RSS
 

Ściana z płyt gipsowych – rozwiązanie problemu Pana Krzysztofa

10 Lis

Ściana z płyt gipsowych - przesunięcie łączeń płyt g/kŚciana z płyt gipsowych i  pytanie Pan Krzysztofa:
“Rozumiem konieczność przesunięcia łączenia płyt względem siebie, mam natomiast mały problem konstrukcyjny w przypadku mojej ścianki.
Jest ona szerokości 2m z otworem drzwiowym dokładnie na środku. Chciałem zabudować ją jednowarstwowymi płytami. Zdaje się, że wskazane jest docięcie płyt w kształcie litery L tak, aby ich łączenia wypadały symetrycznie nad środkiem drzwi. Co zrobić z płytami na przeciwnej stronie ściany, aby ich łączenia nie wypadły również na środku? Będę wdzięczny za poradę, jak to zrobić zgodnie ze sztuką.”

 

 

 

 

Założenia do projektu

Jako, że Pan Krzysztof nie podał wysokości ścianki jak i szerokości i wysokości otworu drzwiowego, przyjąłem taką oto sytuację:
– szerokość ściany 2 m,- wysokość ściany 2,60 m,
– szerokość otworu drzwiowego 0,80 m,
– wysokość otworu drzwiowego 2,01 m,
– płytowanie pojedyncze.

W związku z tym, że otwór drzwiowy nie przekracza 88,5 cm, a wysokość ścianki jest do 2,60 m i skrzydło drzwi nie przekroczy wagi 25 kg, możemy pominąć  profile UA w otworze drzwiowym jako wzmocnienie – wystarczy zastosować profile CW. Rozwiązanie  problemu konstrukcji podaję w dwu przypadkach – płytowanie wzdłuż profili i płytowanie w poprzek profili.

Ściana z płyt gipsowych – płytowanie wzdłuż profili

W rozwiązaniu tym przyjąłem, że ścianka zostanie wykonana z płyt gipsowych o wymiarach: 2,60 x 1,20 m i płyty będą przykręcane wzdłuż profili, oraz zastosowaniem dwu profili CW nad otworem drzwiowym. Dzięki  zastosowaniu płyt o takich rozmiarach powstanie tylko jedno połączenie wzdłużne płyt. Całość przedstawia poniższy rysunek. Płyty g/k są zaznaczone kolorem zielonym i niebieskim, profil UW linią ciągłą czerwoną, profil CW linią przerywaną czerwoną. Na szkicu przecięcia ścianki zaznaczone są wymiary rozstawu profili CW. Może Państwa dziwić, dlaczego płyta na szkicu ma wymiar 115 cm, a nie 120 cm. Rozwiązanie tego kryje się w odcięciu 5 cm – go paska krawędzi spłaszczonej płyty, która ma dolegać do ściany murowanej. Na szkicu pokazałem przekrój, widok z przodu ściany i widok z tyłu ściany. Przesunięcie łączenia płyt względem siebie po obu stronach ścianki wynosi 30 cm i jest ono oparte na dwu różnych profilach CW nad otworem drzwiowym.

 

Ściana z płyt gipsowych - przesunięcie łączeń płyt g/k

Ściana z płyt gipsowych – płytowanie w poprzek profili

W rozwiązaniu tym przyjąłem, że ścianka zostanie wykonana z płyt gipsowych o wymiarach: 2,00 x 1,20 m i płyty będą przykręcane w poprzek profili, oraz zastosowaniem jednego profili CW nad otworem drzwiowym.Tak jak w poprzednim szkicu płyty g/k są zaznaczone kolorem zielonym i niebieskim, profil UW linią ciągłą czerwoną, profil CW linią przerywaną czerwoną. Na szkicu przecięcia ścianki zaznaczone są wymiary rozstawu profili CW i tak jak poprzednio płyta montowana ma 115 cm szerokości, a wiec po odcięciu paska 5 cm-go krawędzi spłaszczonej. W tym przypadku krawędź docięta jest od strony  stropu. W tym konkretnym przypadku płytowania w poprzek profili, obydwie strony ściany można zapłytować tak samo. Nie ma to większego wpływu na stabilność ścianki. Oznacza to że łączenia płyt wypadną na tej samej wysokości po obu stronach ściany.

