Zabudowa rury nie zawsze musi mieć kształty prostokątne, czy kwadratowe. Rurę można też zabudować w formie półkola, ćwierć-koła, czy fali. Wszystko zależy od fantazji, kreatywności i pomysłu wykonującego zabudowę.
Zabudowa rury w formie ćwierć-koła.
W kilku krokach przedstawiam konstrukcję pod tego typu zabudowę zabudowę. Konstrukcja została wykonana z profili CW 75, oraz profilu do ścian łukowych UW 75. Promień zabudowy w kształcie ćwierćkoła pokazany na zdjęciach wynosi 30 cm
Na podłodze odznaczmy przebieg zabudowy, odcinamy żądaną długość profila UW i nacinamy z jednej strony. Następnie kształtując go, mocujemy do podłogi za pomocą kołków szybkiego montażu.
Tak samo postępujemy z zamocowaniem do stropu.
Docinamy profile CW i wstawiamy pomiędzy zamontowane już profile UW.
A tak to wygląda od tyłu zabudowy.
Do tak przygotowanej konstrukcji wystarczy przykręcić teraz płytę gipsową i poszpachlować całość zabudowy.
Zabudowa jednak nie zawsze musi przebiegać aż do stropu. Czasami rura chowa się gdzieś w ścianie na wysokości powiedzmy 2,0 m i nie potrzeba robić zabudowy do wysokości pomieszczenia. Zabudowę rury wykonać można również tylko do jej całkowitego zasłonięcia, a jednocześnie zyskamy półkę np. pod kwiatka.
Będzie to wyglądało tak:
Docinamy dwa odcinki prfila UW profilujemy i jeden z nich mocujemy do podłogi. Kiedy jest już wyprofilowany i zamocowany profil UW do podłogi, montujemy do ścian w pionie przycięte do żądanej wysokości profile CW . Sa to profile krańcowe zabudowy (zdjęcie poniżej – zaznaczenie strzałkami koloru żółtego). Na wysokości zakończenia zabudowy, do ścian mocujemy również profil UD, na którym będzie się opierać zakończenie zabudowy. (szkic poniżej)
Kolejnym krokiem jest wycięcie z płyty gipsowej ćwierć-koła o żądanym promieniu. Przykręcenie drugiego profilu UW do wyciętej płyty po łuku do krawędzi płyty. (zdjęcie powyżej – zaznaczenie strzałką koloru czerwonego). Zamocowanie elementu do profili krańcowych za pomocą zaciskarki do profili (zdjęcie powyżej – zaznaczenie krańcowe kółka koloru pomarańczowego). (Na zdjęciu moja płyta wystaje poza konstrukcję o grubość płyty czyli 12,5 mm, co oznacza że wyciąłem ćwierć-koło o promieniu 31,25 cm, ale nie jest to konieczne, może ona być na równo z konstrukcją). Docinamy kolejne profile CW i wsuwamy w zamontowane już profile UW i mocujemy je razem zaciskarką do profili.
Nacinamy płytę i przykręcamy do profili CW. W tym przypadku nacięcia zostały wykonane co 3 cm.
Teraz zostaje już szpachlowanie i prace malarskie, no i jakiś kwiatek dla ozdoby na nowo powstałej zabudowie rury z półką.
Iwona Gurgul
4 kwietnia 2013 o godz. 13:51
Witam, ta zabudowa rury to coś pięknego, a ja pytałam taty czy dałoby się ja jakoś zabudować to twierdził że nie ma szans tym bardziej na półokrągło, a tu u Pana takie cudo. Zaraz mu pokażę że jednak się da i co więcej nawet Pan dokładnie opisał jak to trzeba zrobić. Dziękuję bardzo i pomimo iż jestem kobietą to z przyjemnością przeczytam pozostałe wpisy bo są bardzo interesujące i można bardzo wiele się nauczyć oraz podpatrzeć i samemu sobie coś zrobić np. te półki z płyt tez bardzo fajna sprawa. Pozdrawiam serdecznie Iwona
Damian
4 listopada 2013 o godz. 10:38
Fajnie to wyglada, ciekawy jestem czy też dam tak rade zrobić. Do odważnych świat należy !
Rafał
20 grudnia 2015 o godz. 18:41
Witam. Mam pytanie odnośnie szpachlowania ponacinanej płyty, czy taką płytę się dodatkowo zbroi-wzmacnia siatką, taśmą papierową, czy samo szpachlowanie np. masą wiążącą wystarczy?