RSS
 

Półka pod sufitem – propozycje konstrukcji

16 styczeń

Półka pod sufitem - propozycje konstrukcjiPółka pod sufitem – propozycje konstrukcji – we wcześniejszym wpisie  tutaj, pokazałem najprostszą z możliwych konstrukcji pod półkę z oświetleniem. Dzisiaj przedstawiam dwie kolejne propozycje wykonania takiej półki pod sufitem.

 

 

 

Dla przypomnienia oto szkic:

 

Półka pod sufitem - propozycje konstrukcji

Półka pod sufitem – nowe propozycje konstrukcji

Poniżej przedstawiam dwie kolejne możliwości wykonania konstrukcji pod ową półkę.

Pierwsza z nich jest podobna do powyższego szkicu, z tą różnicą, że dodatkowo zostały zamocowane profile CD, oraz dolna część półki została wykonana w całości przez składanie i klejenie płyty. Na szkicu wygląda to tak:

Półka pod sufitem - propozycje konstrukcji

Dzięki zastosowaniu dodatkowego profilu CD, montowanego co 50 cm, łatwiej jest  zachować pion krótkiego paska gipsu ( szkic kolor żółty).

Kolejność montażu, to:

 • profile UD mocowane do ściany i stropu,
 • przykręcenie paska gipsu ( szkic – kolor żółty),
 • przykręcenie profila UD do dolnej krawędzi paska gipsu,
 • docięcie i wstawienie profili CD,
 • rozłożenie kabli pod oświetlenie,
 • przykręcenie klejonej płyty gipsowej od spodu (szkic – kolor zielony).

Jeżeli natomiast chcemy wykonać półkę szerszą niż 40 cm, wzmacniamy taką półkę dodatkowym profilem CD z podwieszeniem do stropu co 90 cm. Pierwsze mocowanie od ściany powinno  wynosić 25 cm. Do mocowania muszą być również użyte metalowe kotwy.

Półka pod sufitem - propozycje konstrukcji

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Mariusz

  30 stycznia 2013 o godz. 09:59

  witam. mam pytanie odnośnie , która konstrukcja półki będzie najbardziej odpowiednia do łazienki. (para,wilgoć) biorąc pod uwagę ze płyta wodoodporna ma zabezpieczenie tylko z jednej strony?(zielonej)?. konkretnie chodzi o wnękę na listwę LED czy jej wewnętrzna strona np. nie wpije pary i się np nie ugnie pod ciężarem własnym? czy wystarczy kilkakrotnie zagruntować niezabezpieczona stronę wnęki.jak i późniejsza całość sufitu po szpachlowaniu.

   
  • Andrzej

   31 stycznia 2013 o godz. 17:54

   Witam,
   zarówno karton jak i rdzeń płyt jest impregnowany środkami redukującymi wchłanianie wilgoci, ale nie nazwałbym tych płyt wodoodpornymi. Przeznaczone są do pomieszczeń o wilgotności do 70% , a okresowo do 10 godz. do wilgotności w pomieszczeniu 85%. Co do konstrukcji, to wszystkie nadają się do łazienki, kwestia jest tylko jak szeroka ma być półka i jak mocno ma być obciążona. Dodatkowe zagruntowanie będzie na pewno na plus, ale nie jest konieczne. Zakładam również że wentylacja w pomieszczeniu jest odpowiednia.

    
 2. łukasz

  8 kwietnia 2013 o godz. 11:57

  Witam, na górną krawędź płyty gk- pionowy element maskujący lepiej zastosować półnarożnik poniewaz narożnik jest za długi-takie moje doświadczenie.

   
 3. Maciek

  16 czerwca 2013 o godz. 09:57

  chciałbym sie dowiedzieć jak osiągnać taki efekt ?

  http://i.imgur.com/bkWBfi4.jpg
  http://i.imgur.com/B9EPZLG.jpg

  czy to jest jedynie dokręcona krótsza druga płyta do czoła zabudowy ?

