RSS
 

Ścianka na poddaszu – ułożenie płyt g/k

26 lis

Ścianka na poddaszu - ułożenie płyt g/kŚcianka na poddaszu – ułożenie płyt g/k – Pan Grzegorz pyta: “Mam zamiar postawić ściankę na poddaszu.  Moje pytanie dotyczy sposobu układania płyt gipsowych czy lepiej w pionie czy tez poziomie. Max szerokość płyt to 60cm, ze względu na ograniczone miejsce przy wnoszeniu

– ścianka w kształcie ¨L¨ -> 2100 mm x 1050 mm
– otwór drzwiowy 900 mm, umiejscowiony na dłuższej ściance, 300 mm od lewej strony
– dłuższa ścianka jest ukośna i ma wysokość od 2200 mm do 3200 mm ”

 

 

 

 

Ścianka na poddaszu – ułożenie płyt g/k

Założenia do projektu:
– płyty o wymiarach 2000 x 600 x 12,5 mm
– profile CW/UW 75,
– poszycie jednowarstwowe,
– ułożenie płyt w poprzek profili CW.

Ze względu na małą szerokość płyt – 60 cm – zdecydowałem się rozrysować ułożenie płyt w poprzek profili CW. Przy wzdłużnym układaniu płyt g/k należałoby ustawić profile CW w odstępach nie większych niż 30 cm. W otworze drzwiowym zalecam wstawienie profili UA.

Kilka informacji do szkicu:

– linie przerywane – koloru czerwonego – to profile CW, a w otworze drzwiowym UW rys. a) i b)
– linie ciągłe koloru niebieskiego to profile UW rys. a) i b)
– rys. c) jest przekrojem poziomym ścianki i przedstawia ułożenie profili CW
– na rys. c) linie ciemno i jasno niebieskie to płyty g/k, profile CW – kolor czerwony – ich ustawienie

Ścianka na poddaszu - ułożenie płyt g/k

Opis wykonania ścianki:

Jako pierwsza do postawienia  jest ścianka z otworem drzwiowym rys a). Jej wymiar to 2087,5 mm.  Jest ona krótsza o 12,5 mm od zaplanowanej długości która wynosi 2100 mm. Dlaczego ?, ponieważ podczas dostawiania ścianki b), płyta z tej ścianki “zajdzie” na ściankę a) i w ten sposób uzyskamy zaplanowany wymiar 2100 mm. Ilustruje to poniższy szkic.

ścianka na poddaszu

Nad otworem drzwiowym wstawione są dodatkowe dwa profile CW. Dzięki nim będzie możliwe przesunięcie połączeń krawędzi płyt po obu stronach ścianki względem siebie.

ścianka a)

– ułożenie płyt g/k po obu stronach ścianki, z przesunięciem łączenia nad drzwiami. Połączenia poprzeczne wypadają po obu stronach na tej samej wysokości, nie wpływa to jednak w żaden sposób na stabilność ścianki. Natomiast połączenia wzdłużne nad drzwiami są przesunięte względem siebie.

Ścianka na poddaszu - ułożenie płyt g/k

Ścianka na poddaszu - ułożenie płyt g/k

 ścianka b)

Ściankę b) można zapłytować również z pokrywającymi się połączeniami poprzecznymi po obu stronach ścianki, ponieważ nie wpływa to w jakikolwiek sposób na stabilność ścianki, lub tak jak zaprezentowałem to na poniższym szkicu.

Ścianka na poddaszu - ułożenie płyt g/k

 
komentarzy 9

Kategoria: Ściany

 

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedź

 

 
  1. Grzegorz

    26 listopada 2013 o godz. 14:10

    PAnie Andrzeju
    Dziekuje za tak szczegolowe rozrysowanie i opis. Bede polecal pana blog wszystkim znajomym:) Mam jeszcze 2 pytanka:

    – profile CW i UW, ktore juz kupilem maja 50mm szerokosci. Czy one beda za waskie? Pytalem w sklepie i sprzedawca sprawdzal, ze do 3000mm wysokosci moze byc 50mm. Ewentualnie mozna je jakos wzmocnic? Moze dokupic 2-3 profile CW o grubosci blachy 1mm albo 2mm i wstawic te zamiast 0,6mm?

    – jak zamocowac profile UA do UW? Czy tez trzeba zagiac je w pionie 10-15cm do gory i skrecic z UA?

