RSS
 

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

02 Sie

Jak frezować krawędzie cięte płytyJak frezować krawędzie cięte płyty, aby wykonać to prawidłowo. Tym wpisem pokaże zarówno blednę wykonanie frezowania, jak i jego prawidłowe wykonanie. Przedstawię również narzędzie, jakim takie frezowanie można wykonać. Zafrezowanie krawędzi płyt gipsowych samo w sobie jest bardzo łatwe do wykonania i nie musi wyglądać fabrycznie jeśli wykonujemy je nożem do cięcia płyt gipsowych.

 

 

Odkąd pojawiły się płyty gipsowe, pojawił się problem przygotowania i szpachlowania krawędzi ciętych, np. takich :

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Ja jednak powiem inaczej, tego problemu wcale nie było, ponieważ producenci płyt gipsowych od razu określili jak powinniśmy frezować takie krawędzie, wyprodukowali masę szpachlowa do ich spoinowani, ale  zawsze pojawiają się mądrzejsi no i zaczyna się cyrk np. taki – zerwanie papieru  z płyty na  szerokości 3-4 cm

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

jest to przykład katastrofalnego błędu, żeby nie nazwać tego katastrofą budowlaną, jest to :

1. utrata gwarancji na płytę gipsowa,

2. ogromne osłabienie krawędzi ciętej płyty.

Gips powleczony  jest papierem po to , żeby trzymać go razem, usztywnić, a tu jest zerwany do 3 cm!, to tak jakby zabrać człowiekowi mięśnie ze skórą i powiedzieć kościom, żeby trzymały się kupy, jest to więc przykład jak nie wolno tego robić !!!

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Przyjrzyjmy się teraz jak rozwiązali ten problem producenci płyt gipsowych :

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

jest to fabrycznie zafrezowana krawędź poprzeczna  płyty gipsowej, jest to wynik wielu lat doświadczeń, badań i pieniędzy producenta, a skoro on już poświęcił na to czas i pieniądze, to czemu chcecie poświęca jeszcze raz swój czas i pieniądze ?

Do frezowania krawędzi ciętych płyty gipsowej mamy proste ale skuteczne narzędzie, np. to które przedstawiam na zdjęciu poniżej. Jest to strug kątowy.

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Na  poniższym  rysunku przedstawiam, poprawnie  wykonane  za-frezowanie krawędzi ciętej płyty gipsowej

– szerokość (5 mm), głębokość (6 mm ),

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

Frezowanie możemy też spokojnie wykonać  nożykiem z ostrzem trapezowym,  nie będzie to wyglądało tak ładnie i prosto jak fabrycznie ale jest to też prawidłowo przygotowana krawędź do szpachlowania.

Jak frezować krawędzie cięte płyty gipsowej do szpachlowania ?

 

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Magda

  29 października 2012 o godz. 14:28

  Witam, przymierzamy się z mężem do wykonania zabudowy poddasza w nowo budowanym domu, kiedyś w naszym starym mieszkaniu wykonywaliśmy sami ścianki działowe (więc wiemy gdzie popełniliśmy błędy – najlepiej się uczy na własnych) Mam jednak pewną wątpliwość i prosiłabym bardzo o jej wyjaśnienie.
  Mianowicie chodzi mi o spoinowanie połączeń ciętych. Czy po wklejeniu siatki (lub innej taśmy) ścianka nie będzie “wybrzuszona” w tym miejscu? W “oryginalnym zakończeniu płyty są jakby te wgłębienia w które idealnie taśma się zagłębia, jak to jest w przypadku połączeń ciętych? ( w ściance którą budowaliśmy kładliśmy pełne płyty i ten problem nie występował). Według tego co znalazłam w internecie rozumiem, że w takim połaczeniu też daje się taśmę/siatkę i zaszpachlowuje… ale wyobraźnia moja mówi mi że nie będzie to wtedy idealnie równa płaszczyzna? czy źle na to patrzę, czy źle kombinuję czy przesadzam??? z góry bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
  PS. Fantastyczny blog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   
  • Andrzej

