RSS
 

Półka pod sufitem z płyt gipsowych – zamknięta

13 Sty

11 półka pod sufitemOto jedna z kolejnych możliwości zawieszenia półki,  z płyty gipsowej, pod sufitem. Konstrukcja nie jest skomplikowana, montaż nie wymaga specjalnych umiejętności. Znakomicie się nadaje do umieszczenia w niej jednocześnie halogenów , taśm LED, czy węży świetlnych.

 

 

 

Materiał:

– kołki szybkiego montażu 6×60 mm

– wkręty TN 3,5×25 mm

– profil UD 28x27x0,6 mm

– masa szpachlowa

– narożniki aluminiowe 13×23 mm , oraz 24×24 mm

 

Poniżej przedstawiam przekrój poprzeczny półki:

 Polka pod sufitem z plyt gipsowych - zamknieta

 

Podane wymiary są tylko wymiarami  przykładowymi.

Konstrukcja składa się tylko z profili UD. Pominięte zostało mocowanie za pomocą wieszaków bezpośrednich.

Półka pod sufitem z płyt gipsowych – zamknięta krok po kroku

1. Do ściany i stropu mocujemy profil UD za pomocą kołków szybkiego montażu. Do stropu mocujemy kołkami w odstępie nie większym niż 50 cm, do ściany w odstępie nie więcej niż 60 cm.

2. Do profilu UD zamocowanego do stropu przykręcamy pasek gipsu (szkic – kolor zółty) wkrętami w rozstawie co 17 cm .

3. Do dolnej krawędzi zamocowanego paska gipsu (kolor żółty) przykręcamy kolejny profil UD.

4. Następnym krokiem jest docięcie i przykręcenie dolnego paska gipsu (szkic – kolor zielony) wkrętami w odstępie co 17 cm do profilu UD zamocowanego do ściany i do profilu UD zamocowanego do dolnej krawędzi płyty koloru żółtego.

5. Do płyty ( kolor zielony) przykręcamy profil UD odsuwając go  od krawędzi płyty o 12,5 mm.

6. Ostatnim krokiem jest przykręcenie paska gipsu (szkic – kolor niebieski ) do zamocowanego już profila UD na krawędzi płyty zielonej.

Pozostało jeszcze przyklejenie narożników aluminiowych i prace szpachlarskie. Oczywiście okablowanie musimy rozłożyć przed montażem płyty dolnej (kolor zielony), zawieszając je bezpośrednio  do stropu i opuszczając je tylko w miejscach wychodzących punktów świetlnych (halogenów).

 

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Marek

  13 stycznia 2013 o godz. 20:54

  Czy to sprawdzony sposób? Bo w moim odczuciu nie jest odpowiednio stabilny. Przy zastosowaniu słabej jakości profili UD wszystko może się „kołysać”. Poza tym może być trudnością uzyskanie pionu dla kawałka płyty gipsowej przytwierdzonej do sufitu. Dobrze byłoby zaszpachlować konstrukcję i pomalować ostatecznie pod kolor przed przykręceniem ostatniego kawałka płyty gipsowej bo potem nie będzie tam dostępu jeśli zdecydujemy się na węższe wymiary.

   
  • Andrzej

   16 stycznia 2013 o godz. 22:00

   Zaręczam, że jest bardzo stabilny, natomiast co do profili UD ja stosuję tylko wykonane z blachy 0,6mm, dlatego też nie mam żadnych problemów z profilami. Co do uzyskania pionu, wymaga to pewnej pracy ale nie jest tak ciężkie jak by się mogło wydawać. Czy sprawdzony sposób – no cóż, tego rodzaju zabudowy nie znajdzie się w zeszycie technicznym żadnej z wiodących firm. Nikt tego rodzaju półek nie testuje. Natomiast tego rodzaju konstrukcje są stosowane z powodzeniem przy zabudowach, obudowach itp.

    
   • Waldemar

    17 lutego 2013 o godz. 18:55

    Witam Panie Andrzeju,

    Będę robił Remont w P/Pokoju wymyśliłem sobie coś takiego ze pod obniżonym sufitem podwieszę prostokąt pusty w środku z którego będzie oświetlany ledami P/Pokój niestety nie wiem jak zbudować tą konstrukcję jak zrobić gładki sufit wiem ale nie wiem jak zrobić powiedzmy ten drugi stopień. Pozdrawiam

     
    • Andrzej

     21 lutego 2013 o godz. 11:28

     Nie bardzo wiem co Pan ma na myśli mówiąc o pustym prostokącie. Jeśli prześle Pan jakiś szkic, jak Pan to widzi, to rozwiążemy problem.

      
 2. Dominik

  12 marca 2013 o godz. 21:42

  Co w wypadku kiedy podobna półka miała by mieć szerokość nie 40 cm a np. 80? Czy wtedy wystarczyło by dodać profile poprzeczne cd zawieszone na jednej lini wieszaków po środku? Czy lepiej w takiej sytuacji zastosować zupełnie inną konstrukcję?