   
 4. Paweł

  24 sierpnia 2013 o godz. 00:18

  Witam Panie Andrzeju,
  Będę robił taką półeczkę wokół pokoju i chcę wykorzystać drugi podany przez Pana sposób z wieszakiem ponieważ jej szerokość to 70cm. Mam tylko jedno pytanie, mianowicie czy nie potrzeba przykręcić profilu CD do przyściennego UD? Mam wrażenie że samo wciśnięcie go może nie wystarczyć.

   
  • Andrzej

   26 sierpnia 2013 o godz. 21:46

   Panie Pawle, przy tego rodzaju podwieszeniach można przykręcać płytę g/k również do profilu obwodowego UD, dzięki czemu płyta g/k jest jakby “łącznikiem” profila UD i CD.

    
 5. Grzesiek

  30 sierpnia 2013 o godz. 14:42

  Chciałbym zapytać przy okazji omawiania półki pod sufitem – czy do połączenia półki z betonową ścianą i sufitem wystarczy sam akryl? Jaką szczelinę zostawić w miejscu połączenia? Mieszkam na obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie, przynajmniej raz w miesiącu mocno tąpnie, do tego dochodzi kilka mniejszych wstrząsów. Piętro wyżej firma robiła ścianki z płyt i półki z oświetleniem pod sufitem – po roku widać pęknięcia w miejscach łączenia. Nie wiem, czy to błędy w montażu, technologii czy po prostu tak musi być na obszarze zagrożonym przez kopalnie? Pozdrawiam serdecznie.

   
 6. Łukasz

  5 listopada 2013 o godz. 22:12

  Witam. Panie Andrzeju mam pytanie odnośnie kolejności montażu, najpierw sufit czy ściana. Już tłumaczę mój problem – otóż remontuję dom i chciałbym w salonie wykonać półkę pod sufitem wg Pana ostatniej propozycji, z tym, że jedna ściana jest bardzo krzywa i będę na całej jej długości robił konstrukcję z profili cd60 wstawianych pionowo i mocowany do ściany na uchwyty ES. Tu pojawia się pytanie, najpierw sufit czy najpierw ściana? I dalej idące drugie pytanie czy konstrukcję ściany robić już na chudziaku czy dopiero na ostatecznej wylewce? Będę bardzo wdzięczny za każdy pomysł. Pozdrawiam

   
  • Andrzej

   7 listopada 2013 o godz. 19:45

   Panie Łukaszu, generalnie się przyjęło, że najpierw wykonuje się ściany – w Pana przypadku przedściankę – a następnie sufit, no i tak proponuję zrobić. Co do drugiego pytania, to domyślam się, że podłoga jest na gruncie, co oznacza, że na chudziaka (chudy beton) będzie położona izolacja przeciwwilgociowa, której z kolei nie wolno przebijać kołkami montując profil obwodowy. Proponuję w takim razie postawienie przedścianki po wykonaniu wylewki.

    
 7. Marcin

  1 stycznia 2014 o godz. 18:56

  Dzień dobry

  Panie Andrzeju, przewertowałem bloga w poszukiwaniu podpowiedzi, jak miałaby wyglądać poprawna konstrukcja dla, nazwijmy ją, półki podwieszonej pod sufit, ale opuszczonej znacznie do ziemi. Półka ta miałaby być odsunięta od ściany na ok. 15 cm, ale za to od sufitu schodziłaby na ok. 135 cm. Szerokość całości to 161 cm, co jest również szerokością ściany. Zabudowa jest potrzebna do łazienki i chciałbym ją obłożyć płytkami, co sprawia, że będzie to dość duży ciężar, który nie będzie miał podparcia o podłoże, stąd chciałbym wiedzieć jak skonstruować stelaż, żeby się o niego nie bać.

   
 8. Łukasz

  6 stycznia 2014 o godz. 12:29

  Witam panie Andrzeju po kilku informacjach jakie od Pana otrzymałem mam prośbę o sprawdzenie poprawności konstrukcji półki pod sufitem. Zamieszczam link do projektu.