Ściana z płyt gipsowych - przesunięcie łączeń płyt g/k

Można oczywiście wykonać płytowanie drugiej strony ściany w inny sposób, np. tak jaki przedstawia to szkic poniżej:

Ściana z płyt gipsowych - przesunięcie łączeń płyt g/k

Dziki takiemu zapłytowaniu uzyskamy również przesunięcie połączeń krawędzi płyt względem siebie po obu stronach ściany.

Panu Krzysztofowi dziękuje za zadane pytanie, jednocześnie zachęcam Państwa do pisania komentarzy jak i opinii na temat mojego blogu. Będę bardzo wdzięczny za każdą Państwa wypowiedź i ewentualne sugestie co chcieliby Państwo jeszcze przeczytać na moim blogu.

 

 

 
komentarzy 19

Kategoria: Ściany

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. Dariusz

  12 listopada 2013 o godz. 20:09

  Czy te parametry 88,5 / 2,6m / 25kg obligatoryjne , czy nie można by było je nieco zmodyfikować . W moim przypadku jest otwór na drzwi 91cm , wysokość 266cm , waga na pewno nie zostanie przekroczona. Myślałem aby zamiast profila UA zamontować dwa profile CW złożone w jeden.

   
  • Andrzej

   13 listopada 2013 o godz. 22:27

   No niestety, technologi konstrukcji suchej zabudowy nie da się naciągać. Oczywiście same profile CW wytrzymają również w otworze drzwiowym opisanym przez Pana. Wyliczenia zawsze wykonuje się z zapasem, jest tylko większe ryzyko powstania pęknięcia lub rysy, lub wygięcia ściany przy ciężkim skrzydle drzwiowym. Jeśli wykonuje to Pan dla siebie, we własnym domu, to zalecam w środek profilu włożyć łatę drewnianą i skręcić ją wkrętami z profilem. W innych przypadkach (praca na zlecenie) zalecam jednak wstawienie profili UA, mniejszy stres z architektami i nadzorem budów.

    
 2. Łukasz

  13 listopada 2013 o godz. 16:48

  Witam, śledzę Pana blog od dawna i czekam na opis zabudowy wanny z płyt, z podcięciem na nogi na całym obwodzie wanny ( z tym mam największy problem). Czy jest szansa na taki opis?

   
  • Andrzej

   17 listopada 2013 o godz. 10:00

   Panie Łukaszu, generalnie nie zajmuję się obudową wanien, to jakby nie moja dziedzina, a bardziej glazurnika. Jeśli jednak miałbym coś takiego wykonywać, to skorzystałbym z oferty firmy Wedi. Mają naprawdę fajne materiały i rozwiązanie. http://pl.wedi.de/

    
 3. Tomek

  13 listopada 2013 o godz. 18:07

  Również jestem częstym gościem na Pańskim blogu, z zaciekawieniem czytam wszystkie wpisy. W chwili obecnej przygotowuję się do remontu parteru w domu, tak więc obszar moich zainteresowań sięga od sufitów i ścianek, po różnego rodzaju półki.
  Jeśli chodzi o mnie, to ja bym prosił o wpis wraz z dokumentacją zdjęciową krok po kroku z wykonania przykładowego sufitu podwieszanego dwupoziomowego z jednowarstwowym poszyciem płytami g-k, z omówieniem tematu jak np. w kwestii budowy różnego rodzaju półek – rewelacyjnie się z nich uczy, stosowania zasad jak i pomysłów wykonania.

   
  • Andrzej

   17 listopada 2013 o godz. 10:16

   W tej chwili nie dam rady wykonać takiej dokumentacji zdjęciowej, później na pewno. Mogę natomiast wykonać rysunki poglądowe jak można to wykonać krok po kroku.

    
 4. Przemysław

  18 listopada 2013 o godz. 22:32

  Chciałbym zapytać się w jaki sposób wycinać płyty w kształcie litery L, dysponując jedynie nożem tapicerskim i piłką do metalu?

   
  • Andrzej

   19 listopada 2013 o godz. 19:40

   Panie Przemku, to dość nietypowy zestaw do suchej zabudowy, powiedział bym “niepełny”. Do wycięcia płyty w kształcie litery “L” wystarczy nóż tapicerski. Płytę należy położyć na twardym podłożu i tak długo przeciągać nożem, każde kolejne cięcie będzie głębsze i tak aż do przecięcia płyty.

    
  • Tomasz K.

   24 listopada 2013 o godz. 04:57

   Przykrecic caly kawalek plyty a pozniej z jednej strony pilka do regipsu a druga czesc nozem, zlamac i odciac.