   
  • Andrzej

   13 marca 2013 o godz. 21:02

   80 cm szerokości to już dość dużo. Osobiście zastosował bym konstrukcję na podwójnych profilach CD. Przy wstawieniu tylko profili poprzecznych, należało by je rozmieścić max co 50 cm, co daje już sporo wiercenia (jeden profil, jeden wieszak), no i wyrównanie takiej konstrukcji do jednego poziomu zajmie zdecydowanie więcej czasu.

    
 3. Dominik

  12 marca 2013 o godz. 21:50

  może wtedy jednak warto zastosować szkielet przedstawiony w http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/polka-oswietleniowe-pod-sufitem-jak-wykonac tylko w jakiś sposób dodać dwie linie wieszaków i profili cd? Tylko co wtedy na łączeniach prostopadłych między profilami cd?

   
 4. Łukasz

  10 lipca 2013 o godz. 12:54

  Witam,

  a jeżeli taka półka miałaby tylko 15cm szerokości, to czy można by ją zrobić wyłącznie na profilach UD dookoła łazienki przy czym płyta była by przykręcona nad i pod stelażem?

   
  • Łukasz

   10 lipca 2013 o godz. 13:08

   Zapomniałem dodać: oczywiście bez stosowania podwieszeń do sufitu ani dodatkowej płyty do sufitu.

    
  • Andrzej

   15 lipca 2013 o godz. 13:18

   Wszystko zależy od długości półki, punktów podparcia (mocowania do ścian) pułki i planowanego obciążenia. Jest to jednak możliwe.

    
  • Mateusz

   6 września 2017 o godz. 00:53

   Witam,
   Panie Łukaszu proszę o informację czy udało się Panu wykonać półkę o jaką Pan pytał. Ja planuję zrobić coś podobnego o czym Pan pisał, z tym że szerokość miałaby wynosić 20cm.
   Proszę o odpowiedź,
   Pozdrawiam

    
 5. Mirek

  8 sierpnia 2013 o godz. 08:15

  Witam. Planuję zamontować podobne półki z tym, że chciałbym je „zamknąć” w miejscu gdzie znajduje sie niebieski pasek gipsu na schemacie. Czy mógyłbm po prostu przesunąć żółtą płytę do końca półki (szer 40 cm)? Czy wtedy utrzymam wymaganą stabilność? Czy po prostu najlepiej zastosować wieszaki jak w http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/polka-oswietleniowe-pod-sufitem-jak-wykonac i żółtą płytą zamknąć półkę?

   
  • Andrzej

   11 sierpnia 2013 o godz. 18:29

   Panie Mirku, wszystko zależy od tego jak bardzo chce Pan obciążyć półkę. Jeśli jednak będą to tylko lampy halogenowe i trochę kabla, to nie ma z tym najmniejszego problemu, można przesunąć płytę do końca półki. Półka będzie wystarczająco wytrzymała i nie trzeba dodawać dodatkowych wieszaków.

    
 6. Paweł

  18 sierpnia 2013 o godz. 14:09

  Witam! Chciałbym wykonać sufit podwieszony w całym pokoju, oraz tzw. półkę pod sufitem, jak najlepiej byłoby wykonać taką konstrukcję, z góry dziękuję za poradę.

   
 7. Romek

  28 sierpnia 2013 o godz. 09:29

  Czy mógłby Pan zaznaczyć w którym miejscu umieszcza się taśmy LED i jak powinna być wykończona półka między żółtą, zieloną i niebieską częścią na rysunku?

   
  • Andrzej

   29 sierpnia 2013 o godz. 12:49

   Co do umieszczenia taśmy LED, to już generalnie zależy tylko od Pan jakie oświetlenie chce Pan uzyskać. Jeśli przyleli Pan taśmę na płytę niebieską ( powyżej profila UD ), to promienie światła najpierw będą padały na płytę żółtą, odbiją się od niej i wyjdą szczeliną. Można też przykleić taśmę do płyty zielonej, wtedy promienie odbiją się najpierw od sufitu. Światło będzie wtedy bardziej ostro widoczne na suficie. Natomiast jeśli przyklei Pan taśmę na płycie żółtej ( na dole – połączenie płyty żółtej z zieloną, to część promieni oświetli ostro sufit. Oczywiście najlepiej poprzekładać sobie taśmę przed jej przyklejeniem i wtedy sprawdzić jakie oświetlenie najbardziej nam pasuje. Jeśli chodzi o wykończenie półki, to po przykręceniu od dołu płyty zielonej, należy wyszpachlować płytę zółtą, oraz połączenie płyty żółtej z zieloną. Następnie przykręca się profil UD na końcu płyty zielonej i dokręca płytę niebieską.

    
   • łukasz r

    28 października 2013 o godz. 16:47

    Mam pytanie odnośnie montażu takiej półki.
    W całym pokoju montował płyty .
    Czy dopuszczalne jest zamocowanie profilu UD przez plyte GK, czy konieczne jest zrobienie tego bezpośrednio do ściany ponad płytą.
    Niestety ściany mają odchylenie w pionie na tyle, że na wysokości 2,6 płyta będzie odchodziła od sciany na około 1,5 cm. Jeżeli przykręciłbym profil UD nad przyklejoną już płytą to krawędz profilu będzie za mało wystawała zeby stabilnie przykręcić płytę półki.