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/275aefc2d4091223.html

  Proszę również o informację odnośnie poprawności lokalizacji wieszaka czy na tym środkowym najdłuższym profilu CD nie powinien znaleźć się jeszcze jeden wieszak. Pozdrawiam serdecznie

   
 9. Maciej

  29 stycznia 2014 o godz. 21:52

  Witam

  Jak wykonać takie konstrukcje jeśli również chce się obniżyć sufit w całym pokoju??

   
  • Mariusz

   23 marca 2014 o godz. 17:13

   Panie Andrzeju czy mogę wykonać półkę z profili uw 75 lub uw 50 lecz bez wieszaków.?Dodam jeszcze, że do półki ma być przymocowany sufit napinany.

    
   • Andrzej

    26 marca 2014 o godz. 17:42

    Nie wiem jak ta półka ma wyglądać, więc trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Samo wykonanie półki z profili UW50 lub UW75 jest jak najbardziej możliwe bez używania podwieszenia przy szerokości do 50 cm. Niestety nie mam doświadczenia z sufitami napinanymi, dlatego niewiele mogę pomóc w tej kwestii.

     
    • Mariusz1

     26 marca 2014 o godz. 23:39

     A jak sprawa wygląda w przypadku spoinowania półek ze ścianą?Jaki sposób jest najpewniejszy?Chodzi mi o to żeby nie pękało.Niestety nie użyłem taśmy przekładkowej. Szczeliny między półką a ścianą wynoszą od 2 do 8 mm.
     Czy używał Pan produktu SEM-LIGHT podobno jest to elastyczna masa szpachlowa nadająca się do takich wypełnień?

      
     • Andrzej

      30 marca 2014 o godz. 23:20

      Jak do tej pory nie korzystałem z masy szpachlowej SEM-LIGHT. Jest to jednak masa szpachlowa przeznaczona bardziej do naprawy ubytków w płytach g/k niż do ich spoinowania. W Pana przypadku proponuje najpierw wypełnić szczelinę masą szpachlową, a po przeschnięciu ponownie nałożyć masę szpachlową i wtopić fizelinę bądź taśmę papierową ale tylko na płytę g/k przy samej krawędzi połączenia półki ze ścianą. Następnie takie połączenie wykończyć akrylem malarskim.

       
 10. Marcin

  15 kwietnia 2014 o godz. 18:22

  Witam Panie Andrzeju.Na wstępie chciałbym pogratulować wiedzy i doświadczenia zdobytego na temat konstrukcji G-K. Jednocześnie chciałbym poprosić Pana o poradę dotyczącą budowy mojego sufitu.W celu zobrazowania tematu zamieszczam poniżej prosty szkic konstrukcji którą chciałbym wykonać.http://zapodaj.net/826889e772baf.jpg.html . Byłbym bardzo wdzięczny za poradę jak wykonać konstrukcję do tego typu płytowania.Na początku dodam iż jest to strop z desek.Zastanawiałem się czy podzielić to na 2 części i każdą z osobna mocować do stropu(w tym przypadku A.B) czy może istnieje jakieś inne rozwiązanie które będzie pewne i stabilne,Pragnę też dodać że wnęce powstałej na środku sufitu będą zamontowane światłowody stąd kolejność mocowania płyt będzie miała znaczenie.Mam nadzieję na fachową odpowiedź Experta. Pozdrawiam

   
  • Macik

   4 maja 2014 o godz. 11:50

   witam pana.

   moje pytanie dotyczy półki pod sufitem na pasek led, jeśli też chce obniżyć cały pokój. czy wykonać pierwsze stelaż standardowo pod sufit podwieszany, a potem taka półke mocować do gotowego już stelaża??

    
   • Andrzej

    6 maja 2014 o godz. 22:37

    Najlepiej i moim zdaniem najłatwiej w pierwszej kolejności wykonać cały sufit z zapłytowanie, a następnie wykonać półki na taśmy Led. Oczywiście należy pamiętać o wyprowadzeniu kabli podczas montażu sufitu, oraz o ewentualnym wykonaniu wzmocnienia w przypadku takiej potrzeby pod konstrukcję półki.

