41

  Witam! Co pan sadzi o moim sposobie szpachlowania:
  1 warstwa gipsu(zawsze uniflott) na wszystkie laczenia i wkrety 2warstwa (uniflott lub inna masa szpachlowa do plyt, zalezy juz od klienta) i flizeina na szerokosc ok 40cm, 3warstwa ta sama masa co 2 razem na szerokosc ok 60-70cm lub cala powierzchnia(rowniez zalezne od klienta)
  narozniki montowane szywkami i gips +binda szpachlowane 2 razy. taka sama prace widzialem na zachodzie z mala roznica ze orginalne lacza plyt szpachlowane od razu z binda.
  Kiedys szpachlowalem sufit ok60m2 roznymi masami(klient posiadal wlasny material) byly to masy dobrej jakosci knauf rigips lafrage. Szpachlowalem tak jak wyzej opisalem,ale przy szlifowaniu byl juz problem na przejsciach tych mas(rozna twardosc) a przy gruntowaniu latwiejszy w obrobce gips sie wymywal!

  Czy jest koniecznosc montowania profili UA w scianie 2.6 *5 m plytowanej dwukrotnie z kazdej strony, przy montazu dzwi o masie ok20-30 kg??
  Jest koniecznosc stosowania tasmy akustycznej na profilach uw??co jesli nie dam?

   
  • Andrzej2

   8 marca 2015 o godz. 22:57

   Witam, oczywiście nie jestem autorem tej strony.

   Ja zawsze spoiny jadę na dwa razy uniflotem, pod drugą fizelina. a później całość gładzią, tylko wtedy tak na prawdę mogę uzyskać gładką powierzchnie o jednolitej fakturze.

   Po co montować narożniki zszywkami? Wystarczy tylko później dać flizelinę by nie pojawiały się ewentualne pęknięcia po lekkich uderzeniach.

   Taśma akustyczna jak sama nazwa wskazuje polepsza akustykę, drgania i inne dźwięki nie są przenoszone.

    
 6. Józef

  13 marca 2015 o godz. 18:07

  Witam,

  Panie Andrzeju mam pytanie. Planuję zrobić przedściankę na profilach CD przy dwóch ścianach zewnętrznych tylko w celu wyrównania bardzo krzywych i miejscami popękanych ścian. Czy jeżeli nie mam zamiaru dawać waty szklanej potrzeba dawać folię paroizolacyjną czy nie? Czy taka przedścianka z samej płyty gk nie będzie powodować skraplania się pary wodnej w przegrodzie na ścianie zewnętrznej?

  Jeszcze pytanie z innej kategorii. Przy łączeniu w narożniku wewnętrznym ścian z gk, którymi krawędziami najlepiej dawać do rogu, oryginalnymi, ciętymi czy jedną ciętą a drugą oryginalną?

  Z góry dzięki za odpowiedz.

  PS. Bardzo pomocny blog.

   
  • Andrzej

   19 marca 2015 o godz. 13:13

   Panie Józefie, przy wykonaniu opisanej przez Pana przedściance, tak jak Pan napisał, może spowodować to skraplanie się pary wodnej na ścianie zewnętrznej, nie jest to jednak regułą. Po postawieniu takiej przedścianki nastąpi spadek temperatury na powierzchni ściany zewnętrznej. Moja Propozycja, to albo wykonać izolacje i dołożyć folie paroizolacyjną, lub wykonać taką przedściankę na przykład z bloczków gazobetonu (6 cm), ale tak aby nie powstała pustka powietrzna pomiędzy ścianą murowaną a przedścianką, inaczej mówiąc należy przykleić bloczki do ściany. Co do drugiego pytania, to lepiej dodawać do rogu płyty ciętymi krawędziami, nie będzie Pan miał potem problemu z szpachlowaniem w narożniku.

    
 7. Dawid

  26 marca 2015 o godz. 10:39

  Witam,Sytuacja wyglada tak: planuje puścić przewody elektryczne i na to bezpośrednio przykleić płyty albo montować je na profilach kapeluszowych. Sciany sa w miare równe, stan tynku oceniam na dobry ale w celu uniknięcia kucia w tym betonie chce to zakryc gips kartonem. Czy to rozwiazanie ma jakis sens? Pozdrawiam

   
 8. Sebastian

  9 lipca 2015 o godz. 14:24

  Witam. Czy do wzmocnienia ścianek można używać płyt wiórowych (nie OSB).? Jeśli tak, to jaka jest minimalna grubość aby powiesić telewizor 60′ LCD?