     
    • Andrzej

     30 października 2013 o godz. 18:25

     Panie Łukaszu, oczywiście może Pan zamontować profil przez płytę g/k do ściany, będzie Pan tylko musiał użyć tylko dłuższych kołków.

      
 8. Michał

  16 grudnia 2013 o godz. 09:48

  Panie Andrzeju, a jak wykonać półkę podwieszaną pod oświetlenie w kształcie trójkąta równobocznego? Czy korzystać z profili „V” czy jakoś samemu uzyskać załamanie pod kątem 60 stopni?

   
  • Andrzej

   23 grudnia 2013 o godz. 20:16

   Jeśli dam radę, to w styczniu wykonam wpis na temat takiego podwieszenia wraz z wykonaniem krok po kroku. Powiedzmy o długości boku 1 m – 1,2 m. Myślę jednak, że można się obejść bez profila „V”.

    
 9. Marek

  20 maja 2014 o godz. 07:09

  Panie Andrzeju, czy przy szerokości półki 70cm zda to egzamin czy jednak trzeba użyć wieszaków i profili CD ?

   
  • Andrzej

   26 maja 2014 o godz. 21:40

   Panie Marku, przy tej szerokości półki proponuję jednak użyć wieszaków bezpośrednich i profila CD.

    
 10. Rafał

  10 sierpnia 2014 o godz. 11:52

  Witam, jak wyrównać konstrukcję jeżeli sufit jest krzywy ? różnica wynosi 5 mm, chodzi o żółtą płytę. Profil przy ścianie z zieloną płytą jest idealnie równo a wychodzi już różnica na żółtej płycie 5 mm, jak to wyrównać ?

   
 11. Paweł

  13 marca 2015 o godz. 12:00

  Witam Panie Andrzeju,

  Jak proponowałby Pan zrobić zabudowę przysufitową karnisza? Coś na wzór http://dianaholod.files.wordpress.com/2012/06/p1010446.jpg?w=584&h=778

  Profil UD 30 do sufitu, do niego, prostopadle do sufitu płyta gk szeroka na 12-15 cm i na zakończeniu płyty drugi profil UD?

   
 12. Rafał

  6 lutego 2016 o godz. 22:06

  Jakie wymiary ma ta gotowa szafka pod telewizorem ?

   
 13. Mateusz

  23 sierpnia 2016 o godz. 10:38

  Panie Andrzeju,
  Bardzo dziękuję za prowadzenie tego bloga – skarbnica wiedzy.
  Mam następujące pytanie: W jaki sposób pogodzić ze sobą wykonanie zamkniętej półki pod sufit z wykonaniem przedścianki wolnostojącej z Pana wpisu http://porady-montera.eu/przedscianka-wolnostojaca-nie-takie-trudne ?
  Czy najpierw wykonać przedściankę i do niej przykręcić profil UD półki
  czy raczej do dolnej płyty (na rysunku kolor zielony) przykręcić górny profil UW przedścianki?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc

   
  • Andrzej

   2 września 2016 o godz. 15:49

   Zdecydowanie najpierw lepiej wykonać przedściankę.

    
 14. Piotr

  9 września 2016 o godz. 09:05

  zamiast narożnika alu można zakończyć obudowę górną profilem typu „J” (tzw jotka)
  Prościej i mniej pracy
  Pzdr

   
 15. Marek

  21 listopada 2016 o godz. 16:17

  Witam i chciałbym serdecznie podziękować za prowadzenie tego bloga i za ogrom pracy w niego włożony.
  Jeśli można, chciałbym także o coś zapytać, gdyż planuję zamontować taką półkę na wszystkich ścianach w pokoju (dookoła), dokładnie w takich wymiarach, jak przedstawione na rysunku. Pokój ma kształt zbliżony do kwadratu, 4m x 4m. Czy konstrukcja przedstawiona w tym artykule będzie odpowiednia dla pomieszczenia o takich wymiarach? Jakie „kształty” poziomych (spodnich) płyt najlepiej wybrać? Czy po prostu prostokątne paski przykręcane po kolei począwszy od narożnika pomieszczenia? Może lepsze byłyby płyty wycięte w kształt litery L i tak zamocowane w narożnikach? Czy istotna jest kolejność przykręcania płyt? Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za poradę.

   
 16. Krzysiek

  15 marca 2017 o godz. 19:05

  Witam a jak wygląda sytuacja, jeśli cały sufit chce obniżyć? Obniżam sufit i półkę przykręcam do plyty/profilu? Czy muszę konstrukcje od stropu opuścić odpowiednio niżej?

   
  • Andrzej

   15 marca 2017 o godz. 19:57

   Konstrukcję półki można przykręcić do konstrukcji sufitu podwieszanego. Nie ma konieczności podczepiania półki bezpośrednio do stropu. Ważne jest jednak ułożenie profili CD sufitu w taki sposób, aby była możliwość przykręcenia profili konstrukcji półki do profili konstrukcji sufitu. Półki nie może być przykręcona tylko do płyty g/k sufitu.