     
 11. Adam

  21 maja 2014 o godz. 00:48

  Witam.
  Na wstępie chciałbym pogratulować wspaniałej pracy włożonej w tworzenie bloga. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że ktoś chce dzielić się wiedzą w tak profesjonalny sposób. Myślę że liczba odsłon mówi sama za siebie. Jeżeli to możliwe to proszę o pomoc w realizacji zadania którego rozwiązania nie znalazłem w pełni.
  Chciałbym wykonać sufit podwieszany w pomieszczeniu 5,6 x 4,2m ( stare budownictwo -stropy drewniane). Opuszczenie sufitu ok 20 cm. W pomieszczeniu występuje opisywana przez Pana przeszkoda kominowa w odległości ok 80 cm od krótszego boku o szerokości ok 2m, wysuniecie ok 15 cm, W tym miejscu chciałbym wykonać dodatkowe obniżenie ok 10 cm ( rodzaj zamkniętej półki z podświetleniem (prezentowana powyżej z tym że . Inaczej to ujmując dodatkowe obniżenie 2 x 4,2 m odsunięte od ściany o 80 cm. Proszę o jakiekolwiek wskazówki.

   
 12. Łukasz

  24 lipca 2014 o godz. 15:16

  Witam bardzo proszę o skontrolowanie prawidłowości wykonania stelaża, która z wersji jest prawidłowa. Dołączam rysunki.
  bardzo proszę o odpowiedz i pozdrawiam

  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/c99ecc2b02fe85ab.html

   
 13. krzysztof

  9 sierpnia 2014 o godz. 14:14

  Chciał bym zapytać ile kosztuje m2 za taką półkę ?

   
 14. Dawid

  3 września 2014 o godz. 11:00

  Witam. Mam pytanie dot. ostatniego rysunku. W moim przypadku półka będzie długa (ok. 3m). Czy nie wskazane byłoby dodatkowe usztywnienie tej pomarańczowej płyty? Widziałem kiedyś rozwiązanie polegająca na przynitowaniu do dolnego profilu UD kolejnego UD skierowanego w górę, tak aby można było umieścić CD pionowo i do nich przykręcać ten pasek gipsu. Czy takie rozwiązanie ma sens, czy to tylko niepotrzebna komplikacja?

   
  • Łukasz

   12 września 2014 o godz. 18:19

   Panie Andrzeju również proszę o odpowiedź na powyższe pytanie.

    
  • Andrzej

   17 września 2014 o godz. 18:47

   Witam !
   Nie ma potrzeby wzmacniania takiego paska gipsu. Sama płyta gipsowa jest wystarczająco wytrzymała. Jest to tylko komplikowanie sobie pracy.

    
 15. Paweł

  17 października 2014 o godz. 18:18

  Mam do Pana pytanie dotyczące ostatniego rysunku.
  Na rysunku jest wieszak obrotowy do którego zamontowany jest profil cd60 a następnie przykręcony do profila cd 50. W jaki sposób jest to zrobione?

   
 16. Michał

  17 lipca 2015 o godz. 16:56

  Witam uprzejmie,

  planuję wykonanie u siebie podobnej półki / opaski (będzie miała przekrój prostokątny – bez tej zewnętrznej wnęki na np. listwę LED). Mam już w pokoju sufit wykonany z płyt GK (obniżony względem betonowego stropu o ~80mm). Nie wiem dokładnie jaką techniką został wykonany stelaż – mieszkanie kupiłem już z tym sufitem. Jedynym mankamentem dla mnie pozostaje przymocowanie profilu UD do sufitu – mocować go do istniejących już stalowych profili sufitowych (jak? jakieś specjalne wkręty? śruby molly?). Tą opaskę zawieszę na prętach i wieszakach obrotowych (wywiercę otwory w suficie z GK i wbiję dyble w betonowy strop – chyba, że można lepiej). Proszę o odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku,
  Michał

   
 17. Marcin

  29 lipca 2015 o godz. 13:04

  Dzień dobry.