   
 9. Adrian

  1 października 2015 o godz. 03:04

  Witam, bede pierwszy raz w zyciu budowal scianki z plyt g/k … Scianki beda w kuchni a na nich powiesze szafki ( dosc ciezkie ) … Chce do szkieletu przykrecic plyte OSB na calej powierzchni I pozniej plyta g/k … jakiej grubosci plyte OSB uzyc ? czy 11 mm bedzie wystarczajace ? czy raczej lepiej 18mm ? ( takie rozmiary mam dostepne w UK )

  Dziekuje.

  Pana strona to poprostu rewelacja

   
 10. Łukasz

  8 sierpnia 2016 o godz. 22:25

  Witam,
  zastanawiam się czy stelaż przedscianki z profili cw i uw 75 utrzyma warstwę płyt osb (18mm) i na nie warstwę płyt karton gips (12,5 mm). Jakich wkrętów użyć do przymocowania płyt osb do stelaża (jaka długość i grubość wkręta)?
  Pozdrawiam

   
  • Mateusz

   7 marca 2018 o godz. 01:32

   Panie mam dokładnie ten sam problem jakie wkręty użyć do montażuu płyt osb na całej powierzchni do profili cw uw

    
 11. Maciej

  5 kwietnia 2017 o godz. 09:32

  Witam, przymierzam sie do postawienia scianki dzialowej do garderoby. Czy jest możliwość jeszcze wiekszego wzmocnienia ściany? Trudno mi wyobrazić sobie ile będą ważyły 2 poziomy powieszonych ubrań oraz kilka kartonów powyżej (jest to na poddaszu, wiec szkoda marnowac przestrzeń). Dodatkowo podłoga bedzie postawiona na legarach (ponad 10cm) przez co mozna ją wzmocnić “oddolnie”. Wymiar garderoby: 4,50m x 2,00m, wysokosc od 1,20 do 4,30 (skos).

   
 12. Mateusz

  7 marca 2018 o godz. 01:30

  Pytanie brzmi jakie wkręty użyć do mocowania płyt osb na całej powierzchni do profili ud,cd100

   
 13. Woytek

  27 lipca 2018 o godz. 08:32

  Witam, chciałem postawić ściankę dług 3m, wys 2,7m – połączony jeden bok+sufit+podłoga, czyli jedna strona ściany będzie ‘luźna’, czy lepiej tą końcówkę wykończyć profilem CW, czy lepiej dodatkowo wzmocnić np. wstawiając pasek płyty USB 20mm po wysokości 2,70 ?
  Dodatkowo możliwe że w przyszłości będą wisiały na niej szafki kuchenne.
  Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na poradę.

   
 14. Lech

  20 lutego 2020 o godz. 11:27

  Mam w garażu ściany wewnetrzne wykonane z płyty OSB. Czy mogę do mnich bezpośrednio przykręcać szafki, czy powinienem tworzyć jakieś wzmocnienia? Jaki ciężar wytrzyma płyta?

   
 15. Mariusz

  27 maja 2020 o godz. 11:20

  Dzień dobry.
  Zastanawiam się czy montując szafki kuchenne do pokazanego przez Pana wzmocnia, należy przewiercić na wylot płytę osb i zastosować kołek typu Molly, czy wystarczy zwykły wkręt, który będzie się trzymał w osb.
  W przypadku dwupłytowego poszycia ściany płytą osb 12mm w pierwszej warstwie i płytą gipsową w drugiej, logicznym wydaje mi się przewiercenie na wylot, ale w przypadku wzmocnienia prezentowanego przez Pana mam wątpliwości. Proszę o radę. Pozdrawiam

   
 16. Ścianki działowe na ogrzewaniu podłogowym - jak je zbudować i nie popsuć instalacji C.O.? - Sprawdzone w Praktyce

  2 listopada 2020 o godz. 10:00

  […] wzmocnienia ściany, wymagający nieco więcej pracy znalazłem na stronie http://porady-montera.eu/wzmocnienie-z-plyty-osb. Płyta OSB jest dodatkowo frezowana, żeby przylegała idealnie do płyty gipsowej, zamontowanej […]