RSS
 

Zabudowa rur płytą gipsową

23 lip

Zabudowa rur płytą gipsowąZabudowa rur płytą gipsową – dwustronna z pojedynczym poszyciem z płyty g-k

Do zabudowy dwustronnej rury potrzebujemy:
– 3 profile UD 28x27x0,6mm,
– wełnę mineralną do izolacji ( w tym przypadku potrzebna do wygłuszenia)
– płytę gipsową 12,5 mm

 

Zabudowa rur płytą gipsową – krok po kroku

1.Wyznaczenie wielkości obudowy.
2.Przycięcie profili UD na żądaną długość.
3.Zamocowanie profilu UD do ściany. (W moim przypadku z jednej strony miałem ścianę gipsowo – kartonową, a z drugiej betonową). Do ściany gipsowej profil został przykręcony za pomocą wkrętów. Wcześniej w ścianie została zamocowana deska grubości 20 mm (jako wzmocnienie) do której dokręcony został profil w odstępach max co 600 mm.
Zabudowa rur płytą gipsową

4.Zamocowanie drugiego profilu UD do ściany betonowej za pomocą kołków szybkiego montażu co 600 mm.

Zabudowa rur płytą gipsową

 

Zabudowa rur płytą gipsową

5.Odmierzenie paska płyty gipsowej do zamocowania.

Zabudowa rur płytą gipsową

6.Przykręcenie paska gipsu do profilu UD na całej wysokości zabudowy. Odstęp wkrętów mocujących co 250mm.

Zabudowa rur płytą gipsową

7.Przykręcenie profili UD na końcu przykręconego uprzednio paska gipsu, ( jest to profil krańcowy, łączący paski gipsu).
Zabudowa rur płytą gipsową

8.Izolowanie wełną mineralną.

Zabudowa rur płytą gipsową

9.Przykręcenie paska z płyty g-k do profilu przyściennego i krańcowego ( zamknięcie obudowy), pamiętając o zachowaniu kąta 90°

Zabudowa rur płytą gipsową

10.Zabudowa przygotowana do szpachlowania.

Zabudowa rur płytą gipsową

Szkic ( widok z góry )

Zabudowa rur płytą gipsową

 
 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. jareeq

  4 listopada 2012 o godz. 10:38

  Mam pytanie odnośnie tej zabudowy i zastosowanych w niej profili. Jakie zalety ma zastosowanie profilu UD nad UW w przypadku zabudowy rur ? I druga sprawa – czy jest sens podpierać profile zwrócone do siebie (na twoim rysunku szersza cześć zabudowy) na podłodze i suficie (w moim przypadku jest to możliwe) aby usztywnić konstrukcję ?
  Pytam bo mam do zabudowania rury pionowe a następnie poziome i chciałbym to zrobić zgodnie ze sztuką 🙂 Choc za poziome jeszcze się nie zabrałem 🙂

   
 2. jareeq

  4 listopada 2012 o godz. 15:56

  rozumiem dlaczego profile UD – zakłądam ze chodziło o wielkość – profil UW nawet najmniejszy mamwymiary 50×50
  Dalej jednak nie wiem zo z UD na podłodze i suficie ?

  Poniżej link do nieco poglądowego rysunku jak to chciałem zrobić 🙂
  https://docs.google.com/open?id=0B34gtQv2Nfv_U0JqalNLU3FhUFU

   
  • Andrzej

   4 listopada 2012 o godz. 18:02

   Z rysunku jaki tu widzę, to pionowa zabudowa ma wymiary 14 cm x 25 cm, i tu profili do sufitu i do podłogi bym nie dawał, ponieważ i tak nic to nie wniesie do stabilności konstrukcji. Natomiast pozioma zabudowa ma wymiary wys.90 cm x dł. 129 cm i szer. 15 cm i tu trzeba dać profil do podłogi (po długości zabudowy), oraz dodatkowe profile w pionie (tak jak w konstrukcji ściany) do wysokość zabudowy (9o cm) w rozstawie max co 60 cm. Należy też wstawić wzmocnienie w pionową zabudowę do wys, 1m od podłogi, żeby było do czego przykręcić poziomą zabudowę. Mogą to być profila wstawione poziomo, lub kawałek deski (płyty) przykręcony z tyłu płyty gipsowej.

    
   • jareeq

    5 listopada 2012 o godz. 12:07

    Dzięki Andrzej,

    Tak czytam twoja stronę i wychodzi na to, że więcej się na niej dowiedziałem niż we wszystkich poradnikach internetowych.

    Pionową zabudowę zrobiłem tak jak napisałeś, poziomą z dwóch ‘ramek’ obwodowych jednej 15×90 i drugiej 126×90 złączyłem je pchełkami razem wyszło 129×90. pewnie trochę za dużo żelastwa ale trzyma się solidnie jeszcze bez płyt.

    Dzięki że poświeciłeś mi trochę czasu.