  Panie Andrzeju, zabrałem się za robienie takiej pólki u siebie i idzie jak ta lala, dzięki fajnym i przejrzystym rysunkom. Obniżam sufit o 10cm, i zastanawiam się czy dawać cokół (tak jak na pierwszym rysunku kolor niebieski) wnęka będzie miała 10cm. Pokój jest 2,5×3,5m i swiatlo bedzie padać do środka. Czy jest sens montować taki pasek na 2-3cm, czy zostawić lepiej na prosto

  Rysunek pomocniczy http://msiro.net/11.jpg

   
 18. Łukasz

  21 listopada 2015 o godz. 09:57

  Witam,
  A jak przygotować konstrukcję pod takie rozwiązanie półki pod sufitem: http://img.shmbk.pl/rimgsph/28644_c43a4396-55ee-4ea4-849a-f1d388cc8db0_max_900_1200_-salon-styl-nowoczesny.jpg
  Chodzi o to, że jest ona odsunięta od ściany (gdzie są LED) i obniżona od sufitu jak standardowe. Chodzi mi głównie o konstrukcję przy ścianie aby móc uzyskać efekt jak na zdjeciu.
  Pozdrawiam,

   
 19. Robert

  10 listopada 2017 o godz. 12:40

  Mam pytanie ,mam pokoj w ktorym jest sufit z plyt karton gips gotowy przez developera a chcialbymvporobic takie poleczki.W jaki sposob zamontowac stelaz do juz istniejacego sufitu?

   
 20. Wojtek

  3 maja 2018 o godz. 21:15

  Witam serdecznie,
  Na początku chciałbym bardzo podziękować za wiedzę, którą Pan przekazuje, gdyż dzięki Panu planuje w swoim domu samemu całkowicie wykończyć ściany oraz sufity. po przeczytaniu niemal wszystkich artykułów, mimo wszystko nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie 😉 mianowicie:
  Projekt domu : https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/2965/projekt-domu-czajka
  I pytanie:
  Planuje na parterze wykonać sufit podwieszany, jednak z tą różnicą, że chcę wykonać półkę na oświetlenie ledowe w salonie, natomiast hall oraz kuchnię chcę mieć na wysokości obniżonej półki. I czy taka konstrukcja ma w ogóle rację bytu? Czy należy na całej wysokości półki zamontować jakby podwójny stelaż, czy np. można połączyć ze sobą wieszaki o różnej długości? Temat wydaje mi się ciekawy, a niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi 🙂 z góry dziękuję i pozdrawiam

   
 21. Iwona

  14 maja 2018 o godz. 00:25

  Dzień dobry, w przeciwieństwie do większości komentatorów jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o płyty karton- gips i budownictwo w ogóle. Dlatego poszukuję porady fachowca. Niedawno zakończyłam kompleksowy remont pokoju w bloku, a właściwie zakończyła go firma remontowa. M.in. zrobiony był sufit podwieszany, a pod nim półka w kształcie litery L, o wymiarach : jedno ramię szer. 50 cm i dł.360cm, drugie ramię szer.110 cm i dł 350cm. Dwa tygodnie po zakończeniu prac pojawiło się pękniecie na połączeniu płyt, czyli obu tych ramion. W tej chwili pęknięcie jest już na całą szerokość półki czyli 50 cm. “Fachowcy”, którzy robili remont nie wiedzą dlaczego to pękło i nie są w stanie naprawić pęknięcia. Osiągnęłam tyle, że zobowiązali się do pokrycia kosztów ewentualnej naprawy. No i tu problem – pan, który początkowo podjął się naprawy, zrezygnował, bo stwierdził, ze jak zerwie całość, to może pęknąć też cały sufit. Czy nie wystarczy ponowne zaszpachlowanie tego pęknięcia, czy faktycznie trzeba zrywać całość? Czy takie pęknięcie może jeszcze bardziej się pogłębić?

   
 22. Gregor

  13 lutego 2019 o godz. 21:16

  W płytach gk nie papier jest materiałem który chroni np.przed wilgocią tylko mieszanka gipsu.