RSS
 

Zabudowa rury w formie ćwierć-koła.

11 sty

Zabudowa rury w formie cwierckołaZabudowa rury nie zawsze musi mieć kształty prostokątne, czy kwadratowe. Rurę można też zabudować w formie półkola, ćwierć-koła, czy fali. Wszystko zależy od fantazji, kreatywności i pomysłu wykonującego zabudowę.

 

 

 

Zabudowa rury w formie ćwierć-koła.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

W kilku krokach przedstawiam konstrukcję pod tego typu zabudowę zabudowę. Konstrukcja została wykonana z profili CW 75, oraz  profilu do ścian łukowych UW 75.  Promień zabudowy w kształcie ćwierćkoła pokazany na zdjęciach wynosi  30 cm

Na podłodze odznaczmy przebieg zabudowy, odcinamy żądaną długość profila UW i nacinamy z jednej strony. Następnie kształtując go, mocujemy do podłogi za pomocą kołków szybkiego montażu.

Zabudowa rury w formie cwierckoła.

Tak samo postępujemy z zamocowaniem do stropu.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Docinamy profile CW i wstawiamy pomiędzy zamontowane już profile UW.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Zabudowa rury w formie cwierckoła

A tak to wygląda od tyłu zabudowy.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Do tak przygotowanej konstrukcji wystarczy przykręcić teraz płytę gipsową i poszpachlować całość zabudowy.

Zabudowa jednak nie zawsze  musi przebiegać aż do stropu. Czasami rura chowa się gdzieś w ścianie na wysokości powiedzmy 2,0 m i nie potrzeba robić zabudowy do wysokości pomieszczenia. Zabudowę rury wykonać można również tylko do jej całkowitego zasłonięcia, a jednocześnie zyskamy półkę np. pod kwiatka.

Będzie to wyglądało tak:

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Docinamy dwa odcinki prfila UW profilujemy i jeden z nich mocujemy do podłogi. Kiedy jest już wyprofilowany i zamocowany profil UW do podłogi, montujemy do ścian w pionie przycięte do żądanej wysokości profile CW . Sa to profile krańcowe zabudowy (zdjęcie poniżej –   zaznaczenie strzałkami koloru żółtego). Na wysokości zakończenia zabudowy, do ścian mocujemy również profil UD, na którym będzie się opierać zakończenie zabudowy. (szkic poniżej)

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Zabudowa rury w formie cwierkoła

Kolejnym krokiem jest wycięcie z płyty gipsowej ćwierć-koła o żądanym promieniu. Przykręcenie drugiego profilu UW do wyciętej płyty po łuku do krawędzi płyty. (zdjęcie powyżej  – zaznaczenie strzałką koloru czerwonego). Zamocowanie elementu do profili krańcowych  za pomocą zaciskarki do profili (zdjęcie powyżej – zaznaczenie krańcowe kółka koloru pomarańczowego). (Na zdjęciu moja płyta wystaje poza konstrukcję o grubość płyty czyli 12,5 mm, co oznacza że wyciąłem ćwierć-koło o promieniu 31,25 cm, ale nie jest to konieczne, może ona być na równo z konstrukcją). Docinamy kolejne profile CW i wsuwamy w zamontowane już profile UW i mocujemy je razem zaciskarką do profili.

Nacinamy płytę i przykręcamy do profili CW. W tym przypadku nacięcia zostały wykonane co 3 cm.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Zabudowa rury w formie cwierckoła

Teraz zostaje już szpachlowanie i prace malarskie, no i jakiś kwiatek dla ozdoby na nowo powstałej zabudowie rury z półką.

Zabudowa rury w formie cwierckoła

 

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Iwona Gurgul

  4 kwietnia 2013 o godz. 13:51

  Witam, ta zabudowa rury to coś pięknego, a ja pytałam taty czy dałoby się ja jakoś zabudować to twierdził że nie ma szans tym bardziej na półokrągło, a tu u Pana takie cudo. Zaraz mu pokażę że jednak się da i co więcej nawet Pan dokładnie opisał jak to trzeba zrobić. Dziękuję bardzo i pomimo iż jestem kobietą to z przyjemnością przeczytam pozostałe wpisy bo są bardzo interesujące i można bardzo wiele się nauczyć oraz podpatrzeć i samemu sobie coś zrobić np. te półki z płyt tez bardzo fajna sprawa. Pozdrawiam serdecznie Iwona

   
 2. Damian

  4 listopada 2013 o godz. 10:38

  Fajnie to wyglada, ciekawy jestem czy też dam tak rade zrobić. Do odważnych świat należy !

   
 3. Rafał

  20 grudnia 2015 o godz. 18:41

  Witam. Mam pytanie odnośnie szpachlowania ponacinanej płyty, czy taką płytę się dodatkowo zbroi-wzmacnia siatką, taśmą papierową, czy samo szpachlowanie np. masą wiążącą wystarczy?