   30 października 2012 o godz. 22:46

   Pani Magdo, tok Pani myślenia jest jak najbardziej prawidłowy. Przy spoinowaniu połączeń ciętych musimy zastosować wzmocnienie, gdyż sama masa szpachlowa może „nie utrzymać” takiego połączenia. Oczywiste jest również to, że jeśli nałożymy takie wzmocnienie w postaci siatki, taśmy papierowej, lub taśmy z włókna szyklanego (fizelina), „wybrzuszenie” powstanie.
   Rozwiązaniem tego problemu jest szerokie zaszpachlowanie takiej spoiny, tzn. szerokie rozciągnięcie masy szpachlowej po obu stronach szpachlowanego łączenia, lub szpachlowanie całej powierzchni płyt, (tzw. Q3).
   Takie spoinowanie wykonuje się następująco:
   – połączenia krawędzi ciętych płyt przeciera się ławkowcem zwilżonym wodą ( pozbywam się w ten sposób drobinek gipsu pozostałego po cięciu i frezowaniu i jednocześnie nawilżamy rdzeń gipsowy co wpływa później na wytrzymałość spoiny)
   – na tak przygotowane łączenie płyt nakłada się masę szpachlową i ściągając pacą jej nadmiar wyrównuje się łączenie do poziomu płyt gipsowych. Pozostawia się to łączenie do wyschnięcia. Masa szpachlowa podczas schnięcia będzie jak gdyby „zapadać się” do środka łączenia
   – po wyschnięciu spoiny, nakłada się następną warstwę masy szpachlowej ( na tyle grubo by móc wtopić fizelinę) po czym cłość łączenia przeciąga się jeszcze raz pacą z masą szpachlową, aby tę fizelinę zakryć. Łączenie tak wykonane pozostawia się do wyschnięcia
   – po wyschnięciu szpachluje się połączenie z jednoczesnym rozciągnięciem masy szpachlowej po obu jej stronach ( około 20 – 30 cm po każdej stronie łączenia). Tak zaszpachlowane łączenie nadaje się pod grube tapety lub farby strukturalne
   – natomiast pod farby normalne należy szpachlować całe powieżchnie płyt, najlepiej gotowymi masami szpachlowymi. Nakłada się warstwę masy szpachlowej i po przeschnięciu jej, przeciera się delikatnie drobnym papiewem ściernym. Uzyskujemy w tym momęcie idealnie gładką powierzchnię. Jest to tak zwane szpachlowanie na Q3.

   Do szpachlowania używam szpachli lekkich, które dają się łatwo szlifować ( przecierać). Do szpachlowania na Q3 używam tylko gotowych mas szpachlowych, gdyż lekko się nakładają i są również łatwe do szlifowania.

   Postaram się w najbliższym czasie opublikować wpis ze zdjęciami na ten temat i szczegółowiej go opisać.

    
 2. Grzegorz

  25 stycznia 2013 o godz. 18:18

  witam. mam pytanko: jak szpachlować krawędź ciętą z oryginalną? z góry dzięki
  PS. świetny blog

   
  • Andrzej

   31 stycznia 2013 o godz. 10:30

   Witam,
   Łączenie krawędzi ciętej z oryginalną szpachluje się tak samo jak łączenie dwóch krawędzi ciętych. Szpachlujemy te krawędzie dlatego tak, ponieważ od strony krawędzi ciętej łączenia z oryginalną krawędzią występuje gwałtowny „załamanie“ oraz płyta w tym miejscu nie jest osłonięta kartonem ( jest widoczny rdzeń gipsowy) co będzie powodowało szybsze i głębsze „zapadanie się“ masy szpachlowej tylko na styku łączenia. Jeśli od razu wkleimy fizelinę, to właśnie na samym styku łączenia płyt zostanie ona wciągnięta do środka łączenia i nastąpi niekorzystne naprężenia flizeliny. Będzie ona w tym miejscu po prostu załamana.

    
 3. Bartek

  3 marca 2013 o godz. 22:42

  a czy w przypadku łączeniach dwóch dłuższych oryginalnych krawędzi (tych nie zaokrąglonych) powinno się fazować płytę czy łączyć bez fazowania tylko szpachlując?

   
  • Andrzej

   6 marca 2013 o godz. 20:52

   Te wszystkie krawędzie płyt które nie są fabrycznie zabezpieczone papierem fazuje się, natomiast te które są fabrycznie zabezpieczone papierem nie fazuje się. Jednym słowem wszędzie tam gdzie na krawędzi płyty jest papier zabezpieczający rdzeń gipsowy, nie wykonuje się fazowania.

    
 4. Tomasz

  14 kwietnia 2013 o godz. 14:38

  czy oryginalne krawedzie plyt z miejscem na tasme laczeniowa powinny sie stykac czy tez powinna byc sostawiona 2 lub 32 milimetrowa szczelinka na wprowadzenie kleju przed pozniejszym przyklejeniem tasmy laczeniowej?? prosze o odpowiedz z gory dziekuje

   
 5. Tomasz

  14 kwietnia 2013 o godz. 14:42

  sorki za bledy ktore tam w pisowni sa chodzi mi o 2 czy tez max. 3milimetrowa szczeline na wprowadzenie kleju pomiedzy plyty??

   
  • Andrzej

   15 kwietnia 2013 o godz. 21:04

   Niezależnie czy są to krawędzie cięte, czy oryginalne – w obu przypadkach powinny się stykać. Nie trzeba zostawiać szczeliny. Muszę jednak zaznaczyć, aby krawędzie te stykały się, a nie zachodziły na siebie – a muszę powiedzieć, że i takie przypadki widziałem na budowie.

    
   • Arkadiusz

    12 listopada 2013 o godz. 13:12

    Witam również mam pytanie dotyczące zostawiania szczeliny miedzy płytami.

    Kupiłem gips szpachlowy F Dolina Nidy na opakowaniu jest napisane,, . Szczelina między płytami powinna wynosić ok. 3-5 mm,” czyli wychodzi na to że trzeba zostawić szczelinę miedzy płytami dobrze rozumiem?