    Dziekuje
    pozdrawiam
    Grzegorz

     
    • Grzegorz

      26 listopada 2013 o godz. 14:21

      I jeszcze cos zapomnialem
      – scianka tylko w szczycie (na szrokosci 350mm) ma 3200mm wysokosci
      – czy ewentualnie moglbym uzyc wzmocniony profil CW – grubosc 1mm albo 2mm zamiast UA? Mieszkam w Holandii i tutal profile UA sa trudno dostepne.Sa jeszcze inne rozwiazania, ktore moglbym zastosowac?
      Pozdrawiam
      Grzegorz

       
      • Andrzej

        27 listopada 2013 o godz. 10:45

        Profil UA jest podstawowym profilem ściennym stosowanym do otworów drzwiowych, dziwie się, że jest u Pana tak trudno dostępny, ale jak to mówią co kraj to obyczaj. Jeśli jednak nie może Pan go zdobyć, a ma Pan możliwość zastosowania wzmocnionych profili CW, to proszę je zastosować, najlepiej o grubości blachy 2 mm. Nie wiem jak ciężkie skrzydło drzwiowe zamierza Pan powiesić.

         
    • Andrzej

      27 listopada 2013 o godz. 10:31

      Sprzedawca miał rację, profile CW 50 można stosować do ścianek do 3 m. Pana ścianka ścianka jednak w pewnym miejscu przekracza 3 m, co kwalifikuje ją do zastosowania podwójnego poszycia płyt g/k, lub wykorzystania profili CW 75. Czy musi Pan dawać dodatkowe profile ?, nie, w Pana przypadku nie dostawiałbym już żadnych profili. Natomiast w otwór drzwiowy profile UA – to wystarczająco wzmocni ściankę. Jeśli o chodzi montaż profilu UW nad otworem drzwiowym, to jego długość powinna wynosić 110 cm, z każdej strony nacina Pan profil po 10 cm, zagina i wsuwa między profile UA, a następnie po ustawieniu przykręca Pan profil UW do profila UA. http://plyty-gipsowe-porady-montera.pl/wneka-w-sciance-gipsowej – tak powinien wyglądać nacięty i zagięty profil UW. I jeszcze jedna sprawa dlaczego wybrałem profile CW 75. Jeśli Pan spojrzy na ściankę b), to na tę ściankę potrzeba z jednej strony płytę o długości 1050mm, natomiast z drugiej strony 950 mm, co oznacz, że z jednej płyty długości 2000 mm płytuje Pan dwie strony ścianki i nie ma Pan żadnych odpadów płyty.

       
      • Grzegorz

        1 grudnia 2013 o godz. 22:37

        Dobry wieczor,
        serdecznie dziekuje za panska pomoc i zdam relacje z postepu prac
        pozdrawiam
        Grzegorz

         
  2. Maciej

    7 grudnia 2013 o godz. 05:45

    Witam serdecznie mam zamiar wykonać efekt wnęki na ścianie o długości 4m I wysokości 2.6m.
    Wnęka ma powstać w skutek wykonania sufitu podwieszanego o długości 80 cm w dół i głębokości 20cm. Natomiast od podłogi ma powstać pogrubienie ściany o wysokości 90 cm i głębokości 20 cm. Proszę o pomoc w przygotowaniu profili.

     
  3. Sławomir

    14 grudnia 2014 o godz. 23:26

    Bardzo często zaglądam na tego bloga i bardzo pomogły mi zamieszczone tu porady w dotychczasowych pracach na mojej budowie (prawie wszystko robię sam). Mam jednak pytanie, które od dłuższego czasu spędza mi sen z powiek. Mianowicie, czy jest jakaś możliwość wykonania przesuwanych ścianek działowych z płyt G-K. Widziałem, gdzieś na żywo taki działający patent, niestety nie przyjrzałem się mu zbyt dokładnie (nie byłem wówczas zbyt zainteresowany tym rozwiązaniem). Interesuje mnie głównie, jakich mechanizmów najlepiej do tego użyć i jak dobrze je umowować do konstrukcji z płyt g-k. Dodam, że widziałem działający system podwieszany, nie opierający się na podłodze. Bardzo proszę jeśli jest taka możliwość o rozwinięcie tego tematu. Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe artykuły.
    Sławek M.

     
    • Andrzej

      16 grudnia 2014 o godz. 21:20

      Powiem szczerze Panie Sławku, że nie spotkałem się jeszcze z takim systemem – jeśli chodzi o przesuwne ścianki z płyt g/k. Może chodzi Panu o system drzwi przesuwnych wykonanych w ściankach g/k.

       
  4. Wladyslaw

    10 kwietnia 2015 o godz. 01:10

    Dzień dobry Panie Andrzeju. Mam bardzo podobny problem do tego przedstawionego powyżej. Obrazek poglądowy http://i.imgur.com/7io4WgC.jpg .Jako, że drzwi są dosyć duże (drzwi dwuskrzydłowe – Składane 60+60), Wymiary drzwi są już z ościeżnicą. Moje pytanie czy potrzebny jest profil UA po lewej stronie i jak jeśli tak to jak go zamontować do skosu ? Skos jest betonowy. Jeśli nie to czy powyższe rozwiązanie na szerokości 75mm wystarczy. Pozdrawiam Władysław.