RSS
 

Strug kątowy

03 Lis

Strug kątowy do krawędzi płyt gipsowychStrug kątowy – zgodnie z obietnicą daną we wpisie http://porady-montera.eu/jak-frezowac-krawedzie-ciete-plyty-gipsowej-do-szpachlowania, przedstawiam narzędzie do frezowania krawędzi ciętych płyty gipsowej. Na zdjęciach poniżej przedstawiam dwa rodzaje strugów, na pierwszym starszy model, na drugim już obecnie występujące z podwójnymi nożykami (ostrzami).

 

Strug kątowy

fot.1

Strug kątowy

fot.2

Zarówno w jednym jak i drugim strugu ostrza są wymienne.

Strug kątowy do krawędzi płyt gipsowych – działanie

Jak to w strugach bywa, zasada działania jest prosta. Przykładamy strug do krawędzi płyty i przepychamy do przodu cały czas lekko dociskając  strug do krawędzi. Ostrze (ostrza) nacinają płytę i mamy frezowane krawędzie do szpachlowania.

Starszy model frezuje tylko pod kątem 45° na głębokości ok 1/2 grubości płyty. (dla płyty o gr. 12,5 mm)

Strug kątowy

Strug kątowy

Strug kątowy

Natomiast nowszy model ma dwa ostrza. Jedno frezuje pod kątem ok 23°, a drugie 45°

Strug kątowy

Strug kątowy

Strug kątowy

Strug kątowy

Pierwsze ostrze w tym struga jest nastawne w zakresie grubości płyt od 9 mm do 15 mm i nacina pod katem 23° , natomiast drugie ostrze nacina pod kątem 45°

Strug kątowy

 Dwa słowa na zakończenie  – narzędzie praktyczne i warte zakupu.

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Marek

  16 lutego 2013 o godz. 10:48

  Od dawna szukam tego narzędzia. Gdzie mogę je nabyć?

   
  • Andrzej

   17 lutego 2013 o godz. 14:03

   Myślę że w szanującym się sklepie budowlanym, lub hurtowniach płyt gipsowych powinien Pan taki strug otrzymać. Drugą możliwością oczywiście są sklepy internetowe i tam ma Pan możliwości dodatkowo porównania cen.

    
 2. Bartek

  8 marca 2013 o godz. 21:30

  leroy merlin/castorama cena ok. 25-30zł

   
 3. Sławek

  13 czerwca 2014 o godz. 09:04

  Witam.
  Kupiłem identyczny strug jak na pańskim zdjęciu (z dwoma ostrzami),jeśli chodzi o pierwsze ostrze to na którym „ząbku” powinno się ustawić ostrze do płyt 12,5mm?(rys. na strugu jest trochę mylący i nie jestem pewien na 100%)
  Zauważyłem też że drugie ostrze mało zbiera tej płyty,czy tak jest czy robię coś nie tak?
  dziękuje i pozdrawiam

   
  • Grzegorz

   5 sierpnia 2014 o godz. 13:52

   Niestety w niektórych postach wysypały się zdjęcia. Istnieje szansa na aktualizację?

    
 4. Marcin

  14 listopada 2014 o godz. 18:29

  Witam serdecznie Panie Andrzeju, mam pytanie w sprawie frezowania płyt. Do wykonania mam opłytowanie okna dachowego na skosie połaci dachu na strychu. A więc, płyta na czole skosu i bocznej ściance okna (we wnęce okiennej) będą się stykać na rancie i tu moje pytanie, czy płyty mogą na siebie zachodzić tak że będą się stykać w dwóch miejscach (część wewnętrzna i zewnętrzna płyt) , czy należy je sfrezować tak że tylko części wewnętrzne płyt będą się stykać? Dodam że w przypadku płyt zachodzących na siebie chce zastosować kątownik aluminiowy do wzmocnienia i wykończenia czyli zgodnie ze sztuką. Z góry bardzo dziękuję za podpowiedź.