     
 3. Mariusz

  31 października 2013 o godz. 15:09

  Czytając twoje porady trzeba stwierdzić ,że znasz się się na rzeczy. Efekty twoich niektórych prac są można powiedzieć, bajkowe, a pozostałe też są super. Z prawdziwą przyjemnością czyta się twoje porady i są one esencją tego co można znaleźć w necie. Jestem laikiem w tej dziedzinie, ale po przeczytaniu porad myślę, że byłbym w stanie samodzielnie wykonać (przynajmniej niektóre) przedstawione z dużą dbałością o szczegóły konstrukcje. Ale ja szukam właśnie takich porad na temat wykonania zabudowy zestawu podtynkowego wc. Nie mogę znaleźć tego w twoim poradniku. Gdybyś był uprzejmy i zamieścił coś na ten temat, byłbym wdzięczny. Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   4 listopada 2013 o godz. 19:05

   Domniemam że chodzi o Geberit, na pewno taki wpis znajdzie się na moim blogu, to jednak trochę potrwa ze względu na ograniczony czas jaki w tej chwili posiadam.

    
 4. Łukasz

  9 kwietnia 2014 o godz. 10:29

  Witam,

  Do jakiej szerokości płyty gipsowej można zastosować ten sposób montażu ? Będę robił zabudowę rur z dwóch stron. Jedna strona pasek gipsu szerokości ok 20-25cm, drugi bok około 60 cm. Najchętniej dałbym płytę na wysokości od 80cm od podłogi (będzie zasłonięta szafkami kuchennymi) w górę do sufitu ~245 (czyli większa płyta o wymiarach 60cm x 165cm). I teraz zastanawiam się którą techniką zamocować całość, czy tą z artykułu czy w ten sposób http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/zabudowa-rury

  Z góry dziękuję.

   
  • Andrzej

   13 kwietnia 2014 o godz. 15:06

   Panie Łukaszu, przy tego typu montażu można zastosować płytę o szerokości do 60 cm. Inaczej mówiąc można wykonać zabudowę o wymiarach 60 cm x 60 cm, bez dodatkowych wzmocnień i dodatkowych profili.

    
   • Sebastian

    29 maja 2014 o godz. 07:25

    Panie Andrzeju, przyłączę się do powyższego pytania. Chciałbym wykonać zabudowę rury kanalizacyjnej około 25 cm x 25 cm (przy wysokości pomieszczenia 2.6 m). Z Pana odpowiedzi wynika, że przy takich wymiarach nie potrzeba dodatkowych wzmocnień. Ale czy to samo odnosi się do sytuacji, kiedy taka zabudowa miałaby być obłożona w całości (od podłogi do sufitu) płytkami gresowymi? Czy konstrukcja wytrzyma takie dodatkowe obciążenie?

    PS> Czytając Pana wpisy instruktażowe, pojawia się informacja, że stosuje Pan profile 0.6 mm. Gdzie można zaopatrzyć się w takie profile? W większości odwiedzonych przeze mnie marketów budowlanych są dostępne jedynie profile grubości 0.5 mm +/- 0.05 mm.

    Z góry dziękuję.

     
    • Andrzej

     1 czerwca 2014 o godz. 15:56

     Panie Sebastianie, spokojnie taka konstrukcja to wytrzyma. W tym jednak przypadku zaleciłbym podwójne płytowanie raz ze względu na stabilność, i dwa ze względu na izolację akustyczną, co jest dość istotna sprawą przy zabudowie rur kanalizacyjnych. Nawet jednak konstrukcja z pojedynczej płyty będzie stabilna. Jeśli chodzi o profile, ciężko mi dać jednoznacznie odpowiedź, może jakieś specjalistyczne hurtownie budowlane, które są zaopatrywane przez takie firmy jak Knauf, Rigips, Protektor.

      
 5. Wojciech

  9 maja 2014 o godz. 22:08

  A jakiego rodzaju i jakiej grubości wełna powinna być tu użyta? O ile dobrze widzę na zdjęciu, wełna nie jest włożona w profil (jak w normalnej ściance) tylko zagięta między profil a rurę – czy to dlatego, że była za gruba na zmieszczenie się w profilu UD, czy tak jest lepiej?

  I czy ew. można tutaj użyć sztywnej wełny “kominkowej” 3cm, włożonej w profile UD (tylko taką mogę łatwo kupić w ilości 1,5m2)? Ew. przyklejonej do płyty, żeby się nie obsunęła (na jednej ze ścianek tylko z jednej strony byłaby wsunięta w profil, z drugiej strony byłaby “na styk”)?

   
  • Wojciech

   9 maja 2014 o godz. 22:18

   I przy okazji: mógłby Pan rozwinąć wątek rodzajów wełny bardziej ogólnie? W którymś z wpisów napisał Pan, że nie można stosować wełny dachowej (sufitowej?) do ścian, lub na odwrót. A jakie są te rodzaje wełny i jak je rozpoznać? W jednym z marketów jest np “wełna mineralna 15cm”, i już.

    
 6. Łukasz

  8 lipca 2014 o godz. 14:18

  Witam, po pierwsze gratuluję bardzo przydatnego bloga, bardzo przydała mi się porada na temat prostowania ściany z dużym odchyłem za pomocą łat pod płytą GK.
  Jeśli mógłbym mieć pytanie – mam podobną sytuacją do opisywanej powyżej ale u mnie jest trzecia rura wymuszająca zabudowę w kształcie L. Poniżej załączam projekt jakbym widział to rozwiązanie, na czerwono zaznaczyłem deskę do wzmocnienia konstrukcji:
  https://drive.google.com/file/d/0B2pe08awP_jCaDI0ekZubENMWTg/edit?usp=sharing
  Czy taka konstrukcja zda egzamin?