RSS
 

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

15 maj

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufituOtynkowany strop a mocowanie wieszaków do sufitu podwieszanego – czy występują jakieś przeciwwskazania ? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę? Czy można mocować wieszak przez tynk na stropie ? W dzisiejszym wpisie opisuje właśnie niebezpieczeństwa jakie mogą wystąpić podczas mocowania sufitu podwieszanego do otynkowanego stropu, oraz jak łatwo je wyeliminować.

 

 

Czy można mocować wieszak przez tynk na stropie ?

Oczywiście można takie mocowanie wykonać. Należy w tym momencie zastosować po prostu odpowiednio dłuższe kotwy. Tynk na stropach nie przekracza zazwyczaj 15 mm, chociaż widziałem już różności w starym budownictwie. Różnice grubości tynku jakie występowały na stropie były – jakby to delikatnie ująć – dość znaczące. W takim przypadku należałoby zastosować kotwę rozprężną, gdzie maksymalna grubość mocowanego materiału może wynosić do 35 mm. Na przykład zastosowanie kotew firmy Fischer FNA II 6

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę ?

Jeśli zapadła już decyzja mocowania wieszaków przez tynk, to po odpowiednim doborze kotew mocujących, należny teoretycznie zorientować się tylko, czy, a jeśli tak to gdzie, dokładnie przebiega instalacja elektryczna.
Czy to jednak aby na pewno wszystko, co może znajdować się pod tynkiem ?

Czy występują jakieś przeciwwskazania ?

Można by powiedzieć, że nie. Ja jednak zdecydowanie zalecam zbicie tynku w miejscu mocowania wieszaka do stropu. Powód – możemy być niemile zaskoczeni tym co znajduje się pod tynkiem. Pustki powietrzne, widoczne zbrojenie, kable instalacji elektrycznej, stare kołki z tworzywa, stare otwory po wierceniach i wiele innych różnych niespodzianek. Przykładem może być wykonanie wiercenia i montaż  wieszaka za pomocą kotwy tuż obok znajdującej się pod tynkiem pustki powietrznej. Nośność tak zamocowanego wieszaka z kotwą jest znacznie zmniejszona i może doprowadzić do wyrwania kotwy ze stropu przy montażu obciążenia z płyt gipsowych. W przypadku kilku takich miejsc – ryzyko zerwania sufitu jest bardzo duże.

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu – bezpieczny montaż

 • wyznaczy przebieg profili głównych za pomocą sznura traserskiego,
 • wyznacz rozstaw miejsca wierceń pod wieszaki sufitu podwieszanego,
 • delikatnie zbij tynk w miejscach wyznaczonych pod wiercenie, zwracając szczególną uwagę na ewentualny przebieg instalacji elektrycznej, aby jej nie uszkodzić,
 • W przypadku pojawienia się przeszkód (kable, pustki powietrzne, stare otwory), wyznacz nowy punkt wiercenia zachowując odpowiednie odległości,
 • wykonaj odpowiedniej głębokości otwór,

 

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

 • zamocuj wieszak za pomocą kotwy metalowej,

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

Otynkowany strop a mocowanie wieszaków sufitu

 

 

 
komentarze 2

Kategoria: Sufity

 

Tagi: ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Paweł

  8 czerwca 2017 o godz. 10:47

  Witam,

  mam problem z sufitem podwieszanym, który wykonywałem samodzielnie. Chodzi o kilka rzeczy:

  – w zasadzie jest to chyba okładzina sufitowa – bo składa się z profili CD60 rozstawionych co 40 cm, powieszonych na wieszakach co 50 – 80 cm ( w zależności od pokoju) – nie ma profili łączących krzyżowo. Wokół ścian profil UD.

  – mocowanie wieszaków sufitowych do betonowego stropu jak w temacie ww. z tym problemem, że nie odkuwałem starego tynku. I teraz po mocowaniu profili i regulowaniu poziomu tynk pod niektórymi wieszakami zaczął się kruszyć i wypadać. Co w konsekwencji spowodowało to, że niektóre kołki wyglądają teraz jak nie wbite do końca, na nich lużno wiszą wieszaki (tzn. nie są dociśnietę kołkiem do sufitu. Generalnie wyrwać ich nie sposób po są mocowane na 6 cm kołkach, ale troche mnie to martwi – czy trzeba to poprawiać?

  – teściu radzi przy dokręcaniu płyty połączyc płytę, z profilami CD i UD przy ścianach w celu zwiększenia stabilnosci konstrukcji.

  – w korytarzu o szerokości 2m zrobiłem okładzinę co 60 cm (pierwszy profil 20cm od sciany) Czy nie za rzadko rozmieściłem profile?

   
 2. Michael

  28 czerwca 2017 o godz. 09:28

  Panie Lichacz,

  Jako dyplomowanego eksperta w zakresie suchej zabudowy, proszę Pana o podpowiedź, co w przypadku otynkowanego stropu drewnianego w starej poniemieckiej kamienicy. Zdecydowałem się na wykonanie sufitu podwieszanego z dociepleniem w takim właśnie dolnośląskim budownictwie. Pod tynkiem stropu znajduje się trzcina przewiązana prostopadle drutem przymocowanym gwoździkami do drewnianych desek. Drewno wygląda na zdrowe. Jakich wkrętów użyć do wykonania stabilnej i bezpiecznej konstrukcji? Czy oprócz tynku konieczne jest również zrywanie odeskowania, aby dostać się do belek stropowych? Będę wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące sufitu podwieszanego przy tego rodzaju stropach.