     
    • Andrzej

     13 listopada 2013 o godz. 22:08

     Panie Arkadiuszu, powiem szczerze, że jestem zaskoczony takim opisem przygotowania podłoża pod ten gips szpachlowy. Nigdy nie spotkałem się z koniecznością pozostawiania szczelin pomiędzy krawędziami płyt g/k i to w dodatku do 5 mm !. Na żadnych zajęciach z konstrukcji suchej zabudowy w szkole nie było o tym mowy, a jestem pewny, że jeśli to byłoby wymagalne, na pewno byłaby o tym mowa. Przejrzałem też literaturę fachową – i nic. Dziś wysłałem e-mail z zapytaniem do firmy Nida Gips, w końcu kto jak kto, ale producent powinien wiedzieć co i do czego produkuje. Natychmiast po otrzymaniu odpowiedzi przekażę ją Panu.

      
     • Arkadiusz

      14 listopada 2013 o godz. 10:27

      Dziękuję za zainteresowanie,czekam na info,dodam jeszcze że firma Nida Gips podaje na swojej stronie pozostawienie szczeliny od 3-5mm,a na opakowaniu pisze od 2-3mm.

       
     • Andrzej

      17 listopada 2013 o godz. 11:33

      Panie Arkadiuszu, po rozmowie telefonicznej z doradcą technicznym firmy, usłyszałem, że taką szczelinę 2 – 3 mm, dobrzej jest zostawiać pomiędzy krawędziami płyt, które są klejone na placki do ściany. Jeśli natomiast płyta jest przykręcana do profili, to już takiej przerwy nie trzeba zostawiać i masą szpachlową F można szpachlować łączenia które do siebie dolegają. Jakie jest moje zdanie ?, Nie trzeba pozostawiać szczeliny między płytami, również przy suchych tynkach, szczelinę zostawia się od podłogi i sufitu dla dobrej cyrkulacji powietrza podczas schnięcia kleju. Jeśli chodzi o masę szpachlową, to ma Pan dwa wyjścia, albo ją wymienić, albo zastosować się do wskazówek producenta.

       
     • Arkadiusz

      17 listopada 2013 o godz. 17:46

      Ok bardzo Panu dziękuje za pomoc.

       
 6. Andrzej

  15 stycznia 2014 o godz. 13:12

  Witam serdecznie,
  Będę wykonywał sufit podwieszany w pomieszczeniu i moje pytanie jest następujące ponieważ po jednej z odpowiedzi jestem lekko zdezorientowany więc proszę o wyjaśnienie. Chodzi o spoinowaniu krawędzi ciętych, następnie sfazowanych. Po wypełnieniu masą do spoinowania i wtopieniu siatki czy fizeliny poczekam do wyschnięcia połączenia. Następnie nałożę masę typu finisz żeby po wyszlifowaniu łączenie było niewidoczne i przygotowane do malowania. W jednej z odpowiedzi było napisane, że po “położeniu” sufitu następnie nakłada się na całą powierzchnię płyt/sufitu masę na grubość 1mm. Czy jest to konieczne?Nie istnieje żaden inny sposób żeby wykończyć spoinę bez potrzeby nakładania masy na całą powierzchnię. Jakoś w tym momencie logika podwieszanego sufitu u mnie się rozbija w głowie. Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  Andrzej

   
  • Andrzej

   19 stycznia 2014 o godz. 19:11

   Witam, dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi ! (już poprawiłem), oczywiście nie trzeba nakładać około 1 mm, natomiast należy przeszpachlować całą powierzchnię płyt g/k. W ten sposób masą szpachlową zamyka pory jakie występują na powierzchni płyty g/k i uzyskujemy gładką powierzchnię. Jednak szpachlowanie musi być tak wykonane pod malowanie, aby nie było widać ani wgłębień, ani wybrzuszeń połączeń krawędzi płyt.

    
   • Łukasz

    27 marca 2014 o godz. 21:50

    Witam.A czy farba nie zamknie tych porów na płycie ?

     
    • Andrzej

     31 marca 2014 o godz. 14:54

     Nałożenie masy szpachlowej na całą powierzchnię płyty ma również za zadanie ujednolicenie podłoża i jego chłonności. Czy farba zamknie pory ?, tak, ale po pierwszym malowaniu, nieraz nawet po drugim (zależy od rodzaju farby) będą widoczne prześwity łączeń płyt g/k.

      
 7. Tomek

  8 maja 2014 o godz. 21:45

  Zabrałem się za sufit podwieszany i czegoś tu nie rozumiem. Tak wyfrezowane krawędzie mam tylko zaszpachlować, czy też połączyć siatką lub czymś podobnym ?

   
 8. michał

  24 czerwca 2014 o godz. 14:04

  Chciałem zapytać o odległość płyt od ścian przy podwieszanych sufitach. Znalazłem informacje że szczelina powinna wynosić od 5 do 8 mm. Czy są to wartości prawidłowe? I czy w przypadku gdy płyta dochodzi do ściany krawędzią ciętą to rozumiem że w tym wypadku nie jest frezowana?

   
 9. mechanika-maszyn.eu

  8 listopada 2016 o godz. 08:00

  Ja krawędzi fabrycznej nie frezuje.