    
 5. Krzysztof

  21 listopada 2013 o godz. 00:22

  Panie Andrzeju, serdecznie dziękuję za tak szczegółową odpowiedź na moje pytanie. Bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło. Pana wskazówki z całą pewnością zastosuję przy budowie ścianki a blog będę polecał znajomym.

  Wyrazy szacunku,
  Krzysztof

   
  • Marek

   22 listopada 2013 o godz. 13:02

   Cieszę się, że dziś zajrzałem na Pana blog, bo akurat jutro będę płytował ściankę oddzielającą kotłownię od garażu 😉

   Co do pomysłów na nowy temat – nie znalazłem żadnego o zabudowie geberita. Jest kilka takich tematów w Internecie, ale dosyć słabo opisanych i ze zdjęciami kiepskiej jakości.

   Pozdrawiam!

    
   • Tomasz K.

    24 listopada 2013 o godz. 05:00

    rysunek numer 2 powoduje ze w dolnej czesci scianki uzyjemy kawalka 60 cm x 145 czyli z ostra krawedzia niefazowana. nastapi polaczenie krawedzi ostrej ze splaszczona. Niezbyt prawidlowo. Zdecydowanie lepsze rozwiazanie daje rysunek numer 3 tyle ze caly kawalek dalbym u gory a kolejne 2 na dol scianki.

     
    • Tomasz K.

     24 listopada 2013 o godz. 05:04

     przepraszam mialo byc w rysunku numer 3 oraz 4.

     Mozna rowniez zastosowac kombiunacje rysunku numer 1 lub2 i rysunku numer 4

      
    • Andrzej

     24 listopada 2013 o godz. 11:30

     Panie Tomaszu, przepuszczam że od jakiegoś czasu zajmuje się Pan suchą zabudowa i zapewne wie Pan również, że w niektórych sytuacjach takie połączenia będą występowały. Czy jest to połączenie prawidłowe – jak najbardziej tak. Zgadzam się jednak z Panem, że jeśli jest to możliwe, to należy starać się unikać takich połączeń. Generalnie największy problem jaki może wyniknąć dla nie wprawionego montera, to szpachlowaniu takiego połączenia. Dlatego też np. firma Rigips wprowadziła na rynek płytę 4PRO, która ma wszystkie cztery krawędzie spłaszczone.

      
 6. Wojtek

  6 maja 2014 o godz. 22:12

  Witam.

  Mam do wykonania podobną ściankę.
  Otwór na ściankę ma szerokość 215 i wysokość 270.
  Planuję wstawić w niego drzwi (klatkowe) o szerokości 90cm (ościeżnica 100×208)
  Główna różnica polega na tym, że drzwi chciałbym umieścić jak najbliżej murowanej ściany z zawiasami po stronie ścianki gipsowej.
  Podstawowe pytanie jakie mam, to czy mogę przykręcić ościeżnicę z jednej strony bezpośrednio do ściany murowanej?
  Jeżeli tak, to jak zamocować profil poprzeczny nad drzwiami?
  Jeżeli nie, to jaką minimalną odległość powinienem zachować?
  Czy umiejscowienie zawiasów na środku ścianki będzie w tym przypadku problemem?
  Przy okazji chyba nie widziałem na pańskim blogu informacji o tym jak zamocować profil UW do CW nad oknem czy drzwiami… Coś tam chyba trzeba wyciąć?

   
 7. Łukasz

  13 lipca 2015 o godz. 23:29

  Panie Andrzeju, przeczytałem już większą część Pana porad. Staję przed koniecznością postawienia ścianki działowej. Na innych forach/instrukcjach znalazłem informację, że profili CW i UW nie skręca się ze sobą. Płyt G-K nie skręca się również do profili poziomych (co zresztą nawet Pan gdzieś w instrukcji podaje). W mojej wyobraźni przedstawia się obraz, że profile pływają razem ze ścianą g-k? Jeżeli profile są o 1.5 cm krótsze, to czy ścianka nie opadnie powodując zbyt dużą lukę u góry? Jak się ma do tego skręcania profil UW wzmacniający otwór drzwiowy? Czy stosuje się jakieś specjalne połączenie?
  Będę bardzo wdzięczny za każdą radę, bo czasami odpowiedzi na najprostsze pytania są najtrudniejsze do odnalezienia.

   
 8. Woytek

  30 lipca 2018 o godz. 15:29

  CZY to forum działa ?